3 książki psychologiczne, które odmieniły moje życie.

Są takie książki, po których przeczytaniu, nie możesz zasnąć w nocy. Te wszystkie myśli, które masz w głowie, zaczynają układać się w jedną całość. A wszystko zaczęło się od tych 3 książek psychologicznych…

Zmiany w moim życiu, zaczęły się właśnie w momencie, kiedy zacząłem czytać. To książki rozbudziły we mnie pasję do psychologii. To książki odkryły przede mną świat psychologii społecznej i pokazały jak silny wpływ na człowieka ma społeczeństwo. To książki pokazały mi, że człowiek jest bardziej skomplikowany niż mogło by się wydawać.

Zacząłem poznawać coraz więcej eksperymentów psychologicznych. Na początku traktowałem to jako ciekawostki. Takie rozwiązywanie zagadek. Zagadek, które pozwoliły mi odkryć wiele prawidłowości, które rządzą naszym światem i wpływają na nasze decyzję.

Psychologia eksperymentalna, to często suche fakty. Opisy eksperymentów, które na początku trudno było mi zrozumieć. Jednak niektórzy autorzy, potrafią nawet z suchych faktów, napisać wyjątkowo porywającą opowieść, a statystyki prezentują na obrazowych przykładach.

To właśnie o takich książkach psychologicznych chcę Wam opowiedzieć. O książkach, których autorzy, zapraszają nas do świata psychologii. To opowieść o książkach, dzięki którym macie szansę lepiej poznać samych siebie.

Poza schematem. Sekrety ludzi sukcesu – Malcolm Gladwell

schematAutor tej książki Malcolm Gladwell, nie jest psychologiem. Jest dziennikarzem, który pasjonuje się psychologią, socjologią i marketingiem. Powiedział bym nawet więcej, pasjonuje się różnymi sposobami oddziaływania na społeczeństwo.

To właśnie widać wyraźnie w jego książkach. Są one głęboką analizą, problemów, z którymi często spotka się w swoim życiu każdy z nas.

Magazyn „Times” uznał go za jednego ze 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Można więc powiedzieć, że jego słowa wpływają na życie setek tysięcy osób na całym świecie.

Książka zbudowana jest na wyjątkowym kontraście. Z jednej strony Gladwell podkreśla istotną rolę szczęścia, które jest potrzebne do odniesienia naprawdę spektakularnego sukcesu. Z drugiej jednak strony, pokazuje, że ciężka praca jest kolejnym kluczem do sukcesu. Z pozoru może się wydawać, że te poglądy się wykluczają. Jednak jak pokazuje autor, sukces często jest połączeniem ciężkiej pracy i szczęścia.

Nie jest to jednak szczęście przypadkowe. Sukces to pewne dopasowanie swoich działań do otoczenia i czasów, w których żyjemy. Ta książka jest więc zbiorem historii osób, które wykorzystały swoją okazję i dzięki temu odniosły sukces.

Książka popularyzuje również słynną teorię, która mówi o tym, że aby stać się mistrzem w jakiejkolwiek dziedzinie, trzeba się nią zajmować przez 10 tysięcy godzin. Jeżeli znacie i używacie tej teorii, warto wiedzieć w jakich okolicznościach ona powstała.

W książce „Poza schematem” poznamy prawdziwą historię Beatlesów. Poznamy również przeszłość Billa Gatesa, która jest ściśle związane z jego sukcesem w Microsoft. Poznamy też historię z pozoru zwykłych ludzi, którzy mogą być podobni do nas lub do naszych znajomych. Jednak wszystkie te historie łączy jeden fakt, osoby te w wyjątkowy sposób podchodziły do swojego życia i swojego sukcesu.

Nawet słowo sukces, nie jest tak istotne w tej książce. Pokazuje ona raczej drogę i dążenie do określonego celu. Często właśnie podczas tej drogi odnajdujemy swoje prawdziwe powołanie.

Czasami musimy popełnić wiele błędów, zanim znajdziemy jedno właściwe rozwiązanie. Jest to wyjątkowa książka psychologiczna. Skłania nas do przemyśleń na temat własnego życia. Skłania nas do przemyśleń na temat otoczenia w którym żyjemy.

