Jeżeli zastanawiasz się, jak założyć bloga, ten wpis może Ci pomóc. Pokażę Ci, jak uniknąć kilku podstawowych błędów. Przeczytaj ten wpis uważnie i załóż swojego bloga już dziś. Blogowanie może być proste, jeżeli zaczniesz podchodzić do tego w odpowiedni sposób.

Jeszcze zanim zaczniesz pisać swojego bloga, powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Są to pytania, które ułatwią Ci pisanie pierwszych tekstów, a także pozwolą Ci zdobyć pierwszych czytelników. Bez szczerej odpowiedzi na te pytania, pisanie Twojego bloga, będzie jak szukanie igły w stogu siana.

Jak założyć bloga – krok pierwszy!

Najważniejsze i podstawowe pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć, jest bardzo proste. DLACZEGO chcesz zacząć blogować? W pytaniu dlaczego, ukrywa się kilka cennych wskazówek. Po pierwsze, musisz szczerze zastanowić się nad własną motywacją.

Czy piszesz bloga, aby podzielić się z innymi swoją wiedzą? A może piszesz bloga, bo chcesz, aby więcej osób dowiedziało się o Twojej pasji? Możesz też zacząć blogować z myślą, że w przyszłości chcesz na tym zarobić.

Nie musisz czekać z pisaniem własnego bloga do momentu, kiedy znajdziesz ostateczną odpowiedź na te pytanie. Ta odpowiedź, może się zmieniać już w trakcie. Jednak będzie to Twój punkt wyjścia. W zupełnie inny sposób, będziesz podchodzić do rozwoju własnego bloga, jeżeli będzie to tylko Twoje hobby, a inaczej, jeżeli będzie to Twój wymarzony sposób na zarabianie pieniędzy.

Zacznij więc od pytania DLACZEGO i spróbuj znaleźć najtrafniejszą odpowiedź, która przychodzi Ci do głowy na ten moment. Możesz nawet napisać o tym wpis. Dzięki temu poukładasz swoje myśli, a w przyszłości będziesz miał okazje sprawdzić, czy Twój pierwotny plan się zmienił.

Jak zacząć pisać bloga – krok drugi.

Pisanie bloga powinieneś zacząć od tego, że wypisujesz sobie kilka tematów, które chciałbyś poruszyć na swoim blogu. Wymień ich co najmniej 5, aby mieć pewność, że Twój pomysł na bloga, nie skończy się już po pierwszym wpisie.

Z tych kilku pomysłów wybierz jeden i napisz wpis w najprostszym programie komputerowym. Nie musisz jeszcze nic wiedzieć o tym, jak powinno się pisać na blogu. Powinieneś się z tym zmierzyć i sprawdzić, jak dużo masz do nadrobienia.

Kiedy już napiszesz swój pierwszy wpis, daj sobie trochę czasu na to, aby ocenić go ponownie. Możesz wrócić do niego po kilku dniach, albo przynajmniej po jednej przespanej nocy. Kiedy oceniamy coś od razu, wydaje się nam to dużo lepsze, niż jest w rzeczywistości. Zanim przejdziesz do oceny swojego wpisu, pójdź krok dalej.

Chcę założyć bloga – ale dla kogo?

Jeżeli chcesz założyć bloga, powinieneś się zastanowić, dla kogo będziesz pisał. Kto będzie Twoim idealnym czytelnikiem? Czy poruszasz tematy, które są bliskie dużej ilości osób? A może chcesz zmierzyć się z tematem, który nie jest jeszcze popularny?

To właśnie od Twojej grupy docelowej będzie zależało, czy Twój blog ma szansę rozwijać się szybko, czy będziesz musiał walczyć o każdego czytelnika. Zastanów się więc dla kogo będziesz pisał. Możesz nawet stworzyć i opisać portret takiego idealnego czytelnika. Chcesz zostać blogerem, więc nie unikaj ćwiczeń, które zmuszają Cię do pisania.

Kiedy już będziesz miał w głowie lub na kartce portret swojego potencjalnego czytelnika, wróć do napisanego artykułu. Zastanów się, czy napisałeś go z myślą właśnie o swoim czytelniku? Czy Twój czytelnik zrozumiałby Twój sposób myślenia? A może temat, który wybrałeś, nie do końca pasuje do czytelnika, jakiego stworzyłeś w swojej wyobraźni?

Kolejny krok – gdzie założyć bloga?

Jesteś tu po to, by dowiedzieć się, jak założyć bloga. Zastanawiasz się na pewno, jakie masz możliwości. Czy od razu musisz mieć swoją domenę? A może istnieją inne możliwości na to, aby prowadzić swojego bloga, bez najmniejszych kosztów?

Podpowiem Ci kilka sposobów, abyś mógł sobie odpowiedzieć samodzielnie na pytanie, jak założyć swojego bloga. Jeżeli chcesz od razu zacząć wszystko robić na własny rachunek, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup własnej domeny i stworzenie bloga na silniku WordPress.

