Chcesz być szczęśliwa? Chcesz stworzyć związek oparty na solidnych fundamentach? Chcesz lepiej go rozumieć i wspierać go nawet w najtrudniejszej sytuacji? Jeżeli Twój związek ma być na dobre i na złe, musisz się do tego odpowiedni przygotować. Pokochaj siebie, a wszystko inne stanie się dużo łatwiejsze.

Czy lubisz przebywać sama ze sobą?

Jakie myśli pojawiają się w Twojej głowie, kiedy myślisz o spokojnym, samotnym dniu, wyłącznie we własnym towarzystwie? Czy ta myśl Cię przeraża? A może cieszysz się na taką możliwość, bo stale jesteś zabiegana, a w takim dniu miałabyś czas, aby przemyśleć kilka spraw.

Każdy z nas odpowie inaczej na to pytanie. Niektórzy lubią samotność, a innych ona przeraża. Nie chodzi mi jednak o to, abyś żyła w samotności jak pustelnik. Staram się raczej dowiedzieć, czy potrafisz we właściwy sposób kierować swoimi myślami w momencie kiedy jesteś sama?

Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie. Dla wielu z nas jest to próba charakteru. Czasami w takiej z pozoru spokojnej sytuacji, potrafimy nieźle podkopać własną samoocenę. Jeżeli kiedykolwiek zdarzyło Ci się wpaść w spiralę negatywnych myśli, dokładnie wiesz co mam na myśli.

Jednak jeżeli chcesz stworzyć dobry związek, musisz najpierw zacząć od siebie. Uporządkuj swoje życie i naucz się przebywać sama ze sobą. Naucz się słuchać samej siebie, bo jesteś dla siebie najlepszym i niezastąpionym doradcą.

Często patrzysz na samą siebie zbyt krytycznym okiem. Jesteś surowym sędziom, który łatwo nie wybacza błędów. Jednak czy potrafisz być sama dla siebie przyjaciółką? Czy potrafisz nauczyć się wsłuchiwać we własne myśli? Nie nauczysz się tego, jeżeli stale będziesz szukała sobie zajęcia i towarzystwa.

Samotność uczy nas pokory. Samotność uczy nas autorefleksji. Zastanów się nad tym, kiedy następnym razem nie będziesz wiedziała co masz ze sobą zrobić. Nie uciekaj do znajomych, nie włączaj głośnej muzyki, nie włączaj kolejnego serialu. Skup się na sobie i zastanów się, czego tak naprawdę potrzebujesz i pragniesz?

Na czym skupiasz swoją uwagę?

Obserwuj swoje myśli, bo jest to najlepszy sposób na to, aby poznać motywy swojego działania. Na Twoje życie wpływają różne sytuacje. Czasami zdajesz się na intuicję, czasami podążasz za własnymi emocjami. Często działasz nieświadomie, ale dzięki chwili skupienia, możesz lepiej zrozumieć samą siebie.

Wiem, że trudno jest Ci znaleźć czas na takie przemyślenia. Jednak czy to nie jest zwykła wymówka? Podobnie jak z samotnością, nie lubimy skupiać się wyłącznie na własnych myślach. Stale musimy coś robić, zajmować czymś swoją głowę. Jednak w taki sposób zbytnio spłycamy własne życie.

Naucz się obserwować swoje myśli. Co obecnie przyciąga Twoją uwagę? Na czym się skupiasz? Od czego nie możesz się oderwać? Może poznałaś kogoś interesującego, a teraz zastanawiasz się nad dalszym przebiegiem Waszej znajomości?

Jeżeli nauczysz się obserwować swoje własne myśli, będziesz wiedziała czego potrzebujesz i czego pragniesz. Dzięki temu będziesz mogła do tego darzyć. Możliwe, że Twoje pragnienia są związane z inną osobą. Będziesz umiała o tym jej szczerze opowiedzieć, jeżeli sama spróbujesz to zrozumieć.

Pomoże Ci to budować głębsze relacje. Lepsze zrozumienie samej siebie, ułatwi Ci zrozumienie osoby dla Ciebie bliskiej. Jeżeli chcesz aby Wasz związek był udany, próbuj zrozumieć własne myśli i emocje, które pojawiają się w reakcji na różne życiowe sytuacje.

Czy musisz czekać na szczęście?

Jeżeli nadal jesteś sama, nie musi to wcale oznaczać, że nie możesz być szczęśliwa. Nie szukaj wymówek, że na swoje szczęście musisz jeszcze poczekać. Nie czekaj na szczęście, które miałoby się pojawić w Twoim życiu wyłącznie przez przypadek.

Każdy moment jest dobry, aby zacząć przygotowywać grunt pod prawdziwą miłość. Naucz się najpierw kochać siebie, aby zrozumieć to uczucie. Jeżeli pokochasz siebie, łatwiej będzie Ci obdarzyć miłością kogoś innego. Bo co to tak naprawdę oznacza kochać kogoś?