Można ją czytać z zapartym tchem i trudno się od niej oderwać. Książka ta uświadomiła mnie, że warto poszerzać własne horyzonty. Warto szukać rozwiązań, korzystając z wiedzy innych.

Pokazała mi jednak jeszcze jedną ważną rzecz. Bez względu na wszystko, nasza praca i wysiłek może się zwrócić. Musimy jednak odnaleźć radość w tym co robimy, bo inaczej nie będziemy na tyle wytrwali, aby doczekać do ostatniej z tych 10 tysięcy godzin.

Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka – Robert B. Cialdini

wywieranie-wplywuMuszę przyznać, że tytuł dla wielu osób może być odpychający. Od razu więc uprzedzę, że Robert B. Cialdini jest uznanym profesorem psychologii. Nie jest to szarlatan, który próbuje przekonać nas do skuteczności swoich magicznych sztuczek.

Cialdini jest wyjątkowym psychologiem. Dla wielu moich kolegów i koleżanek ze studiów, był on główną inspiracją do rozpoczęcia studiów z psychologii.

Ta książka wywraca spokojny świat do góry nogami. Zaczynamy dostrzegać prawidłowości, które tym światem rządzą. Po jej przeczytaniu, zaczynamy przyłapywać się na tym, że już kilka razy, daliśmy się nabrać na te stare i sprawdzone sztuczki.

W tej książce znajdziesz wyjaśnienia wszystkich najbardziej znanych i rozpowszechnionych technik wywierania wpływu społecznego. Techniki te od lat stosują sprzedawcy i specjaliści od reklamy. Jednak w książce Cialdiniego znajdziesz nie tylko opis tych technik.

Znajdziesz również badani psychologiczne, które próbują wyjaśnić mechanizm tych zjawisk. Jednak najważniejsze, że znajdziesz tu również sposoby na obronę, przed tymi manipulacyjnymi technikami. Ważna jest tu statystyka, a więc powtarzalność prezentowanych metod.

Jest to książka, po przeczytaniu której, na pewno będziesz patrzył na świat w zupełnie inny sposób. Uprzedzam Cię o tym z góry, ponieważ wiem, że po jej przeczytaniu, nie da się po prostu wrócić do swojego „zwyczajnego życia”.

Zaczniesz dostrzegać manipulację, a z czasem zaczniesz się uśmiechać, kiedy świeżo upieczony sprzedawca, będzie chciał zastosować na Tobie jedną z takich technik.

Ta książka otworzyła mi oczy. Z jednej strony pokazała, że świat nie jest taki prosty, jak mogło mi się wydawać. Z drugiej pokazała mi jednak, że światem rządzą pewne schematy. Jednak nieznajomość tych schematów jest dla nas bardzo niekorzystna.

Stale popełniamy te same błędy i nie wiemy dlaczego. Książka buduje naszą świadomość. Buduje w nas zaufanie do samych siebie. Stara się również pokazać, w jaki sposób funkcjonujemy w świecie społecznym. Bo to właśnie świat społeczny, jest tu wyraźnie pokazany.

Tak właśnie narodziła się moja miłość do psychologii społecznej. Zrozumiałem, że chcę odkrywać takie prawidłowości, aby pokazywać ludziom, że można żyć bardziej świadomie. Bo w końcu życie świadome, może być dla nas powodem do szczęścia.

Jest to wyjątkowa książka psychologiczna do której będziesz często wracać. Sam do niej wracam, bo obserwując życie społeczne, ciągle dostrzegam nowe zastosowanie przedstawionych tam mechanizmów.

To książka pełna praw psychologicznych, które możesz zastosować w swoim życiu już od pierwszego przeczytania. Jeżeli miałbym polecać Ci coś z zakresu psychologii, książka Cialdiniego „Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka”, byłaby na pierwszym miejscu. Jeżeli chcesz kupić książkę, możesz znaleźć ją TU.

Niewidzialny goryl. Dlaczego intuicja nas zawodzi? – Christopher Chabris, Daniel Simons

gorylJeżeli ktoś uważa, że o psychologii poznawczej, nie można mówić w ciekawy sposób, powinien koniecznie przeczytać tę książkę. Jest ona fantastycznym zbiorem opowieści, które tłumaczą, co dokładnie dzieje się w naszym mózgu.

