Czy kiedykolwiek się nad tym zastanawiałaś? To raczej pytanie retoryczne. Każdy przynajmniej raz w życiu musiał zmierzyć się z tym pytaniem. Czy przyjaźń między kobietą a mężczyzną jest naprawdę możliwa? Czy zawsze prowadzi to tylko do jednego? Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci rozwiać Twoje wątpliwości.

Czy kobieta może się przyjaźnić z mężczyzną?

Jakiś czas temu przeprowadziłem ankietę na swoim Facebooku: Psychologia, coaching i rozwój osobisty. Pytanie było bardzo proste: „Czy Twoim zdaniem jest możliwa przyjaźń bez podtekstów między kobietą a mężczyzną?”. Przez te kilka dni otrzymałem odpowiedź od 122 osób. Muszę przyznać, że wyniki były bardzo ciekawe.

65 osób (53%) ankietowanych uważa, że przyjaźń bez podtekstów między kobietą a mężczyzną jest możliwa. Natomiast 57 (47%) osób uważa, że to absolutnie niemożliwe. Zastanawiam się co Ty myślisz na ten temat? Bo z moich obserwacji wynika, że każdy z nas ma bardzo wyraźny pogląd w tej kwestii.

Jeżeli nie wierzysz mi na słowo, wystarczy, że zapytasz o to kilku swoich kolegów lub koleżanek. Praktycznie nikt nie ma problemu z odpowiedzią na to pytanie, ponieważ ma przygotowaną gotową odpowiedź. Niektórzy wierzą w taką przyjaźń, a niektórzy w nią nie wierzą. Co jednak na ten temat mówią badania?


Co zrobić, jeżeli w Twoim związku zaczynają się problemy? Zapisz się już teraz na mój DARMOWY kurs online: Jak Skutecznie Poprawić Relacje w Związku. Kurs jest dostępny dla wszystkich moich czytelników. Wystarczy kliknąć >>TU. 


Czym jest przyjaźń?

Przyjaźń składa się z kilku podstawowych cech. Najważniejsze jest tu oczywiście zaufanie, które każdy z nas buduje w swoim indywidualnym tempie. Prawdziwa przyjaźń łączy ludzi, którzy uważają, że są równi sobie. W takiej przyjaźni nie ma miejsca na walkę o dominację.

Ważna jest również wzajemna akceptacja. Przyjaciele są świadomi zarówno swoich wad i zalet, dlatego szanują nawzajem swoje podejście do życia. Raczej nie zaprzyjaźnimy się z kimś, kto żyje w sposób, którego całkowicie nie potrafimy zrozumieć. Przyjaźń jest pewną płaszczyzną porozumienia, dlatego chętnie spędzamy czas ze swoimi przyjaciółmi.

Ważna jest tu również dobrowolność kontaktu. Nikt szczerze nie zaprzyjaźni się z osobą, z którą obowiązkowo musi się spotykać. Oczywiście może w takiej sytuacji zadziałać efekt samej ekspozycji i polubimy taką osobę, jednak nie zbudujemy z nią głębszej relacji. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego ciekawego mechanizmu Twojej psychiki, polecam Ci artykuł: Jak sprawić, żeby ludzie nas lubili? odc. 1

Jak widzisz przyjaźń składa się z cech, które związane są również z budowaniem intymności. Sama intymność jest jednym z trzech głównych składników miłości, a jej podstawą jest zaufanie. Nie ma się więc co dziwić, że przyjaźń damsko-męska często kojarzy się z nieśmiałym początkiem związku.

Często mówimy, że przyjaźń prowadzi do „czegoś więcej”. Jednak aby to zrozumieć, trzeba lepiej poznać wszystkie trzy składniki miłości: intymność, namiętność i poczucie zobowiązania. Możesz o tym przeczytać w artykule Czy przeciwieństwa naprawdę się przyciągają? Myślę, że warto abyś o tym wiedziała, jeżeli zastanawiasz się czy taka przyjaźń jest możliwa.

Przyjaźń z dwóch perspektyw.

Bardzo ciekawe jest to, że do przyjaźni damsko-męskiej, zupełnie inaczej pochodzą kobiety i mężczyźni. Statystyki pokazują, że kobiety bardziej wierzą w to, że taka przyjaźń bez podtekstów jest możliwa. Mężczyźni natomiast uważają, że taka przyjaźń w pewnym momencie może doprowadzić do „czegoś więcej”.

Jest to związane z tym, że kobiety i mężczyźni zupełnie inaczej pochodzą do tego, w jaki sposób oceniają jakość swoich bliskich relacji. Jak wynika z badań, mężczyźni znacznie częściej czują fizyczny pociąg do swoich przyjaciółek. A dodatkowo wydaje im się, że przyjaciółka również pożąda ich fizycznie.

