Naucz się mówić NIE.

I znowu się na to zgodziłaś. Choć w głębi serca, już żałujesz swojej decyzji. Nie potrafiłaś odmówić. Zawsze tak jest, kiedy starasz się być dla wszystkich taka wspaniała. Jednak stale zapominasz o sobie. Zapominasz o swoich potrzebach. Naucz się w końcu mówić NIE. Chcesz wiedzieć, dlaczego?

Krótka lekcja asertywności.

Asertywność to jedno z tych mądrych słów, których nadużywamy  bardzo chętnie. Wiele razy już to słyszałaś. Jeżeli chcesz odnieść sukces, musisz być asertywna. Jeżeli chcesz, aby Twój partner Cię szanował, musisz być asertywna. Jeżeli chcesz, aby najbliżsi liczyli się z Twoim zdaniem, tak, musisz być asertywna.

Jednak to tylko puste słowa. Nic za nimi nie stoi. Twoje życie nie zmieni się w momencie, kiedy do swojego słownika włączysz słowo: asertywność. To nie jest żadne zaklęcie. To nie mantra, nad którą powinnaś kontemplować całymi dniami. Asertywność zaczyna się w momencie, kiedy postanawiasz odmawiać innym.

 

Mówię NIE, ale tak po cichu.

Wiele Twoich problemów zaczyna się od tego, że nie potrafisz odmówić. Wszyscy wiedzą o Twoim dobrym sercu. Wiedzą, że zawsze mogą na Ciebie liczyć. Wiedzą, że mogą do Ciebie przyjść z każdym problemem. A Ty, wszystko zniesiesz i weźmiesz na swoje barki. Czy to Ci o czymś przypomina?

Kiedy szczęście innych stawiasz na pierwszym miejscu, wszystko zaczyna powoli zmierzać w stronę zagłady. Nie nastąpi to szybko, ale kawałek po kawałku, będzie odbierało Ci chęć i siłę do życia. W końcu ile człowiek może wytrzymać? Jak długo chcesz działać właśnie w ten sposób?

Kiedy ostatnio znalazłaś chwile czasu dla siebie? Może nawet trudno Ci sobie o tym przypomnieć. W końcu w pracy wymagali od Ciebie dodatkowego zadania. Zastąpiłaś koleżankę. Zrobiłaś pranie, zadbałaś o partnera i nakarmiłaś dzieci. Zrobiłaś dla innych wszystko, jednak o sobie już zapomniałaś.

W momencie kiedy przestałaś mówić nie, cały świat ma dla Ciebie wiele zadań. Spadają one na Ciebie, niczym grom z jasnego nieba. W końcu każdy ma tyle na głowie, prosi o pomoc, bo wie, że mu nie odmówisz. Zaczynasz mówić „nie” coraz ciszej. Już sama nawet nie słyszysz swojego głosu.

Dlaczego warto nauczyć się odmawiać?

Tu nie chodzi o asertywność. Tu chodzi o Ciebie. Chodzi o Twoje potrzeby i marzenia. Zawsze je w sobie miałaś. Jednak schowane są za stertą innych zadań, którymi obarczyli Cię inni. Jeżeli nie zaczniesz uczyć się odmawiać, Twoje życie już zawsze będzie tak wyglądało.

Nauczysz się odmawiać, kiedy zrozumiesz, że musisz być dla siebie zawsze na pierwszym miejscu. To od Ciebie się wszystko zaczyna. Postaw więc wyraźne granice. Nie pozwalaj ich stale przesuwać. Zostaw sobie przestrzeń, w której będziesz czuła się dobrze.

Myślisz sobie, że to samolubne? Nic bardziej mylnego. Samolubne jest to, że chcesz wyręczyć wszystkich dookoła. Pomyślałaś kiedyś co się stanie, jeżeli zabraknie Ci już na to siły? Kto weźmie na swoje barki wszystkie Twoje obowiązki? Jeżeli nie zaczniesz myśleć o sobie, zabraknie Ci siły.