Christopher Chabris i Daniel Simons to dwaj psycholodzy, którzy mają niezwykłą lekkość, opowiadania o skomplikowanych mechanizmach ludzkiego mózgu w sposób, który może zrozumieć każdy czytelnik.

Ta książka uświadamia nas, że nie wszystko jest takie, jak nam się wydaje. Pokazuje, że nasz umysł działa w zupełnie inny sposób niż do tej pory sądziliśmy. Pokazuje nam jak silne oddziaływanie na nasze życie ma klątwa wiedzy, o której pisał ostatnio Paweł Tkaczyk  i Artur Jabłoński.

W swojej książce Chabris i Simons pokazują, jak można połączyć różne wyniki badań, w jedną ciekawą opowieść. Dodatkowo szukają też konkretnych przykładów z życia codziennego, które mogą ukazać nam te mechanizmy psychologiczne, w prawdziwym i naturalnym środowisku.

To wyjątkowe podejście do przedstawiania badań z psychologii poznawczej. A jak wiemy, najlepiej uczymy się na konkretnych przykładach, które potrafimy zrozumieć.

Jest to naprawdę świetna lektura, w której znajdziemy kilka ciekawych zagadek. Jak to się dzieje, że atrakcyjne osoby, są łagodniej traktowane w sądzie? Czy to tylko przypadek, czy da się to udowodnić naukowo?

A może zastanawialiście się kiedyś, co mają wspólnego przestępcy i mistrzowie szachowi? Nawet jeżeli nigdy nie przyszło Wam do głowy takie pytanie, to gwarantuje, że odpowiedź mocno Was zaskoczy. Ta książka jest pełna takich smaczków.

Najważniejsze jest jednak to, że wszystko opiera się tu na badaniach i statystycznej analizie danych. Z jednej strony może się wydawać, że przykłady te, są zbyt kontrastowe. Jednak jak poznacie całość, to zrozumiecie, dlaczego autorzy użyli właśnie takich przykładów.

Jest to książka o złudzeniach, które towarzyszą nam w życiu na każdym kroku. Nasza pamięć jest zawodna, wszyscy to wiedzą. Jednak prawda jest taka, że nasza pamięć jest zdecydowanie bardziej skomplikowana, niż nam się wydaje. Pamięć to nie film, który odtwarzamy i czekamy na znane nam zakończenie. Pamięć to ciągły proces, który może zmieniać nasze wspomnienia.

Mimo, że ta książka psychologiczna, została napisana już kilka lat temu, jej przekaz jest nadal aktualny. Może się nawet wydawać, że opisuje naszą aktualną rzeczywistość. W końcu atakowani jesteśmy z każdej strony, przez falę bodźców, które mają za zadanie wpłynąć na nasze decyzje. Reklamy są naszymi cieniami, które stale towarzyszą nam w życiu. Szukamy szybkich i skutecznych sposobów na rozwój. Czy jednak możemy zaufać własnej intuicji?

Niewidzialny goryl to wyjątkowa książka psychologiczna. Każdy powinien ją przeczytać. Pokazuje ona naszą rzeczywistość, nasze otoczenie i społeczeństwo w którym żyjemy z zupełnie innej strony. Pokazuje nam stronę człowieczeństwa o jakiej do tej pory nawet nie śniliśmy. Pokazuje nam prawdę, do której ludzkość dochodziła od lat.

Szkoda by było nie wykorzystać tej ogromnej wiedzy. Ta książka zmieni Twój sposób patrzenia na rzeczywistość. Dla mnie była ona wyjątkową podróżą do świata iluzji naszych umysłów. Aż trudno uwierzyć, że autorom udało się w tak łatwy i przystępny sposób opowiedzieć nam o tym, w jaki sposób myśli człowiek. Jeżeli jeszcze nie wiesz, kim jest tytułowy „goryl” powinieneś jak najszybciej sięgnąć po tę książkę.

Podsumowanie?

Zabrałem Was w krótką podróż do mojego świata. Pokazałem trzy wyjątkowe książki psychologiczne, które odmieniły moje życie. Po tej lekturze, zacząłem inaczej patrzeć na świat. Zacząłem doszukiwać się sensu i znaczenia, praktycznie w każdej sytuacji.

