Jakie książki psychologiczne warto przeczytać? To pytanie pojawia się dość często. Ciągle odkrywam jakieś nowe i inspirujące książki, które każdy powinien przeczytać. Warto jednak rozróżniać poradniki związane z rozwojem osobistym i książki typowo psychologiczne. W tym artykule zaprezentuję Ci właśnie książki związane z psychologią.

Kilka słów o książkach.

Wiele osób pyta mnie, jakie książki psychologiczne polecam do przeczytania. Jednak wiele z tych osób nie rozróżnia poradników związanych z rozwojem osobistym od książek, które są bardziej psychologiczne. Od każdego z tych rodzajów książek powinniśmy oczekiwać jednak zupełnie czegoś innego.

Poradniki o rozwoju osobistym najczęściej nie są oparte na badaniach naukowych. Są to raczej książki związane z poszerzaniem horyzontów i pokazywaniem różnych sposobów patrzenia na życie. Mogą to być książki, które nawiązują do psychologii, jednak nie zawsze tak jest. Traktuj je bardziej jako pewien rodzaj inspiracji.

Książki psychologiczne opierają się na twardych dowodach naukowych. Dzięki temu możesz być pewna, że są to sprawdzone wnioski. Nie oznacza to, że takie książki są one nudne. Wręcz przeciwnie. Dobrze napisana książka psychologiczna może być dużo ciekawsza, niż nawet najlepszy poradnik.

Osobiście wole książki psychologiczne, niż poradniki związane z rozwojem osobistym. Jednak i jednych i drugich, przeczytałem całą masę. Warto znać to rozróżnienie i sięgać po odpowiednie książki z pełną świadomością.

Ciekawymi książkami związanymi z psychologią, dzieliłem się już wcześniej na swoim blogu w artykule 3 książki psychologiczne, które odmieniły moje życie. Jednak były to książki trochę starsze i wiele osób miało problem, aby do nich dotrzeć.

W tym artykule chciałbym zachęcić Cię do sięgnięcia po nowsze książki. Są moim zdaniem rewelacyjne i mogą zmienić Twój sposób rozumienia niektórych zjawisk w otaczającym świecie. Dla mnie lektura tych książek była czystą przyjemnością. Mam nadzieję, że będziesz mogła powiedzieć to samo.

Dan Ariely - blog psychologiczny.Szczera prawda o nieuczciwości. Jak okłamujemy wszystkich, a zwłaszcza samych siebie. – Dan Ariely

O tym, że Dan Ariely pisze rewelacyjne książki, mam nadzieję, że nie muszę Cię przekonywać. Jest on jedynym z najwybitniejszych psychologów naszych czasów. Potrafi swoją unikalną wiedzę przekazać w ciekawy, a czasem wyjątkowo zabawny sposób.

Książka opisuje pewien paradoks. Większość z nas, uważa się za ludzi uczciwych. Jednak mimo wszystko zdarza nam się oszukiwać. Ariely pokazuje jak wiele konsekwencji niosą za sobą takie „małe oszustwa”.

Nikt z nas nie jest święty. Każdemu z nas zdarza się skłamać. Czasami robimy to w dobrej wierze, a czasami dbamy wyłącznie o własny interes. Ta książka pomoże Ci zrozumieć naturę kłamstwa. Dowiesz się z niej, dlaczego w niektórych sytuacjach łatwiej ulegamy pokusie i oszukujemy innych.

Myślę, że ta książka zaskoczy Cię wiele razy. Pokazuje ona, że sposób w jaki obecnie żyjemy, sprzyja temu, że oszukujemy. Czasami drobna zmiana w miejscu pracy może sprawić, że ludzie zaczną zachowywać się bardziej uczciwie. Czasami drobna zmiana może wpłynąć na Twoich bliskich, aby byli z Tobą bardziej szczerzy.

Jest to książka, która zabierze Cię w fascynującą podróż po świecie psychologii. Pokaże Ci różne aspekty związane z podejmowaniem codziennych decyzji. Opowiada ona o tym, co jest dla nas naprawdę ważne. Mówi o naszych relacjach prywatnych i zawodowych.

Ariely nie boi się pokazywać naszych błędów. Odkrywa nasze sekrety. Robi to jednak w wyjątkowy sposób. Zamiast wytykać nam słabości, stara się nam pomóc znaleźć konkretne rozwiązanie. Myślę, że jeżeli chcesz jeszcze lepiej zrozumieć samą siebie, powinnaś sięgnąć po tę książkę.

Książkę możesz kupić TU. Jest to link reklamowy, więc jeżeli zamówisz ją z tej strony, będziesz wspierała dalszy rozwój mojego bloga.

Charles Duhigg - blog psychologiczny.Mądrzej, szybciej, lepiej. Sekret efektywności. – Charles Duhigg

Ta książka to prawdziwa skarbnica wiedzy, jeżeli chodzi o temat efektywności i produktywności. Charles Duhigg jest raczej kojarzony, ze swoją wcześniejszą książką „Siła nawyku”, która odniosła kilka lat temu ogromny sukces.

Jednak moim zdaniem książka „Mądrzej, szybciej, lepiej. Sekret efektywności.” w dzisiejszym świecie może być dla nas jeszcze bardziej pomocna. Szczególnie, że zarządzanie własnym czasem stało się obecnie tak modne.

Jednak w temacie efektywności pojawia się coraz więcej mitów. Wiele osób nadal wierzy, że są w stanie wykonywać wiele zadań równocześnie. Wpadamy w sidła, które sami na siebie zastawiamy. Nasz sposób pracy staje się przez to paradoksalnie, coraz mniej wydajny.

