Czy masz skłonności do popełniania ciągle tych samych błędów? A może trudno Ci jest czasami się powstrzymać, aby nie powiedzieć czegoś głupiego? Wpadamy często w kłopoty, kiedy zbytnio ufamy własnej intuicji. Czy można coś z tym zrobić? Warto najpierw zrozumieć lepiej to zjawisko.

Najsłynniejszy eksperyment w historii psychologii.

Nie znam osoby, która by choć raz w życiu nie spotkała się ze słynnym badaniem psychologicznym nad siłą woli. Przeprowadził je Walter Mischel w latach 60 na Stanfordzie. To badanie jest najczęściej nazywane „testem pianki” (marshmallow test).

Jak wyglądało to badanie? Do laboratorium zapraszano czterolatków, którzy mieli za zadanie zmierzyć się z własną siłą woli. Stawiano im proste zadanie. Mogli zjeść 1 piankę od razu, albo samotnie poczekać 15 minut w pokoju i w nagrodę otrzymać 2 smaczne pianki.

Dzieciaki, które od razu zjadały piankę, szybko wyczerpywały swoją siłę woli. Wolały zjeść swój smakołyk nie czekając na większą nagrodę. Natomiast dzieciaki, które były w stanie poczekać, zdecydowanie wolniej wyczerpywały siłę swojej woli. W nagrodę otrzymywały dodatkowy smakołyk.

Możesz zobaczyć jak dokładnie wyglądało to badanie oglądając krótki filmik, który zamieszczam poniżej. Uprzedzam Cię, że reakcje niektórych dzieciaków są wyjątkowo zabawne.

Dlaczego siła Twojej woli stale wpędza Cię w kłopoty?

Czy jesteś cierpliwa? Czy potrafisz nawet na coś ważnego, czekać z dużym spokojem? A może jesteś osobą, która działa błyskawicznie i bez większego zastanowienia? Twoja siła woli bardzo dużo mówi na Twój temat.

Dzieciaki z powyższego eksperymentu, które dały radę wytrzymać 15 minut w oczekiwaniu na większą nagrodę, później radziły sobie lepiej w życiu. Miały mniejsze problemy w szkole i lepiej radziły sobie ze stresem. Łatwiej nawiązywały również przyjaźnie, które mogły trwać nawet latami.

Dlaczego siła woli jest taka ważna w naszym życiu? Mówiąc najprościej, osoby niecierpliwe i szybko wyczerpujące swoją siłę woli, zbyt często zdają się na swoją intuicję. To główny problem, który przysparza im całą masę problemów.

Często popełniają wiele razy te same błędy, ponieważ działają w sposób automatyczny. Nie starają się świadomie skupiać na tym co robią, a ich decyzje są podejmowane w mgnieniu oka. Często właśnie przez to dają się oszukać i ulegają różnym technikom manipulacji.

Osoby w gorącej wodzie kąpane, działają najczęściej w sposób impulsywny. Często same nawet nie wiedzą, że jest to ich główny problem. Nie starają się świadomie podchodzić do wielu kwestii, ponieważ zbytnio je to męczy. Czy znasz chociaż jedną osobę, która działa w taki sposób?

Są to często osoby, które nie potrafią odmawiać innym. Godzą się zbyt szybko na coś, czego tak naprawdę nie chcą. Potrafią tak żyć przez lata, stale robiąc coś na co zupełnie nie mają ochoty. Bardzo łatwo w ten sposób się wypalić.

Współczesny świat nie sprzyja Twojej sile woli.

Żyjemy w świecie, który przyzwyczaja nas do natychmiastowych korzyści. Robimy zakupy jednym kliknięciem, a firmy kurierskie starają się, aby nasza paczka dotarła jak najszybciej na miejsce. Nie ma w tym zupełnie nic złego, jeżeli mamy tego świadomość.

W badaniach nad siłą woli zaobserwowano bardzo ciekawe zjawisko. Osoby, których siła woli wyczerpywała się znacznie szybciej, były zdecydowane zapłacić nawet dwa razy więcej za usługę, którą mogli otrzymać od razu. Wybierali droższe opcję dostawy, aby ich paczka przyszła znacznie szybciej. Płacili więc za swoją niecierpliwość dodatkową cenę.

