Kiedy widzisz ich razem, od razu jesteś pewna, że są ze sobą naprawdę szczęśliwi. Nawet pomimo upływu lat widać wyraźnie, że są w sobie szalenie zakochani. Jak oni to robią? W czym tkwi sekret ich wspólnego życia? Czy można się tego od nich nauczyć?

Temat, który wraca jak bumerang.

Związki… Temat, który na moim blogu poruszałem już w dziesiątkach artykułów. Nadal pojawiają się jednak te same pytania. Jak to jest, że niektóre pary są ze sobą szczęśliwe przez lata, kiedy w innych przypadkach, uczucie znika dużo szybciej?

Na początku musisz sobie uświadomi, z czego tak naprawdę składa się miłość. Podpowiedź znajdziesz w artykule Czy przeciwieństwa naprawdę się przyciągają? Kiedy zrozumiesz, że miłość składa się z trzech głównych składników, będziesz wiedziała jakie błędy pojawiają się najczęściej w wielu związkach.

Oczywiście dobrze wiesz, że aby związek był udany, potrzebne jest pełne zaufanie do partnera. Wiesz również, że ważna jest szczerość, bo bez niej zbyt dużo problemów zamiatanych jest pod dywan. Ważny jest również sposób w jaki ze sobą rozmawiacie. Bo zgrzyty i niedomówienia zaczynają się od drobnych nieporozumień.

Wiele osób zdaje sobie również sprawę z tego, że aby pokochać kogoś naprawdę, trzeba najpierw pokochać samego siebie. Tego uczucia trzeba się po prostu nauczyć. Bez znajomości własnych pragnień i potrzeb, nie będziemy w stanie zrozumieć potrzeb swojego partnera.

O tym wszystkim już pisałem i zawsze możesz wrócić do tych wcześniejszych wpisów. Problem pojawia się jednak w momencie, kiedy ludzie zaczynają bagatelizować znaczenie wspólnie spędzonego czasu. Zaczyna się to niewinnie, ale prowadzi do tego, że oddalacie się od siebie.

Domeną naszych czasów jest to, że wiele par żyje ze sobą jak współlokatorzy. W codziennym zabieganiu, stale się mijają. W takiej relacji nie da się długo wytrzymać. Może dla niektórych jest to wygodne, ale z mojego doświadczenia wynika, że prędzej czy później, ktoś zakończy ten związek.

Sekret udanego związku jest taki prosty i dlatego go nie doceniasz.

Zawsze fascynowało mnie w ludziach to, że nie doceniają oni najprostszych rozwiązań. Mamy w sobie coś takiego, że lubimy komplikować sobie życie. Kiedy coś wydaje się nam zbyt proste to uważamy, że nie może być skuteczne.

Jednak to duży błąd. W wielu sytuacjach nie warto komplikować sobie życia i na siłę próbować dzielić włos na czworo. Dlatego może wydać Ci się to banalne, ale prawdziwym sekretem szczęśliwych par, jest po prostu wspólnie spędzany czas.

Wiem, że na Twojej twarzy pojawił się już grymas niedowierzania. Zastanawiasz się, czy to naprawdę, aż tak proste? Chodzi jednak o to, że wspólne spędzanie czasu jest najlepszym spoiwem dla związku. Nie da się poznać partnera, bez spędzania z nim czasu.

Nie da się zbudować z nim zaufania, bez długich i głębokich rozmów. Nie można poznać i zrozumieć pragnień partnera, jeżeli poświęcamy na to kilka minut dziennie w czasie między śniadaniem, a wyjściem do pracy. Czas jest kluczem do udanego związku, o którym tak często zapominasz.

Jak buduje się dobry związek?

Dobry związek buduje się podobnie jak dom. Tylko, że w dzisiejszym świecie wszystko stanęło na głowie. Jeżeli zapytasz kogoś o to, jak zbudować dom, to dowiesz się tylko o tym, jaki wybrać kolor ścian albo jak zaoszczędzić na ogrzewaniu. Ludzie opowiadają o budowie domu, ale zaczynają od opisania tego w jaki sposób zbudować dach.

To trochę bez sensu, nie sądzisz? Budowę domu z prawdziwego zdarzenia, zawsze zaczyna się od porządnych fundamentów. Bez solidnych fundamentów dom nie przetrwa i rozsypie się jak wieża z kart.

O fundamentach zapominamy dlatego, że ich nie widać. Nie rzucają się w oczy jak piękne pastelowe ściany i kafelki w stylu włoskim. Tak samo jest ze związkami. Bez solidnych fundamentów, nie da się zbudować szczęśliwej i długotrwałej relacji.

Dlatego już od samego początku musicie dbać o to, aby spędzać ze sobą wspólny czas. To jak dużo tego czasu potrzebujecie dla siebie, zależy od Waszej osobowości i potrzeby zawłaszczania. Wiem, że to słowo może wydawać Ci się lekko przerażające, ale po przeczytaniu tego artykułu zrozumiesz co mam na myśli:  Co zrobić, kiedy czujesz, że dusisz się w związku? 

Wspólne spędzanie czasu to podstawa szczęśliwego związku.

