To już kolejny artykuł, w których chcę Ci polecić książki, które naprawdę warto przeczytać. Często pytanie mnie o książki, którymi warto się zainteresować. Kiepskich książek jest obecnie bardzo dużo. Coraz trudniej wybrać te naprawdę wartościowe. Dlatego, jeżeli chcesz przeczytać ciekawą książkę związaną z psychologią, koniecznie przeczytaj ten wpis.

Przyjemność. Dlaczego lubimy to, co lubimy?Przyjemność. Dlaczego lubimy to, co lubimy? – Paul Bloom

Czy zastanawiałaś się kiedyś nad tym, skąd tak naprawdę wiesz, co jest dla Ciebie przyjemne? Bardzo dużą rolę w kontekście przyjemności, przypisujemy popędom biologicznym. Kiedy myślisz o przyjemności, pewnie od razu do głowy przychodzi Ci tylko jedno. Oczywiście chodzi o seks.

Takimi popędami biologicznymi mogą być również głód i pragnienie. Jednak czy nie wydaje Ci się to zbyt uboga definicja przyjemności? Moim zdaniem przyjemność to coś więcej niż popędy biologiczne, dlatego sięgnąłem po tę książkę i jestem zachwycony.

To prawdziwa gimnastyka dla mózgu. Tyle razy podczas czytania musiałem się zastanawiać nad swoim sposobem patrzenia na świat. Czasami wręcz nie mogłem uwierzyć, że ktoś był na tyle odważny, aby zrobić tak śmiałe badania naukowe. Jednak dzięki nim wiemy dużo więcej o naszej prawdziwej naturze.

Książkę poleca sam Stiven Pinker, który jest dla mnie wielkim autorytetem w świecie psychologii i tego jak o psychologii można pisać. Kiedy przeczytałem, że Pinker uważa, że Paul Bloom jest jednym z najlepiej piszących autorów w świecie nauki o umyśle, musiałem to sprawdzić.

Muszę przyznać, że Paul Bloom nie miał łatwego zadania. Poruszył w tej książce bardzo trudny temat, który w wielu sytuacjach wydaje się nam absolutnie nieintuicyjny. Jednak książkę czyta się świetnie. W końcu można zrozumieć temat przyjemności w bardziej świadomy sposób. Myślę, że ta wiedza przyda się wielu z nas.

Dlatego jeżeli zastawiasz się, dlaczego niektórzy są w stanie wydać milion dolarów na obraz znanego autora, zamiast kupić sobie kilka tanich kopii, musisz przeczytać tę książkę. Znajdziesz w niej odpowiedź na pytanie, czy każdą potrzebę związaną z przyjemnością można zaspokoić? Czy naprawdę każda przyjemność jest dla nas dobra?

Kiedy zmierzysz się z tymi pytaniami, będziesz lepiej rozumiała swoje zachowanie. Dodatkowo możesz też zrozumieć zachowanie Twoich bliskich, które do tej pory wydawało Ci się absolutnie nie do zaakceptowania. Ta książka pozwoli Ci lepiej zrozumieć naturę człowieka. Pokazuje ona również, jak dużą role w naszym życiu odgrywają emocje. Naprawdę warto przeczytać.

Włam się do mózgu – Radosław KotarskiWłam się do mózgu – Radosław Kotarski

Mógłbym napisać, że jest to książka, która pokazuje jak się uczyć, aby się nauczyć. Jednak byłby to zbyt powierzchowny opis. Ta książka odkrywa przed czytelnikiem tajniki ludzkiego mózgu, które odpowiadają za cały proces uczenia się.

W końcu nie chodzi tylko o to, aby coś wykuć na blachę i za parę dni zapomnieć. Chcielibyśmy uczyć się szybko i skutecznie, ale także pamiętać niektóre informacje przez lata. Czy nasz sposób nauki temu sprzyja? Jak pokazują badania, zdecydowanie nie.

Uczymy się w zły sposób, który całkowicie nie jest dostosowany do potrzeb naszego mózgu. Jednak nigdy nie jest za późni, aby to zmienić. W tej książce znajdziesz 13 metod, które ułatwią Ci naukę. Nie musisz stosować ich wszystkich. Warto jednak poznać je wszystkie, aby wybrać te, które są najlepsze dla Ciebie i są dopasowane do materiału, którego masz się nauczyć.

Jeżeli mógłbym cofnąć się do liceum, albo na studia, chciałbym zabrać tę książkę ze sobą. Nie popełniłbym wtedy tylu błędów, które spowodowały, że moja nauka nie zawsze była efektywna. A najważniejsze jest to, że dostosowanie sposobów nauki do własnych preferencji, jest dla nas największą inwestycją czasu.

Moją największą bolączką, zawsze była nauka języków obcych. Po przeczytaniu tej książki wiem, dlaczego tak było. Sam rzucałem sobie kłody pod nogi i nie osiągałem oczekiwanych efektów. Jednak teraz postanowiłem to zmienić. Chcę sprawdzić, jak w praktyce zadziałają metody, których się nauczyłem. Rozpoczynam właśnie naukę języka włoskiego i niedługo będę o tym pisał trochę więcej.