W tej książce znajdziesz jednak rozwiązanie. Charles Duhigg zrobił dla nas wielką przysługę i zebrał najciekawsze badania związane z planowaniem i realizacją tych planów. Odbył wiele rozmów z osobami, które mogą być dla nas przykładem do naśladowania.

Znajdziesz tu receptę na to, jak w końcu zacząć pracować mądrze. Zamiast gonić własny ogon i ciągle czuć, że jesteś w biegu, możesz zaplanować swój dzień w lepszy sposób. Dzięki tej książce setki osób na świecie zmieniły swoje codzienne postępowania.

Muszę przyznać, że ta książka wpłynęła również na mój sposób pracy. Znalazłem w niej wiele przykładów, które odniosłem bezpośrednio do własnego życia. Najważniejsze jednak było dla mnie to, że nie był to kolejny poradnik, w którym autor pisze o tym co mu się wydaje. Jest to wspaniała książka psychologiczna, która opiera się na solidnych badaniach.

Nie mogłem się od niej oderwać, bo przykłady różnych osób, które się w niej pojawiają, były dla mnie bardzo bliskie i osobiste. Myślę, że również Ty znajdziesz kilka swoich własnych zachowań w tej książce. Jeżeli chcesz pracować mądrze i naprawdę wykorzystywać swój czas, polecam Ci tę książkę z wielką radością.

Możesz ją kupić klikając TU. Jest to link reklamowy, a część środków ze sprzedaży tej książki, będę mógł wykorzystać do dalszego rozwoju mojego bloga, za co Ci bardzo dziękuję.

Robert B. Cialdini - blog psychologiczny.Pre-swazja. Jak w pełni wykorzystać techniki wpływu społecznego. – Robert B. Cialdini

Kolejna książka Roberta Cialdiniego nie bez powodu znalazła się w moim zestawieniu. Moim zdaniem badania psychologiczne Cialdiniego wpłynęły na życie wielu z nas. Jest on nazywany ojcem psychologii perswazji i myślę, że zasłużył na to miano.

Jest on dla mnie jednym z najważniejszych psychologów. To dzięki jego książce, zacząłem poznawać świat psychologii, który pochłonął mnie bez reszty. Nowa książka „Pre-swazja” to kwintesencja tego, za co najbardziej cenię Roberta Cialdiniego.

Jest to książka całkowicie praktyczna. Nie znajdziesz w niej zbędnego teoretyzowania, ale poznasz konkretne mechanizmy, które wpływają na Twoje decyzje każdego dnia. Nie jest to jednak typowa książka o perswazji i technikach manipulacji.

W tej książce Cialdini opisuje, jak ważne jest przygotowanie odpowiednio gruntu, aby perswazja była skuteczna. Cofa się o kilka kroków i pokazuje nam w jaki sposób nasze otoczenie wpływa na nas każdego dnia.

Myślę, że czytając tę książkę, wiele razy powiesz sobie w duchu „też tak miałam”. A to chyba najlepszy dowód na to, że książka opisuje rzeczy dla Ciebie ważne. Jeżeli zależy Ci na poszerzaniu własnej świadomości i chciałabyś się uodpornić na różne techniki manipulacji, ta książka może Ci się przydać.

Dla mnie jest to książka, do której stale chętnie wracam. Znajduje w niej dużo przykładów, którymi mogę podzielić się z najbliższymi, którzy nie do końca rozumieją właśnie podjęte decyzje. Otwiera to im w zdumiewający sposób oczy. Czasami jeden przykład wystarczy, aby zrozumieli coś, nad czym głowili się od dłuższego czasu. Warto rozumieć podstawowe analizy statystyczne, aby w pełni wykorzystać wiedzę z tej książki książki.

Po przeczytaniu tej książki zaczniesz uważniej przyglądać się własnym decyzjom. Będziesz szukała czynników, które mogły wpłynąć na Twój wybór. Myślę, że to dobry sposób, aby przejąć większą kontrolę nad własnym życiem. Ta książka pomoże Ci żyć w sposób bardziej świadomy.

Książkę możesz kupić TU. Tak jak poprzednio, jest to link reklamowy, a cześć zysku ze sprzedaży książki zostanie przeznaczona na dalszy rozwój mojego bloga.


A moje ulubione książki możesz znaleźć oczywiście w moim sklepie z inspiracjami. Zapraszam Cię tam serdecznie.


Podsumowanie?

Starałem się wybrać książki, które będą dla Ciebie łatwo dostępne. Myślę, że każdą z nich warto przeczytać. Jeżeli interesujesz się psychologią, będzie to dla Ciebie czysta przyjemność. W tych książkach znajdziesz wiele odpowiedzi na pytania, które możesz zadawać sobie już od dawna.

Wybierz książkę, która pomoże Ci w Twojej obecnej sytuacji. Możesz też wybrać tą, której temat ciekawi Cię w danym momencie najbardziej. Jednak z pełnym przekonaniem polecam Ci wszystkie trzy książki, ponieważ wiem, że Ci się spodobają.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Po więcej ciekawych artykułów ze świata psychologii zapraszam Cię na mojego Facebooka: Psychologia, coaching i rozwój osobisty.

Polecam Ci również dwa artykuły:

Dlaczego warto czytać stare książki? – 3 konkretne powody.

Twój punkt widzenia zależy od… 

4 KOMENTARZE

  1. Czytał Pan może książkę „As you do” szukam jej ale nie mogę znaleźć ,może Pan mi pomoże …proszę o informację

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here