Jak przygotować się na najlepsze wakacje w życiu?

Lubisz podróżować? A może chciałabyś przeżyć w te wakacje coś niezapomnianego? Mam dla Ciebie kilka podpowiedzi, które sprawią, że będą to Twoje najlepsze wakacje w życiu. Nie popełniaj błędów, które odbiorą Ci radość z wyjazdu. Skup się i bądź obecna, a poczujesz czym jest prawdziwa podróż.

Chcesz coś zapamiętać, czy pojechałaś zrobić tylko zdjęcia?

Wyobraź sobie teraz przez chwilę Azjatę, który jedzie na wycieczkę po Europie. Masz już ten obraz przed oczami? Co dokładnie widzisz? Czy widzisz jak często robi zdjęcia? Fotografuje niemal wszystko i masz wrażenie, że cały świat ogląda przez obiektyw aparatu?

Czy to tylko stereotyp? A może zachowujesz się dokładnie tak samo? Zawsze masz swój telefon przy sobie, prawda? Możliwe, że na urlop zabierasz jeszcze aparat. No i tu pojawia się pewien problem. Jak pokazują badania (The Impact of Smartphones on the Family Vacation Experience) może to znacznie wpłynąć na to, co zapamiętasz ze swojej podróży.

Te same badania pokazują, że tak bardzo jesteśmy zaabsorbowani swoimi telefonami, że nie jesteśmy skupieni na dostrzeganiu tego, co się dzieje wokół nas. To trochę paradoksalne, bo w końcu wyjeżdżasz na wakacje, aby poszerzyć swoje horyzonty i odkryć coś nowego?

Brakuje nam uważności. Jeżeli nie chcesz popełniać tego błędu, koniecznie przeczytaj artykuł: Być tu i teraz, wyrzucić wszystkie śmieci ze swojej głowy. Dowiesz się z niego, jak znaczącą rolę odgrywa uważność w świadomym życiu.

Jeżeli chcesz czerpać przyjemność ze swojej podróży, bądź uważna i skup się na tym, aby zapamiętać jak najwięcej chwil ze swojego urlopu. Nie myśl o kolejnym zdjęciu, który wrzucisz na Facebooka, albo Instagrama. Nie myśl w kategorii ujęć. Postaraj się doświadczać jak najwięcej.

Wiele osób wpada w spiralę płytkiego życia. Stale śledzą swoich znajomych na Facebooku. Żyją ich życiem, a kiedy sami jadą na urlop, skupiają się tylko na tym, aby inni ich podziwiali. Dlatego stale są podpięci do internetu. Strzelają fotki i czekają na komentarze.

Skupiają się na tym co wirtualne, a tracą to co najcenniejsze. Tracą niepowtarzalne okazje, które pojawiają się na każdym kroku. Podróże są czymś, co trzeba przeżyć, aby mieć co wspominać. Zdjęcia są tylko dodatkiem do tych wspomnień, ale nigdy Ci ich nie zastąpią.

Znam sytuacje, w których ktoś zapomina telefonu z pokoju hotelowego i strasznie się denerwuje. Na początku nie może o niczym innym myśleć. Czuje ogromny brak, ale później odpuszcza i zaczyna cieszyć się wycieczką. Bo w końcu zamiast skupiać się na dobrych ujęciach, skupił się na podróży.

Najważniejsza jest droga.

Czy też masz czasem dość codzienności? Kiedy każdy dzień jest do siebie podobny i zaczyna dopadać Cię szara rzeczywistość, potrzebujesz zmiany. Potrzebujesz choć na chwilę się oderwać i zmienić punkt patrzenia na świat.

O tym, że rutyna odbiera nam radość życia mogłaś już przeczytać w artykule Kiedy ostatnio próbowałaś czegoś nowego? Mam nadzieję, że przekonał Cię on do tego, aby wychodzić poza swoją strefę komfortu i walczyć ze swoimi nawykami.

Świetnym sposobem na przełamywanie naszych przyzwyczajeń, są właśnie podróże. Znajdujemy się bowiem w nowym otoczeniu, w którym nie jesteśmy pewni jak możemy sobie poradzić. Nasz mózg zaczyna inaczej funkcjonować i jesteśmy bardziej uważni niż zwykle.

Oczywiście to wszystko się może wydarzyć, jeżeli nie zabierzesz ze sobą w podróż własnych nawyków i przyzwyczajeń. O tym właśnie pisałem wcześniej, kiedy pokazywałem Ci badania na temat ciągłego skupiania się na telefonie. W takim przypadku, nawet w podróży nie będziesz bardziej uważna niż zwykle.

Aby odnaleźć się w nowym środowisku, musimy być elastyczni. To nasza naturalna zdolność, która jest jednak mocno tłumiona przez rutyny, które wprowadzamy do własnego życia. Podróżowanie jest więc świetnym sposobem na to, aby pracować nad własną elastycznością w działaniu.

Czego można nauczyć się w podróży?

Czy wiesz dlaczego mówi się, że podróże kształcą? Zdarza się wiele sytuacji, w których ktoś po urlopie wraca do pracy i rozwiązuje problem, z którym nie mógł sobie dać rady przez miesiące, a nawet lata. Chodzi o to, że elastyczność myślenia jest związana z kreatywnością.

Właśnie dlatego podróżowanie może przynosić tyle pozytywnych efektów. Poszerzasz swoje horyzonty i zaczynasz inaczej patrzeć na otaczający Cię świat. Dostrzegasz zupełnie inne problemu, z którymi zmagają się ludzie. To pomaga Ci wzmacniać empatię.

