Dziś zaproponuję Wam fajną grę, która pozwoli Wam sprawdzić, jak dobrze się znacie. Jestem pewien, że będziecie się świetnie bawić. Możecie dzięki tej grze zacząć w zupełnie naturalny sposób rozmawiać o tym, co jest dla Was naprawdę ważne. Gra jest niepozorna, ale daje wyjątkowe rezultaty. Niech żałują Ci, którzy nie spróbują.

Chcesz, aby Twój związek był szczęśliwy? Nie popełniaj 10 najpopularniejszych błędów, które najczęściej niszczą związki. Przeczytaj już dziś fragment mojej książki „To się nie uda. 10 błędów, które zniszczą każdy związek.”

Kilka słów wstępu.

Ten wpis nie jest przypadkowy. Dostałem już kilka maili od par, które po przeczytaniu artykułu: Czy można zakochać się przez przypadek? postanowiły na własnej skórze sprawdzić, jak działają te pytania. Każdy kto tego spróbował, dowiedział się czegoś ważnego o swoim partnerze.

Wiele osób pyta mnie, czy jest jakiś sposób, aby w miarę prosto i naturalnie zacząć w związku rozmawiać o ważnych sprawach? Chodzi tu o stworzenie odpowiedniej atmosfery do takich rozmów. Kiedy jesteśmy zabiegani, trudno nam się oderwać od codzienności. A przecież życie nie polega na tym, aby rozmawiać wyłącznie o tym, co zjemy na obiad.

Dlatego postanowiłem przygotować prostą grę dla par. Składa się ona z 15 pytań. Pytania podzielone są na trzy kategorie. Wszystko zaczyna się niewinnie, aby później przejść do głębszych tematów. Gra jest przemyślana w taki sposób, aby wejść w odpowiedni stan do poważnej rozmowy. Aby się o tym przekonać, musicie tego spróbować.

Zasady gry.

Zasady gry są proste. Musicie mieć chwilę spokoju. Wyciszcie telefony itd. Musicie skupić się tylko na sobie. Nawet 30 min może wystarczyć, aby pozytywnie to na Was wpłynęło. Jednak jestem pewien, że jak się wciągniecie, to potrwa to dłużej niż 30 min. No i gra może się dla Was skończyć naprawdę ciekawie. Ale to już musicie sprawdzić sami.

Weźcie po kartce papieru i coś do pisania. Ważne jest, żeby odpowiadać na te pytania pisemnie, a dopiero później tłumaczyć szerzej swoje odpowiedzi. Jeżeli coś zostanie już napisane, będzie można dopytać. Jeżeli tego nie zapiszecie, ćwiczenie nie będzie miało sensu. Kiedy pary niczego nie zapisują, to w pewnym momencie zaczynają się słowa w stylu „ja myślę tak samo”, „chcę tego samego co ty”.

Nie chodzi o to, aby tu przytakiwać i powtarzać słowa swojego partnera. Chodzi o szczerą wymianę myśli. Gra jest bardzo prosta. Czytacie pytanie i dajecie sobie chwile na odpowiedź. Każde z Was powinno odpowiadać na to pytanie na dwa sposoby. W pierwszym wariancie piszecie o swoim partnerze, a w drugim wariancie piszecie o sobie.

Pokażę Ci to na przykładzie. Powiedźmy, że pytanie będzie brzmiało: „Moje najbardziej szalone marzenie”.

Na mojej kartce mogłyby znaleźć się takie odpowiedzi:

Szalone marzenie mojej Żony: wspólnie z Mężem założyć markę odzieżową i projektować wyjątkowe ubrania dla kobiet. Te ubrania mają mieć mocne przesłanie. Każda kobieta, która będzie je nosić, ma mieć możliwość wyrazić swoje skrywane emocje.

Moje szalone marzenie: chciałbym wspólnie z Żoną wyjechać na miesiąc do małego górskiego domku. Odcięlibyśmy się wtedy całkowicie od świata i technologii. Mielibyśmy czas tylko dla siebie. Czytalibyśmy książki, palilibyśmy w kominku i pili kakao (lub coś mocniejszego). Godzinę dziennie pisałbym książkę na starej maszynie.

To przykładowa odpowiedź na to pytanie. Mam tu odpowiedź mojej Żony i moją. Później następuje najważniejsza część, czyli porównanie naszych odpowiedzi. Najpierw przeczytałbym Żonie to, co napisałem o jej szalonym marzeniu. Później ona przeczytałaby mi, co sama o swoim szalonym marzeniu napisała.

Porównalibyśmy te odpowiedzi. Może byłoby coś w nich podobnego, a może dałoby się to jakoś połączyć. Porozmawialibyśmy o tym, aby się czegoś więcej dowiedzieć. Później Żona przeczytałaby mi to, co napisała o moim marzeniu, a ja bym przeczytał własną odpowiedź.

