Szczęście w związku nie jest nam dane raz na zawsze. Miłość nie pojawia się tak po prostu i nie trwa wiecznie, jeżeli przestajesz o nią dbać. Niektórzy mają z tym problem, niektórzy nie wiedzą jak się za to zabrać, a dla niektórych wydaje się to zbyt proste. To właśnie pielęgnowanie wspólnych wspomnień jest sekretem udanego związku.

Wracajcie do miejsc, które mają dla Was znaczenie.

To niesamowite jak wiele wspomnień może być ukrytych w miejscach, w których się to wszystko zaczęło. Dla nas taki miejscem jest Kraków. To tu zaczęliśmy poznawać się naprawdę. To tam pojechałem z pierścionkiem, aby się oświadczyć.

Kraków jest dla nas miejscem magicznym, ale przekonaliśmy się o tym dopiero niedawno. Po dwóch latach mieliśmy okazję wrócić do tego miejsca. Zostałem zaproszony na konferencję jako prelegent i odczytałem to jako wyjątkową okazję do wspólnego weekendu.

Nie czekałem długo i zamówiłem dwa bilety. Zabrałem Żonę na weekend do Krakowa. Do miejsca, w którym padły te magiczne słowa. Była to najlepsza decyzja jaką mogłem podjąć. Dzięki temu zrozumiałem, jak ważne jest pielęgnowanie takich wspomnień.

Mimo tego, że minęło już od tego pamiętnego dnia sporo czasu, wspomnienia nadal pozostały żywe. Przekonaliśmy się o tym, kiedy wieczorową porą spacerowaliśmy po naszej trasie. Starówka, Wawel, Smok. Długie schody, zaciemnione uliczki i cicha muzyka w oddali. Tylko tyle było nam trzeba, aby nasze wspomnienia ożyły.

Każde z tych miejsc wywoływało inny obraz z naszej pamięci. Wspominaliśmy rozmowy, wspominaliśmy ten szczególny uśmiech i błysk w oczach. To dzięki otoczeniu, które nie zmieniło się wiele od tamtego czasu, mogliśmy przywołać tak emocjonalne i wyraźne wspomnienia.

Otoczenie wpływa na nasze myśli. Takie obrazy działają jak kotwice, które potrafią przypomnieć nawet najodleglejsze wspomnienie. To był tylko weekend, a My czuliśmy jakby czas stanął w miejscu. Trudno to opisać i trzeba to po prostu przeżyć na własnej skórze.

Wy też macie takie miejsce.

Każda para ma takie miejsce. Nie ma znaczenia, czy jest to duże miasto, czy małe miasteczko. Nie ma znaczenia, czy jest to miejsce pełne ludzi, czy miejsce na całkowitym pustkowiu. Każda miłość gdzieś musiała się zacząć. Kiedy ostatnio byliście w tamtym miejscu?

Jeżeli nie dbacie o swoje wspomnienia, chowają się one coraz głębiej w Waszej pamięci. Możecie nie być nawet świadomi, jak bardzo brakuje Wam tego uczucia. Jednak kiedy zaczniecie doświadczać tego, czego doświadczyliśmy z moją Żoną w ten weekend, zrozumiecie co dokładnie mam na myśli.

Warto wracać do miejsc, które mają dla Was znaczenie. Warto powracać do wspomnień, które są fundamentem Waszego związku. W końcu nic nie dzieje się w próżni. Wasz związek miał swój początek w tym szczególnym miejscu, do którego warto wracać.

Dlaczego niektórzy ludzie są bardziej szczęśliwi?

Psychologowie w ostatnich latach często zajmowali się tematem szczęścia. Wyniki jakie uzyskali, zaskoczyły wielu z nas. Nasze szczęście nie zależy od tego ile spotyka nas dobrych rzeczy, ale od tego, w jaki sposób interpretujemy wszystko co spotyka nas w życiu.

Chodzi o to, że ludzie różnią się sposobem patrzenia na świat. Dla jednych szklanka zawsze jest do połowy pełna, dla innych jest do połowy pusta. Ci pierwsi potrafią być szczęśliwi, a Ci drudzy zawsze szukają dziury w całym.

Poczucie szczęścia zależy więc od sposobu w jaki oceniamy własne życie. A jeżeli przyjrzymy się temu dokładnie, zrozumiemy, że nasze szczęście zależy od tego, na co kierujemy swoją uwagę. Czy da się nad tym w jakiś sposób zapanować? Czy można się tego nauczyć?

