Zawsze jest jakiś koszt alternatywny. Jeżeli skupisz się na przygotowaniu jednej oferty, nie przygotujesz w tym samym czasie innej. Poświęcanie czasu dla każdego klienta nie ma najmniejszego sensu. Tylko w jaki sposób skupić się w biznesie na tym, co jest naprawdę ważne?

Czy mogę wykorzystać swój czas w lepszy sposób?

Często mam poczucie, że mógłbym wykorzystać swój czas lepiej. Wiem, że duża ilość czasu przepływa mi przez palce. Poświęcam czas na rzeczy, którymi się tak naprawdę nie powinienem zajmować. Chyba każdy z nas tak ma, że stara się odwlekać w czasie rzeczy, które mimo tego, że są konieczne do wykonania, są nudne i nie chcemy się nimi zajmować.

Jednak swój czas najczęściej marnujemy robiąc rzeczy, które pozornie wydają się istotne. To poczucie ciągłego zabiegania i zajęcia. Ciągle mamy coś do zrobienia. Nie mamy na nic czasu. Sami siebie oszukujemy. Bo najczęściej praca nie pali nam się w rękach, choć mamy takie wrażenie.

Świetnie pokazuje to cytat Petera Druckera:  „Nie ma nic równie bezsensownego jak niezwykle wydajne robienie tego, czego nigdy robić nie należało”. Kiedy zaczynamy w taki sposób działać w swoim życiu, zaczyna nam brakować czasu na rzeczy naprawdę ważne.

Gdybyś przestali marnować swój czas, jak mógłbyś go wykorzystać w inny sposób?

Skupmy się jednak na biznesie. Zastanów się co by się stało, gdybyś przestał marnować swój czas? Co byś z nim zrobił? Na jakie działania byś go poświęcił. Może czas, który marnujesz w biznesie, mógłbyś przenieść w inną sferę swojego życia?

Czasami masz coś do zrobienia i siedzisz nad tym w nieskończoność. Pusta kartka nie wypełnia się sama pomysłami, a Ty wpadasz w spiralę złości. Nie możesz nic wymyślić, ale wiesz, że powinieneś nad tym pracować. Czy przyszło Ci do głowy, że warto odpuścić?

Nie ma sensu tracić czasu na pracę, która nie daje konkretnych efektów. Jest to tylko powód do frustracji. Może jesteś zmęczony, przepracowany, albo po prostu nie masz dziś do tego głowy. Może masz problemy w rodzinie, albo Twoje myśli już dawno są poza biurem?

Chodzi o to, że w takich sytuacjach siedzenie nad zadaniem nie ma najmniejszego sensu. Dobrze wiesz, że i tak tego nie zrobisz. Kiedy siedzisz nad takim zadaniem i nie jesteś produktywny, marnujesz swój czas. Skupiasz się na rzeczach, które są mało istotne. Sprawdzasz co chwilę pocztę, albo wchodzisz na Facebooka. Sprawdzasz telefon i tak w kółko.

W takich sytuacjach lepiej sobie odpuścić i poświęcić swój czas na coś innego. Zmienić kontekst, wyjść do domu. Może po prostu potrzebujesz odpoczynku. Może potrzebujesz spojrzeć na to zadanie z większym dystansem. Może po prostu potrzebujesz przerwy? Jednak nie wielu z nas się na to zdecyduje. Wolimy siedzieć i udawać, że pracujemy, niż przyznać się do tego, że praca nam dziś nie idzie.

Gdybyś przestał marnować czas innych ludzi, co oni by z nim zrobili?

Szef wrzuca Ci całą masę zadań, które nie mają większego sensu. Znajomy dzwoni do Ciebie i przez pół godziny zawraca Ci głowę. Ktoś wysyła Ci maile z ofertami produktów, które Cię w ogóle nie interesują. Reklamy na Facebooku zalewają Twoją ścianę.

Jesteśmy strasznie samolubni. W życiu marnujemy nie tylko swój czas, ale też czas innych ludzi. Ciekawe, czy kiedykolwiek myślałeś w ten sposób? Niestety prawda jest taka, że dla większości przedsiębiorców, czas innych ludzi nie ma w ogóle znaczenia.

Zastanów się nad tym przez chwilę. Ile razy zlecałeś swojemu pracownikowi poprawki, które nie miały istotnego znaczenia dla Twojej firmy? Ile razy uczestniczyłeś w spotkaniach, z których tak naprawdę nic nie wynikało. Ile razy sam organizowałeś takie spotkania?

Jeżeli prowadzisz biznes, zastanów się ile razy wysyłałeś swoją ofertę do osób, które nigdy nie były nią zainteresowane? Ile razy wykupiłeś reklamę banerową, która zachęcała do zakupu ludzi, którym dany produkt nie był potrzebny?

Czy musiałeś wysłać te wszystkie maile? Czy musiałeś wykonać te wszystkie telefony? Co więcej, czy Twoi pracownicy musieli wysłać Ci te wszystkie maile z raportami? Czy musieli dzwonić do tych wszystkich ludzi?

Zasada wzajemności.

Możesz powiedzieć, że przecież tak działają wszyscy. Kradniemy sobie nawzajem coś, czego nie da się odzyskać. Jesteśmy złodziejami czasu i się nawet nad tym nie zastanawiamy. A czas jest bardzo cenny i będziemy płacić za niego coraz więcej.

Szanuję Twój czas, więc zamiast podsumowania zostawiam Cię z pewną refleksją. Zastanów się nad tym w jaki sposób wykorzystujesz swój czas. Zastanów się również nad tym, w jaki sposób wykorzystujesz czas ludzi z Twojego otoczenia.

Czy nadal chcesz być złodziejem czasu? A może w końcu zaczniesz go doceniać? Każdy z nas ma ograniczoną ilość czasu do wykorzystania. Chcemy wykorzystać go jak najlepiej. Zamiast żyć w ciągłym biegu, zastanówmy się nad tym, co jest dla nas naprawdę ważne.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog pracujący w biznesie.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here