Czujesz, że Twoje życie jest niepełne. Doskwiera Ci samotność, albo nie jesteś dumna z tego co robisz na co dzień. Życie przepływa Ci przez palce, a Ty nie wiesz co z tym zrobić. Stale czujesz się jak pod ścianą. Ciągle za czymś gonisz, ale i tak nie możesz znaleźć czasu dla siebie. Nie jesteś w tym sama, wiele kobiet czuje się w ten sposób. Tylko czy to jest Twoja wina?

Czym jest dla Ciebie szczęście?

Nigdy nie będziesz szczęśliwa, dopóki szczerze nie odpowiesz sobie na to pytanie. Czym jest dla Ciebie szczęście? Czy wierzysz w pierwszą odpowiedź, która pojawia Ci się w głowie? A może jesteś przekonana, że powtarzasz czyjeś słowa, ale tak naprawdę w to nie wierzysz?

Niektórzy czują, że dzisiejszy świat zwariował. Żyjemy w dobrobycie, ale brakuje nam prawdziwych więzi z innymi. Czujemy się samotni, choć stale przemywamy z ludźmi. Jednak czy robimy to z własnej woli, czy z przymusu? O tym dylemacie pisałem wcześniej w artykule: Dlaczego w dzisiejszym świecie, czujemy się tak strasznie samotni? 

Jak myślisz, dlaczego pytam Cię o szczęście? Jestem pewien, że dawno nie zadawałaś sobie tego pytania. Żyjemy z dnia na dzień i często nie mamy czasu się zastanowić, czy to co robimy ma jakikolwiek sens. Żyjemy w świecie reklam, kultury masowej i powielanych schematów. Wszyscy inni wmawiają Ci jak powinnaś patrzeć na własne szczęście. Tylko czy takie szczęście jest TWOIM szczęściem?

Czy to co jest dobre dla innych, jest dobre dla mnie?

Lepsza praca, dobry związek, większe mieszkanie i szybszy samochód. Tak w skrócie można by określić marzenia współczesnego człowieka. Tylko czy to są Twoje marzenia? Świat wmawia Ci, że potrzebujesz tego wszystkiego i nie pozostawia Ci wyboru.

Wiele osób zaczyna karmić się współczesnymi wyznacznikami szczęścia i sukcesu. Wnikają one tak głęboko w naszą psychikę, że nie potrafimy odróżnić tego, co czujemy i myślimy naprawdę, od tego co kazali im myśleć inni.

Zdradzę Ci pewien sekret. Żyjemy w świcie ciągłej konsumpcji i nikomu nie zależy na naszym prawdziwym szczęściu. Szczęście jest głównym wrogiem współczesnego świata. Bo jeżeli byłabyś szczęśliwa, to czy chciałabyś kupować te wszystkie „substytuty szczęścia”? Konsumpcja jest napędzana tym, że ciągle masz poczucie, że czegoś Ci w życiu brakuje.

Nie jestem jakimś fanatykiem, który zachęca do życia w ascezie. Lubię dzisiejszy świat. Lubię technologie i możliwość, które nam daje. Jednak nie mogę pogodzić się z tym, że każdego dnia ludziom próbuje wmówić się bzdury. Nie mogę pogodzić się z tym, że ludzie zaczynają żyć na bardzo płytkim poziomie. Nie zagłębiamy się we własną psychikę, bo albo nie mamy na to czasu, albo się tego boimy.

Czy naprawdę chcesz być szczęśliwa?

Temat szczęścia jest modny. Jednak powstało wokół niego wiele mitów. Najważniejsze z nich opisałem w artykule: 5 toksycznych mitów, które sprawiają, że nadal jesteś nieszczęśliwa. Jeżeli chcesz odnaleźć własne szczęście, powinnaś przemyśleć dokładnie, czy przypadkiem sama nie wierzysz w te mity?

Jeżeli chcesz być szczęśliwa, musisz ustalić swoje priorytety. Jeżeli masz nieskończenie długą listę punktów, które mają zapewnić Ci szczęście, to tak naprawdę z góry już wiesz, że będziesz ciągle nieszczęśliwa. Nie da się zrobić wszystkiego, a ciągłe czekanie na szczęście nie jest dobrym sposobem na życie.

