Dlaczego większość ludzi, nie realizuje swoich marzeń?

Tyle mówi się o spełnianiu własnych marzeń. Jednak dlaczego nikt nie mówi, że jest to cholernie ciężka praca? Jeżeli chcesz spełnić własne marzenia, nie możesz robić tego co wszyscy. Musisz skupić się na tym, co jest naprawdę istotne. Zanim zrealizujesz swoje marzenia, musisz zrobić krok w tył. Czy wiesz dlaczego większość ludzi, nie realizuje swoich marzeń?

Wszystko zaczyna się od Twoich wartości.

Nie wszystko zaczyna się od marzeń. Jeżeli naprawdę chcesz osiągnąć w życiu to czego pragniesz, musisz zastanowić się, z czego wynikają te pragnienia. Dlatego na samym początku, powinieneś skupić się na własnych wartościach.

To wartości jakimi kierujesz się w życiu wpływają na Twoje decyzje. Twoje wartości są ściśle związane z wyborami jakich dokonujesz. Marzenia są dopiero kolejnym krokiem, jednak wszystko zaczyna się od tego w co wierzysz.

Wartości są jak mapa bezludnej wyspy, którą sam musisz stworzyć. Kiedy trafiłeś na tę wyspę, zaznaczyłeś na swojej mapie tylko najbardziej charakterystyczne punkty. Były to punkty, które widziałeś na pierwszy rzut oka. Nic więcej, tylko duże i widoczne gołym okiem punkty odniesienia.

Tworzenie mapy swoich wartości, zaczynasz już od wczesnych lat swojego życia. W końcu nie dostajesz do końca pustej mapy. Na tej mapie znajdziesz wiele punktów, które zaznaczyli Twoi rodzice. Później zaczynasz dostrzegać punkty, zaznaczone przez Twoje najbliższe otoczenie.

Środowisko, w którym się wychowujesz, również wyraźnie odbija się na Twojej mapie wartości. Zobacz jak wiele z tych punktów zaznaczanych jest przez kogoś innego. Z jednej strony to Ty decydujesz kim jesteś, ale z drugiej, nie możesz odwracać wzroku od tego, że Twoje najbliższe otoczenie, ma na Ciebie ogromny wpływ.

Poszukiwanie własnych wartości nie jest zadaniem prostym. Szczególnie, jeżeli chcesz zobaczyć coś więcej, niż tylko wielkie punkty, które widzą wszyscy. Co jest dla Ciebie ważniejsze, rodzina czy praca? W życiu kierujesz się uczciwością, czy jest Ci ona obojętna?

Czy w życiu kierujesz się wyłącznie własnym interesem, czy może Twoje życie skupione jest wokół pomocy innym? W każdej sytuacji mówisz prawdę, czy zdążają Ci się sytuacje, w których uważasz, że kłamstwo jest lepszym rozwiązaniem?

Czy wierzysz w to, że cel uświęca środki? A może masz zasady, których nigdy byś nie złamał? Czy są granice, których nie jesteś w stanie przekroczyć? A może każda z tych zasad i każda granica, ma swoją cenę? Co by było, jeżeli ktoś zapłaciłby za to, abyś złamał swoją główną zasadę?

Czy wierzysz w to, że każdy ma swoją cenę? Budujesz swoje życie w kraju, który kochasz, czy przy pierwszej lepszej okazji, chcesz go opuścić? Czym dla Ciebie jest moralność? Co jest w Twoim życiu naprawdę ważne?

To tylko kilka pytań, które możesz sobie zadać, aby zastanowić się nad wartościami, którymi kierujesz się w życiu. Jeżeli nie poznasz tych wartości i nie będziesz starał się ich zrozumieć, będziesz błądził jak dziecko we mgle.

Człowiek, który jest pewny swoich wartości, doskonale zna swoje ograniczenia. Zna granice, których nie jest w stanie przekroczyć. Nie jest to jego słabość. To raczej jego siła, która ułatwia mu podejmowanie najtrudniejszych decyzji.