Zupełnie inaczej wygląda to z perspektywy kobiet. Kobiety zazwyczaj nie czują pociągu fizycznego do swoich przyjaciół. Dodatkowo są przekonane, że ich przyjaciel również nie patrzy na nie jak na obiekt seksualnego pożądania. Wydaje im się, że w ich relacji nie ma miejsca na pociąg fizyczny.

Mamy tu więc pierwszy problem. Przyjaźń cechuje równowaga sił, jednak jak pokazują badania, w samym postrzeganiu przyjaźni przez kobiety i mężczyzn, znajdziemy już pewne różnice. Może to doprowadzić do zakończenia przyjaźni, jeżeli jedna ze stron przekroczy granicę, które zostały wyznaczone przez przyjaciela.

Taka przyjaźń w dzisiejszym świecie może być naprawdę trudna, ponieważ ludzie nie zdają sobie sprawy z własnych potrzeb. Nie dbamy o rozwój samoświadomości i nie rozumiemy reakcji własnego ciała. Żyjemy często bezrefleksyjnie i nie mamy czasu, ani chęci odpowiedzieć sobie na naprawdę ważne pytania.

Jeżeli nie wiesz czego tak naprawdę chcesz od życia? Jeżeli nie wiesz czego potrzebujesz i pragniesz, nie będziesz też wiedziała, czy w relacji chodzi Ci tylko o przyjaźń, czy może liczysz na „coś więcej”. Tak samo może być w drugą stronę, kiedy to mężczyzna nie jest pewny swoich uczuć i „godzi” się na przyjaźń, ale w głębi duszy liczy na większą bliskość.

Czy przyjaźń między kobietą a mężczyzną jest trudna?

Przyjaźń między kobietą a mężczyzną może być czymś wyjątkowym dla obu stron. Badania pokazują, że w takiej relacji kobiety mają szansę nauczyć się bardziej męskiego podejścia do problemów, dzięki czemu łatwiej mogą sobie z nimi poradzić. Mężczyźni mają szansę nauczyć się od swoich przyjaciółek wrażliwości i emocjonalności.

Prawdziwa przyjaźń jest oparta na zaufaniu i szczerości. Bez tych dwóch elementów taka relacja nie może się udać. Jeżeli, któraś ze stron będzie ukrywała swoje prawdziwe intencje, prędzej czy później to wyjdzie na jaw. A rozpad takiej przyjaźni może być trudny dla obu stron. Bo kiedy zawodzi nas najbliższy przyjaciel, naprawdę mocno cierpimy.

Szczerze wierzę w to, że w każdym dobrym związku partnerzy powinni się przyjaźnić. Nie jest to więc przyjaźń bez podtekstów, ale przyjaźń, która jest tylko elementem „czegoś więcej”. Nie ważne, czy Wasz związek zaczął się od przyjaźni, czy od wybuchu namiętności i zakochania. Ważne jest to, że prawdziwa przyjaźń jest fundamentem trwałego i szczęśliwego związku.

To, czy przyjaźń bez podtekstów między kobietą a mężczyzną jest możliwa, jest dla mnie ciągle sprawą otwartą. Nie znam jednoznacznych badań, które mogą pomóc mi odpowiedzieć na to pytanie. Wiem jednak, że w wielu związkach dochodzi do zgrzytów, jeżeli zbyt dużą rolę w życiu któregoś z partnerów, odgrywa przyjaciel płci przeciwnej.

Może sama znasz historie par, które zaczynają mieć trudności, gdy w ich życiu pojawia się ten trzeci, lub ta trzecia. Taki trójkąt relacyjny może być niebezpieczny. Nie zawsze musi dojść do przekroczenia granic i zdrady, aby w związku pojawiły się problemy. Warto jednak wiedzieć, że zdrada może przybierać różne oblicza. Możesz o tym przeczytać w artykule Dlaczego mężczyźni zdradzają?

Moim zdaniem przyjaźń damsko-męska to bardzo delikatna sprawa. Trzeba się nad nią zastanawiać wyłącznie w kontekście własnego życia. Trudno tu o złote rady i uogólnienia. Jednak jednego jestem w tym temacie pewien.

Warto zadbać o to, aby w związku przyjaźnić się ze swoim partnerem. Bo kiedy pojawiają się problemy, a namiętność między Wami słabnie, przyjaźń może być kołem ratunkowym dla Waszego związku. Jest to fundament, na którym możecie odbudować swój związek w najtrudniejszych chwilach.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Myślę, że te artykuły mogą Cię zainteresować:

Co zrobić, kiedy czujesz, że w Twoim związku pojawiają się problemy?

Czy potrafisz zaakceptować, że Twój związek się zmienia?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here