Uwielbiasz czytać. Jednak książki z Twojej branży, zaczynają przypominać, zlepek nudnych i powtarzalnych rozwiązań. Każda z tych książek, przypomina poprzednią. Zaczynasz się nudzić i zastanawiasz się, gdzie możesz znaleźć coś, co zainspiruje Cię do dalszego rozwoju. Zaskoczę Cię, ale to właśnie w starych książkach, znajdziesz to czego od dawna szukasz. Poznaj 3 konkretne powody, dlaczego warto czytać stare książki.

Jeżeli wszyscy działają w ten sam sposób, to łatwo możesz się wyróżnić.

Nie ważne, czy zajmujesz się psychologią, coachingiem, czy marketingiem. Nie ważne, czy jesteś pracownikiem, czy pracodawcą. Potrzebujesz inspiracji, aby móc rozwijać się dalej. Potrzebujesz inspiracji, która wpłynie na rozwój branży, którą się zajmujesz.

Każda branża ma swoich liderów. Guru, do których modlą się ich wyznawcy. Najgorsze jest jednak to, że każdy z takich wyznawców, zaczyna powielać ten sam schemat działania. Wielu z nich działa jak zombie i zamiast dostosować sposób działania swojego autorytetu do własnej sytuacji, bezmyślnie kopiują jego sposób na życie.

To się nigdy nie uda. To, co dla jednych przyniosło majątek, dla innych może być zwykłą bujdą. Nie każda strategia działa w każdej sytuacji. A mówiąc inaczej, konkretna strategia wymaga dostosowania do realiów rzeczywistości w której chcemy ją zastosować. Jeżeli chcemy odnieść sukces, powinniśmy wyrobić w sobie umiejętność, dostrzegania kontekstów w jakim dana strategia została zastosowana.

Takie bezmyślne działanie, doskonale widać w świecie marketingu internetowego. Blogi firmowe, fanpage na Facebooku, albo banery reklamowe, to w dużej mierze, ciągle odgrzewane te same kotlety. Klienci zaczynają się nimi nudzić, a firmy zastanawiają się, czemu strategie kupione za grubą kasę, nie działają w ich przypadku.

Możesz jednak z tego skorzystać. Jeżeli wszyscy działają w ten sam sposób, możesz w łatwy sposób się wyróżnić. To właśnie stare książki, mogą Cię zainspirować do takiego działania. Będzie to działanie, które przełamie schemat i wybije się ponad nudną i schematyczną rzeczywistość.

Jeżeli wszyscy robią to samo, możesz iść pod prąd. Jednak nie zachęcam Cię do wymyślania koła na nowo. Skorzystaj raczej ze sprawdzonych metod, które działały 20, 30 albo 60 lat temu. Dostosuj je do własnej rzeczywistości, a zyskasz unikalną strategię, która wybije się z szumu informacyjnego.

Jeżeli będziesz działał tak jak wszyscy, będziesz jak kolejna owca w stadzie, które właśnie idzie na rzeź. W przypadku, kiedy wszyscy stosują podobne strategie działania, trudniej będzie Ci uzyskać odpowiednią efektywność. Kiedy przełamiesz schemat, ktoś na pewno to zauważy.

Z wieloma problemami, ludzie zmagają się od wieków.

Nadal zastanawiasz się, dlaczego warto czytać stare książki? Myślę, że zaczyna świtać w Twojej głowie pewien pomysł, o którym jeszcze przed chwilą nie myślałeś. Chodzi o przełamywanie schematów i poszukiwanie inspiracji.

Jak wiesz, nie jestem zwolennikiem powtórnego wymyślania koła. Staram się szukać rozwiązań, które przynoszą efekt, ale nie pochłaniają naszych wszystkich zasobów. Właśnie dlatego pisałem o tym, jak założyć bloga, albo przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Sam musisz wybrać to, co może się sprawdzić w Twojej konkretnej sytuacji.

Pamiętaj jednak, że z wieloma problemami, ludzie zmagają się od wieków. Śmiało możesz przypuszczać, że wiele tych problemów, pojawiło się w momencie, kiedy człowiek zaczął być świadomy własnego istnienia.

W biznesie, takimi stale powtarzającymi się problemami są ludzie. Czy to w średniowieczu, czy w czasach współczesnych, każdy biznes potrzebował klientów. Bez klientów, bez konkretnej sprzedaży, nie da się prowadzić biznesu. Z tym problemem przedsiębiorcy zmagają się od wieków.

Podobnie jest z pracownikami. Rekrutacja, to ostatnio bardzo modne słowo. Jednak przedsiębiorcy od zawsze poszukiwali skutecznych metod, które pomogłyby im ocenić potencjalnych pracowników. W takich odwiecznych problemach, zmienia się wyłącznie język. Zmieniają się tylko słowa. Jednak sedno problemu jest identyczne.

Takich przykładów jest więcej. Zastanów się, czy ludzie z XIX wieku, mieli podobne problemy w swoich biznesach, z którymi Ty musisz zmagać się na co dzień? Właśnie o takich problemach mówię. Są to problemy, których nie da się ostatecznie rozwiązać. Jednak wiele metod, pomaga nam sobie z nimi radzić.

