Z międzykulturowych badaniach Zimbardo wynika, że tylko 7% spośród wszystkich ludzi, nigdy nie odczuwało nieśmiałości w swoim życiu. Nieśmiałość jest więc problemem powszechnym. Problem polega na tym, że nikt nie mówi o tym głośno. Czy zastanawiałeś się z czego składa się nieśmiałość?

Odczuwanie nieśmiałości w niektórych sytuacjach, jest całkowicie normalnym i ważnym aspektem funkcjonowania człowieka w społeczeństwie. To całkowity brak nieśmiałości, wydaje się czymś nienaturalnym, a w wielu społecznościach wręcz piętnowanym zjawiskiem.

Wszystko zaczyna się komplikować w sytuacji, kiedy jesteś mężczyzną. Niestety, jeżeli jesteś nieśmiałym mężczyzną masz poważny problem. Jak wynika z badań nad atrakcyjnością człowieka, nieśmiałość jest jedną z cech, która obniża Twoją atrakcyjność w oczach kobiety.

Oczywiście swoją nieśmiałość można „opakować” w całkiem atrakcyjny sposób i zrobić z niej swój atut, jak pisałem to we wcześniejszym artykule: Nieśmiałość, czy wiesz jak zrobić z niej swój atut?  Jednak w tym wpisie, skupiam się jedynie na składnikach nieśmiałości. Jeżeli uda Ci się je lepiej zrozumieć, będziesz mógł rozpocząć pracę nad własną nieśmiałością.

Musisz zdawać sobie sprawę, że jako osoba nieśmiała w inny sposób patrzysz na świat. W wielu sytuacjach społecznych, czujesz że jesteś oceniany, co z obiektywnego punktu widzenia się nie dzieje. Dodatkowo osoby nieśmiałe uważają, że informacje zwrotne od innych ludzi, są znacznie bardziej negatywne, niż ma to miejsce w rzeczywistości.

Nieśmiałość działa więc jak pryzmat, przez który nauczyłeś się patrzeć na świat. Jeżeli będziesz zdawał sobie z tego sprawę, będziesz mógł uważnie przyglądać się temu pryzmatowi. Może w sytuacjach społecznych, zaczniesz zastanawiać się nad tym, czy rzeczywiście inni Cię oceniają, czy po prostu Twoja nieśmiałość zakrzywia obraz rzeczywistości.

Może zaczniesz w inny sposób traktować informacje zwrotne. Nie będziesz traktował tego jako atak na swoją osobę, ale jako doświadczenie, z którego możesz się czegoś nauczyć. Nieśmiałość można traktować jako pewną cechę, która wpływa na obraz Twojego świata. I musisz o tym pamiętać.

Twoja nieśmiałość jest pewną tendencją, która w nowych sytuacjach społecznych sprawia, że w całym ciele odczuwasz napięcie. Możesz również odczuwać dyskomfort, a czasem nawet niezręczność i wstyd. Jednak, czy wiesz, że nieśmiałość składa się z 3 głównych składników?

 

Nieśmiałość poznasz po odczuciach z własnego ciała.

Pierwszy aspekt nieśmiałości to pobudzenie fizjologiczne. To emocje wpływają na Twoje ciało. W sytuacjach związanych z nawiązywaniem nowych kontaktów, albo z wypowiadaniem własnego zdania, w Twoich reakcjach zaczyna pojawiać się strach i obawa przed oceną.

To właśnie ciało będzie zdradzać pierwsze oznaki Twojej nieśmiałości. Na pewno znasz to uczucie, która ogarnia Cię całego, gdy tylko masz wydusić z siebie te kilka szczerych słów. Twoje ciało reaguje zgodnie z Twoim pobudzeniem emocjonalnym.

To właśnie umiejętność zapanowania nad własnymi emocjami, może pomóc Ci w opanowaniu reakcji własnego ciała. Jednak nie możesz zapominać o sprzężeniu zwrotnym. Jest to mechanizm, który działa w odwrotną stronę. Jeżeli nauczysz się panować nad ciałem w sytuacjach stresujących, możesz uspokoić swoje emocje.

Niby jak to się dzieje? Chodzi o to, że emocje i fizjologia są ściśle związane. Jeżeli Twoje ciało reaguje w sposób nerwowy, to w Twojej głowie pojawiają się pewne myśli, które pobudzają Twoje emocje. Tak spirala nieśmiałości się nakręca. Kiedy zapanujesz nad własnym ciałem w Twojej głowie pojawi się większy spokój.

Nieśmiałość to spirala negatywnych myśli.

Drugim składnikiem nieśmiałości są nasze myśli. Tak jak pisałem wcześniej, Twoja nieśmiałość skłania Cię do patrzenia na świat w innej perspektywie. Kiedy jesteś wystawiony na sytuacje stresujące, zaczynasz interpretować otoczenie w negatywny sposób.

W Twojej głowie pojawiają się irracjonalne myśli. Zaczynasz szukać potwierdzenia na to, że inni ludzie właśnie Cię oceniają. Zaczynasz wmawiać sobie, że na pewno wypadniesz źle na tle innych. Sam rozpędzasz swoją kulę śnieżną.

