Zaskoczyły mnie wiadomości, które dostałem od Was w ostatnich dniach. Tyle się mówi o tym, jak kiepsko znosimy okres narodowej kwarantanny, kiedy musimy siedzieć w domach. Nikt jednak nie mówi o problemach osób, które próbują walczyć o utrzymanie swojego związku na odległość. W tej stresującej sytuacji nie jest to łatwe. W tym artykule dowiesz się, co możecie zrobić, aby Wasz związek na odległość przetrwał.

Kryzys i związek na odległość

Nasze codzienne życie wywróciło się do góry nogami. Wielu ekspertów i psychologów prognozuje, jak obecna sytuacja wpłynie na naszą psychikę w dłuższej perspektywie. Niepewność jutra wywołuje ogromny stres. Wiele osób traci nadzieję. Jest to wywołane nałogowym śledzeniem newsów, które w zdecydowanej większości są negatywne.

Trudno jest w takim napięciu dbać o związek. Jesteśmy rozdrażnieni, zestresowani i skupieni na negatywnych emocjach. Przypominamy tykające bomby, które czekają na wybuch. Wystarczy iskierka, aby wpaść w spiralę złości i wzajemnych pretensji.

Trudno jest dbać o związek, kiedy partnerzy są blisko. Jednak co mogą w tej sytuacji powiedzieć osoby, które żyją w związku na odległość? To również jest bardzo trudne. Każdy z nas ma swoje stresy i problemy. Bardzo trudno się od tego odciąć mentalnie i zwyczajnie ze sobą porozmawiać.

Skupianie się wyłącznie na jednym temacie, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dodajmy do tego poczucie braku kontroli, a także niepewność związaną z utrzymaniem pracy. To prawdziwy koktajl negatywnych emocji, które trudno rozładować.

Pary żyjące w związku na odległość, zaczynają zauważać, że obecna sytuacja bardzo negatywnie wpływa na ich relację. W ciągu dnia jesteśmy zajęci swoimi sprawami. Głowę przepełniają nam różne myśli. Wiele osób zauważa, że znacznie rzadziej zaczynają do siebie pisać SMS, maile lub wiadomości na Messengerze. Wieczorne rozmowy przez telefon lub Skype też przestały się kleić.

Czy to oznacza, że Wasz związek nie przetrwa tej trudnej próby? Moim zdaniem, wiele takich relacji budowanych na odległość, będzie miało obecnie duży problem. Jeżeli nie znajdziecie jakiegoś sposobu, aby pobyć ze sobą (na odległość) bez ciągłego myślenia o tym, co Was stresuje, to trudno będzie Wam zawalczyć o ten związek.

Rozmowa czasami nie jest najlepszym rozwiązaniem

W mailach od czytelników, którzy zmagają się właśnie z ratowaniem swojego związku na odległość, często pada jedno pytanie: „ale o czym my teraz możemy rozmawiać”. I tak sobie myślę, że właśnie naciskanie na rozmowę, może w tym przypadku nie być dobrym pomysłem.

Parom, które są obecnie w takiej sytuacji, polecam, aby nie zmuszać się do rozmowy. Zamiast tego lepiej poszukać jakiejś rozrywki, którą można wykonać na odległość. Chodzi o to, aby ze sobą pobyć. Kiedy jesteśmy w tym samym pokoju, wydaje się to naturalne. Wystarczy, że jesteśmy ze sobą, nie musimy o niczym rozmawiać, a jednak czujemy ogromną więź. W związkach na odległość tego brakuje.

Budowanie relacji w związku na odległość, polega najczęściej na rozmowach. Nie ma tu znaczenia, czy piszemy ze sobą, czy rozmawiamy przez telefon lub Skype. Większość interakcji w takim związku to po prostu wymiana myśli i dzielenie się swoimi emocjami za pomocą słów.

Problem w tym, że w obecnej kryzysowej sytuacji, nie mamy za bardzo czym się dzielić. Wiele osób ma już dość rozmów o wirusie i epidemii. Chcielibyśmy się, choć na chwilę od tego odciąć. Jednak trudno pominąć w rozmowach temat, którym żyje cały świat.

