Kiedy byłeś dzieckiem uwielbiałeś ich słuchać. Bajki, historie i opowieści, wciągały Cię w swój fascynujący i magiczny świat. Baśnie rozbudzały Twoją wyobraźnię. Nie były to jednak zwykłe historie. Kiedy ich słuchałeś, czułeś że jesteś ich częścią. Czy wiesz, że od tamtego czasu, nic się w Tobie nie zmieniło?

Dlaczego warto opowiadać historie?

Czy oglądając tę wyjątkową reklamę Allegro, potrafisz przejść obok niej obojętnie? Czy widząc ją po raz pierwszy, wciągnęła Cię w świat swojej opowieści tak mocno, że nie mogłeś się od niej oderwać? Muszę przyznać, że jest to jedna z nielicznych reklam, którą oglądałem z przyjemnością. Jednak dlaczego tak się dzieje, że takie historie potrafią nas całkowicie pochłonąć?

Do napisania tego artykułu, zainspirował mnie nie kto inny, jak mój ulubiony podcastowy duet. Marek Jankowski i Paweł Tkaczyk, towarzyszyli mi podczas dzisiejszego odkurzania. W rocznicowym (można tak powiedzieć, prawda?), 150 odcinku podcastu Mała Wielka Firma mówili o sztuce tworzenia fantastycznych opowieści.

Historie są nam potrzebne do życia. Opowiadamy historie w sposób tak naturalny, że trudno nam sobie wyobrazić bez nich życia. Snucie opowieści, potrzebne jest nam równie mocno, jak powietrze i woda. Nie ma w tym, ani grama przesady.

Jak by wyglądało nasze życie, bez rozmów o pogodzie? Jak by wyglądało nasze życie, bez historii o drogowcach, których kolejny raz zaskoczyła zima. Człowiek jest istotą społeczną i bez budowania relacji, nie potrafi funkcjonować w świecie.

I nie chcę tu już nawet pisać o tym, że taka jest natura ludzka. Nie chcę wspominać czasów prehistorycznych, kiedy to przy ciepłym ognisku, nasz prastary przodek, opowiadał o polowaniu na mamuty. Nie mówiąc już o tym, że sami chętnie dzielimy się opowieściami podczas sobotniego grilla.

Warto opowiadać historię w świecie, który z każdej strony zalewa nas falą nieistotnych faktów. Statystyki, wykresy i kolumny uszeregowanych liczb, nie mają takiej siły oddziaływania, jak dobrze opowiedziana historia. Historia niesie za sobą coś więcej. Opowiadanie historii to dzielenie się przede wszystkim emocjami. To wspólna podróż i doświadczenie.

 

Z czego składa się dobra historia?

W każdej szanująca się opowieść, musi pojawić się bohater. Ktoś z kim możemy się utożsamiać. Takim bohaterem może być Simba z Króla Lwa, czy Don Vito Corleone z Ojca Chrzestnego. Chodzi tu o wyraźną postać, która zmaga się z jakimś problemem.

I to właśnie problem głównego bohatera, jest kolejnym składnikiem dobrej opowieści. Rozwiązanie tego problemu jest więc celem działań bohatera. Wokół tego problemu, zbudowana jest cała opowieść. Wzloty i upadki bohatera, które jeszcze mocniej wpływają na nasze emocje.

Główny bohater i jego problem to nie wszystko. W każdej dobrej historii, musi pojawić się czarny charakter. Antagonista niczym Lord Voldemort z Harrego Pottera, czy Don Pedro – Szpieg z Krainy Deszczowców, z kultowej bajki Porwanie Baltazara Gąbki.

Starcie głównego bohatera z jego odwiecznym rywalem, jest dla nas zawsze szalenie emocjonujące. W każdej opowieści szukamy kogoś, z kim możemy się utożsamić. Najczęściej lubimy osoby, które są pod jakimś względem podobne do nas. Jest to jedna z najczęściej stosowanych technik manipulacji.

