Ile pamiętasz dni ze swojego życia? Ile wydarzeń potrafisz sobie przypomnieć bez większego trudu? Dlaczego takich wyjątkowych chwil jest tak niewiele? Dlaczego codzienność tak szybko mija i nie pozostawia po sobie śladów w Twojej pamięci? W jaki sposób żyć, aby mieć świadomość tego, co się dzieje wokół Ciebie?

Czasy, które nie sprzyjają refleksji nad życiem.

Żyjemy w dziwnych czasach. Z jednej strony jest to najlepszy moment do życia, jaki tylko możesz sobie wyobrazić. Jednak z drugiej, obecne życie wydaje się dla wielu z nas bardzo płytkie. Stale się gdzieś spieszymy. A do kwestii własnego rozwoju podchodzimy z dużym dystansem.

Rozwój osobisty, psychologia, to wszystko wydaje się nam bardzo ciekawe, ale tylko w momencie, kiedy dostaniemy od kogoś prostą receptę na łatwe życie. Lubimy szybkie rozwiązania, nad którymi nie musimy zbyt wiele myśleć. Chcielibyśmy włączyć filmik, który w 5 minut odpowie nam na wszystkie pytania egzystencjalne.

Czytamy coraz mniej. Bo przecież tyle treści jest dostępnych w wersji wideo. Ile razy przyłapałaś się na tym, że bezrefleksyjnie skrolujesz Facebooka? Tak właśnie przepływa Ci przez palce Twoje życie. Ludzie nie są przyzwyczajeni do tego, że na coś trzeba czekać. Dlatego tak często poszukujemy magicznej recepty na szczęście.

Dajemy się omamić sprzedawcom marzeń, którzy obiecują nam niestworzone rzeczy. Z jednej strony racjonalnie nie wierzymy w to wszystko. A z drugiej chcielibyśmy, aby to wszystko było takie łatwe. Każdy by chciał w 7 dni wypracować idealną sylwetkę. Każdy by chciał pozbyć się złych nawyków w 3 prostych krokach. Każdy by chciał być piękny i bogaty, byle przyszło mu to szybko i łatwo.

Nawet jeżeli teraz się oburzasz i powtarzasz sobie w głowie, że Ty jesteś inna, sama siebie oszukujesz. Zastanów się przez chwilę, ile razy kliknęłaś ostatnio w artykuł lub filmik, który obiecywał jakieś szybkie rozwiązanie. Uwielbiamy karmić się informacjami, które dają nam poczucie, że wszystko jest na wyciągnięcie naszej ręki. Jednak to tylko iluzja.

Pułapka rutynowego życia.

Niewiele jest tak silnych paradoksów w naszym życiu. Praktycznie każdy dąży do stabilizacji. Jednak taka stabilizacja, jest często największą pułapką dla naszego rozwoju. Ten paradoks pokazuje, że z jednej strony czegoś tak mocno pragniemy, a kiedy to mamy, zaczyna nam to przeszkadzać.

Rutyna potrafi Ci odebrać radość z życia. Wysysa ostatnie soki z Twojego związku. Odbiera Ci radość i satysfakcję z pracy, a to dopiero początek. Rutyna jest cichym zabójcą Twoich marzeń. Wpadasz w ściśle określone tory i nie zastanawiasz się zbytnio nad tym, w którą Cię prowadzą stronę.

Tak mijają Twoje dni. W pewnym momencie możesz się nawet ocknąć i zacząć się zastanawiać, dlaczego to wszystko dzieje się tak szybko. Jednak niewiele osób ma odwagę się zmierzyć z tym pytaniem i cokolwiek z tym zrobić. Pytanie, czy Ty chcesz żyć w ten sposób?

Jeżeli chcesz coś przeżyć, musisz poświęcić na to czas i wysiłek. Nie ma innego sposobu. Wszystkie magiczne recepty na sukces, są tylko sposobem na utrwalenie naszej bezrefleksyjności w życiu. To właśnie dlatego coraz więcej osób szuka sposobów na rozwój psychiczny i duchowy.

Ludzie odczuwają naturalną potrzebę, aby ich życie miało sens. Kiedy działasz rutynowo i pochłania Cię codzienność, tak naprawdę tracisz z oczu sens swojego życia. Kiedy miałaś ostatnio czas pomyśleć o tym, czego tak naprawdę chcesz od życia? Czy nadal potrafisz marzyć? Czy potrafić marzyć w taki sposób, jak robiłaś to gdy byłaś dzieckiem?

