Czasami po prostu to czujesz. Nie potrafisz wytłumaczyć skąd bierze się to przeczucie, ale wiesz, że w Twoim związku dzieje się coś złego. Czy to kobieca intuicja? Czy po prostu zaczynasz zwracać uwagę na sygnały, które już od jakiegoś czasu pokazywały, że Twój związek ma problemy. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak zareagować w momencie, kiedy w Twoim związku pojawiają się problemy?

Różne oblicza miłości.

Wielu z nas ma w głowach trochę zbyt wyidealizowane podejście do związków i miłości. Nie trudno wyobrazić sobie romantyczną kolację w świetle świec. Nie trudno rozmyślać o spacerze brzegiem morza, przy blasku zachodzącego słońca. Można się rozmarzyć, prawda?

Jednak związek to nie tylko takie romantyczne chwile. To również codzienność. I to właśnie codzienność jest często naszym największym problemem. Pogrążamy się w niej, całkowicie zapominając o tym, co nas połączyło i zbliżyło do siebie. Nasz romantyzm ulatuje, a my po prostu zaczynamy żyć z dnia na dzień.

Obserwując wiele par wiem, że często nie mamy pomysłu na to, jak połączyć nasze codzienne życie, z naszą romantyczną wizją związku. Wielu osobom udaje się to na samym początku związku, kiedy jeszcze w ich ciałach buzuje namiętność i doświadczają tych wszystkich emocji. Jednak kiedy te pierwsze chwile zakochania miną, zbyt szybko przechodzimy do codziennego życia.

Problemy zaczynają się wtedy, kiedy zaczynacie żyć obok siebie, a nie ze sobą. Macie coraz mniej czasu dla siebie. Wiele osób nawet wierzy w to, że związek sobie po prostu będzie, a oni mogą wrócić do swojego dawnego stylu życia. Jednak w takiej sytuacji zawsze ktoś cierpi.

Naprawdę warto wiedzieć z czego składa się miłość. Nie jest ona tak prostym uczuciem, jak może się nam wydawać. Opisałem to dość dokładnie w niepozornym artykule Czy przeciwieństwa naprawdę się przyciągają? Jestem pewien, że ten artykuł wywrócił myślenie o miłości u wielu osób.

Jednak, czy naprawdę musisz się nad tym zastanawiać dopiero w momencie, kiedy w Twoim związku pojawiają się problemy? Może warto pomyśleć o swoim związku trochę wcześniej. Lubię powtarzać, że w wielu sytuacjach lepiej zapobiegać, niż leczyć. Myślę, że tak jest również w związkach. Dlatego jeżeli nawet układa się między Wami dobrze, warto wiedzieć trochę więcej na temat miłości i budowania szczęśliwych relacji.

Nigdy nie udawaj, że nie widzisz sygnałów ostrzegawczych.

Związki w większości przypadków nie psują się w ciągu jednej chwili. Oczywiście, zdarzają się przypadki, kiedy jedna noc, może wywrócić Twoje życie do góry nogami. Jednak w większości przypadków związki rozpadają się powoli, na bardzo małe kawałki.

W każdym związku pojawiają się różne sytuacje, które mogą zbliżyć partnerów do siebie. Są to momenty, w których najczęściej pojawiają się emocje. Jednak zbyt często zbliżają nas do siebie sytuacje trudne. Wtedy potrafimy się zmobilizować i stanąć na wysokości zadania.

Ciekawi mnie to, czy potrafisz docenić różne sytuacje z życia codziennego, w których możesz trochę lepiej poznać swojego partnera? Nie są to sytuacje zaskakujące i nie są związane z dużymi emocjami, dlatego tak łatwo je przegapić. Działa to również w drugą stronę. Czy Twój partner przegapił moment, w którym go potrzebowałaś, a on zupełnie tego nie zauważył?

Właśnie o takich sytuacjach mówię. Wracasz zmęczona po pracy i chciałabyś, aby Twój partner po prostu przy Tobie był. Chciałabyś podzielić się z nim doświadczeniami swojego dnia. Jednak on jest czymś zajęty. Chciałabyś, żeby posiedział z Tobą przy stole, ale on zjadł już kolację, więc nie widzi w tym sensu.

Jedna, czy dwie takie sytuacje, jeszcze nic nie znaczą. Jednak jeżeli powtarza się to zbyt często, oddalacie się od siebie. Ty potrzebujesz jego obecności, a on tego nie zauważa. Kiedy próbujesz mu o tym powiedzieć, patrzy na Ciebie ze zdziwieniem. Zupełnie Cię nie rozumie. W końcu co mogą zmienić takie drobne gesty?

