Dostaje coraz więcej pytań o to, jakie książki psychologiczne warto przeczytać. Wiem, że jest ich sporo na rynku i wiele osób ma problem, którą z nich wybrać. W tym artykule przygotowałem dla Ciebie zestaw trzech książek, które mogą zmienić Twoje życie. Powinnaś szczególnie się nimi zainteresować, jeżeli chcesz poprawić relacje w swoim związku.

Alfabet miłości – Bogdan Wojciszke, Renata Mazurowska

Alfabet miłości - Bogdan Wojciszke, Renata MazurowskaCzy wiesz, czym tak naprawdę jest miłość? A może zastanawiasz się, czy można na nią w jakikolwiek sposób wpływać świadomie? Czy miłość da się zrozumieć? Czy zmiany w związku są nieuniknione? Czy miłość i związki długoterminowe mają jeszcze sens w dzisiejszym świecie?

To tylko kilka pytań, na które znajdziesz odpowiedź w tej książce. Mimo tego, że książka jest bardzo krótka, jest wypełniona po brzegi najświeższymi informacjami na temat miłości. Zdziwisz się jak wiele uwagi poświęcają na zgłębienie tego tematu psychologowie.

Jednak najciekawsze jest to, że pomimo tak wielu prowadzonych badań, nadal tak mało wiemy na temat miłości. Ta wiedza gdzieś nam umyka i stale popełniamy te same błędy. Dlaczego nie potrafimy zwracać na nie uwagi? Dlaczego w temacie miłości jest tak wiele mitów i stereotypów?

Książka jest wyjątkowa, bo jest ona rozmową terapeutki (praktyka) z najwybitniejszym specjalistą od badań tematu miłości w Polsce. Takie zderzenie dwóch osobowości pokazuje, jak szerokim tematem jest miłość. Co ciekawe, praktyka i teoria związana z miłością, bardzo dobrze się uzupełniają. Dawno nie widziałem badań naukowych, których wyniki można wprowadzić tak łatwo do swojego codziennego życia.

Dlaczego warto przeczytać Alfabet miłości? Ponieważ każdy z nas chce kochać i być kochanym. Chcemy, aby nasze związki były wyjątkowe. Chcemy uczyć się okazywać swoją miłość na wiele różnych sposobów. Dzięki temu nasze życie staje się dużo ciekawsze. Alfabet miłości pozwala nam spojrzeć na związek z zupełnie nowej perspektywy. Jeżeli ten temat jest Ci bliski, koniecznie musisz przeczytać tę książkę.

Slow sex. Uwolnij miłość – Hanna Rydlewska, Marta Niedźwiecka

Slow sex. Uwolnij miłośćMyślę, że ta pozycja w tym zestawieniu zaskoczy Cię najbardziej. Jeżeli czytasz mojego bloga regularnie, wiesz na pewno, jak duże znaczenie przywiązuję do uważności w życiu. Od dawna szukałem książki, którą mogę polecać moim klientom, aby nauczyli się uważności właśnie w sferze seksualnej.

Myślę, że ta książka może rozwiązać wiele problemów, o których tak trudno jest nam mówić. Wiem, że wiele osób już po przeczytaniu samego tytułu będzie sceptyczna. Bo czemu seks ma być „slow”? I o co w ogóle chodzi w tym modnym ostatnio podejściu slow? O tym możesz przeczytać więcej w artykule Psychologia w tempie „slow”. Mam nadzieję, że rozwieje on Twoje obawy.

Ta książka nie skupia się na ilości, ale na jakości w seksie. Już od samego początku może burzyć Twoje przyzwyczajenia dotyczące gry miłosnej. Marta Niedźwiedzka opowiada o swojej praktyce, w której uczy pary, w jaki sposób mogą czerpać prawdziwą przyjemność ze swojego życia. Nie chodzi tu jednak o nauczenie się kilku technik, czy pozycji seksualnych. Chodzi tu o coś znacznie więcej.

Książka ta jest idealnym uzupełnieniem do Alfabetu miłości. Pokazuje, że miłość nie jest dana nam raz na zawsze. O miłość trzeba ciągle się starać i dbać, aby między nami nie zgasł ten płomień. Nie ma się co oszukiwać, jeżeli w związku brakuje seksu, coś jest nie tak. Jednak nie jest już takie oczywiste, co konkretnie jest nie tak. Po przeczytaniu tej książki, możesz zacząć inaczej patrzeć na swojego partnera i Wasze dotychczasowe sypialniane zabawy.