Nie mówię Ci, że będzie to łatwe. Jednak co masz do stracenia? Możesz stale oszukiwać się, że w pewnym momencie Twojego życia, los w końcu zacznie Ci sprzyjać. Moim zdaniem jest to złudna nadzieja. Zdecydowanie wolę bardziej aktywne działanie. Wzięcie odpowiedzialności za swoje życie, jest pierwszym krokiem, który musisz zrobić.

Nie czekaj na szczęście, na zbieg okoliczności i strzałę amora. Zacznij żyć tak, jak byś chciała się przygotować do tego, czego tak mocno pragniesz. Jeżeli tym pragnieniem jest miłość i wyjątkowy związek, postaraj się wzmocnić najpierw własną samoświadomość.

Zacznij lepiej poznawać samą siebie. Dzięki temu będziesz mogła dużo więcej na swój temat powiedzieć komuś innemu. Będziesz wiedziała co motywuje Cię do działania, a co podcina Ci skrzydła. Zaczniesz sobie uświadamiać, jak wiele rzeczy wpływa na Twoje życie.

Zaczniesz dostrzegać, jak na Twoje decyzje wpływają osoby z Twojego otoczenia. Będziesz mogła ocenić, czy spędzasz swój czas tak jak naprawdę tego chcesz. A może o tym co robisz w wolnym czasie decydują inni? Wiesz dobrze jak ludzie lubią obarczać Cię swoimi problemami.

Bardzo ważne jest nauczenie się przebywania we własnym towarzystwie. Łatwiej Ci będzie wtedy skupić się na swoich myślach i uczuciach. Tylko jeżeli zaczniesz je dostrzegać, będziesz mogła je tak naprawdę analizować.

Myślisz, że wszelkie formy związane z rozwojem osobistym, takie jak joga, medytacja, czy psychoterapia, stały się tak popularne przez przypadek? Ludziom w dzisiejszym świecie brakuje refleksyjności. Brakuje im zgłębiania własnej psychiki i zaczynają poszukiwać sposobów, które w końcu im to umożliwią.

 

Czy jesteś gotowa zamienić swoje JA na MY?

Jeżeli zrobisz już to wszystko, zostaje Ci tylko odpowiedzieć sobie szczerze na jedno pytanie. Czy naprawdę jesteś gotowa zostawić swoje JA na rzecz prawdziwego MY? Wbrew pozorom nie jest to proste pytanie. Ile znasz par, które ciągle sprzeczają się o to, gdzie przebiega granica ich wolności?

Nigdy nie będziesz tego w stu procentach pewna, ale lepsze poznanie samej siebie, na pewno ułatwi Ci poszukiwanie odpowiedzi. Wiem, że chcesz być ze sobą szczera. Jednak nie możesz być wyłącznie krytyczna wobec samej siebie.

Odpuść sobie czasami. Popatrz na siebie z przymrużeniem oka. Poszukaj sposobu, aby zdystansować się od pewnych problemów. Czasami popatrzenie na swoje życie z lotu ptaka, zmienia zupełnie postrzeganie naszej codzienności.

Cieszę się, że tu jesteś i czytasz te słowa. Nie pisze tego wszystkiego dla siebie, ale piszę to dla tego, żeby zainspirować Cię do dalszej pracy nad sobą. Nie doczytałaś do tego momentu przez przypadek. Masz szczerą motywację do tego, aby w życiu osiągnąć szczęście.

Musisz się jednak dobrze zastanowić, czym dla Ciebie jest to szczęście. Odpowiedź na to pytanie może się wielokrotnie zmieniać w Twoim życiu. Na razie powinnaś wyznaczyć sobie kierunek, w którym chcesz zmierzać. To wystarczy, aby ruszyć z miejsca. Później jest już zdecydowanie łatwiej.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Mam nadzieję, że będziesz wracała na mojego bloga o psychologii.

Jeżeli chcesz, abym przypominał Ci o nowych wpisach, wejdź na mojego Facebooka: Psychologia, coaching i rozwój osobisty.

Polecam Ci również kilka innych artykułów do przeczytania:

Co zrobić, gdy gaśnie namiętność w Twoim związku? – w tym artykule dowiesz się, jak wspólnie możecie zadbać o namiętność w Waszym związku.

Jak pielęgnować wspomnienia w związku? – to dla mnie bardzo osobisty wpis, w którym piszę o tym, jak pielęgnujemy nasze wspomnienia z moją Żoną.

6 KOMENTARZE

  1. […] Aby stworzyć dobry i szczęśliwy związek, trzeba poznać lepiej samego siebie. Bez tego trudno będzie zbudować zaufanie do samego siebie. Dobrze jest więc nauczyć się życia w pojedynkę. To dla wielu osób prawdziwa lekcja życia. Dlaczego jest to takie ważne? Myślę, że dowiesz się tego z artykułu: Zanim nauczysz się kochać innych, naucz się kochać samą siebie. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here