Znowu dałaś się oszukać? – poznaj techniki manipulacji, przed którymi musisz nauczyć się bronić.  

Czy zostałaś kiedyś oszukana? A może zaufałaś osobie, która wykorzystała to wyłącznie dla własnej korzyści? Techniki manipulacji są powszechne, jednak tylko nieliczni potrafią z nich korzystać z taką siłą. Najtrudniej obronić się przed manipulacją osoby, która na pierwszy rzut oka, wygląda na szczerą i podobną do Ciebie. Naucz bronić się przed manipulacją, która może być niebezpieczna dla Ciebie i Twoich najbliższych.

Brak poczucia odpowiedzialności.

O braku poczucia odpowiedzialności, pisałem już wcześniej w artykule Zapomniane słowo: odpowiedzialność.  Jednak w kontekście obrony przed manipulacją, musisz zdać sobie sprawę, że brak odpowiedzialności za swoje działanie, jest bardzo powszechny.

Jeżeli znasz kogoś, kto za wszystkie swoje niepowodzenia obwinia innych, powinna zapalić się w Twojej głowie lampka ostrzegawcza. Takie osoby unikają odpowiedzialności nawet w sytuacji, kiedy złapiesz je za rękę na gorącym uczynku. Nie widzą nic złego w tym, żeby winą obarczać innych.

Życie w bliskim związku z taką osobą, jest bardzo trudne. Jeżeli dasz się wciągnąć w tę grę, Twoje życie może zmienić się w koszmar. To Ty będziesz odpowiedzialna za wszelkie trudności i problemy. Twój partner, nigdy nie weźmie tego na siebie.

Dzięki temu, że on nie przywiązuje do tego większej wagi, nauczył się do perfekcji wykorzystywać tę technikę manipulacji. Zrzuci na Ciebie winę, za swoje porażki. Nigdy się do nich nie przyzna, a jeżeli ulegniesz jego wpływom zbyt mocno, możesz zacząć sama w to wierzyć.

Czy znasz kogoś, kto jest pod wpływem, właśnie takiego manipulatora? Nie musi to być partner. Często jest to rodzić, który tworzy więź ze swoim dzieckiem, bazując na technikach manipulacji. Może to również być dziecko, które wykorzystuje Twoje słabości, aby osiągnąć własne cele.

Najczęściej jest tak, że łatwiej taką sytuację zauważamy u innych. Kiedy sami jesteśmy wplątani w taką manipulacyjną grę, trudno jest nam zachować odpowiedni dystans. Kiedy jesteśmy zaangażowani, trudno jest nam na to spojrzeć racjonalnie.

Zamiast słuchać słów, zacznij oceniać konkretne czyny.

O rzucaniu słów na wiatr, możesz przeczytać w artykule Nie uwierzysz, ale „te słowa” naprawdę mają znaczenie…  Jest to dobry sposób, na ocenę czyichś prawdziwych intencji.

Kiedy masz do czynienia z fałszywym zainteresowaniem, łatwiej to rozpoznasz, kiedy zaczniesz oceniać konkretne działania. Z ust manipulanta, pada wiele górnolotnych słów. Opowiada Ci o Waszych wspólnych planach. Opowiada Ci o tym, co jest w stanie dla Ciebie zrobić. Jednak czy za tymi słowami, idą konkretne czyny?

Wiem, że kiedy jesteś mocno zaangażowana, trudno Ci jest odróżnić wyobrażenia od rzeczywistości. Słowa mają dla Ciebie wielką siłę, ponieważ budują wiele wyjątkowych obrazów w Twojej głowie. Nawet czytając te słowa, możesz przypomnieć sobie kilka takich obietnic, które do tej pory, nie doczekały się realizacji.

Jeżeli chcesz nauczyć się bronić przed kłamstwem i manipulacją, powinnaś nauczyć się odróżniać obietnice i słowa, od realnych czynów i działań. Niby niewielka różnica. Jednak, jeżeli zaczniesz w ten sposób oceniać działanie innych, trudniej Cię będzie wciągnąć w taką manipulacyjną relację.

Wykorzystał Cię, bo zauważył, że jesteś dobra.

To smutne, ale prawdziwe stwierdzenie. Wyrafinowani manipulatorzy, żerują na Twojej wrażliwości, uczciwości i dobrym sercu. Kiedy widzą w Tobie dobrą osobę, sami próbują w taki sposób postępować. Oczywiście sprawdza się to tylko na krótką metę. Jednak często to wystarczy, aby wejść w bliską relację z taką osobą.