Jak widzisz nasz świat nie sprzyja codziennym treningom siły woli. Dbają o to różne instytucje finansowe, które przyzwyczajają Cię do natychmiastowych korzyści. Przecież możesz kupić telewizor już dziś, a zapłacić za niego dopiero po 6 miesiącach, prawda? Czy takie podejście może wpłynąć na Twoją psychikę i dalsze wybory?

Działanie w ten sposób wpływa na nasze impulsywne decyzje. Nie uczymy się oszczędzania. Pieniądze bardzo szybko przepływają przez nasze palce. Możemy zaobserwować bardzo ciekawe zjawisko, które można nazwać ubóstwem osób, które dużo zarabiają.

Chodzi o to, że w raz z naszymi zarobkami, zaczynają rosnąć nasze wydatki i tak naprawdę ciągle wychodzimy na zero. Co gorsza, wiele osób w takiej sytuacji przekracza tę granicę i zaczyna się zadłużać. Tak właśnie zaczynają się problemy, które mogą wynikać z braku umiejętności wzmacniania własnej siły woli.

Jak przestać wpadać w tarapaty?

Najważniejsze to zdać sobie sprawę z tego, jak istotną rolę w Twoim życiu odgrywa siła woli. Związana jest ona praktycznie z każdym aspektem Twojego życia. Każda Twoja decyzja w pewien sposób zależy od tego, czy jesteś wystarczająco cierpliwa i uważna. Czy masz wystarczająco siły i chęci, aby przemyśleć swoją decyzję?

Ludzie o niskiej sile woli często zadowalają się pierwszą myślą, która pojawia się w ich głowie. Idą na żywioł i podejmują intuicyjne decyzje. Jednak w wielu przypadkach intuicyjna decyzja może okazać się błędna. Szczególnie jeżeli ktoś z zewnątrz zatroszczy się o to, abyś właśnie w ten sposób działała.

Ćwicz swoją siłę woli i staraj się rozwijać swoją uważność. Chodzi mi o to, abyś świadomie myślała o swoich decyzjach. Nie nauczysz się tego od razu, jeżeli całe swoje życie działałaś na autopilocie. Jednak w dłuższej perspektywie, takie impulsywne działanie nie ma sensu. Ktoś w końcu to wykorzysta, a Ty wpadniesz w poważne kłopoty.

Często powtarzam, że nie bez przyczyny różne formy rozwoju osobistego stają się tak popularne. Ja jednak mocno wierzę w siłę psychologii. Skupiam się na metodach, których skuteczność potwierdziły badania. Ty jednak możesz iść własną drogą.

Każda forma rozwoju samoświadomości będzie dobra, jeżeli naprawdę się w to zaangażujesz. Praca z ciałem również może przynieść Ci wiele korzyści zarówno psychicznych, jak i fizycznych. Zachęcam Cię do tego, abyś spróbowała. Chodzi o to, abyś starała się lepiej poznać samą siebie i nie zdawała się wyłącznie na intuicyjne decyzję własnej nieświadomości.

Jeżeli nie chcesz ciągle popełniać tych samych błędów, czeka Cię trochę pracy. Praca nad rozwojem samoświadomości, nauczy Cię pokory i cierpliwości. Dzięki temu masz szansę wzmocnić własną siłę woli, co wpłynie na całe Twoje życie.

Z tą myślą chciałbym Cię zostawić. To od Ciebie zależy, czy chcesz żyć bardziej świadomie. Myślę, że dobrym pomysłem na pracę nad sobą, będzie również czytanie mojego bloga. Znajdziesz tu wiele tematów, które w pewien sposób mogą Ci pomóc lepiej zrozumieć samą siebie. Zapraszam Cię do świata psychologii.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Zapraszam Cię również na mojego Facebooka: Psychologia, coaching i rozwój osobisty. Staram się tam zamieszczać najciekawsze materiały związane z psychologią i rozwojem.

Warto również przeczytać:

Dlaczego nie chcesz zmienić swojego życia? – artykuł o tym, dlaczego uporczywie trzymamy się tego co już znamy, mimo tego, że jest to dla nas niekorzystne.

„Syndrom Wiktora”, czyli dlaczego Twoje środowisko wpływa na Twój rozwój. – inspirujący wpis napisany na podstawie obserwacji dziecięcych zabaw na podwórku. Szalenie ciekawy, bo taka przypadłość dotyczy każdego z nas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here