Jaki blog o psychologii jest najlepszy? To pytanie zadaje sobie wielu z nas. Kiedy szukasz na nie odpowiedzi, zaczynasz zagłębiać się w świat psychologii i rozwoju osobistego. Dziś chcę Ci pokazać, jak założyłem, najlepszy blog o psychologii.

Jak założyć, najlepszy blog o psychologii? – krok I – podejdź do tego na poważnie.

Swojego bloga, z większymi i mniejszymi sukcesami, prowadzę już od roku. Niedawno publikowałem jubileuszowy wpis. Było to dokładnie w rocznicę napisania pierwszego artykułu. Muszę przyznać, że był to dość kontrowersyjny wpis, bo poruszał temat namiętności: Co zrobić, gdy gaśnie namiętność w Twoim związku?

Jednak, dlaczego Ci o tym mówię? Chcę Ci pokazać moją drogę. Wystarczy, że prześledzisz moje wpisy i od razu zauważysz, jak dużo zmieniło się na moim blogu. Zacząłem w inny sposób pisać, wypracowałem swoją własną koncepcję graficzną. Jednak musisz pamiętać, że nie zrobiłem tego wszystkiego od razu. Zabrało mi to ponad rok, a czuję, że dopiero teraz, znajduję się na początku swojej drogi.

Inwestuję w to bardzo dużo czasu i wiem, że mój blog, będzie najlepszym blogiem o psychologii w Polsce. Jednak na swoim blogu, nie poruszam już tematów wyłącznie związanych z psychologią. Rozszerzyłem swoją tematykę, bo wiem, że osoby, które tu trafiają, poszukują inspiracji do zmian w swoim życiu. Nie wierzę w niezawodne recepty, które działają dla wszystkich, dlatego na moim blogu masz wybór.

To od Ciebie zależy, który z poruszanych przeze mnie tematów, będzie dla Ciebie interesujący. Może będzie to właśnie psychologia. Jednak na moim blogu, znajdziesz również dużo wiedzy na temat związków, szczęścia, coachingu i rozwoju osobistego. Znajdziesz tu też porady na temat budowania własnego biznesu.

Psychologia nie jedno ma imię!

Jednak na każdy z tych tematów, patrzę okiem psychologa. Bo to właśnie przez pryzmat psychologii, patrzę na otaczającą mnie rzeczywistość. Jednak nie ma jednej psychologii. Swoją przygodę z psychologią, zacząłem od tematów związanych ze zdrowiem psychicznym. Mówiąc dokładniej, zacząłem od psychologii klinicznej. Chciałem być terapeutą, który pomaga innym, wyjść na prostą.

W tym samym czasie, zaczęła się moja fascynacja psychologią społeczną, a później psychologią eksperymentalną. Dodatkowo, chyba jak wielu z Was, zaczął mnie fascynować, sposób funkcjonowania mózgu. Do kręgu moich zainteresowań dołączyła więc psychologia poznawcza.

Gdzieś po drodze, trafiłem na świetny serial Lie to Me (chyba nigdy nie przyzwyczaję się do jego polskiego tłumaczenia: Magia kłamstwa). Zafascynowany światem kłamstwa i osobą Paula Ekmana, zacząłem interesować się psychologią emocji.

Trafiłem również, na wyjątkowo interesujące osoby, które pokazały mi świat psycholingwistyka. Nie mogłem się oprzeć tej dziedzinie nauki. Język fascynował mnie od zawsze, a siła z jaką działa, może przysporzyć nas o dreszcze.

No i nie mogę zapomnieć również o psychologii śledczej. Chyba każdy z nas, zastanawia się czasem, co siedzi w głowach przestępców? Czytając kryminały, rozbudzamy naszą wyobraźnię. Świat psychologii śledczej, pokazał mi to z zupełnie innej strony.

Była tego cała masa. Wymieniłem tu tylko najbardziej znane dziedziny, ze świata psychologii. Nie odważyłbym się w tym artykule, opisać kolejnych fascynacji, ze świata szkół terapeutycznych, coachingu czy rozwoju osobistego.

Nie chciał bym również mówić o innych dziedzinach, które mnie interesowały. Chcę, aby moi nauczyciele, mogli spać spokojnie. Świat psychologii od zawsze był dla mnie fascynujący, jednak nigdy nie chciałem się ograniczać wyłącznie do niego.

Prawdziwy psycholog, potrafi patrzeć na świat z wielu różnych perspektyw. Zbiera swoje doświadczenia po drodze i nie ocenia ich. Nigdy nie wie, kiedy przyda mu się taka wiedza. A uwierzcie mi, przydaje się w wielu zaskakujących wypadkach.

