Czym stała się męskość w naszych czasach? Dlaczego tak wiele kobiet cierpi z powodu niedojrzałych i egoistycznych mężczyzn, którzy nie potrafią budować głębokich relacji? Dlaczego nasze życie coraz bardziej przypomina teatr, w którym każdy odkrywa jakąś rolę, zamiast po prostu być sobą? Czy naprawdę tak ma wyglądać nasza przyszłość?

Czy kryzys męskości nadszedł, czy dopiero nadchodzi?

Kiedy zakochałaś się w Piotrusiu Panu, cały świat wydawał Ci się tak piękny i kolorowy. Doceniałaś go za spontaniczność i nieprzenikniony uśmiech. Doceniałaś go za radość życia, którą mogłaś wyczuć od niego na kilometr. Patrzyłaś na świat przez różowe okulary, a on dbał, abyś nigdy ich nie zdejmowała.

Jednak codzienność Was dogoniła. Zaczęły się pierwsze problemy i kłótnie. On nigdy nie miał zamiaru dorastać, a Ty potrzebowałaś w związku bezpieczeństwa. Zaczęło Ci przeszkadzać to ciągłe bujanie w obłokach. On nigdy nie miał planu i pomysłu na Wasze dalsze życie. Zawsze powtarzał, że „jakoś to będzie”, ale Tobie przestało to już wystarczać.

Coraz większa ilość kobiet trafia na niedojrzałych, słabych i nieodpowiedzialnych mężczyzn. Traktują oni życie jak grę, w której zawsze można cofnąć się do wcześniejszego etapu. Uważają, że błędy nie istnieją, dlatego nie przejmują się przekraczaniem jakichkolwiek granic. Żyją w swojej fantazji, która odcina ich od prawdziwego świata.

Piotruś Pan nigdy nie będzie dobrym kandydatem na męża. Życie z nim nigdy nie będzie łatwe, ponieważ on zawsze będzie skupiał się wyłącznie na sobie. W głębi serca nigdy nie będziesz mogła zaufać takiemu mężczyźnie bo nie wiesz, czego możesz się po nim spodziewać.

To jest właśnie prawdziwy kryzys męskości. Problemem są związki, które budują osoby zupełnie do tego nie przygotowane. W takich związkach nie ma miejsca na przyjaźń i zaufanie. W takich związkach nie ma miejsca na wzajemną pomoc i wsparcie w trudnościach. Takie związki mają być łatwe i przyjemne, a kiedy coś zaczyna szwankować, lepiej od tego uciec, niż próbować to naprawić.

Jak zachować w życiu właściwą równowagę?

Skrajności nigdy nie prowadzą do niczego dobrego. Możemy być szczęśliwi, kiedy zachowujemy właściwą równowagę między czerpaniem z życia tego co najlepsze, a zwracaniem uwagi na to, co jest dobre dla innych ludzi. W ten sposób będziemy wiedzieć, kiedy możemy sobie pozwolić na patrzenie na świat przez różowe okulary, a kiedy musimy na chłodno podjąć racjonalną decyzję.

Mężczyźni mają problem z tożsamością. Wydaje im się, że jeżeli chcą być postrzegani jaki silni i męscy, nie mogą być wrażliwi i czuli. Jednak to największa bujda, jaką wmawia nam współczesny świat. Męskość to zarówno siła, jak i łagodność. Męskość to umiejętność radzenia sobie z emocjami, zarówno tymi przyjemnymi, jak i trudnymi.

Ciężko jest zachować właściwą równowagę, jeżeli stale jesteśmy bombardowani jednostronnymi komunikatami i wzorcami. Na Facebooku, czy Instagramie wszyscy wyglądają na szczęśliwych ludzi, którzy żyją w zgodzie z własnymi potrzebami i pasjami. Jednak prawdziwe życie tak nie wygląda. Zaczynamy mylić to, co jest zwykłą kreacją i fantazją, od tego co jest prawdziwym życiem.

Właśnie dlatego uważam, że w Internecie zbyt często staramy się pokazać wyidealizowany świat, który ma już niewiele wspólnego z naszym prawdziwym światem. Skupiamy się na tym, co mówią o nas inni, dlatego nie publikujemy tego, co byśmy chcieli publikować, a wrzucamy tylko to, co może się spodobać naszym znajomym. Tak wspólnie tworzymy iluzję, która odbija się na naszym poczuciu wartości i szczęścia.

Kim jest niedojrzały chłopiec?

Przeraża mnie podejście niektórych mężczyzn do tematu budowania relacji z kobietami. Od lat widzimy rozwój rynku związanego ze szkoleniami „z uwodzenia”. Na takie szkolenia trafiają najczęściej skrzywdzeni i niepewni siebie chłopcy, którzy szukają pocieszenia. Jednak znajdują tam najczęściej wiedzę, która pierze im mózg.

Uwodziciele w Polsce działają jak sekta. Widać to wyraźnie w filmie jednego ze znanych polskich YouTuberów, o wyjątkowo trafnym tytule: „Jak zdobyć KAŻDĄ KOBIETĘ w KILKA SEKUND”. Ten film obejrzało już ponad 1,5 miliona osób. Jeżeli jeszcze go nie widziałaś, musisz go zobaczyć. Jestem pewien, że po jego obejrzeniu będziesz inaczej patrzyła na ten temat.

Niedojrzały chłopiec zawsze myśli tylko o sobie. Nie dostrzega potrzeb drugiej osoby. Uważa, że cały świat powinien kręcić się wokół niego. Tylko jego potrzeby są ważne i tylko jego marzenia warto realizować. Ty musisz się do tego dostosować.

Niedojrzały chłopiec ma problemy emocjonalne i często jest narcyzem. Możesz o tym przeczytać w artykule: 3 proste kroki aby sprawdzić, czy mężczyzna, którego poznałaś to narcyz? Lepie o tym wiedzieć, zanim wpadniesz w sidła, które on już na Ciebie zastawił. Związek z narcyzem nigdy nie kończy się zbyt dobrze. Czy naprawdę chcesz tego próbować?

Niedojrzały chłopiec ma jeszcze jedną smutną wadę. Nie potrafi się zdecydować, czego tak naprawdę chce od życia. Niby Cię kocha, ale jednak nie jest tego pewien. Niby chce być z Tobą, ale może to się wszystko dzieje za szybko. W takim związku nie będziesz czuła się bezpiecznie. Takie osoby często przekraczają granicę i zdradzają, o czym możesz przeczytać w artykule: Dlaczego mężczyźni zdradzają? 

Pamiętaj, że Twoim zadaniem nie jest uszczęśliwianie kogoś na siłę. Niektóre osoby po prostu muszą dorosnąć, zanim stworzą szczęśliwy związek. Ci, którzy nigdy nie dorastają, prawdopodobnie zawsze będą krzywdzić innych. Pytanie tylko, czy naprawdę chcesz mieć kontakt z takimi mężczyznami? Czy chcesz dla nich marnować swoje życie?

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Więcej inspiracji znajdziesz na moim Facebooku: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here