Czy odnalazłaś już swoje miejsce na Ziemi? Miejsce, w którym możesz być naprawdę sobą? Dlaczego niektórzy z nas nie potrafią tego dostrzec? Przecież każdy zdaje sobie sprawę, że w jednych miejscach czujemy się lepiej, a w innych gorzej. Dlaczego potrafimy przegapić tak wiele sygnałów, które próbują nam wskazać to idealne dla nas miejsce na świecie?

Gdzie?

Są takie miejsca, w których czujemy się wyjątkowo dobrze. Dla jednych jest to rodzinny dom, do którego ciągle wracają myślami. Dla innych są to wspomnienia ze szkoły, albo mieszkanie dziadków. Są to miejsca, w których Twoje wspomnienia łączą się z dużymi emocjami.

Nie muszą to być jedynie miejsca z przeszłości. Niektórzy z nas mają to szczęście, że ciągle odnajdują takie miejsca na nowo. Nie wiem nawet czy chodzi o samą magię tych miejsc, feng shui, czy o coś zupełnie innego. Wydaje mi się, że sama to czujesz i kiedy przebywasz w tym WŁAŚCIWYM miejscu, wszystko wydaje Ci się dużo prostsze.

To taka Twoja bezpieczna oaza. Przystań, w której możesz odpocząć i nabrać sił. Sam mam kilka takich miejsc. Wracam do nich w najtrudniejszych momentach swojego życia, aby na chwilę się zatrzymać. Taka pauza potrzebna jest dla każdego z nas.

Zastanów się czy sama masz takie miejsce? Czy gdzieś na świecie jest przestrzeń, w której czujesz się absolutnie sobą? Czy jest to miejsce, w którym możesz odpocząć i przemyśleć najtrudniejsze sprawy? Mogłaś do tej pory nie zdawać sobie z tego sprawy. Może nawet wracałaś do tych miejsc intuicyjnie. Jednak teraz możesz to zrobić w pełni świadomie.

Z kim?

Tak jak napisałem w artykule Jak pielęgnować wspomnienia w związku? jednym z takich miejsc jest dla mnie Kraków. Odgrywa on w moim życiu duże znaczenie symboliczne. To tak naprawdę tam moje życie całkowicie się zmieniło. To tam coś zaiskrzyło między mną i moją przyszłą Żoną.

Dlatego czuję, że nie chodzi tylko o magię samych miejsc. Chodzi również o osoby, które są z tymi miejscami związane. To dzięki nim czujemy się bezpiecznie. To z nimi potrafimy wspólnie odczuwać radość i wspólnie radzimy sobie ze smutkiem.

Jednak niektóre z tych miejsc zrobiły się już puste. Mimo tego nadal czujemy się w nich wyjątkowo dobrze. Możliwe, że nie ma już z nami tych osób, które dbały o wyjątkową atmosferę danego miejsca. Jednak pozostały nam po nich wspomnienia, które nadal odgrywają dużą rolę w naszym życiu. Pamiętaj o tym, a wiele miejsc nabierze dla Ciebie zupełnie nowego znaczenia.

Dlaczego?

Każdy z nas szuka swojego miejsca na Ziemi. Trudno nam jest powiedzieć, dlaczego tylko jedna ławka w całym parku, jest „naszą ławką”. Nie musimy jednak zbyt wiele mówić, ponieważ wyraźnie to czujemy. Kiedy tylko mamy okazję, zawsze wybieramy „tę ławkę”, a nie żadną inną.

Wiele z tych miejsc kojarzy się nam z poszukiwaniem sensu naszego życia. Czasami robimy to w sposób świadomy, dużo rozmawiając na ten temat. Czasami zupełnie nieświadomie, oddajemy się jakiejś czynności, która pozwala nam się skupić na rzeczach wyjątkowo ważnych.

Nie ma co się zastanawiać, dlaczego tak wiele osób uwielbia pracować w ogrodzie, jeździć na ryby, czy do domku w lesie. Nie ma co się dziwić, że lubimy spacerować po „naszych ścieżkach” i siadać na „naszych ławkach”. Po prostu intuicyjnie wybieramy te miejsca, w których czujemy się naprawdę dobrze.

Czy jesteś wystarczająco uważna, aby odkryć swoje miejsce na Ziemi?

A Ty, gdzie czujesz się naprawdę sobą? W jakim miejscu czujesz, że żyjesz w zgodzie ze swoimi potrzebami i pragnieniami? Czy już odnalazłaś to miejsce, czy nadal go szukasz? Czy jesteś wystarczająco uważna, aby je dostrzec? Tak wiele o tym pisałem w artykule Być tu i teraz, wyrzucić wszystkie śmieci ze swojej głowy. Czy przeczytałaś go wystarczająco uważnie?

Jeżeli chcesz odnaleźć swoje wyjątkowe miejsce na świecie, musisz nauczyć się zwracać większą uwagę na swoje emocje. Póki nie zaczniesz ich dostrzegać, trudno Ci będzie zdecydować, gdzie czujesz się naprawdę dobrze. Jestem pewien, że intuicyjnie wracasz do takich miejsc, kiedy naprawdę tego potrzebujesz. Teraz wystarczy, że zaczniesz o tym świadomie myśleć.

Każdy z nas szuka swojego miejsca na Ziemi. Jednak takich miejsc jest wiele. Nawet we własnym domu możesz spróbować poszukać miejsc, w których czujesz się dużo lepiej. Warto zadbać o przestrzeń, która otacza Cię na co dzień. Może coś w pewien sposób Ci przeszkadza, ale nie zwracałaś świadomie na to do tej pory uwagi?

Zadbaj o to, abyś żyła w miejscu, które jest dla Ciebie wyjątkowe. Sama możesz je takim uczynić. Dodaj do tego miejsca coś od siebie. Coś, co będzie Ci przypominało, że to jest właśnie Twoje miejsce na Ziemi. Zastanów się jak możesz to zrobić i słuchaj własnych emocji. To właśnie tego nam najczęściej brakuje w dzisiejszym świecie.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Zapraszam Cię na mojego Facebooka: Psychologia, coaching i rozwój osobisty.

Polecam Ci jeszcze te artykuły do przeczytania i przemyślenia:

Jak żyć w świecie, który nie ma już tajemnic?

Co zrobić, kiedy życie przepływa Ci przez palce?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here