Spocone dłonie i to nieprzyjemne uczucie suchości w ustach. Zawsze to czujesz, kiedy tylko masz zamiar powiedzieć coś na głos. Twoja nieśmiałość odbiera Ci siłę. Od jak dawna z nią walczysz? Czy Twoja nieśmiałość, naprawdę musi Ci niszczyć życie?

Historia pewnej nieśmiałości…

Kiedy mówił o tym po latach, nadal wydawał się mocno zdenerwowany. Jego głos się zmienił, a ciało zaczynało się nienaturalnie usztywniać. W swoich opowieściach przenosił się do czasów, kiedy jego pewność siebie praktycznie nie istniała. Jego nieśmiałość nie była duża, była wręcz ogromna. Potworna, przerażająca i straszna, takimi określeniami nazwałby ją zapewne, w tamtym momencie swojego życia. Najgorszy był jednak moment, kiedy zaczął zdawać sobie z tego sprawę.

Przypomniał sobie kilka historii z własnego życia. Kiedy miał zapytać kogoś obcego o godzinę, wolał spóźnić się na pociąg. Kiedy na studiach, miał przemawiać przed grupką swoich kolegów, był tak zestresowany, że jego kolana drżały jeszcze długo po tym, jak zakończył swoją prezentację. To nie było proste życie.

Nawet do tej pory, kiedy opowiada o tamtych czasach, na jego twarzy pojawia się trudny do odszyfrowania grymas. Z jednej strony powinien być dumny z siebie. Jeżeli byś na niego teraz spojrzał, nigdy byś nie powiedział, że kiedyś był nieśmiały. To raczej Ty w jego obecności, chciałbyś zapaść się pod ziemię. Teraz biła od niego pewność siebie i ogromny spokój. Jednak dobrze pamiętał czasy, kiedy było zupełnie inaczej. Z drugiej strony, pamiętał dobrze te negatywne uczucia, które zaczął sobie wtedy uświadamiać.

Najtrudniejszy był dla niego początek. Kiedy przestał się oszukiwać, że tak musi już być, przyszedł moment załamania. Chciał oderwać od siebie łatkę nieśmiałości, jednak była ona przytwierdzona do niego bardzo mocno. Pracowało na nią całe jego otoczenie. Rodzice troszczyli się o rozwój jego nieśmiałości od najmłodszych lat.

Później przyszła pierwsza porażka, zawód miłosny i jakoś tak to się potoczyło. Nieśmiałość stała się jego wymówką, która tłumaczyła wszelkie niepowodzenia. Przez kilka lat, było to nawet wygodne. Nauczyciele dawali mu spokój, stale pozostawał w cieniu. Jednak kiedy poszedł na studia, czuł się fatalnie.

Nowe miasto jeszcze mocniej pogłębiło jego samotność. Wybrał niepopularny w swoim dawnym otoczeniu kierunek studiów. Był sam jak palce. Towarzyszyła mu tylko jego nieśmiałość, która pilnowała go jak przyzwoitka, aby nie wychylał się za bardzo. Kiedy zaczął się już przyzwyczajać do swojego załamania, pojawiła się złość.

 

Jak rozpocząć walkę ze swoją nieśmiałością?

To był chyba najważniejszy moment w jego życiu. To złość dodała mu siły. Nie chciał już dłużej tak żyć. Chciał zerwać łatkę swojej nieśmiałości, bez względu na cenę, jaką musiałby za to zapłacić. Był gotowy, żeby zacząć działać. Wiedział, że jeżeli nie zrobi tego teraz, to będzie tego żałował. Złość dodała mu siły, którą zamienił na motywację do działania.

Podobnie jak w pracy z alkoholikami, pierwszym krokiem zawsze jest uczciwe przyznanie się przed sobą do problemu. Kiedy już zderzysz się ze swoim problemem, możesz zacząć szukać rozwiązań. Kiedy starasz się ukrywać swój problem przed samym sobą, zaatakuje Cię on w najmniej oczekiwanym momencie. Pojawi się gdy tylko nie będziesz czujny, gdy będziesz miał chwile słabości. Uderzy w Ciebie ze zdwojoną siłą. Lepiej rozegrać to na własnych zasadach.