Moim zdaniem ta książka ma jeszcze jedną ogromną zaletę. Pokazuje ona, że nad związkiem można pracować. Dokładnie wyjaśnia przyczyny, dlaczego w niektórych relacjach się po prostu nie układa. Pokazuje, że oddalanie się od siebie partnerów jest procesem, który można zatrzymać. Trzeba tylko wiedzieć, w którym momencie i w jaki sposób interweniować.

Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym – Daniel Kahneman

Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnymDwie wcześniejsze książki były bardzo praktyczne. Wszystko czego się z nich dowiesz, można od razu wprowadzić do swojego życia. W tej książce możesz znaleźć coś innego. Dowiesz się z niej w jaki sposób działa ludzki umysł. Dzięki temu zrozumiesz, jak wprowadzone przez Ciebie zmiany, wpłynęły na Twoje życie. Zrozumiesz lepiej sam mechanizm zmiany.

Jest to książka, która uczy nas myśleć. Rozprawia się z mitami, które w psychologii i życiu codziennym, były powtarzane przez lata. Jeżeli do tej pory wierzysz w to, że człowiek jest racjonalny, po prostu musisz przeczytać tę książkę. Pokazuje ona jak mocno wpływają na nasze życie emocje. Można powiedzieć, że człowiek najczęściej myśli w trybie szybkim i zupełnie nie zdaje sobie z tego sprawy.

Stale popełniamy te same błędy. Jednak czy jesteśmy świadomi dlaczego? A może już samo uświadomienie sobie przyczyn tych błędów, wpłynęłoby pozytywnie na nasze życie? Mechanizmy psychologiczne, które zostały opisane w tej książce, są na co dzień wykorzystywane w wielu dziedzinach. Spotkasz się z nimi w reklamie, sprzedaży, a nawet podczas randek i spotkań z rodziną.

Dlatego moim zdaniem warto zadbać o większą świadomość tego, w jaki sposób działa świat, w którym żyjemy. Jestem pewien, że wiele osób będzie czytało tę książkę, co chwile przecierając oczy ze zdumienia. Tak wiele w naszych głowach mamy błędnych przekonań na temat otaczającego nas świata.

Jestem pewien, że po przeczytaniu tej książki, nie da się wrócić do dawnego sposobu myślenia. Zaczynasz zauważać pewne procesy i mechanizmy psychologiczne, których do tej pory nie byłaś świadoma. Dopiero kiedy je zauważysz, przekonasz się jak są one popularne. Przyznaję, że ta książka jest niezłym sposobem na to, aby zmienić swoje podejście do świata.

Podsumowanie?

Jestem przekonany, że zaskoczył Cię mój kolejny zestaw 3 książek psychologicznych. Mam nadzieję, że zachęciłem Cię do sięgnięcia po każdą z nich. Są naprawdę wyjątkowe. Warto przeczytać je w takiej kolejności jak tu opisałem, bo dzięki temu będziesz mogła je znacznie lepiej zrozumieć.

Bardzo ciekawe jest to, że wiele mechanizmów psychologicznych działa tak samo w różnych sferach Twojego życia. W pierwszej książce dowiesz się czegoś na temat miłości i uczuć. W drugiej przekonasz się, że życie seksualne może być dużo ciekawsze, niż wydawało Ci się do tej pory. A ostatnia książka pokaże Ci, że tak naprawdę wszystkie sfery Twojego życia są ze sobą ściśle powiązane.

Dlatego tak często podkreślam, że pracując nad rozwojem w jakimś aspekcie swojego życia, można zupełnie nieświadomie, zmienić całe swoje życie. Po prostu pewne umiejętności i mechanizmy psychologiczne są uniwersalne. Nie jest ważne w jakim kontekście się ich nauczysz, jeżeli będziesz potrafiła je wykorzystywać w różnych sytuacjach.

Z pełną świadomością polecam Ci te książki. Mam nadzieję, że będzie to dla Ciebie przyjemna lektura. A o kolejnych książkach psychologicznych pewnie napiszę za jakiś czas. Jest to gorący i ważny temat, który ciągle do mnie wraca. Dlatego możesz być pewna, że jeszcze nie raz przypomnę Ci o jakiejś ciekawej książce.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Zapraszam Cię również na mojego Facebooka: Psychologia, coaching i rozwój osobisty.