Dobrze wiecie, że większość moich artykułów piszę do kobiet. Ponad 98% osób czytających mojego bloga to kobiety. Jednak coraz częściej pojawiają się głosy, że powinienem napisać również coś dla mężczyzn. Najciekawsze jest to, że najczęściej piszą mi o tym właśnie kobiety. Dlatego niech ten tekst będzie eksperymentem, który przeprowadzę specjalnie dla Was moje drogie czytelniczki.

Jakim mężczyzną chcesz być?

Być mężczyzną w dzisiejszym świecie to nie jest łatwa sprawa. Brakuje nam wzorów męskości, z którymi moglibyśmy się w pełni utożsamić. Wielu mężczyzn jest zagubionych, ponieważ stale spotykają się ze sprzecznymi sygnałami. Problem w tym, że wielu mężczyzn zupełnie nie ma pojęcia, czego mogą od nich oczekiwać kobiety.

Kiedy napisałem artykuł Gdzie się podziali prawdziwi mężczyźni? Dostałem od czytelniczek kilka szczerych wiadomości. Zarzucały mi, że zamiast narzekać, może warto byłoby coś z tym zrobić? Może warto byłoby pisać więcej artykułów skierowanych do mężczyzn, aby w jakiś sposób zmotywować ich do pracy nad sobą.

W Polsce na 100 mężczyzn przypada około 106 kobiet, co jest bardzo ciekawym zjawiskiem. Wynikałoby z niego, że każdy mężczyzna, który chciałby stworzyć związek, miałby szansę znaleźć do tego związku partnerkę. Statystyki wyglądają obiecująco, jednak rzeczywistość jest zupełnie inna.

Wiem, że artykuł Dlaczego wyjątkowe kobiety wiążą się z przeciętniakami? jest bardzo mocny i dla wielu osób, jest on jak kubeł zimnej wody wylanym prosto na rozpaloną głowę. Jednak prawda jest taka, że większość kobiet, z którymi pracuję indywidualnie, zauważa te same problemy, które rozbijają ich każdy kolejny związek.

Czy potrafisz zaufać samemu sobie?

Kobiety, z którymi pracuję, często opowiadają mi o tym, że coraz trudniej im zaufać w związku. Brak zaufania jest moim zdaniem ogromnym problemem, który uniemożliwia budowanie trwałej i głębokiej relacji. Oczywiście rozumiem, że zaufanie każdy buduje we własnym tempie, jednak w wielu przypadkach partnerzy przez wiele tygodni nie potrafią przesunąć się choćby o krok.

Sami jesteśmy sobie winni. Oczekujemy, że kobieta naszych marzeń nam zaufa, ale zupełnie nie zastanawiamy się nad tym, czy sami ufamy sobie. Ciekawe, czy jeżeli musiałbyś teraz podać jednoznaczną odpowiedź, czy byłoby to dla Ciebie łatwe. Czy naprawdę w pełni potrafisz ufać samemu sobie?

Jednym z tematów tabu w świecie mężczyzn, są bardzo popularne ostatnio szkolenia z uwodzenia. Sam przyznaję, że bardzo się tym tematem interesowałem na początku swoich studiów psychologicznych. Jednak w pewnym momencie zacząłem sobie uświadamiać, że większość „trenerów” i „guru” uwodzenia, zupełnie nie ma pojęcia o czym mówi.

Opierają się oni najczęściej na badaniach związanych z psychologią ewolucyjną. Wiecie, te wszystkie gadki o tym, że kobiety lecą na kasę i fajne bryki. Jednak to bardzo spłycone podejście do świata. Wiele z tych badań już dawno zostało obalonych, jednak w świecie uwodzicieli nikt się tym zbytnio nie przejmuje. Wykorzystują psychologię, aby opowiadać te wszystkie bzdury.

Wsadzając kij w mrowisko, napisałem ostatnio artykuł Dlaczego mężczyźni zdradzają? Myślę, że pokazuje on dokładnie problemy mężczyzn w dzisiejszym świecie. Po jego przeczytaniu nie powinieneś mieć wątpliwości, dlaczego kobiety mają coraz większe problemy z zaufaniem. Kilka tanich tekstów tego nie zmieni. To wymaga zmiany sposobu myślenia, co nie jest już takie proste.

Dlaczego najprostsze metody, nie są zawsze najlepsze?

