Nikt nie jest jeszcze na to przygotowany. Nad tym tematem zastanawiają się już od dawna, największe umysły współczesnego świata. Sposób w jaki żyjemy obecnie, jest już na skraju wytrzymałości. Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, co się stanie, kiedy co dziesiąty Polak straciłby pracę?

Zmiany na świecie są szybsze, niż wydaje się to większości z Nas. Nowoczesne technologie coraz mocniej wkraczają do naszej codzienności. Może nie czujesz jeszcze technologicznego oddechu na swoich plecach, ale zastanów się co by było, gdybyś stracił pracę, bo Twoje obowiązku przejęła by jakaś maszyna?

Dochód podstawowy – fikcja czy rzeczywistość?

Dla jednych idea związana z dochodem podstawowym, to jedyna słuszna i sprawiedliwa droga, która prowadzi do rozwoju społeczeństwa. Dla innych, to mrożące krew w żyłach wspomnienia z czasów komunizmu. Jednak czy na pewno wiemy, czym jest bezwarunkowy dochód podstawowy?

Idea dochodu podstawowego jest stosunkowo prosta. Każda osoba w danym państwie, bez względu na swój wiek, wykształcenie i zarobki, dostawała by taką samą kwotę pieniędzy. Można powiedzieć, że to taki odpowiednik 500+, tylko że otrzymywał by go każdy. Prezes banku i student pracujący w barze szybkiej obsługi.

Każdy bez wyjątku dostawałby taką samą kwotę co miesiąc. Oczywiście byłaby to kwota dodatkowa, nie chodzi tu o to, aby każdy dostawał taką samą pensję. Chodzi o to, aby zapewnić minimum egzystencji, czyli jedzenie i dach nad głową, dla każdego obywatela. Bez względu na to czy pracuje, czy też nie.

Oczywiście osoby, które by pracowały, miałyby więcej pieniędzy. Jednak Ci, którzy by nie pracowali, byliby w stanie przeżyć za pieniądze pochodzące z dochodu podstawowego. Brzmi to strasznie? A może uważasz, że to sprawiedliwe rozwiązanie? Zastanawiasz się pewnie, kto za to wszystko zapłaci?

Dochód podstawowy, automatyzacja i innowacyjność.

Idea dochodu podstawowego nie wzięła się z przypadku. Chodzi o to, że coraz więcej osób, nie jest już potrzebnych na rynku pracy. Wiele zawodów znika, a w innych przypadkach ludzie są zastępowani przez wyspecjalizowane maszyny.

Automatyzacja to fakt, z którym trudno jest nam dyskutować. Jeszcze kilka lat temu, mówiąc o robotach, które zastępowałyby nas w pracy, można było spotkać się z niedowierzaniem. Obecnie staje się to faktem. Jednak czy jesteśmy do tego przygotowani?

Sam Elon Musk, założyciel Tesli, firmy produkującej samochody elektryczne, a także firmy kosmicznej SpaceX, uważa, że zmiana społeczna nastąpi szybciej, niż nam się wszystkim wydaje. Uważa on również, że jeżeli maszyny zaczną wykonywać większą część zadań, które obecnie wykonują ludzie, dochód podstawowy może być jedynym rozwiązaniem.

Kiedy zaczynasz o tym myśleć, może Ci się to wydawać proroctwo rodem z filmów science fiction. Jednak jeżeli pomyślisz o tym, że co dziesiąty Polak stracił by swoją pracę, zaczyna przypominać to realny i bardzo poważny problem.

Już obecnie zmagamy się z problemem bezrobocia. Jednak to z jakim wyzwaniem przyjdzie nam się zmierzyć w przyszłości, to zupełnie inna sprawa. Chodzi o to, że model funkcjonowania społeczeństwa oparty na pracy, może niedługo nie spełniać swojego zadania. Czy wyobrażasz sobie skutki masowego bezrobocia? Czy wiesz jak ucierpi na tym ludzka psychika?

Człowiek potrzebuje w życiu sensu.

Obecnie praca jest dla wielu z nas sensem życia. Może nie mówimy o tym otwarcie, podkreślając znaczenie rodziny, przyjaciół, czy mówiąc ogólnie relacji. Ale to praca jest centralnym punktem naszego życia.

Bez pracy, a konkretnie bez pieniędzy, trudno jest nam myśleć o założeniu rodziny, czy utrzymywaniu stałych relacji. Nasz system funkcjonowania społecznego oparty jest na wymianie pieniężnej. Praca jest tu najważniejszym punktem, w którym to wymieniamy część swojego czasu, na zasoby pieniężne. A dzięki pieniądzom możemy realizować swoje inne potrzeby.

Jednak za kilka, kilkanaście, a już na pewno za kilkadziesiąt lat, może wyglądać zupełnie inaczej. Czy nam się to podoba czy nie, automatyzacja i nowoczesne technologie, zastąpią nas w wielu sferach życia zawodowego. Wynika to z prostego rachunku ekonomicznego. Komputery nie chorują i są tańsze w utrzymaniu niż pracownik.

Jako psycholog wiem, że człowiek potrzebuje w życiu sensu. Dla wielu z Nas, sens życia związany jest z pracą zawodową. To właśnie w pracy mamy okazję się realizować i spełniać. Kiedy człowiek traci sens swojego życia, trudno mu się pozbierać. Wystarczy obserwować osoby, które są trwale bezrobotne. Nie widzą one najczęściej najmniejszych szans na to, żeby poprawić swoją sytuację.

