10 faktów na temat rozwoju osobistego, które musisz znać.

Rozwój osobisty to nie są żadne czary. Rozwojem osobistym nie jest również, towarzystwo wzajemnej adoracji, które wpatrzone w swojego guru, potrafi płakać na zawołanie. Jeżeli chcesz wiedzieć, czym rozwój osobisty jest naprawdę, musisz poznać 10 istotnych faktów.

Rozwój osobisty nie jest dla wszystkich.

Jako psycholog wiem, że rozwój osobisty nie jest dla wszystkich. Niektórzy ludzie, zamiast karmić się złudnymi marzeniami, powinni skorzystać z profesjonalnej pomocy. Zamiast wydawać pieniądze na metody, które prędzej czy później, przyniosą więcej szkody niż pożytku, powinni skorzystać z porady u specjalisty.

Rozwój osobisty nie jest dla wszystkich, ponieważ nie każdy jest gotowy na to, by pracować nad sobą na własną rękę. Trzeba mieć dużo cierpliwości i sporo wiedzy, aby w mądry sposób rozwijać się samodzielnie. Jednak i w takim przypadku, z niektórymi problemami, trudno będzie sobie poradzić w samotności.

Najgorsze efekty osiągają ludzie, dla których rozwój osobisty, jest jedyną pasją.

Na pewno znasz takie osoby, które atakują Cię informacjami o rozwoju osobistym, niczym nawiedzony kaznodzieja w amerykańskim filmie. Są to osoby, które przypominają bardziej sprzedawców garnków, niż kogoś, komu chciałbyś powierzyć swój mentalny rozwój.

Jeżeli rozwój osobisty jest Twoją jedyną pasją, to znaczy, że wpadłeś w poważną pułapkę. Jeżeli myślisz wyłącznie o technikach i sposobach na rozwój, jesteś na najlepszej drodze do klęski. Chodzi o to, że rozwój osobisty może być wyłącznie dodatkiem do Twojego życia. Kiedy staje się wyłącznie Twoim życiem, zaczyna się problem.

Nie możesz czytać wyłącznie książek o rozwoju. Nie możesz oglądać wyłącznie filmów związanych z pracą nad sobą. Rozwój osobisty, nie może być Twoją jedyną pasją. A jeżeli tak się stanie, to znaczy, że Twoje życie jest na tyle nudne i szare, że strasz się od niego uciec. Uciekasz właśnie w świat rozwoju osobistego.

Rozwój osobisty, to dla większości osób skuteczna wymówka.

Czy rozwój osobisty stał się Twoją jedyną pasją? A może jest wręcz Twoją obsesją? Wszystko wskazuje na to, że uciekasz w świat rozwoju osobistego, od swoich realnych problemów. Chowasz głowę w piasek. Jednak robisz to na tyle sprytnie, że masz na to doskonałe wytłumaczenie.

W końcu pasjonujesz się rozwojem osobistym. Chcesz coś zmienić, chcesz osiągnąć sukces. Jednak na chęciach się kończy. Czytasz, oglądasz i słuchasz guru. Nic się jednak w Twoim życiu nie zmienia. Brakuje Ci determinacji do działania. Rozwój osobisty jest jedynie Twoją wymówką, abyś nadal mógł żyć tak, jak żyłeś do tej pory.

Jeżeli chcesz sprawdzić, jak możesz dokonać zmian w swoim życiu, zapisz się na DARMOWY kurs online. Kliknij TU i dowiedź się, jakie podstawy rozwoju osobistego powinieneś znać.

 

Sama zmiana nastawienia, nie wpłynie na zmianę Twojego życia.

Jeżeli wydaje Ci się, że rozwój osobisty, to wyłącznie zmiana Twojego nastawienia do życia, to jesteś w błędzie. Rozwój osobisty nie polega na tym, byś zaczął tryskać energią i stale uśmiechał się do wszystkich. Rozwój osobisty nie polega wyłącznie na tym, byś zaczął podchodzić do życia w sposób bardziej optymistyczny.

Oczywiście dobre nastawienie jest  bardzo ważne. Jednak zmiana nastawienia, może być jedynie początkiem rozwoju. Najważniejsze zawsze pozostaje doświadczenie. A praca nad doświadczeniem jest dużo trudniejsza. Trudniej jest nam zmieniać własne nawyki, szczególnie kiedy weszły już nam mocno w krew.

Negatywne emocje też są potrzebne.

Negatywne emocje też są potrzebne. Często są dla nas sygnałem ostrzegawczym, który może uchronić nas od złych decyzji. Negatywne emocje sprawiają, że nasze myślenie staje się dużo bardziej krytyczne. Dzięki temu, trudniej jest nam ulec manipulacji.

