Jak dobrze znasz swojego partnera? Jak dobrze on zna Ciebie? Czy jesteście pewni swoich odpowiedzi? A może gdzieś w Waszych głowach pojawia się niepewność? Czy znamy się tak dobrze, jak nam się wydaje? A może żyjemy tylko obok siebie, bo od dawna już nie potrafimy rozmawiać o tym co naprawdę ważne? Oto problem wielu par, który niesie za sobą kilka przykrych konsekwencji.

Kiedy zaczynamy zaniedbywać swój związek?

Czy staż Waszego związku ma wpływ na Wasze szczęście? Czy osoby, które są w długoletniej relacji znają się lepiej niż te, które dopiero się poznały? To pytanie może wydawać Ci się dziwne. Jednak ma ono pewien cel. Chcę, abyś na chwilę się zatrzymała i zastanowiła się jak zmienił się Twój związek przez ostatnie lata.

Czy potraficie ze sobą rozmawiać w ten sam sposób co kiedyś? Czy jesteście oboje ciekawy zmian, jakie zachodzą w Waszym życiu? Czy dużo rozmawiacie o swoich marzeniach i potrzebach? Wszyscy doskonale wiemy, że kiedy żyjemy z dnia na dzień, to na takie rozmowy nie mamy czasu. Właśnie dlatego oddalamy się od siebie i tak zaczynają się nasze problemy.

Podam Ci konkretny przykład. Wyobraź sobie, że wspólnie z partnerem bierzecie udział w pewnym eksperymencie. Wasze zadanie jest proste. Macie przed sobą dwie listy, na których znajdują się nazwy popularnych dań i znane filmy z ostatnich kilku lat.

Zadaniem każdego z Was jest ułożenie tych list w odpowiedniej kolejności. Zaczynacie porządkować listę od najsmaczniejszych do najgorszych potraw. Później przechodzicie do uporządkowania filmów od najlepszych do najgorszych. Pierwsza cześć za Wami.

W drugiej części eksperymentu musicie uporządkować potrawy i filmy tak, jak wydaje Wam się, że zrobił to partner. On robi listę dla Ciebie, a Ty robisz listę dla niego. Czy znacie się na tyle dobrze, aby wiedzieć jakie potrawy będą Wam smakować? Czy znacie się na tyle dobrze, aby znać swój gust filmowy? Czy jesteście pewni swoich odpowiedzi?

Jak pokazują wyniki tego eksperymentu, pary z dłuższym stażem popełniają więcej błędów. Dodatkowo czym dłużej ze sobą jesteście, tym bardziej jesteście przekonani o tym, że doskonale znacie swojego partnera. Problem jednak w tym, że jest zupełnie inaczej. Dlaczego tak się dzieje?

Dlaczego tylko nam się wydaje, że dobrze się znamy?

Wyniki tego eksperymentu mogą być dla Ciebie zaskakujące. Jak to się dzieje, że pary z dłuższym stażem znają się dużo gorzej niż osoby, które dopiero zaczęły być razem? Oczywiście chodzi o nierealistyczne wyobrażenia, które mamy w głowach.

Wielu z nas ma skłonności do czytania sobie w myślach. Zamiast zapytać o coś partnera, wolimy się domyślać. Osoby, które zaczynają dopiero być razem, rozmawiają na wiele różnych tematów. Ciągle starają się lepiej poznawać nawzajem. W parach z dłuższym stażem takie rozmowy często zanikają i to jest przerażające.

W ten sposób tworzymy nierealistyczny obraz partnera we własnej głowie. Nie potrafimy tego obrazu aktualizować. Nie dostrzegamy, że nasz partner mógł się zmienić w ostatnim czasie. Obraz w naszej głowie jest skostniały, bo jest to dla nas wygodne. Ten błąd popełnia wiele par, które później się dziwią, że w ich wspólnym życiu jest coraz mniej emocji.

Jeżeli zaczynamy bawić się we wróżki i stale czytamy sobie w myślach, w końcu pojawią się błędy. Wmawiamy sobie, że doskonale się znamy, ale robimy to wyłącznie dla własnej wygody. Zamiast rozmawiać ze sobą o tym co ważne, zaczynamy żyć obok siebie. Właśnie dlatego tak wiele związków usycha emocjonalnie.

Problemem jest również nasza nadmierna pewność, że doskonale znamy swojego partnera. W tym eksperymencie udowodniono, że pary z dłuższym stażem są szczerze przekonane, że potrafią zrobić listę ulubionych potraw i filmów bez żadnej pomyłki. Trudno im zaakceptować, że to nie jest możliwe.

W ten sposób powstają nierealistyczne oczekiwania. Wielu z nas wierzy w to, że jak partner nas kocha to wszystkiego potrafi się domyślić. Dlatego zamiast mówić otwarcie o swoich potrzebach, zaczynamy czekać, aż partner się sam ich domyśli. Czym dłużej czekamy, tym bardziej czujemy się sfrustrowani. Zaczynamy nawet sobie wmawiać, że skoro partner nie potrafi domyślić się naszych pragnień, to pewnie nas nie kocha. Tak zaczyna się spirala negatywnych myśli, która psuje naszą relację.

Jak nie popełniać tego błędu?

Jeżeli zastanawiasz się jak stworzyć związek, w którym oboje będziecie szczęśliwi, to musisz sobie odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań. Na początku pomyśl, czy zbyt często nie próbujecie sobie nawzajem czytać w myślach? Jeżeli macie do tego skłonność, to powinniście jak najszybciej się tego pozbyć.

Czy przestaliście rozmawiać ze sobą o ważnych sprawach? Może skupiacie się wyłącznie na rozmowach o pracy i o tym, co zjecie na obiad? Może w Waszym związku zaczyna brakować rozmów na temat potrzeb i pragnień? Może przestaliście rozmawiać o swoich marzeniach i lękach? Badania pokazują, że pary z długim stażem mają z tym problem. Dlatego warto w sposób świadomy zwracać na to uwagę.

Niby to wszystko o czym piszę jest banalne. Jednak większość par o tym nie pamięta. W związkach zaczynamy żyć codziennością. Żyjemy obok siebie, zamiast żyć ze sobą. W ten sposób zabijamy naszą miłość i radość, którą nie tak dawno czerpaliśmy ze wspólnie spędzanego czasu.

Jeżeli chcecie zacząć ponownie rozmawiać o tym, co jest naprawdę ważne, mam dla Was małe ułatwienie. Przeczytajcie wpis: 15 pytań, które pozwolą Wam sprawdzić, jak dobrze znacie się w związku. Znajdziecie tam ciekawą grę dla par, która ułatwi Wam zaczęcie takich rozmów. Szczerze Wam ją polecam.

Nigdy nie jest za późno, aby popracować nad swoim związkiem. Jeżeli oboje chcecie coś zmienić, to macie szansę to zrobić. Wszystko zaczyna się jednak od pierwszego kroku. Jeżeli stale będziecie odkładali go na jutro, to coraz bardziej będziecie zatracać się w swoich nierealistycznych wizjach. W ten sposób zbudujecie fałszywy obraz własnego związku. A od tego już tylko krok do poważnych problemów.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Zapraszam Cię na mojego Facebooka: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here