Zastanawiałem się dlaczego szkoły uwodzenia są obecnie tak popularne, a mimo to z badan wynika, że większość mężczyzn zupełnie nie interesuje się rozwojem osobistym. Kiedy nad tym trochę pomyślisz, możesz dojść do wniosku, że w wielu szkoleniach z tego tematu, sprzedawane są wyłącznie marzenia.

To pokazywanie kilku trików, które często nazywa się psychologią, aby zaimponować nieświadomemu kursantowi. Często jest to wyłącznie pompowanie motywacji, która ulatuje jak powietrze z pękniętego balonika. Moim zdaniem znajdziemy tak wielu zwolenników szkoleń z uwodzenia, bo prezentowane są tam proste metody, które mają odmienić ich życie. Jednak nie oznacza to, że metody najprostsze są zawsze najlepsze.

Bo przecież nie trudno nauczyć się kilku gotowych tekstów, które mają pomóc Ci przełamać Twój lęk przed podejściem. Taki otwieracz ma działać w każdej sytuacji. Nie jest również trudne nauczyć się zwracać uwagę na kilka sygnałów zainteresowania, które zawsze powinieneś wyłapywać. Przecież to wszystko powinno działać z logicznego punktu widzenia. Dodatkowo jest bardzo proste.

Wiele z tych technik jest nawet skuteczna, bo zostały zaczerpnięte z różnych ćwiczeń psychoterapeutycznych. Jednak są one często pozbawione odpowiedniego kontekstu, dlatego nie działają w taki sposób jak powinny.

Najgorsze jest jednak to, że wiele osób po takich kursach uwodzenia, zachowuje się jak tresowane małpy w zoo. Wiem to z opowieści moich klientek. Słabo to wygląda, kiedy kolejny facet podchodzi do nich na imprezie z tym samym tekstem. Uczenie przez naśladowanie jest dobre i skuteczne, jednak nadal trzeba mieć własne zdanie i używać mózgu, aby dało to jakiś efekt.

Dlatego zamiast odpalać kolejny filmik na temat uwodzenia, albo czytać o kolejnych magicznych technikach, może warto skupić się na czymś naprawdę wartościowym? Myślę, że każdy mężczyzna powinien dobrze poznać samego siebie. Nie zrobi tego jednak przy użyciu kilku prostych i bardzo płytkich ćwiczeń.

Wiem po sobie, że praca nad rozwojem samoświadomości, to ciężka sprawa. Najgorsze jest to, że często nie potrafimy ocenić nawet naszych efektów. Jednak nic nie działa tak na kobiety, jak mężczyzna, który ma dobrze poukładane w głowie. Kobiety naprawdę mają już dość niedojrzałych chłopaczków, którzy nie potrafią nawet szczerze mówić o swoich pragnieniach.

Wykonaj pierwszy krok.

Dlatego pierwszym krokiem jaki powinieneś wykonać, jest szczere określenie Twojej obecnej sytuacji. Możliwe, że jesteś właśnie w głębokiej dupie, ale jakoś do tej pory starałeś się tego nie zauważyć. A może wcale nie jest tak źle, jak Ci się wydawało?

Ważne, żeby to była szczera rozmowa z samym sobą. Bez owijania w bawełnę. Zastanów się nad tym czego naprawdę chcesz od życia? Czego pragniesz? Jakie są Twoje marzenia? I dlaczego jeszcze tego wszystkiego nie osiągnąłeś? Może nawet nie zacząłeś działaś w tym kierunku?

Z tym wszystkim musisz się zmierzyć. To będzie Twoja lekcja pokory i męskości. Nie ważne czy zdasz sobie sprawę z tego, że w Twoim życiu jest naprawdę kiepsko. Ważne jest to, że będziesz wiedział z jakiego miejsca startujesz.

W kolejnym kroku zastanów się nad swoim podejściem do zaufania. Jeżeli chcesz ten temat pogłębić w kontekście budowania związków, polecam Ci artykuł: Czy można zbudować szczęśliwy związek bez zaufania? Myślę, że da Ci on kolejny materiał do przemyślenia.

Nic więcej nie musisz robić. To ma być Twój pierwszy krok. Nie skupiaj się na piętnastu kolejnych krokach. Często zbyt mocno wybiegasz w przyszłość. Skup się na tym, co masz do zrobienia właśnie teraz. Nie mów sobie, że wrócisz do tego później. Jeżeli nadal odkładasz pracę nad sobą na przyszłość, możesz być pewien, że w Twoim życiu niewiele się zmieni.

