Czy boisz się zmian? Czy boisz się świata, w którym wiele Twoich decyzji, będzie zależało od technologii? Czy boisz się świata, w którym komputery będą podejmowały za Ciebie decyzję? Świat się zmienia. Jednak czy jako ludzie, jesteśmy na to gotowi?

Zmiany na świecie mogą być dobre.

Wyobraź sobie, że pewnego leniwego popołudnia, wybierasz się za miasto na ryby. Był to spontaniczny wyjazd. Zbyt długo się nie przygotowywałeś. Ryby biorą jak oszalałe, jednak zrywa Ci się ostatnia przynęta. Najbliższy sklep wędkarski, jest jakieś kilkanaście kilometrów od Ciebie. Ale pewnie i tak, jest już zamknięty.

Jednak w dzisiejszym świecie to nie problem. Wyciągasz z kieszeni telefon. Wyszukujesz odpowiedniej przynęty i klikasz „kup teraz”. Wybierasz oczywiście, opcję najszybszej dostawy. Po 13 minutach Twoje zamówienie jest już na miejscu. Ale jak to możliwe?

Grudzień 2016 roku, może być przełomowy. Amazon dostarczył pierwszą przesyłkę używając drona. Jak mówi sam Jeff Bezos, ten dzień przejdzie do historii. Od momentu zamówienia, do chwili dostarczenia towary, minęło zaledwie 13 minut. Czy nie jest to niesamowite?

Świat się zmienia. Zakupy przez internet, stają się szybsze i łatwiejsze niż zakupy stacjonarne. Oczywiście nie oznacza to, że już od jutra, na naszym niebie pojawi się setka latających dronów z przesyłkami. Jednak jest to czas przełomowy.

Zmiany na świecie, mogą Cię zaskoczyć.

Na ulice San Francisco, właśnie wyjechały autonomiczne samochody Ubera. To drugie miasto po Pittsburghu, gdzie testowane są samochody, które mają prowadzić się same. Mimo tego, że są to dopiero początkowe testy, można mówić o przełomie.

Autonomiczne samochody nie pojawią się na naszych drogach z dnia na dzień. Jednak w momencie, kiedy technologia, przestaje być testowana wyłącznie w laboratoriach i przenosi się do świata rzeczywistego, możemy spodziewać się dużych zmian.

Musimy pamiętać, że laboratorium zawsze będzie tylko wycinkiem rzeczywistości. W miastach istnieje cała masa zdarzeń, których nie sposób przewidzieć. Piesi, rowerzyści i nieodpowiedzialni rodzice, to tylko kilka przykładów, nad którymi trudno zapanować.

Świat się zmienia i technologia coraz mocniej wkracza do naszej codzienności. Bez względu na to, czy jesteśmy zwolennikami takich zmian, czy się ich boimy, musimy się po mały do nich przyzwyczajać.  Jednak w jaki sposób, te zmiany, mogą wpłynąć na naszą psychikę?

zmiany na swiecie doniczka i kable

Jak zmiany na świecie, wpłyną na Twoją psychikę?

Niektórzy myślą, że zmiany na świecie, to wyłącznie rozwój technologii. Jednak nie można zapominać o tym, że zmiany technologiczne, bardzo silnie oddziałują na naszą psychikę.

Zastanawiałeś się kiedyś, jak rozwój internetu wpłynął na nasze życie? Jak internet wpłynął na naszą psychikę? To właśnie za sprawą internetu, mamy wyjątkową możliwość, aby dzielić się swoimi pomysłami i wiedzą, praktycznie w nie ograniczony sposób.

Wystarczy przyjrzeć się trendom, które pokazują czego najczęściej szukamy w internecie. To właśnie słowa „Jak zrobić…” są jednymi z wpisywanych najczęściej. Sam YouTube stał się drugą, najpopularniejszą wyszukiwarką, z której korzysta większość z nas.

Czy potrafisz sobie wyobrazić, jak dzielenie się wiedzą wpłynęło na zmiany w naszym życiu? Czy to właśnie za sprawą internetu staliśmy się bardziej samodzielni? Jeżeli mamy jakiś problem, jego rozwiązanie, prawie na pewno znajdziemy w sieci. Jednak czy jest to korzystne dla naszej psychiki? W końcu to internet, wywołuje u wielu z nas syndrom FOMO, którego skutki, trudno jeszcze przewidzieć.

Czy zmiany na świecie, to głównie informacje i wiedza?

Tak łatwy dostęp do informacji i wiedzy, jest dla wielu z Nas wyzwaniem. Dawniej, kiedy potrzebowaliśmy pomocy, aby zrobić coś we własnym domu, szukaliśmy informacji wśród najbliższych. Pomagał nam ojciec, kumpel lub szwagier. Dawniej, kiedy szukałeś pomysłu na obiad, mogłeś się zwrócić po poradę bo mamy lub babci.