Najprościej byłoby powiedzieć, żebyście robili coś wspólnie. Jednak nie do końca o to chodzi. Zacznijmy najpierw od tego, że możecie robić wspólnie coś ekscytującego, albo codziennego. Kiedy myślisz o tym, jak możecie spędzać wspólnie czasu, zazwyczaj masz na myśli coś „ekscytującego”.

Ekscytujące mogą być wszystkie rzeczy, które są dla Was nowe, ciekawe i wywołujące pozytywne emocje. Mogą to być wspólne wycieczki, wyjścia do kina lub restauracji. Może to być nauka tańca, koncert ulubionego zespołu, albo wypad do parku linowego.

O tym zazwyczaj myślimy, jeżeli ktoś nam mówi o „wspólnym spędzaniu czasu”. Jednak zapominamy o tym, na co poświęcamy najwięcej naszego czasu. Chodzi o coś mniej ekscytującego i bardziej codziennego. Takie zwykłe, czasem rutynowe sprawy, które należą do naszych obowiązków.

Będą to wspólne zakupy, sprzątanie w domu i wspólne oglądanie telewizji. Będą to również codzienne rozmowy, które nie zawsze muszą dotyczyć Waszych najgłębszych uczuć, ale mogą być po prostu luźną rozmową, która ma być dla Was przyjemna.

Czy takie mniej ekscytujące zajęcia mogą Was zbliżyć do siebie? Wiele osób uważa, że nie, bo w tym wszystkim brakuje emocji. Tak wspólnie spędzony czas, wydaje się im raczej koniecznością, niż sposobem na zbliżenie się do siebie.

Jednak jak pokazują badania przeprowadzone w 2014 roku, takie codzienne spędzanie wspólnego czasu jest równie ważne, jak poszukiwanie tych ekscytujących momentów. Jest tu jednak pewien warunek. Musicie wspólnie określić to w jaki sposób będziecie się wspierać, w tych codziennych obowiązkach.

Chodzi tu o ustalenie jasnych zasad. Na jakie zakupy chodzicie wspólnie, a na jakie nie. Jakie prace w domu wykonujecie wspólnie, a co należy do indywidualnych obowiązków każdego z Was. Wiadomo, że nie w każdej sytuacji będziecie w stanie sobie pomóc. Jednak świadomość tego, że w pewnych obowiązkach możecie na siebie liczyć, ułatwi Wam zbudowanie trwałego związku.

Najważniejsza jest Wasza motywacja.

Brakuje nam ostatniego elementu w tej układance. Chodzi o Waszą motywację do tego, aby wspólnie spędzać ze sobą czas. Jeżeli wspólnie wykonujecie jakieś codzienne obowiązki, ale któremuś z Was naprawdę się nie chce tego robić, to na pewno w ten sposób nie zbliżycie się do siebie.

Dlatego kluczem jest tu zbudowanie jasnych zasad, które są fundamentem Waszego związku. Jeżeli wspólnie się w coś angażujecie, to będzie to działało na Waszą korzyść i nawet w najprostszych działaniach, będziecie w stanie cieszyć się swoją obecnością.

Najgorsze są sytuacje, w których to mężczyźni angażują się wyłącznie w to, co sprawia im  przyjemność. Jednak nie pomagają swoim kobietom w tym, co jest dla nich niewygodne. W dłuższej perspektywie będzie to powód do kłótni, bo w związku pojawi się pewna nierównowaga. ON robi tylko to, na co ma ochotę, ONA musi bez gadania zrobić całą resztę.

Zastanów się przez chwilę, ile tak naprawdę spędzacie ze sobą wspólnie czasu i oboje tego chcecie? Chodzi mi tu o sytuacje, w których to Ty i ON chcecie być w tym miejscu i robić dokładnie to, co zamierzacie robić.

A może więcej jest takich sytuacji, w których robicie coś wspólnie, ale myślami każde z Was jest gdzieś daleko? Niby tego czasu spędzacie ze sobą sporo, ale tak naprawdę żadne z Was nie ma szczerej motywacji do tego, aby to robić.

To dobry test dla wielu par. Jeżeli na tym etapie popełniacie błąd, to może to być dla Was ważny sygnał ostrzegawczy. Coś w Waszym życiu musi się zmienić, bo inaczej stale będziecie oddalać się od siebie. W takich relacjach ludzie są jak duchy, które tylko udają, że spędzają wspólnie czas, a myślami uciekają w odległą przestrzeń.

Pamiętaj, że czasem nie warto zbytnio komplikować. Proste rozwiązania bywają najlepsze. Szczęśliwe pary spędzają chętnie dużo czasu razem. Szukają okazji do tego, aby wspólnie przeżyć ekscytujące chwile. Wiedzą jednak, że w tych codziennych sytuacjach również mogą budować swoją relację.

Sekretem każdego udanego związku jest codzienność. To w jaki sposób ją przeżywacie. Jak dbacie o wspólny czas. Prawdziwą miłość widać na co dzień. Pary, które pokazują swoją miłość tylko odświętnie, wyłącznie w ekscytujących momentach, zbudowały swój związek na słabych fundamentach, które niedługo runą.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here