Kiedy nauczysz się stawiać granice, ludzie zaczną Cię traktować w zupełnie inny sposób. Kiedy nauczysz się odmawiać i będziesz w tym konsekwentna, zrzucisz z siebie ciężar odpowiedzialności za innych. Jeżeli będziesz chciała komuś pomóc, to pomożesz. Jeżeli nie będziesz miała na to ochoty, to mu odmówisz.

To właśnie jest wolność wyboru. Jeżeli stale się na wszystko zgadzasz, jesteś niewolnikiem swojej konsekwencji. Twój wybór jest tylko iluzją. Wszyscy wiedzą, że i tak się zgodzisz. Więc ich pytanie, jest zwykłym wydawaniem poleceń. Chyba zależy Ci na wolności, prawda?

 

Mówię NIE i jestem z tego dumna.

Kiedy nauczysz się odmawiać i wyznaczysz swoje granice, ludzie zaczną Cię szanować. Na tym szacunku, możesz zbudować naprawdę dużo. Jeżeli potrafisz być asertywna, ludzie bardziej Ci ufają. W końcu, jeżeli ciągle się na coś godziłaś, trudno było powiedzieć, jakie było Twoje prawdziwe zdanie.

Sztuka odmawiania pozwoli Ci zbudować bardziej dojrzałą osobowość. To właśnie od nauki mówienia „nie” powinnaś rozpocząć swój rozwój. W tym słowie jest naprawdę duża siła, ponieważ pokazuje Ci, co tak naprawdę jest ważne w Twoim życiu. Do tej pory zgadzałaś się na wszystko. Z zaciśniętymi zębami traciłaś czas na rzeczy, których tak naprawdę nie lubiłaś.

W pracy z psychologiem czy terapeutą, może być to moment oddzielania tego co „jest moje” od tego co „moje nie jest”. Mówiąc inaczej, chodzi tu o głębsze poznanie własnych emocji i potrzeb. A taka analiza pozwala nam zrozumieć, które z naszych potrzeb, były tylko iluzją, którą narzucono nam z zewnątrz.

Jest tego cała masa. Już od dzieciństwa karmiono nas różnymi bzdurami na nasz własny temat. Zamiast starać się wspierać nasz rozwój, szybko przyklejano do nas łatkę. Jesteś nieśmiała, jesteś małomówna, jesteś przecież taka grzeczna… To wszystko łatki, z którymi w dorosłym życiu musimy się zderzyć.

Jeżeli tego nie zrobimy, stale będziemy się określać przez pryzmat tego, co mówią o nas inni. Zamiast poznać swoje potrzeby, będziemy skupiali się na potrzebach innych. Zamiast komunikować to kim jesteśmy, będziemy pozwalali, aby inni narzucili nam tożsamość.

Siła słowa NIE.

Słowo „nie” ma w sobie wielką siłę. Kiedy przestajesz go używać, Twoje życie składa się wyłącznie z przypadkowych wyborów, których dokonali za Ciebie inni. Kiedy zaczynasz odmawiać, Twoje otoczenie zaczyna się buntować. To najtrudniejszy moment pracy nad własną asertywnością i granicami.

Nie lubimy się zmieniać. Lubimy kiedy wszystko jest stałe i bezpieczne. Kiedy zaczynasz walczyć o swoją odrębność, ludzie starają się przypomnieć Ci o Twojej uległości. Starają się pokazać, że nie możesz od tak się zmienić. Jednak, masz w sobie siłę, która może pomóc Ci w tym wytrwać.

Kiedy zaczniesz słuchać siebie, znajdziesz w sobie właśnie tę siłę. Nie będzie łatwo, jednak myślę, że zdajesz sobie z tego sprawę. Praca nad asertywnością, niesie za sobą szereg trudnych doświadczeń. Zaczniesz odmawiać ze łzami w oczach. Zaczniesz zastanawiać się, czy rzeczywiście jesteś dobrą osobą.

