Miłość w dzisiejszych czasach stała się produktem komercyjnym. W wielu związkach dominuje egoizm i poszukiwanie wyłącznie własnej przyjemności. Nikt już się nie zastanawia co mógłby zrobić dla swojego partnera. Teraz tylko myślimy o tym, co partner mógłby zrobić dla nas. Czy w takim świecie masz jeszcze szansę na prawdziwą miłość?

Miłość ciągle się zmienia.

Nie ma się co oszukiwać, czasy Casanovy dawno już minęły. Minęły też czasy, w których miłość romantyczna była czymś świętym. Moim zdaniem to wielki krok naprzód. Nie wiem czy wiesz, ale prawdziwa miłość romantyczna, to zawsze miłość niespełniona. To miłość, w której pojawia się wielka namiętność, ale nie ma tam miejsca na seks.

Takie podejście do miłości jest w dzisiejszych czasach krzywdzące. Jednak ten obraz miłości, ciągle jest nam pokazywany jako wzór do naśladowania. Zastanów się ile przeczytałaś lektur, w których to bohater zmagał się z tragiczną miłością romantyczną. Zazwyczaj kończyło się to w ten sam, niezbyt wesoły sposób.

Wiele filmów i książek korzysta z tych samych motywów opisujących miłość. Jednak moim zdaniem zbyt często w takim przypadku miłość łączona jest z cierpieniem. Ze swojego doświadczenia wiem, że wiele osób przez całe życie zmaga się z takim właśnie obrazem miłości. Nie potrafią zrozumieć tego, że można kogoś pokochać i nie cierpieć z tego powodu.

Zapominamy o kontekście historycznym, w jakim pojawiła się koncepcja miłości romantycznej. Była ona bardzo mocno osadzona w chrześcijańskiej kulturze tamtych czasów. Nie ma się więc co dziwić, że tak mocno piętnowała seks i bliskość fizyczną.

Miłość niespełniona, zakazana, pełna cierpienia i negatywnych emocji. Taki jest obraz miłości romantycznej. Miłość romantyczna związana jest często również ze śmiercią. Bo kiedy jeden z kochanków umiera, drugi może do końca swoich dni żyć w przeszłości, pogrążając się wyłącznie we własnych wspomnieniach.

Moim zdaniem taki obraz miłości jest bardzo niebezpieczny dla naszej psychiki. Zamiast skupić się na prawdziwej radości życia, skupiamy się na życiu w świecie dziwnych idei. Bo taki sposób patrzenia na miłość jest dla mnie dziwną i nienaturalną ideą, którą trzeba wyrzucić ze swojej głowy. Powinnaś to zrobić jak najszybciej.

Miłość w dzisiejszym świecie?

Jeżeli miłość ciągle się zmienia, to czy w dzisiejszym świecie rozumiemy ją lepiej? Myślę, że już bardzo dużo wiemy na temat miłości. Jednak większość z nas nie potrafi odnieść tej wiedzy do własnego życia. Filmowe przykłady miłości romantycznej potrafimy łatwo sobie przypomnieć. Jednak czy potrafiłabyś odpowiedzieć na pytanie, czym dla Ciebie jest tak naprawdę miłość?

Jeżeli nie jesteś tego pewna, albo chciałabyś się dowiedzieć czegoś więcej na temat miłości, polecam Ci mój artykuł Czy przeciwieństwa naprawdę się przyciągają? Kiedy go przeczytasz, uświadomisz sobie, że miłość jest dużo bardziej złożonym uczuciem, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka.

Miłość składa się z trzech składników, które wzajemnie się przenikają. To właśnie zmiana każdego z tych składników, zmienia sposób w jaki wzajemnie się kochamy. Miłość to połączenie namiętności, intymności, a także poczucie zobowiązania, które pojawia się na późniejszym etapie związku. Jednak czy tak naprawdę zdajesz sobie z tego sprawę?