Kiedy dostajesz możliwość awansu, który wiąże się z przeprowadzką na drugą stronę globu, możesz mieć niezły problem. Oczywiście Twoja pensja będzie proporcjonalna do wysiłku jaki musisz włożyć w podjęcie Twojej decyzji. Jednak nie jest to decyzja prosta.

Jeżeli Twoją główną wartością jest rozwój Twojej kariery, nie musisz zastanawiać się nawet 5 minut. Po prostu zgadzasz się i rzucasz się w wir przygody, która zapewni Ci ogromne korzyści zawodowe. Jednak, kiedy Twoją główną wartością jest rodzina, łatwiej Ci odrzucić nawet najlepszą propozycję.

Wiesz przecież, że Twoja Żona czuje się wspaniale w obecnym miejscu zamieszkania. Nie chce się wyprowadzać. Wasze dzieci mają tu swoich znajomych. Wszystko jest poukładane. Jeżeli kierujesz się w życiu wartością związaną z dobrem rodziny, bez wahania odrzucisz tę propozycję nie zastanawiając się nad nią nawet 5 minut.

Ani jedna, ani druga decyzja, nie jest lepsza, ani gorsza. Wszystko zależy od Ciebie i od tego, co jest ważne w Twoim życiu. Jednak zastanów się nad tym, co  by było, jakbyś nie znał swoich wartości i otrzymał podobną propozycję.

Nie potrafiłbyś podjąć szybkiej decyzji. A kiedy byś ją podjął, ciągle miałbyś wątpliwości. Człowiek, który nie poznał sam siebie, nie potrafi precyzyjnie określić kierunku, w którym zmierza. Jeżeli nie znasz swoich podstawowych, najważniejszych wartości, Twoje życie jest serią przypadkowych wyborów.

Na wartościach wyrastają Twoje marzenia.

Twoje marzenia nie biorą się z powietrza. Są ściśle związane z zasadami, którymi kierujesz się w życiu. Twoje marzenia są związane z kierunkiem, do którego dążysz w swoim życiu. I chodzi mi tu o prawdziwe marzenia. Te które wynikają z głębi Twojego serca.

Chodzi mi o marzenia, które są dla Ciebie rzeczywiście ważne. Nie mówię tu o marzeniach, które starają Ci się wmówić inni. Musisz mieć wielki dom, świetny samochód i dobrze płatną pracę. To marzenia pospolite, które nie muszą być Twoje.

Nie chcesz mieć domu, bo wolisz malutkie mieszkanko. Wiesz, że chcesz w życiu podróżować, więc wielki dom byłby tylko zbędnym balastem. Nie chcesz świetnego samochodu, ponieważ nie lubisz prowadzić. Nie chcesz dobrze płatnej pracy, ponieważ Twoim głównym celem w życiu jest pomaganie innym.

To tylko przykłady, które powinieneś dostosować do własnego sposobu patrzenia na życie. Chodzi mi o to, że Twoje marzenia nie muszą być takie, jakich oczekuje od Ciebie świat. Twoje marzenia mają wynikać z Twojego szczerego pragnienia. Nie są to marzenia Twoich rodziców, kolegów z pracy, czy sąsiada.

To są Twoje marzenia, które są ściśle związane z wartościami, którymi kierujesz się w życiu. Jednak co w sytuacji, jeżeli nie znasz własnych wartości? Czy w takim przypadku, Twoje marzenia nie mogą być szczere? Czy w takim przypadku skazany jesteś na realizację cudzych pragnień?

Nie do końca tak jest. Możesz nieświadomie dążyć do marzeń, które wynikają z Twoich wartości. Jednak kiedy są to marzenia nieświadome, będziesz często błądził na swojej drodze. Zamiast skupiać się na tym, co jest naprawdę ważne, w Twoim życiu będzie pojawiało się wiele sytuacji, które będą rozpraszały Twoją uwagę.