Każda negatywna myśl wpływa na kolejną, która pojawia się ze zdwojoną siłą. Twoje negatywne myśli wpływają na Twoje ciało, a jak już wiesz, na bazie sprzężenia zwrotnego, zaczynasz denerwować się jeszcze bardziej. W Twojej głowie zapala się lampka, że skoro Twoje ciało jest tak spięte, na pewno dzieje się coś złego.

I tak Twoje negatywne myśli zaczynają zalewać Twoją świadomość. Trudno Ci się od nich uwolnić, jeżeli nie potrafisz zapanować choć nad jednym z tych aspektów. To właśnie przez Twoją nieśmiałość, jesteś wyczulony na takie sytuacje.

 

Nieśmiałość wpływa na Twoje zachowanie.

Ostatni aspekt nieśmiałości to zachowanie. Kiedy już Twoje ciało wystarczająco się spięło, a Twoje myśli dorobiły do tej sytuacji odpowiednio straszną historię, Twoja nieśmiałość zaczyna wpływać na Twoje zachowanie.

Jedną z najczęstszych reakcji osób nieśmiałych jest wycofanie. Jeżeli jesteś nieśmiały, możesz nie doceniać swoich umiejętności społecznych. Uważasz, że nie potrafisz odnaleźć się w towarzystwie, więc zaczynasz unikać takich sytuacji.

Jednak w wielu przypadkach, nie jest to prawda. Osoby nieśmiałe, potrafią odnaleźć się w nowych sytuacjach społecznych, jeżeli nauczą się panować nad składnikami swojej nieśmiałości. Nie zawsze musi być tak, że Twoje zachowanie będzie negatywnie odbierane przez innych. Chodzi tu raczej o Twoją własną ocenę tej sytuacji.

Musisz nauczyć się oddzielać to jak rzeczywiście oceniają Cię inni, od tego, jak wydaje Ci się, że jesteś oceniany. Może wydawać Ci się to dziwne, ale kiedy zaczniesz nad tym pracować, zauważysz, że Twoja subiektywna opinia, różni się znacząco od tego jak patrzą na tę samą sytuację inni.

Jak pracować nad nieśmiałością?

Jako psycholog pomagam właśnie w poszukiwaniu takiego uświadomienia. Kiedy zaczniesz to dostrzegać, nauczysz się lepiej panować nad swoimi myślami. Nauczysz się kwestionować swoje krytyczne nastawienie względem własnej osoby.

Osoby nieśmiałe mają często zbyt wysoki standard w stosunku do samych siebie. Narzucają sobie nierealistyczne oczekiwania, których nie są w stanie spełnić. Kiedy ponoszą porażkę, obwiniają się za nią i jeszcze mocniej zamykają w sobie. Wycofują się i jest to najgorsza reakcja z możliwych.

Nad własną nieśmiałością można pracować, ale trzeba skupić się na jej różnych aspektach. Chodzi o to, że każdy z tych aspektów, a więc myśli, ciało i zachowanie, są ze sobą połączone. Jednak nad każdym z tych aspektów, pracuje się w trochę inny sposób.

Zachęcam Cię do rozpoczęcia pracy nad własną nieśmiałością od aspektu, który wydaje Ci się najłatwiejszy do zmiany. Kiedy uda Ci się nawet w jakimś drobnym stopniu zapanować nad tym aspektem nieśmiałości, przyniesie Ci to również efekty w innych obszarach Twojego życia.

Naucz się więc pracować nad wybranym obszarem własnej nieśmiałości. Jeżeli czujesz się dobrze w pracy z ciałem, skup się na tym. Postaraj się nauczyć kilku technik relaksacyjnych, które w trudnych i stresujących sytuacjach będziesz mógł wykorzystać.

Jeżeli wolisz pracę nad własnymi myślami, poszukaj odpowiednich ćwiczeń, które pozwolą Ci te myśli lepiej poznać. Istnieje naprawdę wiele technik, które pomogą Ci pracować nad własnymi myślami w konkretnych sytuacjach.

Dobrym sposobem na pracę z nieśmiałością jest lepsze poznanie samego siebie. Dlatego zachęcam Cię do zapisania się na mój darmowy kurs online, w którym uczę podstaw rozwoju osobistego. Jest to kurs dla osób, które chcą się dowiedzieć czegoś więcej na swój temat. To dobry sposób, aby rozpocząć pracę nad sobą.

 

Pamiętaj, że nieśmiałość jest problemem powszechnym. Nie musisz się jej wstydzić, jednak powinieneś nad nią pracować. Mój blog o psychologii, będzie dobrym miejscem, w którym znajdziesz wiele informacji na temat pracy nad sobą. Zachęcam Cię do rozwoju własnej samoświadomości, ponieważ dzięki temu, Twoje życie będzie dużo bardziej wartościowe.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Chcesz pracować nad własną nieśmiałością?

Koniecznie to przeczytaj:

Naucz się mówić NIE.

Nieśmiałość, która odbiera Ci radość z życia.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here