Jak wynika z wielu obserwacji w dzisiejszym świecie podchodzimy do tematu miłości i związków coraz bardziej konsumpcyjnie. Każdy z partnerów najpierw stara się zaspokoić swoje potrzeby, a dopiero później skupia się na potrzebach partnera. Jednak na te drugie, w pewnym momencie po prostu zaczyna brakować czasu. Wtedy pojawiają się problemy w związku, które są najczęściej sumą drobnych decyzji, które zostały podjęte gdzieś po drodze.

W wielu artykułach zachęcałem do tego, aby najpierw skupić się na sobie. Zachęcałem do tego, aby pomyśleć o swoich potrzebach, a nawet być czasem egoistą. Jednak taki egoizm nie może trwać całe nasze życie, szczególnie w sytuacji, kiedy chcemy stworzyć szczęśliwy związek. Trzeba wiedzieć, w którym momencie warto się skupić najpierw na potrzebach partnera.

Miłość, która dodaje Ci sił.

Moim zdaniem prawdziwa miłość, to miłość budowana w sposób świadomy. Nie wystarczy wiedzieć z czego miłość się składa. Trzeba to jeszcze wykorzystać w swoim codziennym życiu. Jeżeli rozróżniasz składniki miłości, potrafisz nad nimi pracować i je wzmacniać. Potrafisz też dostrzec sygnały, że w jakiejś sferze Waszego związku zaczynają się problemy.

Dzięki świadomej miłości powstają świadome związki, a to już tylko krok do tego, aby związek był trwały i szczęśliwy. To bezcenny fundament,  na którym można się oprzeć w najtrudniejszych momentach Waszego wspólnego życia.

Dlatego związki, w których partnerzy nastawieni są na zaspokajanie wyłącznie własnych potrzeb, prędzej czy później się rozpadną. Moda na hedonistyczno-egoistyczną miłość przeminie. Jest ona związana z szerszym kontekstem naszych czasów. Jednak jest równie szkodliwa jak wiara w nieszczęśliwą miłość romantyczną.

Jeżeli chcesz, aby Twoja miłość była prawdziwa, zastanów się najpierw co dla Ciebie znaczy kochać. Przeczytaj wpis Zanim nauczysz się kochać innych, naucz się kochać samą siebie. i zastanów się, czy potrafisz żyć w ten sposób. Trzeba mieć dużą odwagę, aby pozbyć się nieprawdziwych obrazów miłości ze swojej głowy. Jednak zachęcam Cię do tego, abyś poszukała tego jedynego, prawdziwego obrazu miłości, który chcesz pielęgnować w swoim życiu.

Czy w dzisiejszych czasach masz jeszcze szansę na taką prawdziwą miłość? Moim zdaniem dużo zależy od Ciebie. Jeżeli będziesz do tego tematu podchodziła bez większych refleksji, trudno Ci będzie zbudować świadomy związek oparty na prawdziwej miłości. Dlatego pozbądź się ze swojej głowy fałszywego obrazu miłości i skup się na tym, czego naprawdę potrzebujesz w życiu. Skup się również na tym, czego potrzebuje Twój partner. To dobry krok do tego, aby dać sobie szansę na prawdziwą miłość.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Zapisz się już teraz na mój darmowy kurs online, który pomoże w rozwoju Twojego związku:  Jak Skutecznie Poprawić Relacje w Związku. 


Aby zbudować świadomy związek, potrzebujesz odpowiedniej wiedzy. Dlatego zapraszam Cię na mojego Facebooka: Psychologia, coaching i rozwój osobisty.

W temacie miłości możesz przeczytać również:

Czy wierzysz w miłość od pierwszego wejrzenia?

Czy związek idealny jest możliwy?

4 KOMENTARZE

  1. Artykuł bardzo dobry, myślę że poruszyłeś w nim ważne kwestię. Dlaczego jednak jest On skierowany do odbiorcy tylko w formie żeńskiej ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here