Kiedy całkowicie będziemy próbowali się pozbyć negatywnych emocji, możemy coś utracić w naszym życiu. Negatywne emocje same w sobie nie są złe. Są potrzebne nam do głębszego poznania samych siebie. To nadmiar negatywnych emocji jest szkodliwy, jednak ich całkowite wyeliminowanie, może być dla nas jeszcze gorsze.

Rozwój osobisty, nie jest skuteczny w 100%.

Nawet terapia poznawczo-behawioralna, czyli jedna z najskuteczniejszych metod terapeutycznych, nie jest skuteczna w 100%. Od lat prowadzone są badania, które pokazują, że nie istnieje metoda, która jest skuteczna w każdym przypadku. Przykładowo, napady paniki leczone dzięki metodom zaczerpniętym z terapii poznawczo-behawioralnej, są skuteczne wyłącznie w 80%. Na pozostałe 20% pacjentów, te metody po prostu nie działają.

Tak więc, jeżeli nawet tak intensywnie badana metoda terapeutyczna, nie jest skuteczna w 100%, powinnaś pamiętać, że rozwój osobisty, również nie zawsze działa. Jeżeli ktoś próbuje Cię przekonać do tego, że jego metody są zawsze skuteczne, lepiej wycofaj się zawczasu. Unikniesz dzięki temu rozczarowania.

 

Nie istnieją techniki, które w mgnieniu oka, odmienią Twoje życie.

Chodzi o to, że nie każda technika, czy konkretne ćwiczenie, będzie odpowiednia dla każdego. Jeżeli ktoś przekonuje Cię, że za sprawą jego metod, zmienisz swoje życie w mgnieniu oka, musisz być czujny. Może się okazać, że masz do czynienia, ze zwykłym sprzedawcą marzeń.

W rozwoju osobistym nie chodzi o konkretną i niezawodną technikę, czy metodę. Chodzi tu raczej o poznawanie samego siebie i nauczenia się samodzielnej pracy nad sobą. Rozwój osobisty, to ciągłe poszukiwanie nowych sposobów na to, aby zmienić w życiu to, co nie jest dla nas dobre.

Zasada Pareta w rozwoju osobistym – 80% praktyki i 20% teorii.

Moim zdaniem, rozwój osobisty to głównie intensywna praca nad samym sobą. To przejście do trybu aktywnego działania. To wykonywanie konkretnych ćwiczeń i zmaganie się z trudnymi pytaniami. To zmiana własnych nawyków i przyzwyczajeń.

Teoria powinna stanowić tylko nieznaczną część naszego rozwoju. Od samego czytania książek, nasze życie się nie zmieni. Nasze nawyki pozostaną takie same. A my po pewnym czasie, stracimy motywację i zapał do rozwoju. To właśnie praktyka i zdobywanie konkretnego doświadczenia, może odmienić nasze życie.

Nie każdy moment jest dobry, aby wejść w świat rozwoju osobistego.

Nie każdy moment jest dobry na to, aby zająć się własnym rozwojem. Możesz jeszcze nie być na to gotowy.  Często w świat rozwoju osobistego wchodzą ludzie, którzy mają dość swojego obecnego życia. Zostali zranieni, albo przeżyli jakieś ogromne rozczarowanie.

To nie jest dobry moment na wejście w świat rozwoju osobistego, ponieważ łatwo można dać się zmanipulować. Zamiast rozwoju i pracy nad sobą, dostajemy garść wielkich obietnic, za które musimy słono zapłacić. W takim momencie warto szukać sprawdzonych i bezpiecznych rozwiązań. Warto zająć się własnym rozwojem słuchając ludzi, którzy mają dużą wiedzę na temat psychiki człowieka.

Właśnie dlatego stworzyłem swój kurs online z podstaw rozwoju osobistego. Jest to całkowicie DARMOWY kurs, na który możesz zapisać się już dziś. Jestem psychologiem, dlatego chce Ci pokazać, jak powinien wyglądać rozwój osobisty. W tym kursie dostaniesz kilka wyjątkowych ćwiczeń, które pokażą Ci w jakim momencie swojego życia jesteś.

Dzięki temu, sam zdecydujesz, w jaki sposób powinieneś dalej się rozwijać. Zapisz się na ten krótki kurs i zupełnie bezpłatnie sprawdź, czy rozwój osobisty jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

 

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Interesujesz się rozwojem osobistym?

Koniecznie przeczytaj:

3 książki psychologiczne, które odmieniły moje życie.

Prosta recepta jak stać się lepszym człowiekiem.

Potrzebujesz wsparcia? Umów się na BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Dlaczego tak bardzo boimy się samotności?

Czy w dzisiejszym świecie samotność jest jeszcze dla kogoś problemem? Przecież nowoczesne technologie umożliwiają nam niemal natychmiastowy kontakt z każdą osobą na świecie. Czy nie jest tak, że mamy coraz większe poczucie więzi z innymi ludźmi? Dlaczego więc tak...

Kiedy ON mówi, że kocha, a tak naprawdę znaczy to coś innego.

