Nie wiem czy wiesz, ale inteligentni mężczyźni częściej podejmują decyzję o zawarciu małżeństwa. Wolą skupiać się na związku, który ma szansę na przyszłość. Inwestują swój czas, pieniądze i emocje jedynie w sytuacji, kiedy czują, że znaleźli kobietę swojego życia. Inteligentni mężczyźni wybierają długotrwałe związki. Chcesz wiedzieć dlaczego?

Wielki macho i samiec alfa.

Prawdziwa męskość nigdy nie oznaczała chamstwa. Jednak wielu facetów stale próbuje udowodnić swoją męskość w ten prymitywny sposób. W ostatnim tekście zastanawiałem się nad tym, gdzie w dzisiejszych czasach podziali się prawdziwi mężczyźni.

Wielu osobom się ten tekst nie spodobał, bo wytykał im błędy. Jednak moim zdaniem warto o tym mówić. Warto wymagać od mężczyzn czegoś więcej, aby wyrwać ich z tego błędnego przekonania. Od lat psycholodzy prowadzą badania na temat męskości i atrakcyjności. Ostatnie z nich mogą zaskoczyć wielu samozwańczych samców alfa.

Badania te pokazują, że inteligentni mężczyźni wybierają stały związek, zamiast skakania z kwiatka na kwiatek. Dla mnie nie było to wielkie zaskoczenie. Już jakiś czas temu pisałem o tym, że prawdziwa miłość wiąże się z dokonaniem wyboru.

To właśnie brak umiejętności podejmowania ważnych decyzji staje się chorobą współczesnych mężczyzn. Wielu z nich stara się żyć w taki sposób, aby nigdy nie dopuścić do sytuacji, w której zamkną za sobą drzwi do jakiejś możliwości. Mówiąc wprost, nie potrafią oddać się w pełni jednej kobiecie, bo stale szukają swojego ideału.

Jednak dla mnie prawdziwa męskość to właśnie umiejętność podejmowania trudnych decyzji. To sytuacja, w której dane słowo jest droższe od wszystkiego innego. To sytuacja, w której za wszelką cenę starasz się dotrzymać swojej obietnicy. Prawdziwy mężczyzna jest stały w swoich uczuciach. Może dlatego inteligentni mężczyźni mają łatwiej w życiu?

Dlaczego inteligentni mężczyźni wolą stałe związki?

Jak pokazują badania prowadzone w USA i Finlandii, inteligentni mężczyźni są bardziej skłonni do małżeństwa. Te same badania pokazują, że inteligencja nie tylko wpływa na chęć stworzenia związku, ale też związana jest z ciągłym rozwijaniem tej relacji. Cztery lata po badaniu, inteligentni mężczyźni nadal dbali o swoje małżeństwo i byli z niego bardziej zadowoleni.

Jeżeli choć trochę interesujesz się psychologią, to doskonale zdajesz sobie sprawę, że miłość nigdy nie jest nam dana raz na zawsze. Dobre i szczęśliwe związki to takie, w których partnerzy stale próbują pogłębić swoje relacje. Osoby, które nie są zadowolone ze swojego związku, zazwyczaj twierdzą, że ich partner zupełnie nie potrafi ich niczym zaskoczyć. W takich związkach pojawia się stagnacja.

Jeżeli mężczyzna jest inteligentny, nie boi się wyzwań, które związane są z budowaniem trwałego związku. Masz już pewnie swoje doświadczenie w sprawach damsko-męskich i wiesz, jak czasami trudno jest nam się dogadać. Jednak inteligentny mężczyzna nie boi się tego wyzwania i nie ucieka przy pierwszej trudnej sytuacji.

Inteligencja wiąże się z tym, że potrafimy wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie w zupełnie nowym kontekście. Osoby inteligentne są bardziej elastyczne w działaniu i potrafią się odnaleźć w każdej sytuacji. Czy nie jest to więc recepta na udany związek?

Jednak nie chodzi tu tylko o elastyczność. Osoby inteligentne potrafią trzymać się swojego planu i dobrze znają swoje priorytety. Dlatego w związku z takim mężczyznom możesz być pewna, czego się możesz po nim spodziewać. Inteligentny mężczyzna jest pewny swoich uczuć. Konsekwencja jest więc kolejną ważną cechą takiego faceta.

Inwestuj swoje uczucia mądrze.

Nie wiem czy zdarzyło Ci się kiedyś poznać mężczyznę, który zbyt dużo naczytał się o teorii podrywania kobiet. Zazwyczaj podchodzi on do uwodzenia w bardzo schematyczny sposób. Kursów na ten temat jest bezliku i robią one naprawdę niezłą sieczkę w głowach młodych mężczyzn.

Jeżeli miałaś przyjemność spotkać kiedyś takiego faceta to wiesz, że traci on zupełnie swoją inteligencję. Wielu z nich nadal wierzy w to, że nie liczy się jakość związku, a ilość przelotnych partnerek. Dlatego na samą myśl o długotrwałym związku, przechodzi ich trudny do zniesienia dreszcz emocji.

Natomiast inteligentni mężczyźni częściej tworzą długotrwałe związki dlatego, że potrafią szukać właściwych kobiet. Szukają kobiet równie inteligentnych, co pomaga im w tworzeniu relacji, której oczekują. Możesz się o tym przekonać, jeżeli zajrzysz do mojego artykułu Czy przeciwieństwa naprawdę się przyciągają? 

Nie wierz do końca w ten mit, że przeciwieństwa się przyciągają. To trochę bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać. Chodzi jednak o to, że inteligentny facet potrzebuje inteligentnej kobiety. W innym przypadku to nie ma sensu.

Dlatego moim zdaniem wyniki tych badań można przedstawić w bardziej ogólny sposób. Inteligentni ludzie potrafią tworzyć długotrwałe i szczęśliwe związki. Potrafią to robić dlatego, że stale dbają o swoje relacje. Starają się spędzać wspólnie czas i z każdym dniem poznawać się coraz lepiej.

Inteligentne kobiety i inteligentni mężczyźni, starają się po prostu o swój związek bardziej. Każda taka para dobrze wie, jak dbać o swój związek. Dla osób inteligentnych, sposoby, które opisałem w artykule 5 sprawdzonych sposobów, na szczęście w związku wydają się oczywistością. Potwierdza to ich sposób patrzenia na świat.

Zastanów się więc nad tym, jakiego Ty partnera szukasz? Czy chcesz, żeby był to mężczyzna inteligentny? Czy jesteś gotowa na długotrwały związek? Czy jest to właściwy moment w Twoim życiu? To ważne pytania, których nie warto już odsuwać na bok. W końcu trzeba na nie kiedyś odpowiedzieć.

Inteligentny mężczyzna może podobać Ci się dlatego, że zawsze możesz na niego liczyć. Bez względu na sytuacje, będzie potrafił się odnaleźć i Ci pomóc. Inteligentny mężczyzna jest stały w swoich uczuciach i nie rzuca słów na wiatr. Wiesz dobrze czego możesz się po nim spodziewać. I właśnie za to go kochasz.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Chcesz dowiedzieć się jak możesz dbać o swój związek? Zapraszam Cię na mojego Facebooka: Psychologia, coaching i rozwój osobisty. Znajdziesz tam wiele artykułów o związkach.

O związkach pisałem już wiele razy. Polecam Ci szczególnie te wpisy:

Jak pielęgnować wspomnienia w związku?

Twój związek cierpi, bo przestaliście się ze sobą komunikować.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here