Miłość potrafi być szalona. Zanurzamy się w niej bez pamięci. To emocjonalny koktajl, który dostarcza nam siły do prawdziwego życia. Kiedy pojawiła się miłość, poczułaś, że żyjesz naprawdę. Zaczęłaś oddychać pełną piersią. Jednak co to tak naprawdę znaczy kochać?

Miłość to wybór i skupienie.

Kiedy jesteś zakochana, skupiasz całą swoją uwagę na tej jedynej osobie. Wszystkie Twoje myśli, podążają tylko w jednym kierunku. Miłość jest jak soczewka, która skupia się wyłącznie na tym jednym punkcie. Gdy jesteście razem, cały świat wokół nie jest już tak istotny.

Prawdziwa miłość wiąże się z dokonaniem wyboru. Trzeba mieć siłę i odwagę, aby wypowiedzieć te magiczne słowa. Są one deklaracją, która mówi, że liczysz się już tylko Ty na świecie. Nikt więcej nie będzie zaprzątał moich myśli.

Zobacz jak trudna jest to sytuacja w naszym dzisiejszym świecie. Z każdej strony atakują nas zapewnienia, że nic nie musi być stałe. Ktoś w kółko powtarza, że zawsze jest inna i lepsza opcja. To wwierca się głęboko w naszą psychikę. Zaczynamy przenosić nasze podejście do produktów na nasze związki. Niewielu z nas potrafi dokonywać wyborów.

Portale społecznościowe, Tindery, czy inne serwisy randkowe, przyzwyczajają nas do tego, że zawsze jest jakaś „inna opcja”. Kolejne zdjęcie, na które mogę kliknąć. Kolejna osoba, która może okazać się jeszcze lepsza. Myślisz, że to nie miesza nam w głowach?

Aby zbudować prawdziwą i głęboką relację, trzeba się skupić na tej jednej osobie. Tylko wtedy mamy szansę ją naprawdę poznać. Tak działa nasza natura, która przez całą burzę hormonów stara się nam to ułatwić. Miłość romantyczna może być prosta, jeżeli sobie na to pozwolisz.

Miłość romantyczna to silny popęd.

Po badaniach osób naprawdę zakochanych, nie ma co do tego już żadnych wątpliwości. Miłość romantyczna to popęd w czystej postaci. W mózgu osoby zakochanej dzieje się prawdziwa magia. Kiedy podczas badań patrzysz na obraz takiego mózgu, widzisz jak wiele obszarów jest pobudzonych, kiedy tylko pojawia się w pobliżu ukochana osoba.

Miłość romantyczna wywołuje w nas bardzo silną motywację do działania. To nie jest nawet czysta emocja, to coś zdecydowanie silniejszego. Popęd jest siłą, która pozwala nam przekraczać nasze dotychczasowe ograniczenia. Pozwala nam ryzykować i dążyć do spełnienia naszych pragnień.

Ludzie od wieków popełniali zbrodnie w miłości. Od wieków umierali z miłości i dla miłości. Miłość jest inspiracją, która wpłynęła na praktycznie każdą dziedzinę życia. Ile znasz piosenek o miłości? Ile znasz filmów z motywem miłości w roli głównej?

Nie tylko potrafimy przekraczać własne granice, aby zdobyć upragnioną miłość. Potrafimy też dzielić się tą siłą z innymi. Chcemy krzyczeć, aby wszyscy nas słyszeli. Chcemy pokazać, że miłość naprawdę istnieje. Czy człowiek zakochany przejmuje się opinią innych?

Popęd, który odpowiada za euforie miłości romantycznej, trudno porównać do czegokolwiek. To burza, której skutków nigdy nie możesz być pewna. To stan, w którym możesz obudzić drzemiące w Tobie pragnienia. To piękne uczucie i siła, które napędza nas do zmiany w całym życiu.

Kiedy popęd zamienia się w przywiązanie?