Ostatnim elementem tej układanki, będą pomocnicy. Są to wszystkie osoby, które w jakiś sposób pomagają bohaterowi osiągnąć jego cel. Mogą być to osoby, które pomagają mu w walce z wrogiem, albo które pomagają mu się do tej walki przygotować.

Świetnym przykładem będzie tu pan Miyagi. Uroczy dziadek, który wspiera bohaterów Karate Kid w ich drodze do mistrzostwa. Jeżeli wychowałeś się w podobnych czasach co ja, doskonale wiesz, że trening u pana Miyagi, był spełnieniem Twoich najskrytszych marzeń.

Ale po co nam te wszystkie historie?

Dobrze opowiedziane historie, mogą pomóc nam w przekazywaniu własnych emocji. Nie ważne, czy chcesz zabłysnąć w towarzystwie, czy chcesz sprzedać swój nowy produkt, dobra historia może Ci w tym pomóc. Dobrze opowiedziana historia, może otworzyć Ci drogę, do całkowicie nowych możliwości.

Prawdę mówiąc, mam już trochę dość, nudnych i powtarzalnych schematów. Wiele firm bombarduje nas jednostronnym przekazem. Wybielają się w swoich opowieściach, które nie wnoszą nic ciekawego do naszego życia. Dobrze opowiedziana historia jest inna.

Cieszę się, że już w tym roku, pojawi się na mojej półce Narratologia. Jest to książka, która może sporo namieszać w nudnym świecie banalnych opowieści. Paweł Tkaczyk nie daje nam konkretnego i schematycznego rozwiązania. Od Pawła, dostajemy całe wiadro klocków lego, z których sami możemy zbudować swoją opowieść.

Jest to jedna z tych książek, na które czekam z niecierpliwością. Co więcej, wiem, że nie będzie to książka wyłącznie dla marketerów. Zwykły śmiertelnik, albo mówiąc inaczej, pospolity zjadacz chleba, również znajdzie w niej coś dla siebie. Dobre historie mogą urozmaicić życie każdego z Nas.

 

A co ma wspólnego psychologia z opowiadaniem historii?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektóre artykuły czytasz z zapartym tchem i wypiekami na twarzy? A inne, mimo usilnych starać, odkładasz do przeczytania na później. To właśnie przez opowiadanie historii, możemy zacząć edukować w skuteczny sposób.

Zastanów się, ile nauczyły Cię bajki, które słyszałeś w dzieciństwie? A teraz pomyśl o kilku szkoleniach, albo artykułach, które ostatnio przeczytałeś. Chodzi o to, że historie utkwiły Ci w pamięci z prostego powodu. Dzięki historii uczestniczyłeś w jakimś wydarzeniu, dlatego lepiej je zapamiętałeś.

W Twoim mózgu, doświadczenie to zostało połączone z emocjami. I to jest właśnie esencja dobrze opowiedzianych historii. Wiele osób może na tym skorzystać. Jeżeli tylko zrozumie, w jaki sposób opowiadać historie, które niosą za sobą emocje.

Moim zdaniem, Narratologia powinna pojawić się na wielu półkach naszych domów. Jeżeli chcemy, aby nasze otoczenie się rozwijało, możemy opowiadać im historię, które ich czegoś nauczą. Sztuka opowiadania historii, może na nowo przeżyć swój renesans.

Setki artykułów naukowych, metaforycznie kurzy się na wirtualnych półkach. Jeżeli nauczymy się opowiadać na ich podstawie historie, możemy zainteresować nimi szersze grono osób. To właśnie będzie moim celem. Nie będzie to już zwykły blog o psychologii. Będzie to blog, na którym psychologia, zacznie opowiadać swoją własną historię.

Dziękuję za inspirację do napisania tego wpisu. To element układanki, którego długo nie potrafiłem określić. Trzymajcie kciuki, za opowieści, które są przed Nami. Psychologia jest fascynująca, dlatego zasługuje na swoją własną historię.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Jesteś głody wiedzy?

Koniecznie przeczytaj:

Naucz się mówić NIE.

Dlaczego warto czytać stare książki? – 3 konkretne powody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here