Jeżeli chcesz nauczyć się realizować swoje marzenia, musisz zrobić krok w tył. Skup się na odkrywaniu własnych wartości, a dopiero później zastanów się, czy Twoje marzenia są z nimi zgodne. Jeżeli tak będzie, dużo łatwiej przejdziesz do kolejnego kroku. Kroku, w którym zaczniesz realizować marzenia w odpowiedniej kolejności.

Niektórych marzeń nie uda Ci się zrealizować.

Czy Ci się to podoba, czy też nie, musisz zdać sobie sprawę, że nie wszystkie marzenia uda Ci się zrealizować. Mówię tu nawet o marzeniach, które wynikają z Twoich wewnętrznych wartości. Po prostu na niektóre marzenia, nie starczy Ci czasu.

Musisz więc nauczyć się realizować marzenia we właściwej kolejności. Jeżeli wynikają one z Twoich wartości, będzie Ci dużo łatwiej. W końcu wartości, którymi kierujesz się w życiu, możesz uszeregować od tych najważniejszych, po te mniej istotne.

Każde marzenie ma swoją cenę. Każde marzenie może pojawić się w Twoim życiu w zupełnie innym celu. Niektóre marzenia są po to, aby o nich mówić. Opowiadając o tych marzeniach, pokazujesz swojemu światu wartości, które wyznajesz.

Jednym z takich marzeń dla mnie, jest stworzenie platformy edukacyjnej, na której ludzie mogliby wymieniać się własną wiedzą. I nie chodzi tu wyłącznie o zarobek. Chodzi tu o rozwój, który jest możliwy jedynie w momencie, kiedy ludzie uczą się nawzajem od siebie. Dzielenie się wiedzą jest podstawą rozwoju naszego społeczeństwa.

Wiem jednak, że jest to jedno z tych marzeń, których nigdy do końca nie uda mi się zrealizować. Nie stworzę wszystkiego sam. Nie zainspiruję innych i nie przekonam ich do zmiany przekonań, jeżeli sami nie będą głęboko w to wierzyć. Jednak jest to ważne marzenie, które ma zaszczytne miejsce w moim życiu.

Inne marzenia są po to, aby rozkładać je na czynniki pierwsze i krok po kroku je realizować. To właśnie o takich marzeniach mówimy najczęściej. Chętnie opowiadamy o ludziach, którzy mieli wielkie marzenie i potrafili je zrealizować.

Marzeniem Marka Kamińskiego było zdobycie dwóch biegunów. Jednak było to marzenie konkretne, które udało mu się zrealizować właśnie dzięki planowaniu. Innym przykładem mogą być młodzi podróżnicy, którzy planują swoje niesamowite wyprawy i każda decyzja w ich życiu, przybliża ich o krok do tego wyjazdu.

Marzenia, które chcemy zrealizować, musimy zamienić na konkretny plan działania. Jednak bez wcześniejszych kroków, nie moglibyśmy tego zrobić. Bez skupienia się na wartościach, działalibyśmy na przypadkowych marzeniach. To właśnie dzięki poznaniu siebie i własnych wartości wiemy, które marzenia warto realizować. Dzięki wartościom, mamy motywację do realizowania marzeń.

Spełnianie marzeń to ciężka i z góry zaplanowana praca.

Ostatni krok na drodze do spełnienia marzeń jest inny. Musimy pobrudzić sobie ręce i wykonać sporą robotę. Same plany są bezużyteczne, jeżeli nie podzielimy ich na konkretne kroki, które jesteśmy w stanie wykonać.

Jeżeli nasze marzenia zamienimy na konkretny plan, a plan podzielimy na konkretne zadania, mamy szansę odnieść sukces. Ostatni krok to ciężka i mozolna praca nad spełnianiem marzeń. Jednak jeżeli wszystko zaplanowałeś według tej filozofii, będzie to dla Ciebie praca, w którą głęboko wierzysz.