O tym jak dużą rolę odgrywa stres w Twoim życiu pisałem już wcześniej w artykule Jak sobie radzić ze stresem? Podróżowanie jest kolejnym sposobem na to, aby zapomnieć na chwilę o troskach codzienności i skupić się na sobie. To świetny sposób na relaks i oderwanie się na chwilę od tego, co stresuje Cię na co dzień.

Są miejsca, w których możesz po prostu „naładować swoje baterie”. Poprawi to Twoje samopoczucie, kreatywność i wpłynie na Twoje kontakty z innymi. Czy myślałaś o podróżowaniu w ten sposób? A może skupiałaś się tylko na tym, aby wykonać dobre zdjęcia? Zastanów się czego możesz się tak naprawdę nauczyć w podróży.

W każdej kulturze znajdziemy metaforę drogi, która w jakiś sposób nawiązuje do lepszego poznania samego siebie. Właśnie to jest dla mnie ważne w podróżowaniu. Zderzając się z inną kulturą, wychodzisz ze swojej codziennej roli. Masz okazję się poznać w nowych sytuacjach i dowiedzieć się czegoś o sobie.

Wnioski?

Jeżeli chcesz, aby były to najlepsze wakacje w Twoim życiu, wybierz się w podróż. Nie musi to być podróż na drugi koniec świata. Nie liczy się to gdzie wyjedziesz, ale to w jaki sposób będziesz podróżować. Jeżeli będziesz uważna, możesz wiele nauczyć się podczas tego wyjazdu.

Na co dzień brakuje nam czasu na refleksję. Ulegamy naszym nawykom i stale powtarzamy te same błędy. W podróży możesz się od tego oderwać. Będzie to czas dla Ciebie, bo dobrze wiesz, że na co dzień Ci go brakuje. W podróży możesz lepiej poznać samą siebie.

Nie skupiaj się więc na tym, aby zrobić jak najwięcej zdjęć i przywieźć wiele pamiątek. Skup się na tym, aby z podróży zabrać ze sobą wspomnienia. Bądź uważna i obserwuj otoczenie, w którym się właśnie znalazłaś. Wszędzie można dostrzec coś, czego nie widziałaś wcześniej.

Ludzie żyją na tak wiele sposobów, że nie jesteśmy w stanie sobie nawet tego wyobrazić. Dlatego podróż do małej pobliskiej wioski może być ciekawa. Podróżowanie to jeden z najlepszych sposobów na to, aby wyrwać Cię z Twoich przyzwyczajeń.

Pamiętaj też, że liczy się to z kim podróżujesz. Aby lepiej poznać samą siebie, niekoniecznie musisz podróżować w samotności. Myślę, że jest wręcz odwrotnie. Najlepsze podróże przeżywa się wspólnie z kimś, kto jest dla Ciebie bardzo ważny.

Zastanów się jednak, czy osoba, z którą podróżujesz, rozumie sens takich wypraw. Czy jest uważna i czy chce się czegoś nauczyć? Czy chce przeżyć wspólnie z Tobą tą podróż w sposób świadomy? A może ciągle siedzi z nosem w telefonie i nie ma ochoty wyrwać się ze swoich przyzwyczajeń?

Do podróży trzeba się przygotować mentalnie. Rozmawiajcie o tym. Żyjcie wyjazdem dużo wcześniej, niż w momencie spakowania walizek. Dzięki temu, mogą to być dla Was najlepsze wakacje w życiu. Zbliżycie się do siebie, odpoczniecie i nabierzecie nowych sił do życia. To Wasza okazja na prawdziwe szczęście.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Podobał Ci się artykuł? Więcej ciekawostek ze świata psychologii znajdziesz na moim Facebooku: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

Potrzebujesz wsparcia? Umów się na BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Dlaczego tak bardzo boimy się samotności?

Czy w dzisiejszym świecie samotność jest jeszcze dla kogoś problemem? Przecież nowoczesne technologie umożliwiają nam niemal natychmiastowy kontakt z każdą osobą na świecie. Czy nie jest tak, że mamy coraz większe poczucie więzi z innymi ludźmi? Dlaczego więc tak...

Kiedy ON mówi, że kocha, a tak naprawdę znaczy to coś innego.

Czy wszyscy mężczyźni kłamią? Czy używają ważnych słów tylko po to, aby osiągnąć swój cel? Czy świat jest pełen tchórzy, którzy nie potrafią powiedzieć Ci prosto w oczy, że wasz związek nie ma przyszłości? Porozmawiajmy o osobach, dla których miłość nie znaczy zbyt...

Jestem Ania i jestem Perfekcjonistką – Czy można tak żyć? Odc. 1

Cześć, mam na imię Ania i jestem perfekcjonistką. Powtarzam to zdanie w swojej głowie już od kilku dni. Jednak jeszcze ani razu nie odważyła się go wypowiedzieć nagłos. To wszystko stałoby się zbyt realne. Wiem, że dłużej moje życie nie może wyglądać w ten sposób....

3 umiejętności, które wzmocnią Twoją psychikę. Warto o nie zadbać jeszcze w tym miesiącu.

Każdy z nas miewa słabsze chwile. Wątpimy wtedy w siebie i cel naszych działań. Widzimy świat w czarno-białych barwach. Jednak niektórzy z nas dużo szybciej potrafią się z tego stanu otrząsnąć. Potrafią szybciej podnieść się po porażce, a kryzysy są dla nich momentami...

Nie pozwól, aby ONI odebrali Ci radość z życia! Jak się przed tym bronić?

Budzisz się chwile przed budzikiem. Wstajesz pełna energii. Czujesz w kościach, że to będzie dobry dzień. Patrzysz w lustro i się do siebie uśmiechasz. Rozpiera Cię pozytywna energia. Wchodzisz z werwą do biura i nagle BUM. Trafiasz na ścianę negatywnych emocji....

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share This