Minęło już prawie 2 lata od kiedy zacząłem pisać swojego bloga. Przeszedł on już nie jedną rewolucję. Jednak teraz jestem pewien, że Architektura Sukcesu jest blogiem o psychologii i rozwoju. Zdążyłem już lepiej poznać swoich czytelników, dlatego nowe artykuły są tak chętnie czytane. W tym artykule opowiem o kulisach powstania mojego bloga.

Blog o psychologii, rozwoju osobistym, a może o czymś jeszcze?

Długo szukałem swojej drogi. Nie mogłem się zdecydować o czym tak naprawdę będzie mój blog. Założyłem go w momencie, kiedy otworzyłem swoją firmę. Jestem psychologiem i chciałem pracować w biznesie. Mój blog miał być świetnym sposobem na pokazywanie tego, czym chcę się zajmować.

Jednak jak to na początku bywa, podjęte próby nie bardzo przekładały się na jakiekolwiek rezultaty. Pisałem o różnych rzeczach. Jak patrzę na to z perspektywy czasu, były to tematy przypadkowe i niespójne.

Zacząłem trochę pisać o coachingu i zanim się rozkręciłem, zmieniłem temat. Ciągle szukałem swojego stylu pisania. Myślę, że nadal go szukam, ale po napisaniu ponad 200 artykułów, mam już pewną wprawę.

No i chyba najgorszy był sposób pisania w tych pierwszych miesiącach mojego blogowania. Nie dość, że zajmowało mi to bardzo dużo czasu, to jeszcze nikt tego nie czytał. Teraz się nie dziwie, bo teksty nie były przystosowane do czytania w internecie. Był to blok tekstu, który po prostu źle się czytało.

W niektórych sprawach nic nie zastąpi nam praktyki i doświadczenia. Tak jest właśnie z blogowaniem i ogólnie z pisaniem. Tego nie da się nauczyć nawet z najlepszego kursu. Aby zacząć lepiej pisać, trzeba po prostu dużo pisać. Nic odkrywczego, ale do takiego wniosku też trzeba było dojrzeć.

Architektura Sukcesu miała kilka zwrotów. Zaczęło się od pisania o coachingu, później trochę tematów związanych z poszukiwaniem sensu życia i własnej pasji. A później zaczęło się przeplatanie tematów. Najpierw trochę o biznesie, później o psychologii. I tak szarpałem się sam ze sobą.

Teraz już wiem, że chcę tworzyć bloga o psychologii. Myślę, że obecnie jest na to dużo miejsca w polskim internecie. Wszyscy przerzucają się na tworzenie wideo i tak naprawdę nie ma czego poczytać. Tą lukę ma wypełnić właśnie mój blog.

Kiedy nastąpiła zmiana w kierunku bloga psychologicznego?

Myślę, że zmiana zaczęła się od wpisu 3 książki psychologiczne, które odmieniły moje życie. Jest to wpis, który do tej pory jest jednym z najchętniej czytanych na moim blogu. Wtedy coś zaskoczyło w mojej głowie.

Stwierdziłem, że jeżeli ludzie poszukują informacji na temat książek psychologicznych, to temat psychologii naprawdę ich ciekawi. Mam więc sporą grupę potencjalnych czytelników. Muszę jedynie do nich dotrzeć z wartościowymi treściami.

Ten wpis napisałem kilka dni po moich urodzinach w 2016 roku. Potrzebowałem więc jeszcze roku, aby zrozumieć i nauczyć się pisać w taki sposób, aby moi potencjalni czytelnicy, stali się moimi prawdziwymi czytelnikami.

Kolejnym punktem przełomowym był wrzesień tego roku (2017). Wypuściłem swój pierwszy kurs online w temacie rozwoju osobistego: Rewolucja Czy Ewolucja – Dwie Ścieżki Rozwoju. Mimo tego, że kurs nie sprzedał się w takiej ilości jak zakładałem, całą sumę postanowiłem przeznaczyć na promocję mojego bloga.

Fanpage na Facebooku, który prowadzę (Psychologia, coaching i rozwój osobisty) po takim doładowaniu finansowym odżył zupełnie. Nowe osoby pojawiły się na stronie i dzięki temu mój blog zaczyna się rozwijać.

To dało mi niezłą motywację do pisania. W październiku pojawiło się na moim blogu 17 nowych wpisów. Nie wszystkie były o psychologii, jednak każdy z nich do psychologii w pewien sposób nawiązywał.

Dzięki temu na moim blogu pojawiło się w tym miesiącu prawie 8 tysięcy osób. Dla mnie jest to wynik rewelacyjny. Szczególnie, że jak patrzę na statystyki związane z czasem czytania poszczególnych postów, to są one naprawdę obiecujące. Nie dość, że na blogu pojawiają się nowe osoby, to jeszcze chętnie czytają moje wpisy.