Nic nie motywuje człowieka lepiej, niż poczucie sensu z wykonywanej pracy. Bez poczucia sensu, będziemy stali w miejscu. Bez marzenia o medalu, nie powstał by żaden plan treningowy. Bez wiary w sensowność tego planu, żaden sportowiec by nie wykonał tego planu. Jeżeli czujesz, że Twoje działania mają sens, będziesz miał motywację do ciężkiej pracy.

I tak sportowcy wstają rano, trenują i wylewają z siebie litry potu. Tak przedsiębiorcy zamieniają swoje małe biznesiki w wielkie i prężne firmy, mimo że na początku wiązało się to z wieloma wyrzeczeniami. Tak piosenkarze spędzają całe wieki w studiu, bo wierzą, że ich płyta stanie się hitem.

Ty również działasz w taki sposób. Jednak robisz to najczęściej nieświadomie i to jest Twoja słabość. Nie zdajesz sobie sprawy z siły marzeń, które wynikają z Twoich wewnętrznych przekonań. Zamiast skupić się właśnie na takich marzeniach, ciągle szukasz nowych pomysłów.

Jeżeli chcesz zrealizować swoje marzenia, musisz ułożyć konkretny plan działania. Podzielić wszystko na małe kroki. Rozpisać zadania i realizować je każdego dnia. Bez względu na pogodę i Twój humor. Jeżeli Twoje marzenie jest prawdziwe, znajdziesz w sobie motywację.

Bez dobrego planu, marzenia są tylko złudzeniem. Znasz pewnie wielu marzycieli, którzy tracą kontakt z rzeczywistością. Potrafią rozprawiać godzinami o swoich wizjach, jednak nie potrafią nawet najprostszej z nich zrealizować.

Nie bądź takim marzycielem. Bądź człowiekiem, o którym za jakiś czas będzie można powiedzieć, że zrealizował swoje marzenia. Jeżeli poznasz lepiej samego siebie, skupisz się na swoich wartościach, odnajdziesz marzenia, które warto realizować.

Kiedy już znajdziesz takie marzenia, opowiadaj o nich głośno. Zamiast się ich wstydzić, chwal się nimi i bądź z nich dumny. Zamień to marzenie na plan i zacznij go realizować. Będzie to ciężka praca. Pobrudzisz sobie ręce i nabawisz się wielu odcisków. Jednak bez takiego podejścia, Twoje marzenia będą tylko ulotnym złudzeniem.

Realizowanie marzeń nie jest łatwe. Dlatego udaje się to tylko nielicznym. Jednak pamiętaj, że jest to możliwe. Jeżeli wiesz jak masz działać, masz już wielką przewagę. Zacznij zastanawiać się nad wartościami, którymi kierujesz się w życiu. Skup się na marzeniach, które z nich wynikają. Zaplanuj dokładnie jak zrealizować te marzenia. I weź się w końcu do roboty.

Realizacja marzeń to ciężka praca, która daje ogromną satysfakcję. Kiedy Ci się uda będziesz dumny. Kiedy zaczniesz działać, wydarzy się wiele rzeczy w Twoim życiu. Wiele się nauczysz. Będzie to podróż, która doda Ci sił. Więc naprawdę, weź się w końcu do roboty!

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Przeczytaj również:

Są takie miejsca, do których chętnie wracasz.

Prosta recepta jak stać się lepszym człowiekiem.

Potrzebujesz wsparcia? Umów się na BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Dlaczego tak bardzo boimy się samotności?

Czy w dzisiejszym świecie samotność jest jeszcze dla kogoś problemem? Przecież nowoczesne technologie umożliwiają nam niemal natychmiastowy kontakt z każdą osobą na świecie. Czy nie jest tak, że mamy coraz większe poczucie więzi z innymi ludźmi? Dlaczego więc tak...

