Istnieje tyle sposobów, na które można okazywać miłość. Istnieje tyle okazji, które można do tego wykorzystać. Jednak czasami zastanawiasz się, dlaczego on przestał Cię zaskakiwać. Kiedyś miał pomysł, gest i nie mogłaś mu się oprzeć. Co się zmieniło od tamtego czasu?

Kiedy związek ulega zmianie.

Nic nie trwa wiecznie. Nawet miłość się zmienia. Związki rozwijają się zazwyczaj w pewnym tempie. Każdy z nas to zna, albo w pewnym momencie odczuwa to na własnej skórze. Dlatego warto pamiętać o klasycznym trójkącie miłości, aby te zmiany nie były dla nas zaskoczeniem.

Jednak same zmiany w związku nie wyjaśniają, dlaczego niektórzy mężczyźni przestają okazywać swoje uczucia. Nazywam to sytuacją, w której zakładają zbyt szybko ciepłe kapcie i osiadają na laurach. Niektórzy mężczyźni popadają w pewną iluzję, że jak są już w związku, nie muszą się już o nic starać.

Osiadają na laurach i uważają, że etap walki o uznanie partnerki mają już za sobą. Jednak sama musisz przyznać, że chciałabyś, aby On nadal o Ciebie walczył i zabiegał? Chciałabyś, aby nadal pokazywał Ci, że Cię kocha. Chciałabyś, aby robił to na różne sposoby. Może warto mu o tym przypomnieć?

Czasem lubimy sobie poflirtować…

Kiedy ostatnio trochę poflirtowaliście? Kwintesencją dobrego związku jest to, jak radzicie sobie w sypialni. Jak pokazują badania, pary, które pomimo długiego stażu nadal ze sobą flirtują, są bardziej zadowolone ze swojego życia seksualnego.

Gra wstępna nie zaczyna się w sypialni. Czasami cały dzień pracujecie na to, aby stworzyć odpowiednią atmosferę. Na pewno to znasz z początków Waszego związku. Randki, spacery i „niewinne” smsy. To wszystko była gra i flirt, który tak mocno na Was działał.

Czy potraficie do tego wrócić? A może po pewnym czasie w związku nie wypada już flirtować? Może znacie się już tak dobrze, że wstydzicie się pewnych rzeczy? Jeżeli chcecie być naprawdę szczęśliwi, nigdy nie powinniście próbować czytać we własnych myślach. Powinniście nadal cieszyć się tą wyjątkową grą, która przybiera różne formy flirtu.

Flirt to zdobywanie. Odkrywanie pewnych kart, ale też zachowywanie wielu tajemnic. Flirt to niepewność i dreszczyk emocji. Flirt to dwuznaczności, które wymieniacie między sobą nawet w tłumie innych ludzi. To Wasz intymny język, którego sens rozumiecie tylko Wy.

Wiesz, że znam Cię najlepiej…

Tak jak nie warto wierzyć w to, że potrafisz czytać w myślach swojego partnera, warto pokazywać mu, że go naprawdę znasz. To trochę zagmatwane, ale świetnie to widać na przykładzie prezentów. Czy dostałaś kiedyś od niego prezent, po którego otrzymaniu zastanawiałaś się, czy on na pewno dobrze Cię zna?

Kiedy dajesz komuś prezent, nie liczy się jego cena. Najbardziej liczą się emocje, które chcesz za jego pomocą przekazać. Dlaczego więc tak wielu mężczyzn kupuje prezenty, z których sami  mogą być dumni, ale zupełnie nie trafiają w gust swoich partnerek?

Tyle razy mu mówiłaś, że nie lubisz srebrnej biżuterii. Nie lubisz gotować, a on znowu kupił Ci coś do kuchni. Nie masz ochotę na kolejną wycieczkę w góry, a on zabiera Cię tam ponownie na Waszą rocznicę. Możesz wymieniać takie przykłady godzinami.

W życiu każdej kobiety przychodzi taki moment, kiedy otwierając pięknie zapakowany prezent, w jej głowie pojawia się tylko jedna myśl: „dlaczego on mnie znowu nie słuchał…”. Są to sytuacje, w których Twój partner pokazuje Ci, że nie zna Cię tak dobrze jak myślałaś.

Kupuje taki prezent z kilku powodów. Możliwe, że jest to obecnie modna rzecz. Może jego kolega kupił to dla swojej dziewczyny. Możliwe, że nie miał lepszego pomysły i kupił coś w pośpiechu. Jednak nie są to prezenty, które były wybierane z myślą o Tobie.

Dobry prezent powinien wyrażać więcej emocji niż tysiące słów. Powinien wręcz krzyczeć: znam Cię dobrze, dlatego Ci to kupiłem… Kupiłem Ci ten prezent, bo naprawdę cię kocham i wiedziałem, że to zrozumiesz. Taki prezent wymaga jednak wysiłku.

Mężczyźni podejmują ten wysyłek najczęściej na początku swojego związku. Chcą się wykazać i pokazać swoje prawdziwe zainteresowanie Tobą. Kiedy już jesteście ze sobą dłużej, mogą wpaść w pewną rutynę. Nie starają się już tak bardzo, bo wydaje im się, że już nie muszą.