Tak narodziła się moja ciekawość. Zagłębiałem się w świat psychologii. Poznawałem wyniki wielu eksperymentów, a także przeprowadzałem własne. Jednak najważniejsze dla mnie było to, że zacząłem poszerzać własną perspektywę. Zacząłem w inny sposób patrzeć na otaczający mnie świat. Wszystko przestało być już takie oczywiste. Świat nie jest w końcu taki prosty.

Pamiętaj, że to Twój wybór, po którą z tych książek sięgniesz. Każda jest wartościowa i jedyna w swoim rodzaju. Pamiętaj, że wybór jednej z tych książek, podobny jest do wyboru, którego musiał dokonać Neo z filmu Matrix. Chcesz poznać prawdziwy świat, czy żyć w wyimaginowanej rzeczywistości? Czerwona czy niebieska tabletka? Ty wybierasz…

Pozdrawiam,
Patryk Wójcik – psycholog.

ps. słówko „odmieniły” w tytule nie jest przypadkowe, ale jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, wejdź na mojego Facebooka: Psychologia, coaching i rozwój osobisty.

Potrzebujesz wsparcia? Umów się na BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Dlaczego tak bardzo boimy się samotności?

Czy w dzisiejszym świecie samotność jest jeszcze dla kogoś problemem? Przecież nowoczesne technologie umożliwiają nam niemal natychmiastowy kontakt z każdą osobą na świecie. Czy nie jest tak, że mamy coraz większe poczucie więzi z innymi ludźmi? Dlaczego więc tak...

Kiedy ON mówi, że kocha, a tak naprawdę znaczy to coś innego.

Czy wszyscy mężczyźni kłamią? Czy używają ważnych słów tylko po to, aby osiągnąć swój cel? Czy świat jest pełen tchórzy, którzy nie potrafią powiedzieć Ci prosto w oczy, że wasz związek nie ma przyszłości? Porozmawiajmy o osobach, dla których miłość nie znaczy zbyt...

Jestem Ania i jestem Perfekcjonistką – Czy można tak żyć? Odc. 1

Cześć, mam na imię Ania i jestem perfekcjonistką. Powtarzam to zdanie w swojej głowie już od kilku dni. Jednak jeszcze ani razu nie odważyła się go wypowiedzieć nagłos. To wszystko stałoby się zbyt realne. Wiem, że dłużej moje życie nie może wyglądać w ten sposób....

3 umiejętności, które wzmocnią Twoją psychikę. Warto o nie zadbać jeszcze w tym miesiącu.

Każdy z nas miewa słabsze chwile. Wątpimy wtedy w siebie i cel naszych działań. Widzimy świat w czarno-białych barwach. Jednak niektórzy z nas dużo szybciej potrafią się z tego stanu otrząsnąć. Potrafią szybciej podnieść się po porażce, a kryzysy są dla nich momentami...

Nie pozwól, aby ONI odebrali Ci radość z życia! Jak się przed tym bronić?

Budzisz się chwile przed budzikiem. Wstajesz pełna energii. Czujesz w kościach, że to będzie dobry dzień. Patrzysz w lustro i się do siebie uśmiechasz. Rozpiera Cię pozytywna energia. Wchodzisz z werwą do biura i nagle BUM. Trafiasz na ścianę negatywnych emocji....

9 komentarzy

 1. Asia

  Tę drugą muszę koniecznie przeczytać. Może dzięki technikom autora uda mi się lepiej zmotywować studentów do nauki! 😛

  Odpowiedz
 2. Z naciskiem na szczęscie

  Czytałam z zapartym tchem. Uwielbiam takie pozycje i koniecznie musze po nie sięgnąć.
  Pozdarwiam 🙂

  Odpowiedz
 3. dr

  Dobre rekomendacje. Jednak wiele tych rzeczy, które zawarte są w przedstawionych książkach, można nauczyć się z samego własnego życia. Z obserwacji i doświadczeń jakie nas spotykają na co dzień.

  Odpowiedz
  • Ninehood

   Idealne spostrzeżenie, wynikające jednak właśnie z pobudzenia kreatywnej wyobraźni, obserwacji i świadomości

   Odpowiedz
 4. Webska

  By nie zastanawiać się nad wyborem jednej muszę przeczytać wszystkie 3.

