W tym artykule znajdziesz listę 5 umiejętności, które mogą całkowicie zmienić Twoje sposób patrzenia na świat. Jeżeli chcesz być szczęśliwa i dumna z tego jak żyjesz, powinnaś zadbać o rozwój tych umiejętności. Zastanów się dobrze, jak do tej pory dbałaś o te pięć obszarów swojego życia? Możliwe, że któryś z nich wymaga większej uwagi. Czy wiesz od czego zacząć?

Sumienność i odpowiedzialność

Każdy z nas lubi otaczać się ludźmi sumiennymi i odpowiedzialnymi. Takim osobom po prostu można zaufać. Możesz na nich liczyć w każdej sytuacji. Masz pewność, że nie zawiodą Cię nawet w najtrudniejszym momencie Twojego życia. Warto być taką osobą i mieć takie osoby wokół siebie.

Jednak bycie osobą sumienną i odpowiedzialną nie jest takie proste. Wymaga to sporej dyscypliny i zdolności do rozumienia własnych emocji. Osoby sumienne mają wewnętrzną potrzebę do tego, aby w życiu kierować się jasno określonymi zasadami. Można powiedzieć, że mają bardzo wyczulone sumienie, które ułatwia im podejmowanie nawet najtrudniejszych wyborów.

Czy można się tego nauczyć? Na pewno tak, choć nie jest to łatwe. Sumienność w każdej sytuacji jest bardzo trudna szczególnie dla osób, które mają skłonności do chodzenia w życiu na skróty. Osoby sumienne mają silny kręgosłup moralny, nad którym stale pracują.

Dlatego warto zacząć od tego, aby uporządkować własne życie i niedomknięte sprawy, które masz w głowie. Tylko w ten sposób zrozumiesz zasady, którymi kierujesz się w życiu. Tylko w ten sposób wyznaczysz własne granice, których nie chcesz przekraczać. W ten sposób zaczniesz pracować nad wzmocnieniem swojego kręgosłupa moralnego.

Bardzo dawno temu napisałem artykuł: Dlaczego dla niektórych ludzi, świat zawsze był i będzie czarno-biały? Dotyczy on potrzeby domknięcia poznawczego. Uważam, że jeżeli chcesz pracować nad swoją sumiennością, to powinnaś wiedzieć, czy ta potrzeba jest w Twoim przypadku na niskim, czy wysokim poziomie. Może Ci to ułatwić szukanie odpowiedzi na trudne pytania, które pojawią się w Twoim życiu.

Łatwość w rozwiązywania konfliktów

Konflikty i kłótnie zdarzają się każdemu. Jednak tylko nieliczni maja zdolność do rozwiązywania takich przykrych sytuacji. Dla większości z nas konflikty są na tyle trudnym doświadczeniem, że  w momencie kiedy się pojawią nie potrafimy opanować własnych emocji. Padają wtedy słowa, których tak naprawdę nie chcielibyśmy wypowiedzieć. W ten sposób konflikt się tylko pogłębia.

Umiejętność rozwiązywania konfliktów to zdolność, którą docenisz zarówno swoim życiu osobistym, jak i zawodowym. Nie da się tego nauczyć w jeden dzień. Wiele osób w sytuacjach konfliktowych unosi się honorem, albo zamiast szukać rozwiązania, zaczyna uparcie milczeć. Taką sytuację opisałem w artykule: Co zrobić, kiedy ON milczy podczas kłótni? 

Pamiętaj, że łatwość w rozwiązywaniu konfliktów mają osoby, które są dojrzałe emocjonalnie. Osoby, które mają z tym problem, najczęściej są zbyt radykalne w swoich poglądach. Nie potrafią otwarcie rozmawiać o spornych kwestiach, bo w każdej sytuacji starają się przekonać kogoś do swoich racji.

Jednak świat nie jest taki prosty, jak im się wydaje. Na wiele pytań nie ma jednoznacznych odpowiedzi. To co jest prawdą dziś, jutro może okazać się kłamstwem. Nie warto uparcie tkwić dla zasady w swoich przekonaniach. Trzeba umieć poddawać wszystko w wątpliwość. Elastyczność jest ważną cechą współczesnego człowieka.

Tak można wzmacniać siłę swojej osobowości. W ten sposób można też pracować nad własnym kręgosłupem moralnym, który nie jest skostniały, ale stale dostosowuje się do zmian w naszym życiu.

Otwartość na nowe doświadczenia

Jeżeli chcesz być osobą szczęśliwą i spełnioną, powinnaś być otwarta na nowe doświadczenia. Nie chodzi o to, że każdy musi skakać ze spadochronem, albo nurkować z rekinami. Chodzi o to, aby do swojego życia wprowadzać jakieś nowości, zamiast trzymać się utartych ścieżek.