Jednak kiedy znajdziesz w sobie siłę, zrozumiesz, że nie ma innej drogi. Kiedy do tej pory robiłaś wszystko dla innych, zapominałaś o sobie. Kiedy zaczniesz robić w końcu coś dla siebie, dla innych również znajdziesz w swoim życiu miejsce. Jednak będzie to relacja na Twoich warunkach. Będziesz w tych relacjach ważna, a to jest warte każdej ceny.

Jeżeli chcesz zacząć pracować nad sobą, polecam Ci mój darmowy kurs online. Uczę w nim podstaw rozwoju osobistego. To miejsce, w którym warto zacząć swój rozwój. W tym kursie znajdziesz niezbędne podstawy i ćwiczenia, które wpłyną na Twoją samoświadomość.

 

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Polecam Ci również:

Nieśmiałość, która odbiera Ci radość z życia.

5 sprawdzonych sposobów, na szczęście w związku.

Potrzebujesz wsparcia? Umów się na BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Dlaczego tak bardzo boimy się samotności?

Czy w dzisiejszym świecie samotność jest jeszcze dla kogoś problemem? Przecież nowoczesne technologie umożliwiają nam niemal natychmiastowy kontakt z każdą osobą na świecie. Czy nie jest tak, że mamy coraz większe poczucie więzi z innymi ludźmi? Dlaczego więc tak...

Kiedy ON mówi, że kocha, a tak naprawdę znaczy to coś innego.

Czy wszyscy mężczyźni kłamią? Czy używają ważnych słów tylko po to, aby osiągnąć swój cel? Czy świat jest pełen tchórzy, którzy nie potrafią powiedzieć Ci prosto w oczy, że wasz związek nie ma przyszłości? Porozmawiajmy o osobach, dla których miłość nie znaczy zbyt...

Jestem Ania i jestem Perfekcjonistką – Czy można tak żyć? Odc. 1

Cześć, mam na imię Ania i jestem perfekcjonistką. Powtarzam to zdanie w swojej głowie już od kilku dni. Jednak jeszcze ani razu nie odważyła się go wypowiedzieć nagłos. To wszystko stałoby się zbyt realne. Wiem, że dłużej moje życie nie może wyglądać w ten sposób....

3 umiejętności, które wzmocnią Twoją psychikę. Warto o nie zadbać jeszcze w tym miesiącu.

Każdy z nas miewa słabsze chwile. Wątpimy wtedy w siebie i cel naszych działań. Widzimy świat w czarno-białych barwach. Jednak niektórzy z nas dużo szybciej potrafią się z tego stanu otrząsnąć. Potrafią szybciej podnieść się po porażce, a kryzysy są dla nich momentami...

Nie pozwól, aby ONI odebrali Ci radość z życia! Jak się przed tym bronić?

Budzisz się chwile przed budzikiem. Wstajesz pełna energii. Czujesz w kościach, że to będzie dobry dzień. Patrzysz w lustro i się do siebie uśmiechasz. Rozpiera Cię pozytywna energia. Wchodzisz z werwą do biura i nagle BUM. Trafiasz na ścianę negatywnych emocji....

2 komentarze

 1. Asia

  Asertywność jedna z kluczowych umiejętności w życiu człowieka (której nie uczą szkole ;))

  Odpowiedz
 2. Maja

  Myślę, że wielu ludziom przydałaby się ta lektura, dobry wpis!

  Odpowiedz

Funkcja trackback/Funkcja pingback

 1. Z czego składa się nieśmiałość? - blog psychologiczny. - […] Naucz się mówić NIE. […]
 2. Jaki bagaż zabrałaś ze sobą, ze swojego poprzedniego związku? - […] Naucz się mówić NIE. […]
 3. Dlaczego mężczyźni zdradzają? - […] już stanie. Jeżeli wiesz, że Twój facet ma z tym problem, zacznij go uświadamiać wcześniej. Naucz się mówić nie.…
 4. Pokusa spokojnego życia. - […] Naucz się mówić NIE. […]
 5. Czy wiesz w jakich sytuacjach Twoja nieśmiałość wygrywa? - […] ma w tym nic dziwnego. Mówi się, że umiejętność stawiania granic i asertywność, to jedne z najważniejszych cech dzisiejszego…

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share This