Świat rozwoju osobistego, przypomina wyjątkowo dziwną krainę. Pełno w niej kolorowych i roześmianych klaunów. Na każdym rogu, możesz spotkać sprzedawcę marzeń. A w niektórych przypadkach, możesz poznać osobę, która chce przepowiedzieć Ci przyszłość. Jedna jest to świat niebezpieczny. Kraina, która wydaje się kolorowa, ma swoje ciemne sekrety. Czy na pewno chcesz je poznać?

Kiedy pisałem o manipulacji, zacząłem zastanawiać się, w jak wiele pułapek, może wpaść osoba, która zaczyna interesować się rozwojem osobistym. Jest to często zainteresowanie, które przemienia się w fascynację lub sposób na życie. W wielu przypadkach ludzie dokonują zmian, ale zupełnie nie takich, na jakie liczyli. Dlaczego więc świat rozwoju osobistego jest tak interesujący?

Trochę już o tym wspominałem w artykule: 10 faktów na temat rozwoju osobistego, które musisz znać. Jednak dziś chciałbym się skupić na tym, jak kraina rozwoju osobistego, omamia swoimi kolorami i obietnicami. Tej kolorowej obietnicy ulegają najczęściej osoby, które nie są na to przygotowane.

Jeżeli zastanawiasz się, jak zmienić swoje życie, zaczynasz poszukiwać konkretnej metody. Szukasz informacji na ten temat i trafiasz na jedną z czołowych postaci rozwoju osobistego w Polsce. Zaczynasz zagłębiać się w świat, o którym do tej pory nie miałeś pojęcia. Jednak w tym świecie, czeka na Ciebie kilka pułapek.

I pułapka rozwoju osobistego  – rozwój osobisty to natychmiastowa ulga.

Bez większego przygotowania, zaczynasz próbować zmienić swoje życie. Oczekujesz szybkiego rezultatu, bo właśnie tego szukałeś w sieci. Jednak natychmiastowa ulga jaką odczuwasz, jest tylko zwiastunem czegoś znacznie gorszego. Czy kiedykolwiek ktoś uświadomił Cię, że pracując na własną rękę nad swoją psychiką, możesz zrobić sobie krzywdę?

Krzywdę, która pozostawi w Tobie ślad na lata. Jeżeli dasz sobie wmówić, że zmiana własnego życia może być łatwa i błyskawiczna, już przez wiele lat, będziesz czuł rozczarowanie. Kiedy początkowe zafascynowanie minie, a Ty powrócisz do punktu wyjścia, zdasz sobie sprawę, że straciłeś tylko czas. Zaczniesz wątpić, że zmiana jest możliwa. I to jest właśnie krzywda, przed którą chciałbym Cię ochronić.

Jako psycholog wiem, że nie mogę Ci obiecywać szybkich i bezbolesnych zmian. Mogę Ci jedynie obiecać, że zmiana jest możliwa. Nie jest jednak taka łatwa, jak ją przedstawiają podrzędne podręczniki rozwoju osobistego. Zmiana jest możliwa, ale zależy głównie od Ciebie i Twojej determinacji.

 

II pułapka rozwoju osobistego – nie zrzucaj odpowiedzialności za swoją zmianę na innych.

Kiedy naiwnie wchodzisz w świat rozwoju osobistego, zaczynasz poszukiwać swojego guru. Kogoś, kto wskaże Ci jedyną prawdziwą drogę. Zaczynasz wmawiać sobie, że to Twój guru dokona zmian za Ciebie. Jednak jest to równie złudna wizja, jak to, że Twoi bliscy zmienią się na Twoje zawołanie.

W słynnej książce Sztuka Wojny – Sun Tzu pisze: „Niewielu jest przygotowanych do walki, większość jest przygotowana na to że będą walczyć inni.” Ten cytat idealnie pokazuje, że od wieków ludzie mają przekonanie, że najważniejsze decyzje w ich życiu, będzie podejmował ktoś inny. Zastanów się czy również tego chcesz?

Czy chcesz, aby to ktoś inny, zmienił się za Ciebie? Jedną z podstawowych zasad w psychoterapii, jest uświadomienie człowieka, że to on sam jest odpowiedzialny za swoje decyzje. Ani psycholog, ani psychoterapeuta, ani nikt inny, nie podejmie za Ciebie decyzji. Nikt nie jest odpowiedzialny za Twoją zmianę oprócz Ciebie.

III pułapka rozwoju osobistego – kiedy coś nie działa, nie zastanawiasz się dlaczego.

Moim zdaniem, w skutecznym rozwoju osobistym chodzi o to, że człowiek uczy się wątpić. Nie ufa we wszystko co mówią inni. Stara się poszukiwać swoich własnych odpowiedzi. Odpowiedzi, które będą sprawdzały się w jego własnym życiu.

Jednak wielu z Nas, zamiast zastanowić się dlaczego pewne strategie rozwoju osobistego nie działają w naszym przypadku, z uporem maniaka starają się je wprowadzać w życie. Najczęściej problem leży gdzieś między wartościami i przekonaniami danej osoby. Jeżeli próbujesz wprowadzić w życie strategię, która całkowicie zmieniałaby Twoje wartości, jesteś na dobrej drodze do klęski.

Długo zastanawiałem się nad tym, czy jest sposób na to, aby pewne techniki działały w każdym przypadku? Czy są ćwiczenia, które powinni wykonać wszyscy. Doszedłem do wniosku, że takie ćwiczenia, powinny ułatwić Ci poznanie samego siebie. Nie powinny Cię jednak przekonywać, do całkowitej zmiany Twojego życia.

Na taką zmianę, przyjdzie jeszcze czas. Jednak najpierw powinieneś zacząć przyglądać się samemu sobie. Powinieneś nauczyć się wyciągać wnioski. W końcu chcesz się nauczyć samodzielnie pracować nad sobą. Dlatego właśnie przygotowałem dla Ciebie całkowicie DARMOWY kurs online. Pomoże Ci on postawić te pierwsze kroki w świecie rozwoju osobistego.

Nie obiecuję Ci natychmiastowych rezultatów. Mogę Ci jedynie obiecać, że jeżeli uda Ci się ukończyć ten kurs, będziesz trochę lepiej znał samego siebie. A oto chyba chodzi w rozwoju?

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Szukasz inspiracji do zmiany?

Przeczytaj to koniecznie:

10 faktów na temat rozwoju osobistego, które musisz znać.

Jak zmienić swoje życie? – skuteczny poradnik.

Znowu dałaś się oszukać? – poznaj techniki manipulacji, przed którymi musisz nauczyć się bronić. 

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here