Są takie sytuacje, które całkowicie zmieniają nasz sposób patrzenia na świat. Czy miłość to tylko szczęśliwy zbieg okoliczności? A może wszyscy ludzie budują głęboką i intymną relację w podobny sposób? W tym artykule dowiesz się, jak seria kilku z pozoru niewinnych pytań, może zbliżyć do siebie zupełnie obce osoby.

Miłość, która powstała w laboratorium.

Chcę opowiedzieć Ci o pewnym eksperymencie psychologicznym, o którym nie da się zapomnieć. Moim zdaniem jego wyniki są szokujące, ale również płynie z nich głęboka wiedza na temat miłości i budowania związków. Nie przez przypadek został on przeprowadzony przez małżeństwo psychologów Arthura i Elaine Aronów.

Założenia eksperymentu były proste. Psychologowie chcieli sprawdzić, czy w ciągu zaledwie 45 minut można sprawić, aby zupełnie obcy ludzie, poczuli silne uczucie emocjonalnej bliskości i to jeszcze w warunkach laboratoryjnych.

Laboratorium nie kojarzy nam się z miejscem, które przepełnione jest takimi emocjami. Jest to raczej przestrzeń, która powinna być od emocji uwolniona. Zadanie nie było łatwe, ale sama procedura eksperymentu była oparta na obserwacjach ludzi, którzy wchodzą w intymne relacje.

Wyglądało to mniej więcej tak. Do laboratorium wchodziło dwoje obcych ludzi, kobieta i mężczyzna. Dostawali listę 36 pytań, które powinni zadawać sobie nawzajem. Pytania były ułożone w taki sposób, aby pierwsze były bardzo ogólne, a każde następne było dużo bardziej osobiste.

Procedurę powtórzono od tamtego momentu już setki razy na całym świecie. W wielu sytuacjach efekty były oszałamiające. W zaledwie 45 minut, ludzie zbliżali się do siebie i zaczynali czuć emocjonalną bliskość. Kilka z par eksperymentalnych wzięło nawet ślub. Dlaczego ta procedura wywołuje w ludziach takie emocje?

Doktor Aron jest przekonana, że kluczowe jest tu podejście małych kroków. Z każdym następnym pytaniem, ludzie ujawniają coraz bardziej osobiste informacje na swój temat. Otwierają się przed sobą, co powoduje, że zaczynają obdarzać się zaufaniem.

Działa to podobnie do technik, które sprawiają, że zaczynamy lubić innych ludzi. Wspominałem o tym we wcześniejszych artykułach. Jednak jak naprawdę działają pytania, które zostały wykorzystane w tym eksperymencie?

Pytania, które zbliżają do siebie ludzi.

Czas przyjrzeć się trochę uważniej pytaniom, które zostały wykorzystane w tym badaniu. Czy jest w nich coś takiego, co powoduje, że ludzie zaczynają wchodzić w głębszą relację niż powinni w takiej sytuacji?

Pierwsza seria pytań, jest bardzo ogólna. Jeżeli mogłabyś wybrać kogokolwiek ze znanych osób, kogo zaprosiłabyś na obiad? Czy chciałabyś być sławna i jak byś to zrobiła? Czy zdarza Ci się ćwiczyć przed rozmową telefoniczną to, co masz powiedzieć? Jak wygląda Twój idealny dzień?

Jak widać są to niegroźne pytania. Pozwalają nam jednak lepiej wejść w sytuację i pozwalają nam w miarę bezpieczny sposób otworzyć się przed sobą. Dlatego warto pamiętać, że na początku budowania intymności, trzeba zostawiać dużo przestrzeni dla swojego partnera.

Kolejnym krokiem jest szukanie podobieństw między partnerami. Jak wiesz, znalezienie nawet mało istotnych podobieństw wpływa na to, że zaczynamy bardziej lubić daną osobę. To prosty mechanizm, który oddziałuje na nasze odczucia w bardzo silny sposób.

Pytania zaczynają się rozkręcać. Za co jesteś wdzięczna w życiu? Jeżeli mogłabyś zmienić coś w sposobie swojego wychowania, to co by to było? Czego chciałabyś się nauczyć? Postaraj się opowiedzieć historię swojego życia w 4 minuty, ale tak szczegółowo jak to tylko możliwe.

Te pytania wydają się już bardziej osobiste. Zaczynają skłaniać osobę odpowiadającą do autorefleksji. Pytanie o wdzięczność pokazuje nasze przekonania i wartości. Pytanie o wychowanie, może zdradzać sposób w jaki patrzymy na świat.

Kolejna seria pytań jest już bardzo osobista. O czym marzysz od dłuższego czasu? Co jest Twoim największym życiowym osiągnięciem? Co najbardziej cenisz w przyjaźni? Jakie jest Twoje najsmutniejsze wspomnienie? Jaką rolę w Twoim życiu odgrywa miłość i uczucia? Jakie masz relacje ze swoją najbliższą rodziną?

Myślę, że czujesz już wagę tych pytań. Są one bardzo głębokie i nie odpowiada się na nie dla pierwszej lepszej osoby. Opowiadamy o swoich marzeniach, uczuciach i relacjach z bliskimi, tylko osobom, do których mamy zaufanie. W tym eksperymencie właśnie taką rolę pełniły te pytania. Miały wywołać większe poczucie zaufania między partnerami.