Dlaczego warto mieć marzenia?

Wiele osób zapomina, czym tak naprawdę są marzenia. Nie pamiętają tych wszystkich odrealnionych pragnień, które dodawały im sił w dzieciństwie. Teraz każdy chce być racjonalny i skuteczny w działaniu. Każdy chce zarządzać swoim czasem i zdrowo się odżywiać.

Wszyscy wpadamy w te same schematy. Wszyscy chodzą tymi samymi, wydeptanymi ścieżkami. Zanika gdzieś nasza indywidualność. Bo tak naprawdę to marzenia zmieniają nasze codzienne życie w coś nieoczekiwanego i wspaniałego. To marzenia są siłą napędową do prawdziwego rozwoju.

Smutne jest to, kiedy ktoś uważa, że nie warto marzyć. Moim zdaniem odbiera sobie radość z własnego życia. Bo jeżeli wszyscy będziemy tak bardzo racjonalni i poukładani, to pochłonie nas rutyna. Czy naprawdę chcesz żyć w takim świecie?

Kiedy ludzie realizują swoje pasje, często poznają własne granice i ograniczenia. To właśnie dzięki takim chwilom, mamy szansę lepiej poznać samych siebie. W ten sposób możemy pracować nad autorefleksją i pogłębianiem samoświadomości. W ten sposób możemy poznać własne lęki i spróbować je okiełznać.

To właśnie w taki sposób budujesz zaufanie do samej siebie. W świecie, który jest poukładany i nie ma w nim miejsca na spontaniczność, z każdym dniem tracisz wiarę w siebie. Nie masz okazji zmierzyć się ze swoimi słabościami, dlatego w pewnym momencie nie jesteś pewna, do czego tak naprawdę jesteś zdolna.

Marzenia są świetnym sposobem na to, aby wyrwać się z rutyny dnia codziennego. Kiedy wszystkie Twoje wspomnienia zlewają się w jedną całość, a Ty nie potrafisz odróżnić jednego tygodnia od następnego, musisz zacząć marzyć. Musisz chcieć czegoś więcej, bo inaczej pochłoną Cię koleiny nudnego życia.

Wnioski?

Kiedy czujesz, że Twoje życie przepływa Ci przez palce, powinnaś się na chwilę zatrzymać. Zacznij marzyć i przełam swoją rutynę. Zastanów się, czy naprawdę chcesz żyć w taki sposób jak do tej pory? Przecież takie życie jest puste. Nie jesteś robotem i nie powinnaś oczekiwać od siebie, że zawsze będziesz robiła wszystko idealnie.

Daj sobie trochę przestrzeni na realizację pasji. Tylko niech to będzie Twoja pasja, a nie zajęcie, które jest akurat modne. To kolejne koleiny, w które tak łatwo możesz wpaść. Nie rozglądaj się zbytnio za tym, co robią inni. Zastanów się w jaki sposób chciałabyś żyć naprawdę.

Ludzie, którym życie mija bez większych emocji, stają się ponurzy i zgorzkniali. Nic ich nie cieszy, bo zapominają, że życie może wyglądać zupełnie inaczej. Dlatego staraj się rozwijać to co kochasz. Pomyśl czasem o sobie. Nawet jak dla innych będzie to samolubne, pomyśl o tym, czego naprawdę pragniesz.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Po więcej inspiracji zapraszam Cię na mojego Facebooka:

Psychologia, coaching i rozwój osobisty.

Przeczytaj również:

Jak rutyna odbiera radość z życia?

Co zrobić, gdy gaśnie namiętność w Twoim związku?

6 KOMENTARZE

  1. Ja chyba nie potrafię już marzyć… to smutne, czuje się jak w nicości, całkiem bez celu, dni mijają i każdy jest taki sam. Nie wiem w jaką stronę ruszyć.

  2. Bardzo ważny wpis. Rutyna jest istotnie skutecznym narzędziem, ale nadzwyczaj często nie potrafimy z niego odpowiednio korzystać. Zamiast wyrobiać zdrowe nawyki, uczymy się przykładowo bezrefleksyjnego skrolowania. A przecież stałe budowanie i dążenie do realizacji marzeń też może być nawykiem. Nawykiem, którym warto zarażać innych:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here