W dzisiejszym artykule wrócimy do tematu lubienia. Dlaczego tak jest, że niektóre osoby mają „to coś” i od razu potrafimy obdarzyć ich sympatią? Co na to wszystko mówi psychologia i czy możemy w jakiś sposób nad tym zapanować? Poznaj kolejny element tej układanki.

W poprzednim odcinku.

W poprzednim odcinku poznałaś efekt samej ekspozycji, który sprawia, że lubimy osoby, z którymi częściej się spotykamy. Opiera się to na naszej ludzkiej niechęci do niepewności. Kiedy częściej spotykamy się z daną osobą, możemy przewidzieć w większym stopniu jej zachowanie i podświadomie traktujemy taki kontakt za bardziej bezpieczny.

Dowiedziałaś się również o sile podobieństw. Nawet małe niewinne podobieństwo może sprawić, że zaczniesz odczuwać sympatię do danej osoby. Jest to mechanizm, który wykorzystują do manipulacji sprzedawcy, którzy starają się wskazać nam jak najwięcej podobieństw, abyśmy im zaufali.

W tym odcinku dowiesz się, jakie cechy sprawiają, że ludzie szybciej zaczynają nas lubić. Dowiesz się również jak atrakcyjność fizyczna, może wpływać na nasze oceny.

Bo on ma „to coś”.

Lubimy osoby, które charakteryzują się pewnymi cechami. Dobrze czujemy się w otoczeniu ludzi towarzyskich i życzliwych. Bardziej lubimy osoby, które są inteligentne. Szczególną uwagę zwracamy również na uczciwość.

Jeżeli mówimy bardziej ogólnie o cechach, które sprawiają, że lubimy daną osobę, związane są one z umiejętnościami społecznymi. Lubimy otaczać się osobami, które wiedzą jak się zachować. Daje nam to duże poczucie komfortu. Inteligencja emocjonalna jest w tym wypadku bardzo ważna, bo ułatwia nam wzajemne zrozumienie.

Wszystkie wymienione cechy sprawiają, że czujemy się bezpiecznie. Jak już wiesz z poprzedniego odcinka, uczucie niepewności jest dla nas bardzo nieprzyjemne. Staramy się go unikać, przez co podświadomie obdarzamy sympatią osoby, które w nas tego uczucia nie wzbudzają.

Dlatego jeszcze większe znaczenie przypisujemy do czyichś wad, niż do jego zalet. Wady nie są tylko przeciwieństwem zalet. Są od nich zdecydowanie bardziej widoczne i silniej wpływają na naszą sympatię do drugiej osoby.

Przypomnij sobie sytuację, w której poznawałaś nową osobę. Może był to jakiś atrakcyjny mężczyzna. Dowiedziałaś się wiele na temat jego zalet. Zaczynał naprawdę Cię intrygować. Jednak w pewnym momencie czar prysł. Dowiedziałaś się o jego przeszłości, której nie mogłaś zaakceptować.

Jak pokazują badania, wykrycie pewnych wad powoduje, że wycofujemy się z kontaktu z daną osobą. Na pewno potrafisz sobie wyobrazić sytuację, w której nie jesteś w stanie wybaczyć komuś pewnych zachowań. Tak działają na nas wady, których nie da się tak po prostu przykryć zaletami.

Jednak samo stwierdzenie co jest wadą, a co zaletą, nie jest takie proste. Wszystko zależy tu od kontekstu i tego, czego w danym momencie potrzebujesz. Zależy to również od roli, jaką ma pełnić dana osoba w Twoim życiu.

Najłatwiej pokazać to na przykładzie wyboru partnera. Na zupełnie inne cechy będziesz zwracała uwagę, jeżeli będziesz szukała partnera do długiego związku, niż do przelotnego romansu. Niektóre osoby wydają się nam atrakcyjne i pociągające, ale tylko w krótkiej perspektywie czasowej.

Podobnie jest również w innych sytuacjach. Cechy, które akceptujesz u swojej przyjaciółki, mogłyby doprowadzić Cię do szału u koleżanki z pracy. Dodatkowo to co jest dla Ciebie zaletą i wadą, zmienia się w czasie. Jest to związane z wieloma doświadczeniami i Twoim ogólnym światopoglądem.

Co więcej, to co dla Ciebie jest wadą, dla innych może być zaletą. Dlatego tylko bardzo wąska grupa cech może ogólnie powodować, że lubimy osoby, które je posiadają. Jedną z najsilniejszych cech, która jest atrakcyjne praktycznie dla każdego, jest uczciwość.

Jak wiesz, ludzie dążą do poczucia bezpieczeństwa i stabilności w życiu. Podświadomie lubimy osoby, które uważamy za uczciwe. Czujemy, że takie osoby nie wpłyną negatywnie na nasze życie. Po prostu czujemy, że nie zostaniemy przez nie zranieni i oszukani.

Jest to bardzo silny biologiczny i nieświadomy mechanizm naszej psychiki. Powinnaś o tym pamięta i być tego świadoma. Jeżeli ktoś zbyt mocno stara się zapewnić Ci poczucie bezpieczeństwa i pokazuje Ci swoją uczciwość, może to być próba manipulacji. Zastanów się, czy jego zachowanie jest naturalne i czy pasuje do etapu Waszej znajomości.

Ładnemu we wszystkim ładnie.