W jakim kierunku zmierza blog Architektura Sukcesu?

Myślę, że kierunek został już wyznaczony. Chcę stworzyć najciekawszy blog o psychologii w Polsce. Nie wiem ile czasu mi to zajmie, jednak jestem pewien, że chce się trzymać tego kursu. Odnalazłem temat, który z jednej strony mnie bardzo ciekawi, a z drugiej uwielbiam o nim pisać.

Chciałbym przekazywać wiedzę z zakresu psychologii w ciekawy i obrazowy sposób. Nie chcę, aby był to kolejny blog, który będzie powielał psychologiczne mity. Wiemy już tak dużo na temat naszej psychiki, że warto zmienić kilka swoich przekonań w tym temacie.

Wiele osób zastanawia się dlaczego zwracam się do czytelników w formie żeńskiej. Prawda jest taka, że prawie 70% osób czytających mojego bloga to kobiety. Myślę, że czytelniczek będzie coraz więcej, dlatego będę trzymał się tej formy.

Mam kilka celów, które sobie wyznaczyłem. Na początku chciałbym przekroczyć magiczną granicę 10 tysięcy osób na moim blogu w ciągu miesiąca. Kolejną granicą jest 15 tysięcy. Nie jest to liczba przypadkowa. Symbolizuje ona ilość widzów, którą może pomieścić Ergo Arena. Jest to ważne dla mnie miejsce, ponieważ przez 7 lat patrzyłem na nie z okna i mam wiele pozytywnych z nim wspomnień.

Kolejną granicą do przekroczenia będą 33 tysiące osób. Jest to przybliżona liczba mieszkańców Ostródy, czyli miasta z którego pochodzę. A na deser zostawiam sobie wyjątkową liczbę 50 tysięcy, które symbolizuję liczbę mieszkańców Wejherowa, czyli miasta w którym mieszkam razem z Żoną.

Lubię liczby, które coś oznaczają. Łatwo mi sobie wyobrazić pełną halę sportową, niż jakieś suche liczby. Łatwo mogę sobie wyobrazić liczę mieszkańców miast, które są dla mnie ważne. To mnie motywuje do dalszej pracy i pisania. Chciałbym przekroczyć te granice jak najszybciej, aby wyznaczyć sobie kolejne. Taki jest cel na rozwój mojego bloga.

Dlaczego powstał ten artykuł?

Nie wiem dla ilu osób będzie to artykuł ciekawy, jednak wiem, że był on potrzebny dla mnie. Dzięki temu, że go napisałem, złożyłem pewną obietnicę. Kiedy w chwilach zwątpienia nie będę wiedział w jaką stronę mam rozwijać swojego bloga, zawsze mogę wrócić do tego artykułu.

Wiem, że chcę, aby Architektura Sukcesu stała się popularnym blogiem o psychologii. Jestem tego pewien, dlatego Twoja obecność na moim blogu bardzo mnie cieszy. Mam nadzieję, że znajdziesz w nim artykuły, które zainspirują Cię do dalszej pracy nad sobą.

Nie jest to tylko blog, który ma Cię zmotywować do działania. Jest to blog, z którego masz się czegoś dowiedzieć i aby ta wiedza mogła wpłynąć na jakość Twojego życia. Jeżeli brakuje Ci tu jakiegoś tematu, możesz do mnie napisać. Kontakt do mnie jest naprawdę łatwy. Myślę, że z radością opracuję kilka tematów dla moich czytelników.

Mam nadzieję, że będziesz trzymała za mnie kciuki. Odwiedzając mojego bloga pomagasz mi spełnić jedno z moich marzeń. Mam nadzieję, że o kilku innych marzeniach, będę mógł Ci również napisać. Polecaj mojego bloga znajomym i pamiętaj, że Architektura Sukcesu to najlepszy blog o psychologii.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Jakie artykuły polecam w pierwszej kolejności?

Dlaczego stale zapominasz, co to znaczy być szczęśliwym? – bardzo ciekawy artykuł o szczęściu i o tym, jak je odnaleźć w codziennym życiu.

„Syndrom Wiktora”, czyli dlaczego Twoje środowisko wpływa na Twój rozwój. – kontrowersyjny artykuł, którego nawet Facebook nie chce reklamować. Jest on o tym, jak nasze środowisko może nas ograniczać.

5 KOMENTARZE

  1. Blog odkryłam przypadkiem,ale od tej pory codziennie do niego wracam i czekam na kolejny wpis.Bardzo lubię Pana styl pisania,swobodną i bardzo mądrą wypowiedź.Wiele tematów mnie dotyczy i z zainteresowaniem je czytam.Według mnie jest to najlepszy blog o psychologii na jaki dotychczas wchodzę.Pozdrawiam!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here