Zanim odpowiem na to pytanie, chciałbym Ci opowiedzieć od czego się to wszystko zaczęło. Czasami wystarczy jedno mądre zdanie, aby zmienić cały bieg historii. A przynajmniej tak było w tym wypadku, kiedy psychologowie badający szczęście skupili się na podejściu do życia osób starszych.

Starzenie się nie wydaje się dla nikogo rzeczą przyjemną. Boimy się przemijania i starości. Jednak jak się okazało, osoby starsze są bardziej szczęśliwe. Trudno było zrozumieć ten efekt, aż jedna z badanych staruszek powiedziała: „ja już nie mam czasu przejmować się tym co smutne i skupiam się na tym co radosne”.

Tak zaczęła się seria badań na temat związku szczęścia z umiejętnością skupiania uwagi. Ludzie dzielą się na dwie kategorie. Jedni są bardziej nieszczęśliwi bo lubią długo rozpamiętywać swoje porażki i trudne sytuacje z życia. Drudzy są bardziej szczęśliwi bo skupiają się na swoich sukcesach i radosnych sytuacjach z życia.

Niby drobna różnica, ale w perspektywie całego życia, zmienia ona diametralnie sposób w jaki patrzymy na świat. Jeżeli chcesz wyciągnąć wnioski z tych badań, zastanów się na czym skupiasz swoją uwagę. Czy szklanka jest do połowy pełna, czy pusta?

Pielęgnowanie wspomnień to najlepszy sposób na szczęśliwy związek.

Właśnie dzięki skupianiu uwagi na tym co dobre, możemy wpływać na jakość naszego związku. Jeżeli nauczycie się pielęgnować swoje radosne wspomnienia, będziecie często przywoływali pozytywne emocje. Takie emocje dodadzą Wam sił i motywacji, aby dalej dbać o związek i rozwój Waszej relacji.

Pielęgnowanie wspomnień jest dla nas jak paliwo rakietowe. Dzięki tym wspomnieniom potrafimy odciąć się od codzienności. Dzięki temu ładujemy swoje akumulatory i mamy więcej chęci do życia. Nie ma nic lepszego jak koktajl pozytywnych emocji związanych ze wspomnieniami, które stale budujemy na nowo.

Bo w takim wspominaniu nie chodzi tylko o przywoływanie wspomnień z przeszłości. Chodzi o ciągłe przypominanie o tym, że wspólnie tworzymy nasze życie. Wspólnie budujemy nasz związek i naszą przyszłość. Każdy powrót do Waszego miejsca jest inny. Buduje on nowe wspomnienia, które zlewają się z przeszłością.

Tak tworzycie Waszą kotwicę pozytywnych wspomnień. Kiedy macie trudności, brakuje Wam sił lub zrozumienia, możecie do niej wracać. Czasami nie musicie tam jechać fizycznie. W trudnym momencie wystarczy przywołać kilka z tych wspomnień, aby poczuć ich siłę.

To na pewno lepszy sposób na radzenie sobie w trudnych momentach, niż ciągłe rozpamiętywanie tego co było złe. Pozytywne wspomnienia dodają nam sił i nadziei. Powinniście się nauczyć z tego korzystać, aby Wasz związek stale miał siłę do rozwoju.

Wiem, że codzienność trzyma Was mocno w ryzach. Nie pozwala Wam zapomnieć o obowiązkach, pracy i trudnościach. Jednak jeżeli nie będziecie umieli odpoczywać od codzienności, zmęczycie się jej szarością. Celebrowanie i pielęgnowanie wspomnień może być sposobem na odświętność.

Dla nas wspomnienia są wyjątkowym sposobem na relaks i zbieranie sił. To pretekst do głębokich rozmów nie tylko o tym co się robiło, ale też o tym co się myślało i czuło. Wspomnienia są tylko początkiem do tego, aby rozmawiać o naprawdę ważnych sprawach.

Nasza miłość nie jest nam dana raz na zawsze. Musimy o nią dbać i ją pielęgnować. Nie ma lepszego sposobu jak korzystanie z siły wspólnych doświadczeń. Dzięki wspomnieniom wiemy gdzie byliśmy i dokąd zmierzamy. Dzięki wspomnieniom możemy wspólnie korygować nasz kurs. Dzięki wspomnieniom możemy wzmacniać nasz związek.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Zapraszam Cię na mojego Facebooka: Psychologia, coaching i rozwój osobisty.  Znajdziesz tam kilka wskazówek, jak budować szczęśliwy i trwały związek.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here