Ostatni zestaw to połączenie wszystkich wcześniejszych, tylko że pytania stają się jeszcze bardziej osobiste. Partnerzy zachęcani są do powiedzenia trzech zdań, które mają podkreślić, że są w jakiś sposób ze sobą związani. Przykładowo oboje jesteśmy w tym pokoju, albo oboje myślimy swoich marzeniach.

W tej serii znajdują się również pytania o słabości. Jaka była Twoja największa porażka? Kiedy ostatnio płakałaś? Co jest dla Ciebie zbyt poważne, aby można było z tego żartować? To naprawdę osobiste pytania, które potrafią zajrzeć w głąb naszej psychiki.

Czy te pytania naprawdę mogą zbliżyć do siebie obcych ludzi?

Pisałem ostatnio o tym, że miłość składa się z trzech składników. W wielu przypadkach pojawia się na samym początku burzliwa namiętność, później partnerzy zaczynają budować swoją intymność i podejmują wzajemne zobowiązania. W przypadku tego eksperymentu wyraźnie widać, że budowana jest tu w przyspieszonym tempie intymność.

Intymność to budowanie zaufania i poczucia bliskości. W tej kwestii pytania z listy Aronów, spisują się znakomicie. Najpierw umożliwiają nawiązanie relacji, która opiera się na mówieniu o sprawach ogólnych, a później zachęca do dzielenia się bardziej osobistymi przemyśleniami.

Pytania ułożone są również w taki sposób, aby pokazać jak najwięcej podobieństw między rozmawiającymi osobami. Zachęcani są oni również, do używania słowa „my”, co również wpływa na ich wzajemne postrzeganie. Ta lista pytań ma wielką siłę, ponieważ idealnie wpasuje się w ludzką naturę. Właśnie w taki sposób budujemy intymność w naszych związkach, choć zabiera to nam zdecydowanie więcej czasu.

Czy może Ci się to przydać w życiu?

Te pytania są idealne, zarówno dla par, jak i dla osób poszukujących swojej drugiej połówki. Jeżeli jesteś w związku, zachęć swojego partnera do tego, abyście wspólnie zaczęli na nie odpowiadać. Nawet jeżeli staż Waszego związku jest długi, na pewno dowiecie się czegoś ciekawego na swój temat.

Osoby poszukujące miłości, powinny pamiętać o sile tych pytań. Może warto zacząć je zadawać w rozmowie, aby lepiej poznać drugą osobę? Czasami zastanawiamy się w jaki sposób możemy przechodzić z pytań ogólnych do bardziej osobistych. Ta lista może nam pomóc wyczuć ten moment.

Moim zdaniem w każdym związku padają te i podobne pytania. Jednak wiele par na pewnym etapie zapomina o tym, że o intymność stale trzeba dbać. Zaczynają skupiać się wtedy tylko na tym, co powierzchowne. Mówi się wtedy, że do związku zaczyna wkraczać rutyna i szarość codziennego dnia.

Wspólne rozmowy i odpowiadanie na tego typu pytania, ponownie zbliża nas do siebie. Aktualizujemy wiedzę o naszym partnerze. Widzimy w jaki sposób się zmienia i jak zmieniają się jego marzenia. Dzięki temu stale wzmacniamy naszą intymność.

Ta lista jest jedynie przykładem pytań, które mogą pomóc pogłębić nam więź w naszym związku. Sama dobrze wiesz, że takich pytań mogą być setki. Jednak rozmowy w ten sposób musicie się nauczyć. Przypomnij sobie Wasze początki. Ile razy rozmawialiście na temat pasji, uczuć i marzeń? Czy nadal się wam zdarza rozmawiać na te tematy? A może robicie to zbyt rzadko?

Szczęśliwa, prawdziwa i głęboka miłość, nigdy nie jest dziełem przypadku. To pewna umiejętność budowania relacji i intymności w związku. Warto o tym pamiętać, szczególnie w momencie, kiedy już wielkie emocje związane ze stanem zakochania minął. Intymność można ciągle wzmacniać, ale nie można zdawać się wyłącznie na ślepy los. Warto robić to świadomie, a poznanie listy pytań z badań Aronów może Wam w tym pomóc.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Po więcej artykułów zapraszam Cię na mojego Facebooka: Psychologia, coaching i rozwój osobisty.

Warto przeczytać również:

5 sprawdzonych sposobów, na szczęście w związku.

Co zrobić, gdy gaśnie namiętność w Twoim związku? 

5 KOMENTARZE

  1. […] Oczywiście nie tylko atrakcyjność fizyczna jest ważna. Słynny eksperyment wykonany przez małżeństwo psychologów Arthura i Elaine Aronów pokazał, że można w zaplanowany sposób sprawić, że ludzie zaczną zbliżać się do siebie. Wszystko za sprawą sprytnie ułożonej listy pytań, które wciągają nas w rozmowę i pomagają nam się odsłonić przed drugą osobą. Opisałem to dokładniej w artykule: Czy można zakochać się przez przypadek? […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here