Takie podejście do życia wymaga odwagi. Jednak dzięki temu nie utkniesz w nawykach, które pomału przejmują władzę nad Twoim życiem. Brak otwartości na nowe doświadczenia oznacza stagnację. To wyniszczające zarówno dla Ciebie, jak i dla Twoich relacji. Taka stagnacja jest częstą przyczyną rozpadów związków.

O tym, że w związku nie warto zbyt szybko zakładać ciepłych kapci i wygodnego dresu, pisałem w artykule: Bo w związku nie warto się spieszyć. Chodzi tu głownie o to, że osiadając na mieliźnie codzienności, tracimy satysfakcję ze wspólnego życia. Jest to najczęściej spowodowane brakiem otwartości na nowe doznania.

Umiejętność nawiązywania nowych znajomości

Umiejętność nawiązywania relacji jest ważna. Oczywiście nie każdy musi być od razu duszą towarzystwa i królem imprezy. Sam należę raczej do osób introwertycznych, które nie wchodzą z dużą łatwością w nowe środowisko. Jednak nie oznacza to, że wycofuję się z takich sytuacji.

Każdy może się tego nauczyć. Bez względu na to, czy jesteś introwertyczką, czy ekstrawertyczką, możesz nauczyć się nawiązywać nowe znajomości w lepszy sposób. Wymaga to jednak od Ciebie otwartości na nowości i chęci do tego, aby spróbować.

Wielu z nas wycofuje się z tego, co nie przychodzi nam z łatwością. Jednak tylko zmagając się ze swoimi słabościami, możemy wzmacniać naszą osobowość. Tylko w ten sposób możemy się rozwijać i dzięki temu zyskiwać coraz większą pewność siebie.

Jeżeli chcesz rozpocząć pracę nad sobą, polecam Ci zacząć od artykułu: 3 sposoby na wzmocnienie własnej psychiki.  Dowiesz się z niego, jakie elementy własnej psychiki powinnaś wzmocnić w pierwszej kolejności. To naprawdę dobra wskazówka dla osób, które chcą zacząć przygodę z rozwojem osobistym.

Stabilna samoocena

Samoocena jest ważnym elementem Twojej psychiki. Jest ona związana ze sposobem w jaki podchodzisz do życia. Jeżeli wierzysz w siebie, potrafisz stawiać sobie większe i ambitniejsze cele. Jeżeli w siebie nie wierzysz, nie będziesz miała szansy na właściwy rozwój, bo zawsze będziesz skupiała się na tym, co jest poniżej Twoich możliwości.

Jednak na temat samooceny powstało wiele mitów. Warto pamiętać, że nie liczy się tylko to, aby samoocena była wysoka. Chodzi również o to, aby była stabilna i adekwatna do rzeczywistości. Niestety w dzisiejszych czasach wiele osób pompuje nadmiernie swoje Ego, a przez to ich samoocena jest sztucznie zawyżona.

Przypominają balonik nadmuchany do granic możliwości. Wystarczy tylko malutkie ukłucie, aby całe te powietrze gdzieś z nich uleciało. Taka niestabilna samoocena jest bardzo niebezpieczna. Bardzo łatwo jest takim osobom popaść w kryzys emocjonalny, kiedy uświadomią sobie, że to co myśleli na własny temat jest zwykłym kłamstwem.

Na ten temat napisałem już kiedyś ciekawy artykuł: Czy wiesz jaka naprawdę jest Twoja samoocena? Szczerze Ci go polecam bo wiem, że wiele osób nadal wierzy w mity dotyczące samooceny. Warto zmierzyć się z tym tematem i uświadomić sobie, jak to wygląda w Twoim przypadku.

Podsumowanie?

Zastanów się przez chwile, jak do tej pory podchodziłaś do tych 5 umiejętności? Czy byłaś świadoma, że odgrywają one tak wielką rolę w Twoim życiu? A może, zapominałaś o którymś z tych obszarów? Czy mogłabyś coś z tym zrobić?

Moim zdaniem te 5 umiejętności jest kluczem do szczęśliwego i spełnionego życia. Pracując nad nimi możesz stać się dużo lepszym człowiekiem. Będzie to korzystne nie tylko dla Ciebie, ale również dla Twoich najbliższych. Może zainspirujesz ich do pracy nad sobą?

Zastanów się, którą z tych umiejętności powinnaś szczególnie wzmocnić w Twojej obecnie sytuacji? Czy potrzebujesz większej otwartości na nowości? A może masz trudności w rozwiązywaniu konfliktów? Chciałabyś popracować nad swoją sumiennością? A może chciałabyś zyskać większą pewność siebie? Odpowiedź sobie na te pytania, a będziesz wiedziała od czego powinnaś zacząć.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Zapraszam Cię również na mojego Facebooka: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

Wiele ciekawych inspiracji znajdziesz również na moim nowym blogu, który prowadzę wspólnie z Żoną: Szpilki przy kasie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here