Kilka sposobów, które pomogą Wam zadbać o związek na odległość

Dlatego, jeżeli chcecie, aby Wasz związek na odległość przetrwał, musicie znaleźć jakiś zamiennik dla zwykłego przebywania ze sobą (bez rozmów, bez presji). To ma być wersja online siedzenia we dwoje i wzajemnego głaskania się.

Chodzi o to, abyście porobili coś razem. Może to być granie w jakąś grę online. Gry mogą być klasyczne, takie jak bilard, szachy, karty, czy gry planszowe w wersji online. Mogą to być też gry bardziej rozbudowane, jeżeli ta tematyka Was interesuje. Musicie znaleźć coś, co dla Was obojga będzie ciekawe.

Pamiętajcie, że nie sama gra jest najważniejsza. Najważniejsze jest to, że spędzacie ze sobą czas. Robicie coś wspólnie, nawet mimo dzielącej Was odległości.

Jeżeli robicie coś wspólnie, bez presji na rozmowę, paradoksalnie może Wam się lepiej rozmawiać. W ten sposób oderwiecie się, choć na chwilę od tematu, który najbardziej Was stresuje i będziecie mogli porozmawiać o czymś neutralnym.

Może to być też jakaś zabawa przez Skype. Jeżeli lubicie muzykę, to możecie zrobić sobie karaoke. Mogą to być kalambury, w których rysujecie albo pokazujecie jakieś hasła związane z Waszymi wspólnymi doświadczeniami. Trochę uśmiechu się Wam przyda w tych stresujących czasach.

Oglądanie zdjęć z przeszłości, też może być fajnym sposobem na spędzenie wspólnego czasu online. Możecie powspominać i przenieść się na chwilę do czasów, w których byliście blisko siebie. To również pozytywnie wpływa na Wasze samopoczucie.

Nawet wspólne oglądanie śmiesznych filmów w internecie może być ciekawym sposobem na spędzenie czasu. To będzie kolejny neutralny temat, o którym będziecie mogli porozmawiać. W całej tej zabawie chodzi o to, abyście znaleźli własną bezpieczną przestrzeń, w której, choć na chwilę odetniecie się od stresów codzienności.

Presja rozmowy nie jest dobra. Jeżeli ciągle będziecie liczyć na partnera, że się przed Wami otworzy i podzieli emocjami, choć od kilku dni wydaje się taki zamknięty w sobie, to będziecie wymagać zbyt wiele. Lepiej jest wspólnie coś porobić i zbudować neutralną (bezpieczną) przestrzeń, w której będziecie mieli pełne poczucie wpływu.

Odzyskaj kontrolę i wzmocnij relację

Tworzenie neutralnej i bezpiecznej przestrzeni ma jeden cel, ma Wam pomóc odzyskać kontrolę nad Waszym życiem i związkiem. To, co się obecnie dzieje, wywołuje w nas poczucie bezradności. Kiedy się tak czujemy, bardzo trudno jest nam się zbliżyć do siebie. Dlatego potrzebujcie odskoczni.

Najgorsze co możecie zrobić, to zlekceważyć oznaki, że Wasz związek na odległość się psuje. Jeżeli oddalicie się teraz od siebie, to później trudno będzie Wam to odbudować. Jest to próba dla Waszego związku, której nie możecie zawalić.

Odzyskanie namiastka kontroli pomaga nam odzyskać nadzieję. W ten sposób można przywołać pozytywne emocje, których na pewno brakowało Wam w ostatnich dniach. Właśnie w taki sposób możemy się wspierać.

Może Ci się wydaje dziwne, że wspólne śpiewanie na Skype albo granie w gry online, może pomóc Wam uratować związek. Jednak jest to bardzo proste.

Każdy z nas potrzebuje chwili, w której przebywamy ze sobą bez większej presji i oczekiwań. To taki moment, kiedy jest nam dobrze tylko dlatego, że ze sobą jesteśmy. Obecność jest tu kluczowa.

W związku na odległość nie jest to łatwe. Jednak jestem pewien, że możecie znaleźć jakieś wspólne zajęcie, które będzie ciekawe dla Was obojga. Niczego nie ryzykujecie, możecie tylko wygrać. Przecież chcecie uratować swój związek, prawda?

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.

Zapraszam Cię też na mojego Facebooka: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here