Wiele problemów w związkach zaczyna się w momencie, kiedy partnerzy próbują czytać sobie w myślach. Wmawiamy sobie, że o wielu sprawach nie musimy rozmawiać, bo są one oczywiste. Jednak patrzymy na te sprawy wyłącznie z własnej perspektywy i nie wiemy, czy nasz partner myśli podobnie. Oto kilka pytań dla par, które pomogą Wam się lepiej zrozumieć.

Pytania dla par to gorący temat

Artykuł „15 pytań, które pozwolą Wam sprawdzić, jak dobrze znacie się w związku” bije na moim blogu wszelkie rekordy. Codziennie czytają go setki osób. Widzę, że temat pytań, które mogą wesprzeć rozwój Waszego związku jest obecnie na topie.

Właśnie dlatego postanowiłem podzielić się z Wami kolejną porcją ciekawych pytań dla par, dzięki którym lepiej się poznacie i będziecie mogli się wzajemnie zrozumieć. Pytania podzieliłem na kilka kategorii, abyście wybrali te, które w Waszej sytuacji będą najlepsze.

Dobrze wiemy, czego nie chcemy

Czasami dużo łatwiej jest nam mówić o tym czego nie chcemy. Jednak niewielu z nas rozmawia w ten sposób. Warto to zmienić, aby zrozumieć czego naprawdę nie chce Twój partner. W ten sposób dużo łatwiej przejść do rozmowy o prawdziwych potrzebach i pragnieniach.

Oto pięć pytań o to, czego nie chcecie doświadczać w swoim życiu. Ułożone są w kolejności od najprostszych. Kiedy zrozumiecie czego naprawdę nie chcecie w swoim życiu, dużo łatwiej będzie Wam tego unikać.

 • W jaki sposób lubiłaś kiedyś spędzać czas, ale teraz naprawdę nie znosisz tej aktywności?
 • W jaki sposób nigdy nie chciałabyś spędzać wakacji?
 • W jakiej firmie nigdy nie chciałabyś pracować i dlaczego?
 • O jakich tematach nie lubisz rozmawiać przy objedzie, bo psuje Ci to humor i odbiera apetyt?
 • Na przekroczenie jakiej granicy nigdy się nie zgodzisz?  

To bardzo ważne pytania, na które często nie znamy odpowiedzi. Wydaje nam się, że jeżeli ktoś wiele lat temu lubił jeździć na nartach, to nic od tamtego czasu się nie zmieniło. To tak jak z czytaniem książek o jakiejś tematyce, może kiedyś było to dla Ciebie przyjemne, ale dziś możesz nie mieć na to ochoty.

Bardzo ciekawe jest to, że akceptujemy, że w naszym własnym życiu dużo się zmienia i my sami mamy prawo zmieniać się z biegiem lat. Jednak w stosunku do innych ludzi zupełnie nie potrafimy tego dostrzec. Wdaje nam się, że ludzie się nie zmieniają i stąd bierze się sporo nieporozumień.

Pytania dotykające sposobu patrzenia na świat

Kiedy już wiecie, czego nawzajem nie chcecie, czas przejść do pytań, które pogłębią Waszą więź. Pytania te będą dotyczyły sposobu w jaki patrzycie na świat. Kiedy zaczniecie na nie odpowiadać, zastanówcie się co Was łączy, a w jakich przypadkach myślicie w inny sposób.

Oto pięć pytań, które pomogą Wam spojrzeć na świat oczami drugiej osoby. Każde z tych pytań jest bardzo szerokie i może być pretekstem do dłuższej rozmowy. Zadbajcie o to, aby rozmawiać o tych sprawach bez pośpiechu w komfortowych warunkach.

 • Czy potrafisz wybaczać i dałabyś komuś drugą szansę, jeżeli naprawdę by Cię ta osoba zraniła?
 • Czy potrafisz wymienić pięć osób, które w największym stopniu wpłynęły na to kim jesteś teraz?
 • Co Cię najbardziej motywuje w życiu i dodaje Ci sił w momencie, kiedy nie masz ochoty wstać z łóżka?
 • Czym jest dla Ciebie życiowy sukces, a czym życiowa porażka?
 • Jeżeli mogłabyś cofnąć czas, to co byś zmieniła w swoim życiu?