Nie ważne co robimy, ważne że razem.

Nie wiem czy też to zauważyłaś, ale pary na początku swojej znajomości, potrafią robić wspólnie niemal wszystko. On pokazuje jej swoje męskie zainteresowania. Ona dzieli się z nim swoimi pasjami. Starają się spędzać ze sobą jak najwięcej czasu i odkrywać nawzajem swoje światy.

Kiedy związek się już stabilizuje i utrwala, takich chwil zdarza się już coraz mniej. Partnerzy walczą o czas wyłącznie dla siebie. Kiedyś starali się walczyć o każdą wspólną chwilę, teraz walczą o chwilę spokoju i samotności.

A przecież ten wspólnie spędzony czas to było coś więcej niż zwykła rozrywka. To był czas, w których mogliście się nawzajem poznawać i inspirować. Pokazywaliście coś naprawdę osobistego i dzięki temu łatwiej otwieraliście się przed sobą. Dlaczego nie próbujecie o to znów zawalczyć?

Przypomnij sobie te wspólne chwile, czy nie było w nich coś magicznego? To, że tak mocno staraliście się spędzać ten czas wspólnie, dużo mówił o Waszym związku. Wiele razy nie było łatwo, ale jakoś dawaliście radę pogodzić te wszystkie sprawy.

Nie ważne co robicie, ważne, że robicie to razem. W ten sposób możecie okazywać sobie miłość. Będzie to zupełnie inne wyznanie niż słowa, które używacie na co dzień. Taki wspólny czas może być czymś odświętnym, jednak nie zapominajcie o tym całkowicie. To duży błąd, który odbiera Wam możliwość „powiedzenia” kocham w zupełnie inny sposób.

Wnioski?

O wielu sposobach na wyznanie uczuć zapominamy z czasem. Na początku naszego związku, były dla nas niemal codziennością. Flirt, wyjątkowe prezenty, czy wspólny czas. Wszystko to zaciera się w naszej codzienności, jeżeli o to nie dbamy.

Nie flirtujemy, bo staje się to dla nas krępujące. Kiedyś nam to zupełnie nie przeszkadzało, ale teraz po takim czasie w związku? Szczęśliwe pary potrafią się uwodzić nawet po latach. Oczywiście sposób flirtowania przez te lata może się zmienić, jednak nigdy nie znika w tych związkach.

Tak samo z prezentami, nie można stwierdzić, że on lub ona wszystko już ma. Nasze życie zmienia się nieustannie, my również się zmieniamy. Dlatego prezent, który ma pokazać prawdziwe i głębokie emocje, powinien odpowiadać na te zmiany.

Kiedy dostajesz taki prezent, czujesz się wyjątkowo. Czujesz, że partner naprawdę Cię zna, że Cię słucha i troszczy się o Twoje potrzeby. Taki prezent może być drobny, ale jest celny jak strzała Kupidyna, która Was połączyła. Taki prezent to coś więcej niż zwykła rzecz, to okazywanie uczuć w zupełnie inny sposób.

Podobnie jest z naszym czasem. Kiedy spędzamy go wspólnie, często nie ważne jest to co robimy, ale to, że robimy to razem. Twój świat i świat Twojego partnera, mimo tego, że się przecinają, są od siebie różne. Wspólne poznawanie tych różnych światów, może pomagać Wam stale zbliżać się do siebie.

Nie ważne, czy jesteście ze sobą kilka miesięcy, czy kilka lat, ciągle możecie mieć coś do odkrycia. Tak jak poznawać siebie samych możemy przez całe życie, tak samo możemy poznawać naszego partnera. Pamiętajcie o tym, że Wy oraz Wasze życie się zmienia. To ciągły temat do rozmów.

Jest wiele sposobów na to, aby okazywać sobie uczucia. Niektóre przychodzą nam łatwiej, a o niektórych po prostu zapominamy. Jednak warto wracać do sposobów, które zbliżyły Was do siebie. To Wasza wspólna intymna historia, którą stale możecie opowiadać na nowo.

Nie warto osiadać na laurach i zbyt szybko zasiadać w wygodnym fotelu przyzwyczajeń. Nie warto zbyt szybko ubierać ciepłych i wygodnych kapci, które oznaczają rutynę. Flirtowanie i wracanie do najgorętszych emocji może Wam pomóc w okazywaniu sobie wzajemnej miłości.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Jeżeli spodobał Ci się mój artykuł, zapraszam Cię również na mojego Facebooka: Psychologia, coaching i rozwój osobisty. Znajdziesz tam sporo ciekawych artykułów o związkach, miłości i psychologii.

Polecam Ci również do przeczytania:

Czy można zakochać się przez przypadek? – Już sam tytuł mówi, że jest to wyjątkowy artykuł na temat miłości.

Jak przestać się zamartwiać i zacząć żyć w harmonii ze sobą? – Artykuł dla osób, które potrzebują chwili oddechu.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here