Nawet nie wiesz jak się cieszę, kiedy piszę te słowa. Jest poniedziałek, a my właśnie wróciliśmy z Naszego weekendu. Ten artykuł jest pierwszym w nowej serii „Zrób JEJ prezent bez okazji”. Będzie to cykl artykułów skierowanych do mężczyzn, którzy chcieliby zadbać o rozwój własnego związku.

Sponsorem tego odcinka jestem ja sam. Jednak w przyszłości chciałbym zaprosić do tej serii firmy, których produkty lub usługi mogą pomóc w rozwoju związku.

Skąd pomysł na weekend we dwoje?

Długi weekend majowy już za nami. Wspólnie z Żoną spędziliśmy go w kilku miejscach. Było naprawdę ciekawie, bo odwiedziliśmy rodzinę na Mazurach, a także pojechaliśmy do Słupska. Byliśmy nawet na imprezie w klubie, co ostatnio nam się nie zdarzało.

Przejechałem w tym czasie około 1100 km. Nie jestem wielkim fanem prowadzenia samochodu, dlatego była to dla mnie całkiem długa trasa. Jednak wspominając wszystko, co w tym czasie się zdarzyło czuję, że było warto.

Jednak weekend majowy przebiegał w zupełnie innym tempie, niż to, które z Żoną lubimy najbardziej. Wiedziałem, że czegoś nam zabrakło. Zabrakło nam czasu na odpoczynek w naszym stylu. Dlatego postanowiłem to zmienić.

Każdy potrzebuje oderwania od codzienności.

Weekend zaraz po długim majowym weekendzie, nie jest szczególnie popularny, jeżeli chodzi o termin na wypad we dwoje. Dlatego miałem bardzo dużo możliwości, które wydawały się ciekawe. Pierwszym pomysłem był wypad do Torunia. Jednak byłyby to kolejne 2 lub 3 godziny w samochodzie  i to w jedną stronę.

Chciałem znaleźć miejsce, w którym będziemy mogli odpocząć w naszym stylu. Chcieliśmy być tylko we dwoje. Miejsce miało być spokojne i nie mogło znajdować się zbyt daleko od naszego domu. Chcieliśmy też trochę popływać i zrelaksować się w wodzie.

Wszystkie nasze wymagania spełniała oferta hotelu Kiston. Jest to czterogwiazdkowy obiekt znajdujący się w pięknej i spokojnej okolicy, zwanej Szwajcarią Kaszubską. Już sama droga do tego hotelu była dla nas czymś wyjątkowym. Wybrałem trasę przez rezerwat przyrody, który strasznie się nam spodobał.

Jednak kiedy dojechaliśmy na miejsce, byliśmy w szoku. Myślę, że nic nie odda lepiej atmosfery tego miejsca, niż kilka zdjęć, które udało się Nam zrobić. Hotel jest po prostu wspaniały. Jest to miejsce z wyjątkowo pozytywną atmosferą. Tu można naprawdę odpocząć. No i to jedzenie. Kuchnia jest mistrzowska.

Hotel Kiston - okolica

Hotel Kiston - plaża

Hotel Kiston - trawa

Hotel Kiston - środek

Hotel Kiston - cienie

Dlaczego warto robić prezenty bez okazji?

Nie wiem dlaczego, kiedy opowiadaliśmy znajomym, że planujemy jechać na weekend we dwoje, to każdy z nich pytał: „a z jakiej okazji?”. Czy wspólne spędzanie czasu z osobą, która jest dla mnie najważniejsza na świecie, potrzebuje jakiejś konkretnej okazji?

Moim zdaniem większość par popełnia ten błąd. Skupiają się wyłącznie na okazjach i nie potrafią cieszyć się sobą w zwykły weekend. Bo tak naprawdę tylko od nas zależy, czy weekend będzie nudny, szary i oczywisty. Czy będzie on okazją do tego, aby wzmocnić swoje uczucia i zbliżyć się do siebie.

Prezentu na urodziny, rocznicę, czy jakieś święto każdy się spodziewa. Jednak prezent bez okazji cieszy podwójnie. Jest on dowodem na to, że ktoś o nas myślał na tyle intensywnie, aby postarać się nas zaskoczyć. I to jest właśnie piękne.

Jeżeli miałbym wypisać receptę na związkowe problemy, to pierwszym zaleceniem byłoby przełamanie codziennej rutyny. Weekend we dwoje jest na to świetnym sposobem. Niby to tylko jedna lub dwie noce, a jednak ten czas płynie w zupełnie innym tempie.

Doceniaj każdą chwilę.

Nasz weekendowy wypad zaczął się około 13:20 w sobotę. Do hotelu przyjechaliśmy przed 15, bo jechaliśmy spokojnie, podziwiając kręte drogi i malownicze okolice. Prawdę mówiąc, kiedy wyjechaliśmy jakieś 5 km od naszego miasta, już czuliśmy się ja w innym świecie.