Przywiązanie to kolejny etap związku. Nikt nie wytrzymałby ciągłej euforii, która związana jest z popędem romantycznej miłości. Związek musi się zmieniać i ewoluować. To nic złego. Jednak wiele osób nie potrafi przejść do tego etapu.

Kiedy burza hormonów słabnie w wielu związkach zaczynają się problemy. Zamiast budować przywiązanie, które opiera się na bliskości i zaufaniu, pojawiają się niezrozumiałe konflikty. Zaczyna nam przeszkadzać to, co do tej pory było takie wspaniałe. Dlaczego ten moment jest taki trudny?

Trudno oszukać naszą naturę. Uwielbiamy czuć się zakochani. Uwielbiamy to szaleństwo, które skłania nas do pokonywania własnych ograniczeń. Jednak czy wykorzystaliście ten czas, aby zbudować swój wspólny intymny świat? Czy jesteście gotowi zwolnić i zacząć poznawać się na innym poziomie?

To trudne pytania. Wiele osób tkwi w takim stanie przez lata. To ich własne emocjonalne więzienie. Przeskakują ze związku na związek. Stale szukają nowej miłości. Za każdym razem kończy się to tak samo. Wiele osób nie potrafi przejść do momentu, w którym popęd trzeba zamienić w budowanie głębokiego przywiązania.

Dokonaj wyboru…

Co to znaczy kochać? Miłość ma różne oblicza. Zaczyna się od szalonej romantycznej miłości, która daje nam siłę do ryzykowania i wprowadzania zmian w naszym życiu. Jednak jest to czas, który trzeba wykorzystać mądrze.

Mimo całej tej burzy euforii i hormonów, warto pomyśleć o fundamentach naszej miłości. Sam moment zakochanie nie będzie trwał wiecznie. Czy potrafisz dokonać wyboru i przejść do kolejnej fazy? Czy potrafisz się zdecydować i zacząć budować prawdziwe przywiązanie?

Jeżeli nigdy nie dokonasz tego wyboru, nie poznasz smaku prawdziwej miłości. Póki nie zrozumiesz, że miłość się zmienia, ciągle będziesz wracała do swoich romantycznych fantazji. Prawdziwa miłość to skupienie na tej jednej osobie i oddanie się jej w pełni.

Prawdziwa miłość to wspólnie spędzony czas. To chwile lepsze i gorsze. Prawdziwa miłość nie jest tylko początkową euforią. Prawdziwa miłość to zdolność do budowania głębokich relacji i przywiązania. Kochać można na rożne sposoby.

Miłość się zmienia i to jest w niej piękne. Jej prawdziwy smak poznają tylko osoby, które będą miały odwagę dokonać tego wyboru. W trudnych czasach, które nie zachęcają nas do ograniczeń, prawdziwa miłość pojawia się w momencie dokonania wyboru.

Czy jesteś na to gotowa? Czy Twój partner jest na to przygotowany? Czy razem chcecie iść dalej przez świat i nie będziecie oglądać się za siebie? Czy dobrze wykorzystaliście czas euforii i popędu? Bądź tego świadoma, a we właściwym momencie, będziesz umiała znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Interesujesz się psychologią? Chcesz poczytać więcej o związkach? Wpadnij na mojego Facebooka: Psychologia, coaching i rozwój osobisty.

8 KOMENTARZE

  1. […] Poczucie zobowiązania pojawia się w momencie, kiedy decydujecie się przekształcić Waszą namiętną i przepełnioną emocjami miłość w trwały związek. Nie jest to łatwe, ponieważ związane jest to z pewnymi zmianami w Waszej relacji. Pisałem o tym niedawno w artykule Co to znaczy kochać? […]

  2. Dziękuję Ci za ten tekst. Nie potrafiłam ubrać tego w słowa, a Ty zrobiłeś to idealnie. „Miłość się zmienia i to jest w niej piękne. Jej prawdziwy smak poznają tylko osoby, które będą miały odwagę dokonać tego wyboru. W trudnych czasach, które nie zachęcają nas do ograniczeń, prawdziwa miłość pojawia się w momencie dokonania wyboru.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here