Jednak nie wszyscy chcą zaczynać w ten sposób. Może nie masz czasu na to, aby zajmować się każdym aspektem technicznym. Mimo tego, że WordPress nie jest skomplikowanym narzędziem, będziesz musiał poświęcić trochę czasu na to, aby nauczyć się podstawowej obsługi.

Możesz jednak skorzystać z innych rozwiązań. Jednym z nich jest platforma Blogger, którą rozwija Google. To bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie z uwagi na to, że Google wspiera swoje rozwiązania techniczne, dlatego możesz być pewien, że w łatwiejszy sposób, będziesz mógł zbudować swoją pozycję w wyszukiwarce.

Świat się ciągle zmienia. Również pisanie bloga w ostatnich latach, zmieniło się całkowicie. Praktycznie każdy z nas, wykorzystując narzędzia, których używa na co dzień, może zacząć pisać swojego bloga. Do blogowania możemy wykorzystać takie platformy jak Facebook lub LinkedIn.

Założyłem bloga – no i co dalej?

Jeżeli poważnie zastanawiasz się o założeniu własnego bloga, na pewno zastanawiasz się nad tym, skąd weźmiesz swoich pierwszych czytelników. Mam nadzieję, że nie jesteś na etapie marzeń, w których to przekonujesz sam siebie, że jak napiszesz dobry tekst, to ludzie sami Cię znajdą.

W internecie panuje duży zamęt. Bombardowani jesteśmy w każdej sekundzie tysiącami informacji. Uwierz mi, że nawet najlepszy blog, nie znajdzie swoich odbiorców, bez konkretnego planu działania. Dzięki nowoczesnym platformom, blogowanie przestało być skomplikowane od strony technicznej. Jednak nadal pozostaje kwestia czytelników.

To właśnie dzięki określeniu swojej grupy docelowej, masz szansę przebić się do świadomości innych ludzi. Jeżeli Twoje wpisy będą pasowały tematycznie do grupy, którą wybrałeś, będziesz miał łatwiejszy dostęp do czytelników.

Jeżeli wiesz kim są Twoi potencjalni czytelnicy, łatwiej będzie Ci ich znaleźć. Jednak, jeżeli nie potrafisz określić swojej grupy docelowej, będziesz marnował dużo energii na to, aby pozyskać pierwszych czytelników. Jednak z tym będziesz się już zmagał na dalszym etapie.

Teraz skup się na podstawach. Zastanów się DLACZEGO chcesz zacząć pisać i postaraj się określić swoją grupę docelową. Napisz swój pierwszy artykuł, a może nawet uda Ci się napisać ich kilka. Wybierz swoją platformę, na której zaczniesz pisać. Od czegoś musisz zacząć.

Życzę Ci dużo wytrwałości. Jeżeli chcesz założyć swojego bloga, powinieneś uzbroić się w cierpliwość i nie poprzestawać wyłącznie na czytaniu porad. Powinieneś zacząć działać i to najlepiej już dziś.

Pozdrawiam

Patryk Wójcik – psycholog.


Blogowanie może być trudne, dlatego jeżeli szukasz inspiracji, przeczytaj koniecznie:

Jak NIE tworzyć bloga – 4 błędy, które zakończą Twoją przygodę z blogowaniem.

Prosta recepta, jak podciąć komuś skrzydła. – przeczytaj, aby nikt nie odebrał Ci Twojej motywacji.

Ciężka praca to nie wszystko – Poznaj 5 sposobów, dzięki którym, nie przegrasz swojego życia.

9 KOMENTARZE

  1. Witam,
    Super informacje, chcę zacząć pisać bloga, wszystko mam poukładane tzn temat, grupa docelowa, dlaczego wszystkie pytania przeanalizoeane mam tylko kłopot z technicznym uruchomieniem bloga tzn nie wiem jak go zainstalować myślałem o WordPress na ich stronie można pobrać aplikacje ale trzeba to jakoś zainstalować, mam zamiar umieszczać sporo zdjęć więc pewnie opcja płatna wchodzi w grę, jeżeli mogę prosić o wsparcie w kwestii uruchomienia było by super. Pozdrawiam Adam

    • Cześć Adam. Jeżeli miałbym Ci powiedzieć, jak to najprościej i najtaniej zrobić, to poleciłbym Ci wykupienie najtańszego hostingu na zenbox.pl. Tam już z poziomu konta można zainstalować WordPressa praktycznie 1 kliknięciem. Dodatkowo mają świetną obsługę techniczną i można do nich napisać w każdej sprawie. Jeżeli będziesz miał dużo zdjęć to będzie dobra opcja, bo tam nie płacisz za miejsce, a za ilość unikalnych użytkowników, którzy pojawili się na stronie. Szkoda czasu na szukanie darmowych rozwiązań, bo hosting i tak musisz mieć. A w ogólnym podsumowaniu to Ci się najlepiej opłaci. Mówię tu z własnego doświadczenia. W zenbox mają też całkiem spoko ceny domen, więc jak się będziesz rozwijał, to będziesz miał wszystko dostępne z jednego konta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here