Potrzebny Ci kierunek działania, potrzebny Ci priorytet. Zauważysz wtedy, że wiele z Twoich pomysłów na szczęście może się wykluczać. Weźmy tylko kilka z nich. Chcesz mieć nowe, większe mieszkanie i lepszą pracę. Kupujesz najpierw mieszkanie, a później okazuje się, że możesz dostać lepszą pracę, ale tylko jak się wyprowadzisz. Czy będziesz szczęśliwa z tego zakupu? Czy może będzie to kolejny problem do pokonania?

Inny przykład. Stawiasz na rozwój swojej kariery. Wiesz, że najbliższe dwa, może trzy lata są kluczowe i decydujące. Wiesz, że będziesz musiała pracować więcej i ciężej niż inni, jeżeli masz osiągnąć to, czego pragniesz. Jednak chciałabyś również w tym czasie zbudować szczęśliwy i trwały związek. Tylko kiedy to zrobisz? Tylko nielicznym udaje się połączyć te dwie kwestie w tym samym czasie.

Moim zdaniem musisz zawsze wiedzieć, co jest dla Ciebie najważniejsze. Jeżeli będzie to praca, to albo poczekasz z budowaniem związku, albo znajdziesz partnera, który to zrozumie i będzie Cię wspierał. Jeżeli jednak zdecydujesz, że ważniejszy jest związek, to nie zarzucaj sobie, że nie możesz pracować przez 12 godzin dziennie i to 7 dni w tygodniu.

To sytuacja, w której chciałabyś mieć ciastko i zjeść ciastko. Bardzo rzadko się to udaje. Chodzi o to, że nie wszystko musi być dla Ciebie tak samo ważne w tym samym momencie. Jeżeli będziesz wiedziała co jest dla Ciebie ważne, będziesz wiedziała co da Ci prawdziwe szczęście. Twoje priorytety mogą się zmieniać, ale Ty musisz być tego w pełni świadoma.

Tylko skąd ja mam to wiedzieć?

W tym momencie zawsze pada jedno i te same pytanie. Skąd ja mam niby wiedzieć, co jest dla mnie ważniejsze? Czy wyznaczanie priorytetów jest możliwe? Skąd mam wiedzieć, że moje priorytety się zmieniły?

Te pytania nie pojawiają się przez przypadek. Chodzi o to, że w dzisiejszym świecie ludzie nie znają samych siebie. Do tego właśnie prowadzi nasze płytkie życie psychiczne. Nie próbujemy poznawać swojej psychiki. Nie staramy się zrozumieć własnych decyzji i zachowania. Odpychamy te wszystkie myśli na bok, tak długo jak to tylko możliwe.

Obecnie wiele osób szuka swojej życiowej drogi. To dlatego jest tak duże zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju usługi związane z psychologią i rozwojem osobistym. Wiele osób obudziło się w końcu i nie chcą już dłużej żyć w ten sposób.

Bez lepszego poznania samej siebie, nie będziesz wiedziała, co da Ci prawdziwe szczęście. Bez samoświadomości, nie będziesz w stanie wyznaczać swoich priorytetów. Bez znajomości własnych wad i zalet, nie będziesz czuła się pewnie w tym co robisz. To wszystko się zazębia. Bez poznania siebie, nigdy nie będziesz mogła sobie zaufać.

W takim stanie dużo łatwiej Ci coś sprzedać. Kiedy jesteś rozchwiana w ten sposób, bardzo łatwo sprzedać Ci kolejny pomysł na szczęście. Tylko, że to nie będzie Twoje szczęście. Będzie ono pochodziło z zewnątrz i inny ktoś dobrze na tym zarobi.

Jeżeli chcesz być szczęśliwa, najpierw skup się na sobie. Przeczytaj artykuł: Zanim nauczysz się kochać innych, naucz się kochać samą siebie. Znajdziesz w nim wszystko co powinnaś wiedzieć, aby zacząć swoją zmianę. Inaczej będziesz stale błąkała się od pomysłu do pomysłu i nigdy nie będziesz naprawdę szczęśliwa.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Zapraszam Cię na mojego Facebooka. Znajdziesz tam całą masę inspiracji, które pomogą Ci w rozwoju: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here