Wiele osób sceptycznie podchodzi do rozwoju osobistego. Zupełnie im się nie dziwie, bo na rynku możemy spotkać tak wielu oszustów i sprzedawców marzeń, że trudno jest komuś naprawdę zaufać. Najważniejsze pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć, dotyczy tego, czy zmiana w życiu jest w ogóle możliwa? Jeżeli chcesz być tego pewna, ten artykuł będzie dla Ciebie.

Komu mogę zaufać?

Dobrze wiem, że na scenie polskiego rozwoju osobistego nie dzieje się zbyt dobrze. Dla wielu osób jest to szybki sposób na zarobienie sporych pieniędzy. Jednak żerowanie na ludziach, którzy szukają pomocy, jest moim zdaniem nie tylko nie moralne, ale też podłe.

Ale z drugiej strony znajdziemy w naszym kraju wybitnych specjalistów, którzy naprawdę pomagają tysiącom osób się zmienić. To właśnie na nich zawszę wolę się skupiać niż na patologii, która jest obecna w każdej branży. Dlatego jeżeli naprawdę myślisz o własnym rozwoju, powinnaś szukać osób, które naprawdę wierzą w to co mówią.

Nie każdy trener rozwoju osobistego musi być psychologiem. Jednak każdy skuteczny trener powinien wierzyć we własne słowa i żyć zgodnie z tym, o czym opowiada. Moim zdaniem tylko takim osobom możesz zaufać. O negatywnych stronach rozwoju osobistego wspominałem już w artykule: Interesujesz się rozwojem osobistym? – Uważaj na manipulację! Tam znajdziesz odpowiedź na pytanie, czego powinnaś unikać w tym temacie.

Od czego mam zacząć swoją zmianę?

Pytanie od czego zacząć zmianę swojego życia, jest chyba najtrudniejszym ze wszystkich. Nie znajdziesz na nie od razu jednoznacznej odpowiedzi. Musisz uzbroić się w cierpliwość. Musisz też mieć odpowiednią motywację, aby zrobić pierwszy krok. Wiele osób zatrzymuje się właśnie w momencie, w którym mają dokonać pierwszej drobnej zmiany.

Kiedy pracuję z klientami, którzy zmagają się z wątpliwościami jak zacząć zmianę, zawsze w mojej głowie pojawia się dodatkowe pytanie. Dlaczego akurat w tym momencie swojego życia postanawiasz dokonać zmiany? Czy stało się coś ważnego i jesteś pewna, że dłużej tak nie możesz żyć? A może po prostu masz dosyć popełniania tych samych błędów i w końcu sama musisz przed sobą się do tego przyznać?

To w jakim momencie życia się znajdujesz i jaka jest Twoja wewnętrzna motywacja do zmiany, jest bardzo ważnym elementem Twojej pracy nad sobą. Zdarza się, że motywacja jest tylko chwilowa i przypomina wybuch pożaru. Jest gwałtowna i bardzo silna na początku, a później bardzo szybko gaśnie.

Takie osoby mówią najczęściej, że rozwój osobisty nie działa. Próbowały dokonać zmiany, ale im się nie udało. Poddają się i odpuszczają. Ich motywacja była tylko chwilowym zrywem, który nie miał szansy na powodzenie. Lepiej znać swoją motywację do działania, niż później się rozczarować. Może uda Ci się dzięki temu zebrać więcej sił do działania.

O tym jak zacząć swoją przygodę z rozwojem osobistym możesz przeczytać w moim wcześniejszym artykule: Rozwój osobisty – jak zacząć? Dowiesz się z niego, że to wcale nie jest takie trudne. Wystarczy tylko zrobić mały krok, a nie ciągle teoretyzować i szukać idealnego rozwiązania. Nie ma niezawodnych recept na szczęście, liczy się to, czy naprawdę próbujesz działać i czy chcesz coś zmienić.

Dwie sfery, o których musisz pamiętać.

Ludzie wchodzący w świat rozwoju osobistego, skupiają się wyłącznie tylko na jednej z dwóch najważniejszych sfer pracy nad sobą. Zazwyczaj skupiają się na zmianie mentalnej, która dotyczy ich psychiki. Niewiele osób pamięta, że zmiana psychiczna możliwa jest wyłącznie w połączeniu ze zmianą cielesną. Bez zmiany podejścia do własnego ciała, trudno jest zmienić własną psychikę.

Ciało i psychika są ze sobą ściśle połączone. Czy ktoś o tym mówi? Zdecydowanie nie. Większość trenerów, których nazwałbym szarlatanami, mówi wyłącznie o magii związanej ze zmianami psychiki. Jednak taka zmiana jest krótkotrwała i nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Tylko dbanie o wzajemną relację między ciałem i umysłem, może być nazywane prawdziwym rozwojem osobistym. Oczywiście często się zdarza, że zmiana psychiczna jest pierwsza. Bez tej zmiany nie jest możliwe dla wielu osób skupienie się na pracy nad ciałem.

Po prostu w ich dawnym życiu ciało było tylko narzędziem, o które zupełnie nie trzeba było dbać. Jednak w pewnym momencie, trzeba dokonać również zmiany w ciele, aby wesprzeć zmiany własnej psychiki.

O tym co dotyczy rozwoju psychicznego i mentalnego, możesz czytać na moim blogu. Znajdziesz tu masę podpowiedzi, jak możesz zacząć pracować nad zmianą we własnym życiu. Znajdziesz tu również wiele kontekstów, zarówno tych osobistych jak i zawodowych. Jednak do tej pory zbyt małą uwagę poświęcałem na rozwój cielesny.

Postanowiłem to zmienić. Założyłem nowego bloga wspólnie z Żoną, na którym tematem głównym jest właśnie ciało. Będziemy tam pisać o różnych sposobach na to, aby zadbać o swoją cielesną stronę. Ten blog będzie zupełnie inny i jestem przekonany, że znajdziesz tam masę inspiracji. Blog nazywa się Szpilki przy kasie.  Jak sama nazwa wskazuje, jest on skierowany głównie do kobiet.

Jeżeli chcesz zacząć dbać również o swoje ciało, odwiedź Szpilki przy kasie. Dopiero się rozkręcamy, ale już w tym momencie możesz tam znaleźć masę ciekawych informacji, które pomogą Ci zadbać o ciało. Jeżeli myślisz o swoim rozwoju na poważnie, nie powinnaś zapominać o własnym ciele. To równie ważna sfera Twojego życia jak psychika. Pamiętaj, że ciało i psychika są ze sobą połączone i to jest ich ogromna siła. Chcesz wykorzystać tą siłę, aby zmienić na lepsze swoje życie?

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Zapraszam Cię również na mojego Facebooka: Psychologia, związki i rozwój osobisty.