Jak założyć, najlepszy blog o psychologii? – krok II – nie bój się swoich marzeń.

Kiedy  zaczynałem pisać swojego bloga, strasznie przejmowałem się tym, co powiedzą o nim inni. Nie chcę Ci teraz mówić, abyś się tym nie przejmował. Każdy się przejmuje. To naturalny mechanizm działania ludzkiego mózgu.

Musisz się trochę poprzejmować, abyś odczuł dużą ulgę, jak już zrozumiesz, że bez względu na opinię innych, Twój świat się nie zawali. Spotkasz się z krytyką, usłyszysz czasem kilka „ciepłych słów”, jednak są to nieliczne sytuacje. Jeżeli będziesz bał się swoich marzeń, nigdy nie zaczniesz ich realizować.

Mój blog nie jest największy. Nie ma największej ilości czytelników. Nie jest to również, najbardziej popularny blog o psychologii w Polsce. Jednak każdy dzień, w którym znajduję siłę, czas i motywację, aby nad nim pracować, przybliżają mnie do tego celu. Powtarzam sobie w myślach, że mój blog JESZCZE nie jest najlepszym blogiem o psychologii. Słowo JESZCZE ma tu dla mnie ogromne znaczenie.

Jak spełnić swoje marzenia?

Jeżeli chcesz, aby Twoje marzenie się spełniło, musisz zacząć działać. Nic nie dzieje się samo. Nie dostaniesz gwiazdki z nieba. Jednak pamiętaj, że nie musisz robić wszystkiego od razu. Za rok mógłbym napisać podobny tekst. Napisałbym w nim, że rok wcześniej jeszcze nic nie wiedziałem. Napisałbym, że od teraz zaczynam działać na poważniej.

To właśnie nazywam rozwojem. Zdobywam doświadczenie w konkretnym działaniu. Rok z perspektywy całego życia, to bardzo krótki czas. Jednak rok zamieniony na konkretne doświadczenia, to bagaż umiejętności, który zapełniłby niejedno CV.

Nie bój się realizacji swoich marzeń, bo to właśnie z nich czerpiesz siłę do tego, by popełniać błędy. Ja do tego czasu, popełniłem ich bezliku. I nadal będę je popełniał, teraz i za rok. Jednak na wnioskach, które wyciągam z tych błędów, buduję swoje doświadczenie.

Jeżeli chcesz stworzyć najlepszy blog o psychologii, musisz nauczyć się marzyć. Oczywiście psychologia jest tu pewną metaforą. Możesz za nią podstawić cokolwiek tylko chcesz. W końcu to Twoje życie i Twoje zainteresowania. Mnie fascynuje psychologia i rozwój człowieka, dlatego tym właśnie się dzielę na swoim blogu.

Znajdź swoją pasję i zacznij marzyć o jej rozwoju. Niech te marzenia będą duże. W końcu chcesz coś osiągnąć, prawda? Podejdź do tego poważnie. Przestań mówić, że nie masz czasu. Znajdź czas. Wstań wcześniej, albo połóż się później spać. Zrezygnuj z wertowania Facebooka, albo z jednego odcinka serialu. Znajdź czas, na realizację swoich marzeń.

Mam nadzieję, że będziesz trzymał za mnie kciuki, abym zrealizował swoje marzenie. Chcę stworzyć najlepszy blog o psychologii w Polsce i kropka. A jeżeli interesujesz się psychologią, albo po prostu fascynuje Cię rozwój człowieka, możesz mi towarzyszyć w realizacji tego marzenia.

Wchodź na mojego bloga. Czytaj wpisy, które w danym momencie Cię najbardziej ciekawią. Komentuj, abym mógł poznać Twój sposób myślenia. Dziel się z innymi i zachęcaj do dyskusji.

Człowiek nie może rozwijać się w samotności. Czasami iskra inspiracji, która podchodzi od innych, potrafi rozpalić w nas płomień, który zmieni nasze życie.

I tak na serio, psychologia jest fajna. Daj jej szansę, aby mogła odmienić Twoje życie. Nie ważne jak dobrze Ci się wiedzie, zawsze może być lepiej. Im więcej świadomych osób w naszym kraju, tym lepiej. Dlatego mam nadzieję, że jesteś osobą, którą fascynuje i zadziwia, otaczający ją świat.

Najlepszy blog o psychologii to moja własna metafora. Chcę, abyś miał okazję, znaleźć własną.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Szukasz więcej inspiracji? Koniecznie przeczytaj:

Jak odnaleźć szczęście i zacząć cieszyć się życiem?

Czy wiesz jak możesz zobaczyć stres?

Ciężka praca to nie wszystko – Poznaj 5 sposobów, dzięki którym, nie przegrasz swojego życia.

5 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here