W takim związku, zaczyna się wszystko zmieniać. Jednak Twoja wrażliwość emocjonalna, utrudnia Ci ocenę sytuacji. Trudno jest Ci zrozumieć, że zachowanie Twojego partnera, było tylko środkiem do celu. Ty nie myślisz w takich kategoriach, ale partner który manipuluje, działa tak od lat.

Kiedy rozpoczynasz nową znajomość, bądź czujna. Zastanów się, czy wszystkie pochwały i komplementy, są rzeczywiście szczere. Tak jak pisałem już wcześniej, porównaj słowa i obietnice, z konkretnym działaniem.

Jeżeli nie będziesz pewna, czy Twój nowy partner jest z Tobą szczery, zacznij zadawać mu więcej pytań. Wiele osób jest w stanie udawać, tylko do pewnego momentu. Nie zapomnij, że kłamstwo i wykorzystywanie technik manipulacyjnych, może być męczące. Czasami dobrze zadane pytanie, może być dla Ciebie wielką podpowiedzią.

Uważaj na ludzi, którzy nie mają żadnych granic.

Ludzie, którzy nie akceptują Twoich zasad i naruszają Twoje granice, są często osobami, które potrafią dobrze manipulować innymi. We własnym postępowaniu, nie mają żadnych zahamowań, dlatego posuną się do wszystkiego, aby osiągnąć swój cel.

Twoje granice, budują Twoją tożsamość. Na Twoją osobowość, znaczący wpływ mają Twoje przekonania. Przecież budujesz je latami. Nie pozwól, aby ktoś w mgnieniu oka, przemienił Cię w zupełnie inną osobę.

To właśnie Twoje granice, chronią Cię przed taką zmianą. Mogą to być granice fizyczne, psychiczne, czy nawet duchowe. Chodzi tu głownie o to, co jest szczególnie ważne w Twoim życiu. Kiedy ktoś, próbuje już na starcie, wpływać na kształt Twoich granic, powinnaś się dobrze zastanowić, zanim wpuścisz taką osobę do swojego życia.

Osoby, które nie uznają granic, będą chciały pokazać Ci, że Twoje granice są Twoim ograniczeniem. Będą chciały przekonać Cię, abyś zmieniła swój sposób działania i myślenia. Tak po prostu, bez zastanowienia się nad tym, że Twój światopogląd, wiąże się z Twoją osobistą historią życia.

Bądź ostrożna i nie podejmuj zbyt szybko decyzji o takich zmianach. Często są to decyzje, na które wpływają emocje. Zanim oddasz się w pełni tej zmianie, pozwól sobie na chwilę refleksji. Poczekaj, aż emocje trochę ostygną, a Ty  będziesz mogła na chłodno, przeanalizować swoją decyzję.

Możesz być pewna, że w wielu sytuacjach, kiedy już ochłoniesz, nie będziesz chciała dokonywać takich radykalnych zmian. Mistrzowie manipulacji, zawsze wykorzystują ten mechanizm. Stwarzają presję czasu, abyś uległa emocjom tu i teraz, bez większych kalkulacji. Dlatego, jeżeli ktoś zmusza Cię, abyś podjęła decyzję natychmiast, pamiętaj o tej technice manipulacji.

Ludzie, którzy obgadują innych, obgadają i Ciebie.

To taka prosta prawda, która uczy nas, że ludzie nie lubią zmieniać swoich nawyków. Jeżeli na co dzień przebywasz z osobami, które obgadują innych, możesz być pewna, że za Twoimi plecami, obgadają i Ciebie. Bez względu na to, jakie masz z nimi relacje.

To jest silniejsze od nas. Obgadywanie wchodzi nam w krew i tylko jeżeli mocno się postaramy, będziemy mogli zmienić ten nawyk. Jeżeli próbowałaś zmienić jakikolwiek nawyk w swoim życiu, wiesz, że nie jest to takie proste. Rzucenie palenia, czy przejście na dietę, to naprawdę spore wyzwanie dla naszej silnej woli.

Dlatego, kiedy przebywasz w towarzystwie nałogowych obgadywaczy, staraj się unikać wchodzenia w ich rolę. W towarzystwie osób narzekających w bardzo łatwy sposób, samemu zacząć narzekać. Dzieje się to często nieświadomie. Dopiero wracając do domu, zastanawiamy się, dlaczego powiedzieliśmy te wszystkie słowa.