Kiedy już uświadomisz sobie, że masz problem. Powinieneś poszukać rozwiązania. Na pokonanie własnej nieśmiałości, znajdziesz setki sposobów. Jednak najtrudniejsze jest wybranie z tej całej masy możliwości, sposobu, który będzie skuteczny w Twoim przypadku. Z nieśmiałością zmagają się tysiące osób, jednak tylko nieliczni, wybrali najlepszy dla siebie sposób działania.

Wiele osób, które chcą pokonać własną nieśmiałość, przez pierwsze miesiące, albo nawet lata, wyłącznie błądzi. Skacze od rozwiązania, do rozwiązania. Testuje wiele strategii na sobie, jednak zanim odczują jakikolwiek efekt, zmieniają swój sposób działania.

Czy z nieśmiałością można poradzić sobie szybko?

Wiem, że jesteś niecierpliwy. Wiem, że chcesz rozwiązać swój problem od razu. Szybki i bezboleśnie zerwać swoją łatkę nieśmiałości. Jednak to tak nie działa. Zastanów się ile lat pracowałeś nad swoją nieśmiałością? Ile lat o nią dbałeś? Ile osób Ci w tym pomagało?

Chyba rozumiesz co chcę Ci powiedzieć? Jeżeli chcesz pokonać własną nieśmiałość, musisz być cierpliwy. Jeżeli nie masz cierpliwości, musisz się jej nauczyć. Praca nad nieśmiałością, wymaga szerszego spojrzenia na własne życie. W końcu pracujemy nad swoją teraźniejszością, ale dotykamy wielu problemów z przeszłości.

Jeżeli chcesz pokonać swoją nieśmiałość, musisz nauczyć się ją rozumieć. Człowiek jest bardzo sprytną istotą. Praktycznie nic w Twoim życiu, nie dzieje się bez przyczyny. Twoja nieśmiałość również powstała w jakimś celu. Może miała Cię chronić, albo była po prostu Twoją wymówką. Różnie bywa, jednak zazwyczaj okazuje się, że nieśmiałość była Ci do czegoś potrzebna.

Aby zacząć lepiej rozumieć samego siebie, warto ćwiczyć swoją samoświadomość. Można to zrobić na wiele sposobów. Jednym z nich, jest zagłębienie się w świat rozwoju osobistego. Uważaj jednak na kilka pułapek, które mogą na Ciebie tam czekać. Możesz o tym poczytać więcej w artykule: Interesujesz się rozwojem osobistym? – Uważaj na manipulację! 

Ze swojej strony mogę polecić Ci darmowy kurs online, który nauczy Cię podstaw rozwoju osobistego. Jeżeli lubisz pracować samodzielnie, zapisz się na ten kurs (kliknij TU) i sprawdź, które z ćwiczeń rozwoju osobistego, pomogą Ci w Twojej obecnej sytuacji.

 

Pamiętaj, że nieśmiałość jest naturalnym etapem w życiu każdego z nas. Tylko nieliczni mogą powiedzieć o sobie, że nigdy nie byli nieśmiali. Większość z nas, zmaga się w pewnym momencie swojego życia z nieśmiałością.

Problemem jest jednak czas. Możesz pracować nad własną nieśmiałością latami. Możesz też rozwiązać ten problem szybciej. Poszukaj więc sposobu, który najlepiej do Ciebie pasuje. Zacznij szukać sposobów na zbudowanie własnej pewności siebie. Zastanów się nad przyczynami swojej nieśmiałości. No i przede wszystkim, przyznaj się sam przed sobą do swojego problemu.

Tylko w takiej sytuacji, będziesz mógł zacząć nad tym pracować. Początki są trudne, jednak z nieśmiałością naprawdę można wygrać. Wiele osób odniosło już na tym polu sukces przed Tobą. Może Ty również, zainspirujesz kiedyś kogoś do zmiany.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Chcesz pokonać swoją nieśmiałość?

Koniecznie to przeczytaj:

Nieśmiałość, czy wiesz jak zrobić z niej swój atut?

10 faktów na temat rozwoju osobistego, które musisz znać.

4 KOMENTARZE

  1. […] temat. Zamiast starać się wspierać nasz rozwój, szybko przyklejano do nas łatkę. Jesteś nieśmiała, jesteś małomówna, jesteś przecież taka grzeczna… To wszystko łatki, z którymi w dorosłym […]

  2. To jest spory problem i może nam zabrać parę lat życia, ale trzeba pracować nad tym i nie poddawać się, trzymam za wszystkich kciuki! 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here