Czeka Was 15 rund takiej zabawy. Początkowe pytania mogą wydawać się niewinne. Pamiętajcie, że to tylko rozgrzewka. Później zacznie się prawdziwa zabawa. Czy będziecie w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania?

Runda I – rozgrzewka.

I. Kim chciał zostać Twój partner jak był dzieckiem?

II. Jaki jest ulubiony deser mojego partnera?

III. Jaki film wywarł ostatnio największe wrażenie na Twoim partnerze i dlaczego?

IV. Jakich obowiązków domowych najbardziej nie lubi Twój partner?

V. Gdzie Twój partner chciałby spędzić najbliższe wakacje?

Runda II – wchodzimy głębiej.

VI. Co ostatnio najbardziej stresuje Twojego partnera?

VII. Jakie jest obecnie największe marzenie Twojego partnera?

VIII. Z czego Twój partner jest naprawdę dumny?

IX. Czym zająłby się Twój partner, jeżeli zrezygnowałby ze swojej obecnej pracy?

X. Co najbardziej drażni partnera w Twoim zachowaniu?

Runda III – zaczyna się robić gorąco.

XI. Co w Waszym związku chciałby zmienić Twój partner?

XII. Jaki rodzaj pieszczot najbardziej podnieca Twojego partnera?

XIII. Ile razy w tygodniu Twój partner chciałby uprawiać seks?

XIV. Jaką fantazję seksualną chciałby spełnić Twój partner?

XV. Jaki jest najlepszy sposób na okazywanie uczuć dla Twojego partnera?

I jak Wam poszło?

Ciekawe na ile pytań udało Wam się odpowiedzieć prawidłowo? Pytania są skonstruowane w ten sposób, że jest to naprawdę trudne. Jednak dzięki temu macie szansę spojrzeć na siebie w zupełnie nowy sposób. Może właśnie dowiedzieliście się o sobie czegoś nowego? Może dzięki temu ćwiczeniu wpadł Wam do głowy jakiś wspólny pomysł?

Wystarczy trochę odwagi, aby zagrać w tę grę. Gwarantuje Ci, że będziecie się dobrze bawić. A jeżeli będzie to dla Was trudne, będzie to dla Was wyraźny sygnał, że warto popracować nad otwartością w związku. Bez tego trudno być szczęśliwym.

To ćwiczenie miało zbliżyć Was do siebie. Wiele par po zakończeniu tego ćwiczenia zaczyna rozmawiać o poważnych sprawach. Dla wielu tych par, to była pierwsza taka rozmowa od dawna. To ćwiczenie jest tylko początkiem. Wykorzystajcie je, aby nabrać rozpędu i śmiałości. Później jest już dużo łatwiej.

Bo w związku najważniejsza jest przyjaźń.

John Gottman w 2017 roku przeprowadził badanie, które miało na celu sprawdzić, co jest najważniejsze w związku, aby był on trwały i szczęśliwy. Czy domyślasz się, jaki czynnik był najważniejszy w udanych związkach? Podpowiem Ci tylko, że nie chodziło o namiętność i częste publiczne okazywanie miłości. Nie chodziło też o gorący seks.

Najważniejsza była przyjaźń. To właśnie ona była fundamentem najbardziej udanych związków. Jeżeli między partnerami była szczera przyjaźń, to byli oni bardzo otwarci względem siebie. Potrafili rozmawiać o wszystkim, nawet o tym co wydawało się trudne.

Dzięki przyjaźni i otwartości mogli zbudować namiętność i intymność. Przyjaźń też wpływała na jakość seksu. Partnerzy, którzy ze sobą rozmawiają, znają doskonale swoje potrzeby, dlatego ich życie seksualne jest bardziej udane. Przyjaźń jest kluczem do szczęśliwego związku, a tak często o niej zapominamy.

Mam nadzieję, że ta prosta gra zbliży Was do siebie. Może na nowo odkryjecie przyjemność z rozmów na te tematy. Może znów zaczniecie rozmawiać jak za dawnych czasów. Wiem doskonale, że wiele par po tym ćwiczeniu zaczyna w inny sposób patrzeć na rozwój własnego związku. Może to będzie również pierwszy impuls dla Was?

Jeżeli boisz się wykonać tego ćwiczenia z partnerem, to możesz być pewna, że coś między Wami jest nie tak. Możesz nawet nie zdawać sobie sprawy z problemu, który trwa już od jakiegoś czasu. Jeżeli nie potraficie rozmawiać w ten sposób możliwe, że oddaliliście się od siebie. Macie szansę to naprawić. Zastanówcie się wspólnie, jak odbudować Waszą przyjaźń i Wasz związek. Naprawdę warto o to walczyć, póki macie jeszcze czas.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Zapraszam Cię również na mojego Facebooka: Psychologia, związki i rozwój osobisty. 

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here