Jest to sytuacja, którą często wykorzystują manipulanci. Wiedzą, że narzekanie i obgadywanie jest zaraźliwe. Starają się, abyś wciągnęła się w ich grę. Stwarzają pozory, że obgadywanie jest czymś normalny, abyś w łatwy sposób, sama powiedziała kilka kąśliwych uwag na temat swoich znajomych.

Takie informacje można wykorzystać w przyszłości. Nawet nie wiesz kiedy, ktoś użyje ich przeciwko Tobie. Zachowaj dystans w momencie, kiedy wszyscy wokół Ciebie, zaczynają narzekać i plotkować. Zastanów się, czy rzeczywiście chcesz przebywać w takim otoczeniu.

Te porady, mogą być dla Ciebie oczywiste. Jednak zapominamy o nich w momencie, kiedy najbardziej ich potrzebujemy. Kiedy zainwestujesz swoje emocje w jakąś znajomość, trudniej Ci jest ocenić swoje postępowanie w sposób racjonalny.

Jeżeli zaczniesz zwracać uwagę na pewne sygnały, będzie Ci łatwiej dokonać właściwej oceny. Możesz nawet nie być do końca świadoma, tych wszystkich punktów. Jednak, jeżeli zrozumiesz ich sens, może w najważniejszym momencie, zapali Ci się lampka ostrzegawcza w głowie.

Zastanów się więc nad tym, z jakimi technikami manipulacji, miałaś styczność do tej pory. Postaraj się wyciągnąć wnioski z sytuacji, w których dałaś się oszukać. Z technikami manipulacji, spotykamy się na każdym kroku. Bądź ostrożna i zwracaj uwagę na sygnały ostrzegawcze.

Zdaj się na swoją intuicję, ale również staraj się analizować swoje decyzje po pewnym czasie. Kiedy opadają emocje, świat wygląda zupełnie inaczej. Myślę, że wiesz to doskonale.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Polecam Ci również wyjątkowy artykuł:

5 sprawdzonych sposobów, na szczęście w związku.

3 sygnały po których poznasz, że Twój związek nie przetrwa.

Potrzebujesz wsparcia? Umów się na BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Dlaczego tak bardzo boimy się samotności?

Czy w dzisiejszym świecie samotność jest jeszcze dla kogoś problemem? Przecież nowoczesne technologie umożliwiają nam niemal natychmiastowy kontakt z każdą osobą na świecie. Czy nie jest tak, że mamy coraz większe poczucie więzi z innymi ludźmi? Dlaczego więc tak...

Kiedy ON mówi, że kocha, a tak naprawdę znaczy to coś innego.

Czy wszyscy mężczyźni kłamią? Czy używają ważnych słów tylko po to, aby osiągnąć swój cel? Czy świat jest pełen tchórzy, którzy nie potrafią powiedzieć Ci prosto w oczy, że wasz związek nie ma przyszłości? Porozmawiajmy o osobach, dla których miłość nie znaczy zbyt...

Jestem Ania i jestem Perfekcjonistką – Czy można tak żyć? Odc. 1

Cześć, mam na imię Ania i jestem perfekcjonistką. Powtarzam to zdanie w swojej głowie już od kilku dni. Jednak jeszcze ani razu nie odważyła się go wypowiedzieć nagłos. To wszystko stałoby się zbyt realne. Wiem, że dłużej moje życie nie może wyglądać w ten sposób....

3 umiejętności, które wzmocnią Twoją psychikę. Warto o nie zadbać jeszcze w tym miesiącu.

Każdy z nas miewa słabsze chwile. Wątpimy wtedy w siebie i cel naszych działań. Widzimy świat w czarno-białych barwach. Jednak niektórzy z nas dużo szybciej potrafią się z tego stanu otrząsnąć. Potrafią szybciej podnieść się po porażce, a kryzysy są dla nich momentami...

Nie pozwól, aby ONI odebrali Ci radość z życia! Jak się przed tym bronić?

Budzisz się chwile przed budzikiem. Wstajesz pełna energii. Czujesz w kościach, że to będzie dobry dzień. Patrzysz w lustro i się do siebie uśmiechasz. Rozpiera Cię pozytywna energia. Wchodzisz z werwą do biura i nagle BUM. Trafiasz na ścianę negatywnych emocji....