Mężczyzna, którego pragną kobiety?

Więc jakiego mężczyznę pragną kobiety w dzisiejszym świecie? Myślę, że odpowiedź jest przewrotnie prosta. Będzie to mężczyzna, który nie boi się być sobą. Będzie na tyle pewny siebie, aby pracować nad swoimi słabościami. Będzie mocno stąpał po ziemi, bo wie w jakim znajduje się położeniu.

Będzie to też mężczyzna, który ma zaufanie do samego siebie, dlatego inny również mogą mu zaufać. Nie będzie to ktoś, kto zmienia zdanie co kilka minut. Prawdziwy mężczyzna nie boi się swoich pragnień. Wie jaki jest jego cel i do niego dąży. Nie odkłada wszystkiego na kiedyś, a skupia się na tym, co może zrobić już dziś.

Sam możesz sobie odpowiedzieć teraz na pytanie, czy chcesz być takim mężczyzną? Po tym co napisałem, mam nadzieję że czujesz, że nie jest to proste. A jeżeli jeszcze tego nie czujesz, to chciałbym Cię uświadomić, że być prawdziwym mężczyzną to praca na pełen etat. Nie można tu skorzystać z kilku prostych trików, które Cię w tym wyręczą.

Jednak za takie staranie jest pewna nagroda. Jest nią satysfakcja. Nie ma chyba nic przyjemniejszego niż pewność, że wiesz czego tak naprawdę chcesz od życia. Każda kobieta dostrzeże to z daleka. Tego nie da się ukryć. Tak samo nie da się ukryć tego, że jesteś zagubiony i niepoukładany.

Ten artykuł był eksperymentem. Zobaczymy z jakim spotka się odbiorem. Czuję, że powinienem więcej pisać do mężczyzn. Jednak to od Was zależy, czy w jakiś sposób wykorzystacie tę wiedzę. Mam nadzieję, że dzięki takim artykułom, moje klientki i czytelniczki, będą mogły znaleźć w końcu mężczyzn, którym będą w stanie zaufać.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Wpadnij też na mojego Facebooka: Psychologia, coaching i rozwój osobisty.

11 KOMENTARZE

  • Jak dla mnie artykuł ok. Pozostałe na blogu również, ale mam wrażenie że za bardzo trzymasz stronę kobiet w tej całej „wojnie płci”. To nie jest tak że tylko prawdziwych mężczyzn brak. Prawdziwych kobiet też czesto brak wg mnie. A tutaj skupiasz sie bardzo na tym jak faceci są zapatrzeni w siebie i w ogóle są niedojrzali. Natomiast biedne kobiety całe życie muszą cierpieć przez to. Męski foch? Sorry niech pierwszy rzuci kamieniem ten kto nie przeżył chociaz raz focha od koleżanki, ciotki, babki, siostry, dziewczyny, kobiety lub żony. Chyba tylko od siostry tego nie doświadczyłem bo jej nie mam. Może to po prostu ludzkie i ogółem świadczy o niedojrzalosci osoby bez względu na płeć. Natomiast dorabianie do tego filozofii że facet z fochem to nie facet. A kobieta z fochem to kobieta? Bo jej wolno A mi nie? Zresztą dzisiaj zatarla się już granica między prawami obowiazkami i rolami poszczególnych płci. W związku uważam moja żonę za partnera. Ale jeśli ona mi mówi że np. Obiadu nie ugotuje, to ja sam sobie ugotuje. To samo z praniem, sprzątaniem czy zajęciem się dzieckiem. Ale potem wyskakuje że mam wywiercic dziurę w ścianie i powiesić szafki. To proszę bardzo też może ona to zrobić, ale nie umie/nie chce/boi się. Przede wszystkim parterstwo i podzial obowiazkow. Niestety z kobietami w dzisiejszych czasach to jest jak to zostało określone w pociągu w filmie „Dzień świra”. Kobiety sobie przypominają o podziale na płeć tylko wtedy gdy coś z tego mają. Chcą być traktowane na równi A jednocześnie dalej hołubione. Możecie mnie uznać za szowiniste, gila mnie to. Widzę co się dzieje, także w moi małżeństwie. Zasada jest zawsze Taka sama- dasz palec, weźmie rękę. I nie ma znaczenia czy to facet (lub jak kto woli nie facet) czy kobieta. Sam w swoim małżeństwie miałem tysiące sytuacji gdzie ciągle musiałem iść na kompromisy aby udowodnić że szanuje moja żonę jej prace itd. Wszelkie pracę domowe itd. Nie są mi straszne robię to i staram się nie uchylać. No ale jeśli potem mam robić jeszcze więcej, np. Robić za taksówkę dla polowy rodziny żony jak i dla niej samej, za robotnika co to naprawi, zrobi remont itd. A potem mi żona mówi że np. Jej koleżanki się śmieją bo maz się zapytał czy ugotowała obiad. No sorry albo podział obowiązków albo nic ode mnie nie dostaniesz. A małżeństwo? Jak się żyje z kimś kto sam nie wie czego chce od życia to nie ma znaczenia czy to kobieta czy nie facet. Po prostu to jest kwestia ogolnoludzka. Moja żona to zagubiona w przestrzeni osoba, której już chyba nigdy nie będę kochał.