To mi pokazuje, że tak słabo znamy miejsca, w których żyjemy na co dzień. Wystarczy oddalić się kilka kilometrów w inną niż zazwyczaj stronę, aby wyrwać się z uwięzi rutynowego życia. Jestem przekonany, że większość z nas o tym nie pamięta.

Możesz się zastanawiać, skoro to takie wspaniałe przeżycie, to dlaczego większość par z tego nie korzysta? Prawda jest taka, że zbyt mocno skupiamy się na WIELKICH rzeczach, zapominając o tych mniejszych przyjemnościach.

Jeżeli już planujemy jechać na urlop, to chcielibyśmy aby było to kilka tygodni. Najlepiej oczywiście w jakimś egzotycznym kurorcie. A kiedy pytasz znajomych, kiedy na taki wymarzony urlop pojadą, to zazwyczaj odpowiadają, że obecnie ich na to nie stać, albo, że nie mogą wziąć tyle wolnego.

Wpadamy we własne sidła. Wydaje się nam, że przyjemność mogą sprawić nam tylko takie WIELKIE chwile. Jednak jest to tylko iluzja i wymówka, która większość z nas trzyma w wygodnym i rutynowym życiu.

Moim zdaniem najważniejsze w życiu są te wszystkie małe chwile, które sami potrafimy uczynić czymś wielkim. Dla mnie jest to właśnie czas we dwoje z moją Żoną. Nasz weekendowy urlop zakończył się w niedzielę około 17. Było to więc trochę ponad 24 godziny, które zamieniły się w całą masę fantastycznych wspomnień.

Kolekcjonujcie wspomnienia.

Jestem pewien, że w gronie swoich znajomych, masz przynajmniej jedną osobę, która by Ci w tym momencie powiedziała, że dla takich kilku godzin, nie opłaca się planować i ruszać z domu. Zastanów się jednak, czy sam tak nie pomyślałeś?

Moim zdaniem nie tylko się opłaca, ale też warto to zrobić. Nie liczy się ilość wspólnie spędzonych godzin, ale jakość tego czasu. Możecie przecież godzinami oglądać seriale, zamiast spędzić wspólnie czas rozmawiając o tym, co jest dla Was naprawdę ważne. To w końcu Wasza decyzja, prawda?

Takie wyjazdy mogą być jak oliwa, którą dolewacie do ognia Waszego związku. Bez tego ognia, emocje w Waszym związku zgasną. Bez tego ognia, zmienicie się w kolejną sfrustrowaną parę, która nie potrafi ze sobą rozmawiać.

Dla mnie sprawa jest prosta i oczywista, jeżeli nie dbacie o namiętność w Waszym związku, prędzej czy później Wasz związek się rozpadnie. Są różne sposoby na to, aby dbać o namiętność w związku. Jednak taki weekend we dwoje bez okazji, jest jednym z najprostszych i najskuteczniejszych.

Czy chcesz sprawić JEJ przyjemność?

Jednym z głównych celów mojego życia, jest dbanie o to, aby sprawiać mojej Żonie przyjemność. Staram się układać nasze życie w taki sposób, aby mieć jak najwięcej możliwości do tego, aby zaskakiwać moją Żonę.

Zachęcam również Ciebie, abyś zadał sobie to trudne pytanie. Czy potrafisz sprawiać swojej kobiecie przyjemność? Czy myślisz o tym, jak sprawić, aby była naprawdę szczęśliwa? Czy potrafisz wywołać uśmiech na jej twarzy? Czy potrafisz ją zaskakiwać?

Zastanów się również, czy potraficie ze sobą szczerze rozmawiać? Czy wiecie o swoich planach, potrzebach i marzeniach? Czy lubicie swoje towarzystwo? A może uciekacie od takich wspólnych chwil? Może czekacie na coś WIELKIEGO, co jest dla Was tylko wymówką, aby nic nie robić?

Zastanów się jeszcze nad jedną rzeczą. Czy jesteś samolubny i dbasz tylko o swoje potrzeby? A może jesteś facetem, który potrafi naprawdę zatroszczyć się o potrzeby swojej kobiety? Kiedy ostatnio kupiłeś jej prezent bez okazji? Jeżeli dawno tego nie zrobiłeś, to najwyższy czas to zmienić.

Wspólny weekend we dwoje może być dla Waszego związku wybawieniem. Wzmocnicie wtedy swoje uczucia. Będziecie mieli okazję porozmawiać o tym, o czym trudno rozmawia się w trakcie rutyny codziennego dnia. Będzie to chwila tylko dla Was, a czas będzie płynął w zupełnie inny sposób.

Moja recepta na dobry związek? Myśl o swojej partnerce i ją zaskakuj.  Zrób JEJ prezent bez okazji i zabierz ją na wspólny weekend we dwoje. Dbaj o to, aby stale wiedzieć co się dzieje w jej życiu. Staraj się poznawać ją na nowo, ale do tego musisz wyrwać JĄ z szarej codzienności.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Jeżeli chcesz dbać o swój związek, potrzebujesz odpowiedniej wiedzy. Znajdziesz ją na moim blogu, a także na Facebooku: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here