Jednak nie chcę abyś pomyślała, że ta książka przyda się tylko dla osób w szkole średniej, czy na studiach. W końcu w dzisiejszym świecie, ciągle musimy się uczyć czegoś nowego. Czy nie lepiej zaoszczędzić sobie trochę czasu i nauczyć się jak lepiej się uczyć? Przyda się to w każdej życiowej sytuacji.

Ta książka będzie chyba moim ulubionym prezentem, który będę dawał dla bliskich. Chcę, aby więcej osób pozbyło się tych negatywnych nawyków związanych z uczeniem się. Bardzo ważne jest dla mnie to, że książka jest oparta na naukowych dowodach, a nie gdybaniu autora. Dlatego z ręką na sercu mogę ją polecić każdemu.

Powiększ DRIVE. Kompletnie nowe spojrzenie na motywacjęDRIVE. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację. – Daniel H. Pink

O motywacji powstało już wiele bardzo złych książek. Czytałem ich naprawdę sporo i nigdy bym Ci ich nie polecił. W wielu sytuacjach autorzy książek o motywacji, zamieniają się w wróżbitów, którzy opisują jakiś wyimaginowany świat.

Jednak w końcu trafiłem na DRIVE. Jest to świetna książka o motywacji. Bo łączy ona w sobie wiedzę z książek, które czytałem na studiach psychologicznych i niestety są one trudne w odbiorze, z wiedzą z codziennego życia. Nie jest to więc książka, która ma Cię zmotywować do konkretnego działania. Ta książka pomoże Ci zrozumieć samą istotę motywacji.

Kiedy obserwuję jak niektórzy szefowie podchodzą do motywowania swoich pracowników, to wydaje mi się, że nie powinni oni mieć wstępu na teren firmy, dopóki nie przeczytają tej książki. W dzisiejszym świecie wiedza nie jest problemem, leży na wyciągnięcie ręki. Dlatego zastanawiam się, dlaczego tak wiele osób nadal powiela mity związane z motywacją, które świat psychologii już dawno odrzucił?

Po przeczytaniu tej książki nie będziesz w stanie myśleć już w ten sam sposób. Pewne myśli zaczną kiełkować w Twojej głowie i będziesz zwracała większą uwagę na błędy w motywowaniu innych. Możesz zdać sobie sprawę, że sama do tej pory popełniałaś takie błędy.

Jeżeli masz dzieci, partnera, bliskich, na których Ci zależy, albo przyjaciół, którym chciałaś pomóc, możesz być pewna, że jakieś błędy już przerobiłaś. Przyszła pora, abyś w końcu zmieniła swoje podejście do motywacji. Myślę, że ta książka może Ci w tym pomóc.

Najważniejsze jest jednak to, że w tej książce nie znajdziesz BZDUR. Znajdziesz tam konkretne przykłady, które na długo zostaną w Twojej pamięci i sprowokują Cię do myślenia. Jestem tego pewien. Dlatego jeżeli chcesz lepiej zrozumieć siebie i swoją motywację, koniecznie sięgnij po tę książkę. Sięgnij po nią również, jeżeli chciałabyś lepiej zrozumieć zachowanie i decyzję swoich bliskich.


A moje ulubione książki możesz znaleźć oczywiście w moim sklepie z inspiracjami. Zapraszam Cię tam serdecznie.


Na zakończenie

Mam nadzieję, że sięgniesz przynajmniej po jedną z tych książek. Każda z nich jest wyjątkowa i może pomóc Ci zmienić Twój sposób myślenia. Jeżeli zastanawiasz się co przeczytać w pierwszej kolejności, sięgnij po książkę, która może odpowiedzieć na Twoją obecną sytuację lub problemy, które pojawiły się w Twoim życiu.

Wiem, że bardzo lubicie takie zestawienia książek. Często do mnie piszecie, abym polecił jakąś książkę w konkretnym temacie. Dlatego co jakiś czas publikuję na blogu zestawienie, do którego mogę odsyłać zainteresowanych.

Te książki mogę polecić z pełną świadomością. Wiem, że możesz się z nich dużo nauczyć. Wiem również, że mogą one realnie wpłynąć na Twoje życie. Dlatego jeżeli szukasz wartościowych książek psychologicznych, sięgnij po sprawdzone pozycje.

A może w komentarzu zostawisz mi informację na temat Twojej ulubionej książki psychologicznej? Będzie mi bardzo miło i z góry Ci za to dziękuję.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Zapraszam Cię również na mojego Facebooka: Psychologia, coaching i rozwój osobisty.

 

A tu znajdziesz inne artykuły na temat ciekawych książek psychologicznych:

3 wyjątkowe książki psychologiczne, które każdy powinien znać.

Kolejne 3 książki psychologiczne, które mogą zmienić Twoje życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here