  Odpowiedz
 5. Szymon

  Wie ktoś może gdzie można zakupić : 1. „Poza schematem. Sekrety ludzi sukcesu – Malcolm Gladwell” – na allegro jest za 150-200 złotych i nigdzie indziej nie ma…
  2. „NIEWIDZIALNY GORYL. DLACZEGO INTUICJA NAS ZAWODZI? – CHRISTOPHER CHABRIS, DANIEL SIMONS” – nigdzie nie ma…

  POMOCY!!!

  Odpowiedz
 6. Psychoterapeuta

  Polecam książkę „Nowa Ziemia” (autor: E. Tolle), którą wg mnie powinien przeczytać każdy, niezależnie od wieku, płci, zainteresowań, wykształcenia, pochodzenia itp. Czy to jest książka psychologiczna? Z pewnością, ale nie tylko. To przede wszystkim książka o każdym z nas, jacy jesteśmy podobni, a jednocześnie dlaczego mimo tego podobieństwa na pewnym poziomie jesteśmy tak daleko od siebie. Książka, która odmienia. Jest napisana tak lekko, że zrozumie ją każdy. Myślę też, że nawet zawodowy psychoterapeuta czy psycholog wyciągnie z niej dla siebie bardzo dużo 🙂

  Odpowiedz
 7. Aneta Mazur - weekend z książką

  Ja osobiście polecam autentyczny dziennik ze szpitala psychiatrycznego – Młody bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk – Anki Mrówczyńskiej.

  Rozpoczyna on cykl autobiograficznych książek o borderline Anki Mrówczyńskiej. To intymna i wstrząsająca opowieść o dwudziestosiedmiolatce z pogranicznym zaburzeniem osobowości.
  Przedstawia losy pogrążonej w depresji, nadużywającej alkoholu i okaleczającej się dziewczyny, mającej dość pracy na stanowisku robotnika. Nasilające się myśli samobójcze i kolejne dwie próby skłaniają ją do poszukania profesjonalnej pomocy. To, co udaje się jej dostać, nie wystarcza. Rozpoczyna terapię na Oddziale Dziennym Leczenia Nerwic. Stamtąd zostaje przeniesiona na oddział zamknięty szpitala psychiatrycznego. W szpitalu przez większość czasu zajmuje się spisywaniem swojego życia wewnętrznego. Swoją osobowość postrzega jako podzieloną na pięć części, gdzie każda z nich ciągnie na swoją stronę. W dziewczynie walczą ze sobą chęć życia oraz pragnienie śmierci.
  Czytając tę książkę przenosimy się do świata wewnętrznego narratorki. Poznajemy jej myśli, obawy, rozterki. Dzięki licznym analizom, spoglądamy na świat jej oczami. Ta lektura obudzi w czytelniku emocje, jakie kłębią się w osobie desperacko walczącej o swoje życie – ze sobą samym. Poznaj dylematy, z jakimi zmaga się ktoś, kto czuje silny przymus niszczenia siebie, choć tak bardzo kocha życie.
  Książka polecana, w szczególności studentom psychiatrii, psychologii i psychoterapii oraz początkującym klinicystom i lekarzom, przez magazyny „Charaktery”, „Kwartalnik Psychiatra”, „Psychiatria i Psychoterapia”.

  Odpowiedz
  • Patryk Wójcik

   Dziękuję za ten komentarz. To na pewno ciekawa książka.

   Odpowiedz

Funkcja trackback/Funkcja pingback

 1. https://architekturasukcesu.pl/ - […] 3 książki psychologiczne, które odmieniły moje życie. […]
 2. Czy Architektura Sukcesu to najbielszy blog o psychologii? - […] że zmiana zaczęła się od wpisu 3 książki psychologiczne, które odmieniły moje życie. Jest to wpis, który do tej…
 3. 3 wyjątkowe książki psychologiczne, które każdy powinien znać. - […] książkami związanymi z psychologią, dzieliłem się już wcześniej na swoim blogu w artykule 3 książki psychologiczne, które odmieniły moje…
 4. Dlaczego książki z rozwoju osobistego są takie nudne? - […] książkach, które mnie inspirują, możesz przeczytać w artykule: 3 książki psychologiczne, które odmieniły moje życie. Są też takie książki,…
 5. 10 faktów na temat rozwoju osobistego. - […] 3 książki psychologiczne, które odmieniły moje życie. […]

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This