Nie wiem, czy będzie to dla Ciebie zaskoczenie, ale osoby ładne (atrakcyjne fizycznie) mają ogólnie łatwiej w życiu. Wynika to z tego, że osobom atrakcyjnym prawie automatycznie przypisujemy szereg pozytywnych cech, o których pisałem wcześniej.

Osoby atrakcyjne już na pierwszy rzut oka wydają się nam bardziej życzliwe i towarzyskie. W psychologii nazywa się to efektem aureoli. Mówiąc najprościej, atrakcyjność fizyczna bardzo szybko przyciąga naszą uwagę. Już sam widok atrakcyjnej osoby jest dla nas przyjemny.

Jak pokazują badania, to na czym skupiamy swoją uwagę, nabiera dla nas większego znaczenia. Dlatego sama atrakcyjność danej osoby, wpływa na jego obraz w naszych oczach. Stąd też wzięła się nazwa efektu aureoli, który sprawia, że na osoby atrakcyjne patrzymy od razu z większą przychylnością.

Jeżeli ktoś jest atrakcyjny, od razu pojawiają się w naszej głowie pewne przypuszczenia na jego temat. Uważamy taką osobę, za bardziej szczęśliwą w życiu. Czujemy, że ma ona większego farta i wszystko za co się zabierze w jakiś sposób jej się uda.

Zdecydowanie częściej udzielamy pomocy osobom atrakcyjnym fizycznie. Nie ma nawet znaczenia, że takie osoby rzadziej o tą pomoc proszą. W psychologii nazywamy to złudzeniem „piękne jest dobre”. Jednak jak sama nazwa mówi, jest to tylko złudzenie. Jeżeli obiektywnie zmierzymy cechy osób bardziej i mniej atrakcyjnych, nie zaobserwujemy takich rażących różnic.

Ten ciekawy efekt związany jest z tym, że ludzie szukają potwierdzeń swoich wstępnych przypuszczeń. Potrafimy błyskawicznie wydać opinię na czyjś temat. W końcu mówi się tyle o sile pierwszego wrażenia.

Dlatego osoby atrakcyjne fizycznie na pierwszy rzut oka oceniamy w sposób pozytywny, a nieatrakcyjne w sposób negatywny. Już od początku rozmowy szukamy potwierdzenia naszych przypuszczeń. A dobrze wiesz, że jak człowiek chce znaleźć jakieś potwierdzenie, to je znajdzie.

Wyobraź sobie dwa zdjęcia kobiet, z których jedna jest dużo bardziej atrakcyjna. Pod zdjęciem widnieje napis „prawie cały dzień Anna była pod wrażeniem swojego niepokojącego snu”. Jak myślisz, jak zostało ocenione zachowanie Anny?

W przypadku, kiedy na zdjęciu była ładna kobieta, ludzie częściej wskazywali, że jest ona osobą wrażliwą. Jednak kiedy na zdjęciu była kobieta mniej atrakcyjna, większość osób stwierdziła, że jest ona nadwrażliwa.

Punkt widzenia nie zależy tylko od punktu siedzenia, ale też od tego, kto siedzi naprzeciwko. Osoby atrakcyjne, są oceniane bardziej przychylnie już na pierwszy rzut oka. Przez siłę efektu pierwszego wrażenia trudno się przebić.

Jednak w momencie, kiedy jesteś tego świadoma, możesz zacząć zadawać sobie pewne pytania. Czy ten nieznajomy mężczyzna naprawdę ma te wszystkie pozytywne cechy, które mu przypisuję? A może jest to tylko efekt aureoli?

Wnioski?

W tym odcinku dowiedziałaś się, że lubienie innych osób może zależeć od naszych skłonności do wydawania szybkich ocen. Ma to związek zarówno z cechami danej osoby, jak i z jej atrakcyjnością. Czasami zbyt mocno szukamy potwierdzeń naszych wstępnych przypuszczeń i tracimy z oczy to, co jest naprawdę istotne.

Istnieje bardzo mało cech, które każdy z nas uznałby za pozytywne. Większość z nich zależy od kontekstu, w którym się pojawiają. To co dla jednych osób jest wadą, dla innych może być zaletą. Jednak musisz pamiętać, jak silnie mogą na Ciebie wpływać informacje na temat wad.

Mówi się, że łyżka dziegciu potrafi zepsuć całą beczkę miodu. Podobnie jest z niektórymi wadami, których nie da się przezwyciężyć nawet całą gamą zalet. Warto o tym pamiętać, bo w wielu sytuacjach może to nam pomóc zrozumieć nasze własne odczucia.

Warto pamiętać również o efekcie aureoli. Jest on bardzo znanym prawem psychologii. Jednak mimo tego, że znamy go prawie wszyscy, prawie nikt o nim nie pamięta w sytuacji, kiedy ktoś wykorzystuje go w celach manipulacji.

Pamiętaj więc, że nie wszystko złoto co się świeci i nie zawsze „to co ładne, jest dobre”. Myślę, że po tym artykule będziesz tego świadoma. Mam nadzieję, że wiesz już więcej na temat tego, dlaczego niektórych ludzi lubimy bardziej. Czy możesz to wykorzystać, aby ludzie bardziej polubili ciebie? Pozostawiam to już Twojej ocenie.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Naprawdę lubisz psychologię? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak działa nasza psychika? Wejdź na mojego Facebooka: Psychologia, coaching i rozwój osobisty. Znajdziesz tam wiele artykułów, które mogą Cię zaskoczyć.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here