 1. Mam problem taki, ze jestesmy po slubie 9 lat, a ogolnie jestesmy ze soba od prawie 20 lat. Jak przekonac mezczyzne ze o zwiazek nalezy dbac i co to powinno znaczyc? Dziękuję

  • To chyba najtrudniejsze pytanie. Bo jak ktoś się już przyzwyczaił do takiego podejścia do związku, założył „ciepłe kapcie i wygodny dres”, to czasem trudno go przekonać do tego, że można coś zmienić. Jedna z moich klientek opowiedziała mi swój sposób na to, jak przekazuje pewne sygnały swojemu mężowi. Wiedziała, że bardzo lubi on oglądać filmy i ogólnie interesuje się kinem. Znalazła więc kilka filmów, które pokazywały związki w różnych sytuacjach. Chodziło tam głównie o to, że związki się rozpadają, jak partnerzy się od siebie oddalają. Zaprosiła więc swojego partnera do oglądania tych filmów. Taka bardzo niewinna sytuacja. Jednak później był to pretekst do rozmów. Jak opowiadała mi klientka, dawno nie rozmawiała ze swoim partnerem o związkach w ten sposób. Wyraźnie potrzebowali jakiegoś „punktu zaczepienia”, który były filmy. No i rozmowa wyszła bardzo naturalnie. Czasami głównym problemem i blokadą jest zaczynanie rozmowy na głęboki temat, mimo tego, że od dawna na takie tematy nie rozmawialiśmy.

   Proszę więc zastanowić się, czy w jakiś sposób można przełożyć tę metodę w Pani sytuacji? Po Pani komentarzu właśnie z tym przykładem mi się to skojarzyło.

 2. Myślę, że przydałoby się też trochę artykułów dla mężczyzn. Pańskie treści są bardzo wartościowe i dobrze się je czyta młodemu mężczyźnie dopiero wchodzącemu w prawdziwe życie.

  • Zdecydowanie widzę, że zainteresowanie artykułami dla mężczyzn jest ogromne. Dlatego jestem pewien, że częściej będę tworzył takie treści. Dziękuję za Twój komentarz.

 3. Witam. Ten artykuł o prawdziwym mężczyźnie to prawda. Przeanalizował swój ostatni rok w pod koniec lutego rozpocząłem pracę nad sobą. Niestety nie była ona efektywna do momentu kiedy nieokreślilem w jakiej „dupie jestem” i przestałem zajmować się 15-nastoma rzeczami naraz tylko systematycznie pojedynczo. I taką szczerą rozmowę z samy sobą miałem w połowie marca. I co? Minął niecały miesiąc. Efekty: odstawilem alkohol, papierosy, inne używki(z niewiadomo jakich przyczyn przyszło mi to bardzo łatwo), stopniowo rozpocząłem zdrowe odżywianie się( przynosi mi to ogromna satysfakcję, oprócz tego przygotowuję sam sobie posiłki A nie ciągle bary i fastfood), wrocilem do treningów, po miesiącu czasu schudłem aż 7kg! A oprócz tego i najważniejsze pracą nad moim charakterem. Zacząłem skupiać się tylko na sobie A nie w około wszystkim pomagać tracić czas, pieniądze i energię dla samego „dziękuje”. Już niczego nie przekładam, dotrzymuje słowa co jest najważniejsze i moja rodzina, dziewczyna i najbliżsi przyjaciele mogą na mnie liczyć!!! Codziennie wstaję nakręcony(endorfiny) nowym dniem aż chce się żyć!!!! Pozdrawiam i polecam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here