6 komentarzy

 1. Aleksnadra

  Dziękuję bardzo za dobre wskazówki. Bardzo ciekawy wpis. Wskazówki przydadzą się w przyszłości w różnych sytuacjach. Chociaż może żeby nie było takowych. A co do intuicji, staram się na niej opierać. Pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz
 2. LIFESTYLERKA - blog o dietetyce i zdrowym stylu życia

  Patryk, dawno już nie czytałam tak ciekawego artykułu. Tym bardziej, że wiele przykładów, które opisałeś świetnie pasują mi do osoby, która skrzywdziła moją przyjaciółkę. Własnie podesłałam jej ten artykuł. A jeśli chodzi o mnie, to najbardziej przypadł mi do serca fragment o ludziach, którzy obgadują innych. Już dawno temu przyszła mi do głowy podobna refleksja. A kiedy to piszę, to się uśmiecham, ponieważ cały czas przychodzi mi do głowy przykład mojej koleżanki z dawnych lat, która po obgadaniu kogoś zawsze dodawała „ale ja ją/jego bardzo lubię”:).

  Miłego weekendu

  Ania

  Odpowiedz
  • Patryk Wójcik

   Dzięki Aniu:) Bardzo miły komentarz. Szczególnie, że to co piszę w tym artykule, znasz z doświadczenia.

   Odpowiedz
 3. Andrzej

  Bardzo popieram! Wszelkie działania pozwalające się ludziom bronić przed manipulacją są niezwykle potrzebne. Kiedyś była to jedna z głównych idei stojących za założeniem Archeionu.
  Z obserwacji wiem jednak, że głód wiedzy i podatność na manipulację rzadko idą w parze..

  Odpowiedz
 4. Barbara

  Naprawdę świetny artykuł !! Niby o wszystkim wiemy, już kiedyś o tym słyszeliśmy a mimo to sporo osób wpada w pułapkę manipulacji.
  Czy forma nagłego braku odzewu sie drugiej osoby tez związana jest ze złamaniem drugiej osoby – jako forma manipulacji ? tak czytałam – choc powodów może być oczywiście wiele innych.

  Prosze podac jakies fajne tytuly ksiazek – chetnie przeczytam cos nowego z tej dziedziny.

  Odpowiedz
  • Patryk Wójcik

   Zdecydowanie polecam wszystkie książki Cialdiniego. A szczególnie najnowszą Pre-swazja. Jak w pełni wykorzystać techniki wpływu społecznego. – Robert B. Cialdini. Jest to trochę inna książka niż inne w tym temacie i świetnie wpisuje się w nasze codzienne realia.

   Odpowiedz

Funkcja trackback/Funkcja pingback

 1. A co jeśli, San Escobar to nie była zwykła pomyłka? Sprawdź, czy też dałeś się zmanipulować! - […] Znowu dałaś się oszukać? – poznaj techniki manipulacji, przed którymi musisz nauczyć się br… […]
 2. 10 faktów na temat rozwoju osobistego. - […] Negatywne emocje też są potrzebne. Często są dla nas sygnałem ostrzegawczym, który może uchronić nas od złych decyzji. Negatywne…
 3. Jak zmienić swoje życie? – skuteczny poradnik. - […] przestajesz wątpić, w łatwy sposób ulegasz manipulacji. Chcesz dokonać zmian w swoim życiu, ale nie wiesz czym to jest…
 4. Interesujesz się rozwojem osobistym? – Uważaj na manipulację! - […] pisałem o manipulacji, zacząłem zastanawiać się, w jak wiele pułapek, może wpaść osoba, która zaczyna […]
 5. Czy wiesz w jakich sytuacjach Twoja nieśmiałość wygrywa? - […] Znowu dałaś się oszukać? – poznaj techniki manipulacji, przed którymi musisz nauczyć się br… […]
 6. Dlaczego ludzie uwielbiają opowieści? - […] Starcie głównego bohatera z jego odwiecznym rywalem, jest dla nas zawsze szalenie emocjonujące. W każdej opowieści szukamy kogoś, z…
 7. Dlaczego niektórzy ludzie tak łatwo wpadają w tarapaty? - […] Często popełniają wiele razy te same błędy, ponieważ działają w sposób automatyczny. Nie starają się świadomie skupiać na tym…
 8. Siła kontrastu, czyli dlaczego mężczyźni nie powinni przeglądać Playboya? - […] często jest wykorzystywany w kontekście różnych działań perswazyjnych. Istnieje wiele technik manipulacji, które czerpią z siły tych efektów. Jeżeli…
 9. 3 wyjątkowe książki psychologiczne, które każdy powinien znać. - […] Jeżeli zależy Ci na poszerzaniu własnej świadomości i chciałabyś się uodpornić na różne techniki manipulacji, ta książka może Ci…

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This