Przecież niedługo wyjedziecie wspólnie na wczasy i wtedy będzie fantastycznie. Jednak to nie działa w ten sposób. Nie można wziąć sobie urlopu od związku. Nie można cieszyć się związkiem tylko od wielkiego dzwonu. To nasza codzienność pokazuje jaką jesteśmy parą. Kiedy zapominamy o tych drobnych gestach, wszystko zaczyna się zmieniać, a my oddalamy się od siebie.

O jakim związku marzysz?

Zastanawiam się czy masz w swojej głowie obraz związku o jakim marzysz? Nie chodzi mi wyłącznie o te romantyczne scenki, które opisałem na początku. Chodzi mi o Twój cały związek. Czy wiesz jak chciałabyś, aby wyglądała Wasza codzienność?

Myślę, że każdy by chciał, aby jego związek był trwały i szczęśliwy. Każdy chciałby w związku czuć się naprawdę kochany i mieć możliwość wspólnego rozwoju. Jednak często nie mamy pojęcia jak możemy spełnić te wszystkie oczekiwania. Wydaje się to nam wręcz niemożliwe i staramy się o tym zapomnieć.

Kiedy pozbawiasz się marzeń o związku, który naprawdę da Ci szczęście, próbujesz zapomnieć o własnych najgłębszych potrzebach. Musisz wiedzieć, że raczej Ci się to nie uda. Twoje potrzeby i tak w końcu dadzą o sobie znać. Kiedy Twój partner działa w ten sam sposób, również czuje się rozczarowany. To Wasza cicha zmowa, która prowadzi do tego, że się od siebie oddalacie.

Po rozmowach z osobami, które mają problemy w związku zauważyłem, że wiele par się poddaje. Widać to po ich gestach i sposobach na spędzanie wspólnego czasu. Słuchać to w ich rozmowach. Praktycznie każdy aspekt ich życia dotyczy przyziemnej codzienności. Brakuje „tego czegoś”, co na początku ich związku dawało im najwięcej frajdy.

Wiem, że życie nie możesz żyć ciągle w takiej euforii, jak na samym początku Twojego związku. Jednak nie musisz też popadać w skrajność i skupiać się wyłącznie na tym, co jest związane z Waszą codziennością i obowiązkami. Czasami trzeba po prostu skupić się na czymś innym.

Pojawia się więc pytanie, na czym się skupić, aby wzmocnić swój związek? Moim zdaniem każdy z nas się zmienia, jednak najczęściej nie widzimy tych zmian. Twój partner patrzy na Ciebie i widzi w Tobie osobę z przed lat. A przecież tyle mogło się do tego czasu zmienić? Ty również patrzysz na niego w ten sposób.

Jeżeli chcecie rozwijać swój związek, musicie na nowo zacząć poznawać siebie. Skupcie się na rozmowach o tym, co jest dla Was naprawdę ważne. Obraz Twojego związku może się zmieniać. Dbajcie więc z partnerem o to, aby patrzeć na siebie w taki sposób, aby widzieć kim jesteście teraz. Czasami zbyt mocno trzymamy się przyzwyczajeń z przeszłości i nie dostrzegamy tego, co jest dla nas ważne właśnie teraz.

Czy skorzystasz z mojego zaproszenia?

Mam dla Ciebie specjalne zaproszenie. Przygotowałem właśnie darmowy kurs online, w którym opowiadam trochę więcej o tym, w jaki sposób poradzić sobie z pierwszymi kryzysami w związku. Ten kurs jest dla mnie eksperymentem, ponieważ chcę sprawdzić, czy taka forma przekazywania wiedzy jest dla Ciebie skuteczna.

Nie chcę Cię namawiać do tego, abyś zapisała się na ten kurs. Chciałbym Cię jednak serdecznie do niego zaprosić. Omawiam tam naprawdę ważne tematy związane z psychologią miłości. Jeżeli Twój związek potrzebuję jakiejś zmiany, ten kurs może być pierwszym krokiem.

Jeżeli chcesz zapisać się na darmowy kurs dostępny online Jak Skutecznie Poprawić Relacje w Związku wystarczy, że klikniesz >>TU.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Zapraszam Cię również na mojego Facebooka: Psychologia, coaching i rozwój osobisty.

A te dodatkowe artykułu, mogą Cię zainteresować:

Czy można zakochać się przez przypadek?

Dlaczego mężczyźni zdradzają?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here