Oczywiście nie zachęcam Cię od razu, do poszukiwania odpowiedzi w średniowiecznych księgach. Poszukaj rozwiązań w książkach z przed 20 lub 30 lat. Zastanów się, ile ciekawych i inspirujących rozwiązań na temat zarządzania ludźmi, możesz znaleźć w książkach Henry Forda. Ile wyjątkowych i zaskakujących pomysłów na marketing, możesz znaleźć w książkach o reklamie z okresu międzywojennego.

Wszystko zależy od sposobu, w jaki patrzysz na tę wiedzę. Jeżeli masz otwarty umysł i poszukujesz inspiracji, a nie konkretnych rozwiązań, to stare książki będą dla Ciebie idealną lekturą. Wielu z nas, przyzwyczaiło się do gotowych recept, które można zastosować od razu i bezboleśnie. Jednak takie postępowanie w życiu, utrudnia nam samodzielne myślenie.

Poszerzaj swoją perspektywę, aby znaleźć rozwiązanie dobre dla Ciebie.

Stare książki, mogą być Twoją nową soczewką, przez którą patrzysz na otaczającą Cię rzeczywistość. Mogą być inspiracją, która pomoże Ci działać poza oklepanymi schematami. Nie każdy jest na to gotowy, nie każdy potrafi być na tyle otwarty, aby umieć wyciągać samodzielnie wnioski.

To właśnie stare książki, mogą być dla Ciebie intelektualnym wyzwaniem. Czy potrafisz zmierzyć się z językiem, jakim są napisane? Czy potrafisz sobie wyobrazić kontekst, w którym zostały napisane? Czy potrafisz wstrzymać się od ocen?

Wiele rozwiązań, które wydają się dla Ciebie oczywiste, jeszcze 30 lub 50 lat temu, było nierealnych nawet do pomyślenia. Jednak ludzie musieli sobie z tym jakoś radzić. Skorzystaj z ich wiedzy. Zobacz, jak przełamywali własne schematy. Ucz się od innowatorów. Ucz się od ludzi, którzy wyprzedzali własne czasy.

Kiedy zaczniesz poszerzać własną perspektywę, zupełnie inaczej będziesz patrzył na świat. Zaskoczysz swoich klientów, kiedy zaczniesz działać w sposób nieszablonowy. Ludzie potrzebują zmian. Potrzebują kontrastów, których brakuje w dzisiejszym świecie biznesu.

Tak wiele firm upodabnia się do siebie. Nawet portale społecznościowe, zaczynają wyglądać identycznie. Ludzie są już tym znudzeni. Te same reklamy. Te same perswazyjne teksty. Ale przecież można inaczej. Można skorzystać z wiedzy, o której Twoi konkurenci nawet nie pomyślą.

Czy jesteś gotowy, aby zacząć czerpać wiedzę ze starych książek? A może za bardzo jesteś przywiązany do współczesnych książek, których fragmenty pokrywają się ze sobą?

To do Ciebie należy ostateczna decyzja. Jeżeli masz trochę cierpliwości i chcesz poznać trochę inny sposób działania, sięgnij po starą książkę z Twojej dziedziny.

Myślę, że już wiesz, dlaczego warto czytać stare książki. Może ten wpis, otworzy Ci oczy na zupełnie nowe możliwości. Zamiast szukać rozwiązań tam gdzie szukają ich wszyscy, idź pod prąd. Szukaj rozwiązań tam, gdzie nikt inny się ich nie spodziewa. Sięgnij po starą książkę, która została napisana przez osobę, która podobnie jak Ty, zmagała się z trudami prowadzenia biznesu.

Stare książki są wyjątkowe. To kopalnia wiedzy, pomysłów i inspiracji. Stare książki uczą nas pokory, ponieważ widzimy, że to z czym sami się zmagamy, było również problemem innych pokoleń. Może dzięki temu, nie będziemy czuli się samotni, kiedy pojawią się u nas chwile zwątpienia?

Sięgnij w tym roku, przynajmniej po 1 starą książkę z dziedziny, która Cię obecnie najbardziej ciekawi. Zobacz, jak na tę dziedzinę, patrzyli ludzie, którzy fascynowali się nią przed Tobą. Poszukaj rozwiązań, które mogą pomóc Ci we własnym rozwoju. Wyciągaj wnioski i myśl samodzielnie. Stare książki, to wyjątkowa podróż intelektualna. To podróż do przeszłości, która pokazuje nam, że nie jesteśmy sami w swoich trudnościach.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Dalej szukasz inspiracji?

Przeczytaj jeden z tych wpisów:

Przecieram oczy ze zdumienia, czyli 3 wystąpienia, które każdy powinien znać.

Czas specjalistów właśnie minął – jesteś gotowy na zmiany?

9 KOMENTARZE

  1. Wspaniała myśl – sięgać po stare książki. Tak dokładnie jest, bowiem pomimo upływu lat, sedno problemów wciaż pozostaje takie same, zmienia się tylko ich opakowanie.

  2. Uwielbiam czytać niestety nie da się ukryć, że dzisiejsza literatura jest jak odgrzewane kotlety właśnie. Autorzy bardzo często idą na łatwiznę powielając jakiś schemat, który nic nowego nie wnosi dla czytelnika.

  3. Stare książki były nawet pisane innej językiem, bez dzisiejszych sformułowań i neologizmów. Dobrze jest wrócić raz na jakiś czas do tekstów filozoficznych, zaczerpnąć powietrza, pozwolić sobie na nowe spojrzenie. Pozdrawiam!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here