Kiedy ON mówi, że kocha, a tak naprawdę znaczy to coś innego.

Czy wszyscy mężczyźni kłamią? Czy używają ważnych słów tylko po to, aby osiągnąć swój cel? Czy świat jest pełen tchórzy, którzy nie potrafią powiedzieć Ci prosto w oczy, że wasz związek nie ma przyszłości? Porozmawiajmy o osobach, dla których miłość nie znaczy zbyt...

Jestem Ania i jestem Perfekcjonistką – Czy można tak żyć? Odc. 1

Cześć, mam na imię Ania i jestem perfekcjonistką. Powtarzam to zdanie w swojej głowie już od kilku dni. Jednak jeszcze ani razu nie odważyła się go wypowiedzieć nagłos. To wszystko stałoby się zbyt realne. Wiem, że dłużej moje życie nie może wyglądać w ten sposób....

3 umiejętności, które wzmocnią Twoją psychikę. Warto o nie zadbać jeszcze w tym miesiącu.

Każdy z nas miewa słabsze chwile. Wątpimy wtedy w siebie i cel naszych działań. Widzimy świat w czarno-białych barwach. Jednak niektórzy z nas dużo szybciej potrafią się z tego stanu otrząsnąć. Potrafią szybciej podnieść się po porażce, a kryzysy są dla nich momentami...

Nie pozwól, aby ONI odebrali Ci radość z życia! Jak się przed tym bronić?

Budzisz się chwile przed budzikiem. Wstajesz pełna energii. Czujesz w kościach, że to będzie dobry dzień. Patrzysz w lustro i się do siebie uśmiechasz. Rozpiera Cię pozytywna energia. Wchodzisz z werwą do biura i nagle BUM. Trafiasz na ścianę negatywnych emocji....

2 komentarze

 1. tabletowczyk

  Bardzo fajny i rzeczowy artykuł. Z mojego doświadczenia wynika, że ludzie mają marzenia – owszem – ale nie potrafią uporczywie walczyć o te swoje marzenia. Bo przecież marzenie nie jest tak łatwo spełnić. Zależy co to jest. Czasami całe lata trzeba, żeby swoje marzenia wcielić w życie. Marzenie musi być celem! Chcę kiedyś wybudować własny dom. Wynieść się z hałaśliwego bloku, i odpocząć pod miastem, mieć las sto metrów dalej I to jest marzenie wcale niełatwe. Ale jednak dla zdeterminowanego człowieka – MOŻLIWE.
  Ludzie albo za szybko odpuszczają, albo tak naprawdę nie bardzo mają sprecyzowane te swoje marzenia. I koniec końców nic nie wychodzi, bo nic konkretnego nie było w planie.

  Odpowiedz
  • Patryk Wójcik

   Zdecydowanie się zgadzam. Trudno realizować marzenia, jeżeli nie zamienimy ich na konkretne plany. Z planów łatwiej się rozliczać z samym sobą, jednak wtedy możemy doznać porażki. Najważniejsze jest wiedzieć czego się chce i zacząć planować jak to osiągnąć. Lepsze są niedopracowane plany, które już zaczynamy wdrażać, niż ciągłe szukanie najlepszych rozwiązań.
   Twój plan jest precyzyjny, więc masz szansę go zrealizować. Powodzenia!

   Odpowiedz

Funkcja trackback/Funkcja pingback

 1. Czas specjalistów właśnie minął - jesteś gotowy na zmiany? - […] Dlaczego większość ludzi, nie realizuje swoich marzeń? […]
 2. Najlepsze materiały z sieci o karierze, rekrutacji i rozwoju osobistym – subiektywny przewodnik 2017 🙂 – Idealnie Dopasowana - […] Dlaczego większość ludzi nie realizuje swoich marzeń? – Wpis z bloga Architektura Sukcesu spodobał mi się szczególnie dlatego, że…

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share This