Relacje społeczne oparte na wymianie informacji, były dla nas czymś naturalnym. Teraz granice tych relacji, zmieniły się diametralnie. Szukamy pomocy, najczęściej u obcych osób w internecie. Trudno ocenić, czy jest to dobre, czy złe. Jest to po prostu inna forma budowania relacji.

Jednak w momencie, kiedy wiedza na każdy temat, stała się powszechnie dostępna, pojawiły się nowe wyzwania. Główne wyzwanie, to szum informacyjny. Istnieje tak wiele źródeł informacji, że trudno nam się zdecydować na jedno. Kiedy zabieramy się za coś, możemy o tym przeczytać na blogu, zobaczyć wideo, albo nawet kupić sobie kurs online.

Wybór staje się coraz trudniejszy. Szum informacyjny sprawia, że w inny sposób, zaczynamy szukać wiedzy. Zamiast czytać, zaczynamy skanować teksty. Poszukujemy wiedzy w pigułce, aby oszczędzić czasu. Jednak sam proces poszukiwania, zaczyna się wydłużać. W niektórych przypadkach, zanim znajdziemy odpowiednie rozwiązanie, tracimy motywację do podjęcie się danego zadania.

Zmiany na świecie, to szansa na nową jakość życia.

Nawet kiedy jesteśmy sceptycznie nastawieni do zmian na świecie, musimy otwarcie przyznać, że wiele technologii, pozwala nam oszczędzać czas. Jeżeli mamy więcej czasu, możemy poświęcić go na budowanie relacji z innymi, albo własny rozwój.

Jednak nie dla wszystkich większa ilość czasu, jest korzystna. Wielu z nas, czuje się zagubionych, jeżeli technologia, zaczyna za nich wykonywać czynności, do których zdążyli się już przyzwyczaić. Wielu z nas, nie potrafi korzystać z dodatkowego czasu, który pojawia się w naszym życiu.

Technologia to również pożeracz czasu. Media społecznościowe, serwisy plotkarskie, czy gry. Każda z tych aktywności, może nas wciągnąć bez reszty. Możemy się w nich zatracić, taka już nasza natura.

Jednak moim zdaniem, nie można powiedzieć, że technologia jest dobra albo zła. To tylko narzędzia. To od nas zależy, w jaki sposób będziemy je wykorzystywać. Nóż może posłużyć do krojenia chleba, albo do popełnienia zbrodni. To tylko narzędzia, intencja, jest zawsze po naszej stronie.

Zmiany na świecie są coraz szybsze. Czy chcemy, czy nie, technologia będzie wpływać na nasze życie. Musimy pamiętać o tym, że technologia, ma swoją dobrą jak i złą stronę. To od nas zależy, w jaką stronę, będzie zmierzał świat. To my powinniśmy wpływać, na jego kształt i obraz. Wszystko jest w naszych rękach, ale czy potrafimy wziąć na siebie taką odpowiedzialność?

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Szukasz inspiracji? Przeczytaj koniecznie:

Zapomniane słowo: odpowiedzialność.

Choroba ludzi XXI wieku – sprawdź czy masz już te objawy?

5 KOMENTARZE

  1. Witam . Panie Patryku zadaje Pan pytania jak radzimy sobie w dobie tak wielkiego postępu ” Im on szybszy i wiekszy ,tym szybszy i większy ” Swoiste Perpetum Mobile. to nasza zasługa . Po to wlasnie zostalismy tu sprowadzeni . Hipotetycznie. jesli zada pan to pytanie stu ludziom siedzacym w jednej sali wykładowej , a tym samym stu osobom zada je indywidualnie to czy odpowiedzi z tych dwuch sesji bedą takie same ? Moim zdaniem. Oddzialywanie na okreslaną spolecznosc zyjącą w podobym srodowisku totalnie zmienia jej poglądy na okreslony temat . Postemp to nasza zasługa jako ogółu , lecz odczuwanie jego negatywnych wplywów to indywidualna sprawa każdego czlowieka 🙂
    Ja radze sobie bardzo dobrze w tym stanie ,ale dawkuje go sobie według własnego uznania.
    pozdrawiam

  2. Czasami ten rozwój techniki mnie bardzo przeraża, ale co byśmy poczęli bez tego? Jesteśmy już tak przyzwyczajeni do mobilności i dostępności wszystkiego, że staliśmy się w pewien sposób ułomni. Czy potrafilibyśmy sobie poradzić bez tego? 🙂

  3. Haha !! ułomni z powodu postępu który dzieje się z naszego powodu ?? to jakaś bzdura !!to tak jakby zbudować maszynę której nie moglibyśmy obsłużyć . Czyż tak wielki i szybki postęp nie pozwala nam rozwijać się w innych kierunkach . Ja nie czuję w żaden sposób ułomny przez postęp … A jesli bedzie trzeba ,wróce do korzeni .
    pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here