Naturalną ludzką potrzebą jest żyć w taki sposób, aby czuć się potrzebnym. Człowiek potrzebuje pewnej struktury do życia. Dzięki temu czuje się bezpieczny. Układ, który mówi o tym, że część życia poświęcamy na pracę, a cześć na życie osobiste, jest dla wielu z Nas bardzo ważny. Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Wielu z Nas nie potrafiłoby się cieszyć z urlopu, gdyby wiedziało, że po tym urlopie nie wrócą do pracy. Tylko nieliczne osoby, potrafią zorganizować sobie w konstruktywny sposób swój dzień, jeżeli nie mają z góry ustalonej struktury.

Nie jest to zjawisko nowe. Wystarczy przyjrzeć się sytuacji, która miała miejsce podczas Wielkiego Kryzysu gospodarczego. Kiedy ludzie stracili pracę, zaczęli szukać sobie powtarzalnego zajęcia, które mogło uporządkować ich dzień. Ludzie masowo zaczęli pielęgnować własne ogródki i dbać o najbliższe otoczenie. Wszystko po to, aby czuć że mają „pracę”, która zapewnia im porządek dnia.

Człowiek nie potrafi sobie poradzić bez pracy. Nie potrafi się odnaleźć w świecie, który nie ma pewnej z góry ustalonej struktury. To struktura daje nam poczucie bezpieczeństwa. I może trudno ją nam czasem zaakceptować, jednak jest ona dla nas lepsza, niż pustka, którą trudno wypełnić.

Świat należy do humanistów.

Miliarder i inwestor Mark Cuban uważa, że w nowoczesnym świecie, zaczniemy ponownie doceniać humanistów. Choć obecnie na humanistów patrzy się raczej z przymrużeniem oka, według jego prognoz, świat przepełniony nowoczesną technologią, będzie należał do humanistów.

Wynika to z bardzo prostego założenia. Jeżeli wiele profesji zostanie zastąpionych przez wyspecjalizowane maszyny, zniknie wiele stanowisk pracy. Systemy komputerowe doskonale radzą sobie z wykonywaniem skomplikowanych analiz i symulacji, jednak zaczyna brakować ludzi, którzy potrafiliby o tych wynikach mówić w „ludzki” sposób.

Tu pojawia się szansa dla humanistów. Jak mówi Mark Cuban to właśnie humaniści mogą patrzeć na analizę danych z różnych perspektyw. Do tego potrzebna jest otwartość umysłu, a nie koniecznie umiejętność skupienia się wyłącznie na myśleniu logicznym.

Komputery nie są w stanie zrozumieć tego, czym są „kompetencje miękkie”. To właśnie humaniści mają zdolność do patrzenia na człowieka w inny sposób. Dzięki temu, będą mogli uczestniczyć w procesie komunikacji i będą tłumaczyli dane dla zwykłych ludzi.

Chcesz poznać lepiej samego siebie? Zapisz się na darmowy kurs online z podstaw rozwoju osobistego. To wyjątkowy kurs, który pomoże Ci w rozwoju kompetencji miękkich. Kliknij i zapisz się na kurs już teraz.

 

Nowy problem moralności.

Dodatkowo problemu z jakim będziemy musieli się zmierzyć, nie da się rozwiązać wyłącznie na gruncie myślenia logicznego. Kwestie dochodu podstawowego, zastępowania ludzi przez maszyny, masowego bezrobocia, są związane z szeroko rozumianą moralnością.

W tej kwestii nie liczy się wyłącznie logika, ale również podejście humanistyczne. Stawiające człowieka w centrum. Zmiany na świecie nie są problemem technologicznym, to raczej szeroki problem społeczny.

Jednak do tej pory, nie jesteśmy w stanie rozwiązać tego problemu. Przez ostatnie lata wielu psychologów zajmowało się kwestią moralności. Trudno jednak stwierdzić, czy mimo tych wszystkich badań, jesteśmy chociaż o krok bliżej do rozwiązania problemu, który zbliża się do nas z coraz większą siłą.

Jednym z głównych pytań dzisiejszego świata jest to, czy nasze wartości i sens życia, zmieni się w ciągu najbliższych kilku lat. Czy model świata, w którym żyjemy, ulegnie drastycznym zmianom. A dodatkowo, czy jesteśmy w stanie sobie wyobrazić konsekwencje tych zmian?

Ostatecznie wszystko sprowadza się do prostych pytań. Kim jestem jako człowiek? Jaki jest cel mojego życia? Co jest dla mnie ważne?

Bez próby odpowiedzi na te pytania, trudno nam będzie dokonać zmian na świecie, które pozytywnie wpłyną na rozwój naszego społeczeństwa. Musimy się zatrzymać na tych pytaniach. Szukać odpowiedzi, która będzie zgodna z naszym sumieniem. To właśnie od nas samych, powinna zacząć się zmiana.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.

Koniecznie to przeczytaj:

Dlaczego warto czytać stare książki? – 3 konkretne powody.

Ciężka praca to nie wszystko – Poznaj 5 sposobów, dzięki którym, nie przegrasz swojego życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here