Te pytania nie są przypadkowe. Dotykają wielu drażliwych sfer naszej osobowości. Na co dzień nie rozmawiamy o takich rzeczach. Jednak takie rozmowy są nam potrzebne. Warto wiedzieć co Twój partner myśli na temat sukcesów i porażek. Warto również, aby on wiedział co Ty myślisz na ten temat.

Jeżeli jakieś pytanie jest dla Was szczególnie trudne, dobrze się zastanówcie dlaczego. Często jest tak, że boimy się rozmowy na jakiś temat, ale kiedy ją już zaczniemy nic złego się nie dzieje. Wiele lęków mamy w głowach, dlatego warto się przełamać i sprawdzić jak jest naprawdę.

Trudna sztuka rozmowy o emocjach

Na koniec przyszedł czas na rozmowę o głębokich emocjach. Dobrze wiem, że te rozmowy są najtrudniejsze. Czym więcej problemów w związku, tym mniej rozmów na temat uczuć i emocji. Do tych pytań możecie wracać, bo o uczuciach i emocjach naprawdę warto rozmawiać.

 • Kiedy czujesz się naprawdę kochana?
 • W jakich sytuacjach nie potrafisz powstrzymać łez?
 • Czego najbardziej by Ci brakowało, jeżeli nasz związek by się rozpadł?
 • Czy uważasz, że w naszym związku panuje harmonia i równowaga? Czy może jedno z nas stara się mocniej?
 • Gdybyś miała pewność, że za rok skończy się świat, to co byś chciała zmienić w Waszej relacji?

Te pytania zahaczają o emocje. Nie odnoszą się do nich w bezpośredni sposób, dlatego można na nie odpowiadać na różnym stopniu głębokości. Ostatnie pytanie wymaga sporego wglądu w swoje myśli i uczucia, aby znaleźć na nie sensowną odpowiedź.

Jestem pewien, że jeżeli zaczniecie używać tych pytań, zaczniecie rozmawiać w zupełnie inny sposób niż dotychczas. Te pytania są szczególnie pomocne dla par, które wpadły w pewną rutynę i nie wiedzą jak zrobić krok naprzód.

Gra dla par w pytania

Dla par, które już od jakiegoś czasu pracują nad rozwojem lub poprawą swojej relacji polecam ćwiczenie, które polega na wymyśleniu własnej listy pytań. Można przygotować z tych pytań ciekawą grę, która może pomóc Wam zbliżyć się do siebie.

Aby przygotować się do tej gry, trzeba być systematycznym. Ustalamy konkretną liczbę dni, w których musicie wymyślić określoną liczbę pytań. Ja zazwyczaj proponuję 7 dni, w których każde z Was wymyśla codziennie po dwa pytania.

Wszystkie pytania wrzucacie na osobnych karteczkach do słoika lub pudełka. Po 7 dniach powinniście mieć tam 28 pytań (każda osoba dodaje tam po 2 pytania dziennie). Następnie planujecie sobie czas na rozgrywkę.

Proponuję wyłączyć telefony, zamknąć się na cztery spusty i wziąć ze sobą butelkę ulubionego wina. Losujecie naprzemiennie pytania i staracie się na nie odpowiedzieć. Resztę zasad musicie ustalić sami. Podpowiem, że za brak odpowiedzi można wyznaczyć jakąś „karę”.

Jeżeli przerobicie już listę pytań z mojego bloga, zachęcam Was do takiej zabawy. Czasami dużo łatwiej możemy napisać pytanie na karteczce, którą wrzucamy do pudełka, niż trzymać ją w głowie do odpowiedniego momentu, w którym możemy o tym pogadać.

W tej grze jest ważna tak naprawdę tylko jedna zasada. Oboje powinniście się dobrze bawić. To najważniejsze założenie, którego musicie się trzymać. Jeżeli Wam się uda, to wszystko inne również będzie dużo łatwiejsze.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.

Zakochanych i osoby zainteresowane psychologią zapraszam na mojego Facebooka: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here