Czy wszyscy mężczyźni kłamią? Czy używają ważnych słów tylko po to, aby osiągnąć swój cel? Czy świat jest pełen tchórzy, którzy nie potrafią powiedzieć Ci prosto w oczy, że wasz związek nie ma przyszłości? Porozmawiajmy o osobach, dla których miłość nie znaczy zbyt...

Jestem Ania i jestem Perfekcjonistką – Czy można tak żyć? Odc. 1

Cześć, mam na imię Ania i jestem perfekcjonistką. Powtarzam to zdanie w swojej głowie już od kilku dni. Jednak jeszcze ani razu nie odważyła się go wypowiedzieć nagłos. To wszystko stałoby się zbyt realne. Wiem, że dłużej moje życie nie może wyglądać w ten sposób....

3 umiejętności, które wzmocnią Twoją psychikę. Warto o nie zadbać jeszcze w tym miesiącu.

Każdy z nas miewa słabsze chwile. Wątpimy wtedy w siebie i cel naszych działań. Widzimy świat w czarno-białych barwach. Jednak niektórzy z nas dużo szybciej potrafią się z tego stanu otrząsnąć. Potrafią szybciej podnieść się po porażce, a kryzysy są dla nich momentami...

Nie pozwól, aby ONI odebrali Ci radość z życia! Jak się przed tym bronić?

Budzisz się chwile przed budzikiem. Wstajesz pełna energii. Czujesz w kościach, że to będzie dobry dzień. Patrzysz w lustro i się do siebie uśmiechasz. Rozpiera Cię pozytywna energia. Wchodzisz z werwą do biura i nagle BUM. Trafiasz na ścianę negatywnych emocji....

6 komentarzy

 1. Dorota

  Faktycznie myślę, że wiele osób wpada w pułapkę tego, że rozwój osobisty stał się po prostu „trendy” i wypada pracować nad sobą. I właściwie trudno się z tym nie zgodzić, ale przecież nie trzeba tego zaczynać od razu i w tej chwili. Wszystko ma swój czas.

  Odpowiedz
 2. Orientus

  Od zawsze wiedziałem, że rozwój osobisty nie jest dla wszystkich. Chociaż teraz ostatnio, zauważyłem że coraz więcej osób interesuje się tym zagadnieniem. Właściwie to dobrze, każdy powinien zatrzymać się na chwilę i przemyśleć swoje życie, zastanowić się jakie wartości nim rządzą. Nie mniej jednak po twoim wpisie czarno na białym widać, że również i z tym tematem trzeba uważać. Fajnie że to zauważyłem i przedstawiłeś tą ciemniejszą stronę rozwoju osobistego! 😀
  Pozdrawiam 😉

  Odpowiedz
 3. Olga | Gray Moka

  Jest tylko jedna droga do tego, jak powinien wyglądać rozwój osobisty?

  Odpowiedz
  • Patryk Wójcik

   Tak, jest tylko jedna droga. Rozwój osobisty powinien być zgodny z Tobą. Zgodny z Twoją osobowością i wartościami w jakie wierzysz. Dzięki temu, każdy rozwija się na swój unikalny sposób.

   Odpowiedz
 4. Marta

  Bardzo ciekawy artykuł. Dużo ostatnio czytam o rozwoju osobistym i to kolejny artykuł, które zdecydowanie warto było przeczytać 🙂 Pozdrawiam

  Odpowiedz
 5. najlepszy

  Polecam obejrzeć wystąpienie Stephena Duneiera na TEDx, które jest dostępne na YT. To jest świetny przykład człowieka, który właśnie zaczął działać i zmieniać swoje nawyki. Nawet bardzo drobne (ale realne) zmiany prowadziły w jego przypadku do świetnych rezultatów. Polecam, może ktoś znajdzie tam inspirację.

  Odpowiedz

Funkcja trackback/Funkcja pingback

 1. Jak wykopać grób i zakopać w nim pewność siebie? - […] Rozwój osobisty, owiany jest tajemnicą. Wiele osób zadbało już o to, aby całkowicie zniechęcić Cię do pracy nad sobą.…
 2. Nieśmiałość, czy wiesz jak zrobić z niej swój atut? - […] Rozwój osobisty, zaczyna się często od zmierzenia się z samym sobą. I tu właśnie osoby nieśmiałe, mają duże pole…
 3. Jak znaleźć idealnego męża? - […] innych mitach możesz poczytać w artykule 10 faktów na temat rozwoju osobistego, które musisz znać.  A o książkach, których…
 4. Nieśmiałość, która odbiera Ci radość z życia. - blog o psychologii - […] 10 faktów na temat rozwoju osobistego, które musisz znać. […]
 5. Interesujesz się rozwojem osobistym? – Uważaj na manipulację! - […] już o tym wspominałem w artykule: 10 faktów na temat rozwoju osobistego, które musisz znać. Jednak dziś chciałbym się skupić…

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share This