Niby wydaje się to takie oczywiste, jednak niektórzy z nas o tym zapominają. Warto dbać o relacje z innymi ludźmi z kilku istotnych powodów. Nikt z nas nie żyje w próżni. Każdy potrzebuje kontaktu i bliskości drugiego człowieka. Każdy potrzebuje przestrzeni gdzie może być sobą. Dlaczego tak ważne jest, aby często spotykać się ze znajomymi?

Dzielmy się dobrymi emocjami.

Nie chodzi tylko o same spotkania. Chodzi o atmosferę i to, co dajemy sobie nawzajem. Potrafimy wspierać innych, nawet samą naszą obecnością. Czasami potrzebujemy pobyć z kimś, kiedy jest nam naprawdę ciężko. Czasami chcemy podzielić się swoimi sukcesami.

Jest taka teoria na temat szczęścia, która mówi, że nikt nie może być w pełni szczęśliwy, jeżeli jest samotny. Każdy z nas ma w swoim życiu jeden cel, powinien dzielić się swoimi przeżyciami z innymi. Przypomina to trochę bieganie z wiaderkiem i chochlą.

Każdy z nas ma takie wiaderko pełne różnych przeżyć i doświadczeń. Jednak nasze wiaderko bardzo szybko wysycha. Sami możemy uzupełnić je tylko w niewielkim stopniu, dlatego potrzebujemy innych ludzi. To oni mogą się z nami podzielić zawartością swojego wiaderka, wykorzystując do tego własną chochlę.

I tak biegamy sobie z wiaderkiem i chochlą. Kiedy nasze „wiaderka” są pełne, jesteśmy szczęśliwi. Potrafimy się tym szczęściem dzielić z innymi. Zauważamy tych, których wiaderka wysychają i napełniamy ich pozytywną energią.

To bardzo piękna wizja świata. Jednak nasza codzienność wygląda trochę w inny sposób. Oczywiście, zgodzę się z tym, że stale gdzieś biegamy. Jednak nie jest to radosny bieg od przyjaciela do przyjaciela. Jest to raczej wyniszczający pęd za codziennością. Czasami z tego pośpiechu sami zapominamy, za czym tak biegniemy.

Dlatego potrzebujemy innych, aby pomogli nam zobaczyć nasze życie z innej perspektywy. Czasami zwykła rozmowa przy kawie, potrafi nam dodać tyle siły, że trudno jest nam w to uwierzyć. Tak działa odpowiednie towarzystwo. Czasami nawet nie trzeba zbyt wiele mówić, wystarczy z kimś pobyć i już jest nam lepiej.

Dlatego wspólne wyjścia do kina, albo oglądanie filmów w domowym zaciszu, to też dobry pomysł na wartościowe spędzanie czasu ze znajomymi. Takie przebywanie pośród ludzi, z którymi naprawdę się rozumiemy, to ważny element naszego życia.

Dobra relacja zawsze działa w obie strony.

Podobno przyjaciół poznaje się w biedzie. Coś w tym jest, ponieważ dobre relacje zawsze działają w obie strony. W końcu każde dziecko wie, że za otrzymany prezent trzeba podziękować i ładnie się uśmiechnąć. Każde dziecko dorasta i tę wiedzę zabiera ze sobą.

Budowanie dobrych relacji z innymi, to naprawdę dobra inwestycja. Każdy z nas ma lepsze i gorsze momenty. Jeżeli wysłuchasz swojej przyjaciółki w potrzebie, możesz być pewna, że ona również wysłucha Ciebie. Dlatego w gronie znajomych, staramy się wspierać tych, którzy akurat są w trudniejszej sytuacji.

Bardzo trudno osiągnąć coś w życiu w pojedynkę. Za każdym sukcesem stoi wiele osób. Trzeba o tym pamiętać i być za to wdzięcznym. Dzielenie się swoim sukcesem, to sposób na okazanie swojej dojrzałości. Co to za przyjemność odnosić sukces w pojedynkę? W dobrym towarzystwie jest to dużo przyjemniejsze.

Zastanów się jak to wygląda w Twoim przypadku. Jak budujecie swoje relacje ze znajomymi? Czy tworzycie jedną, zgraną paczkę? Czy raczej masz kilka grupek znajomych, które tylko w nielicznych przypadkach się spotykają? Nie ma lepszych i gorszych sposobów na budowanie relacji, chodzi mi jedynie o to, abyś sama się nad tym zastanowiła.

Czy możesz liczyć na swoich znajomych? Czy oni mogą liczyć na Ciebie? Czy Wasza relacja działa w obie strony? Czy jest tu zachowana równowaga? Jeżeli szczerze odpowiesz sobie na te kilka pytań, będziesz wiedziała w jaki sposób budujesz swoje najbliższe relacje.

Kilka sposobów, aby zadbać o dobrą atmosferę w grupie.

Zachęcam Cię do dzielenia się swoimi sukcesami z gronem Twoich znajomych. Dziel się zarówno tymi wielkimi sukcesami, jak i malutkimi sukcesikami. Pamiętaj, że optymizm i dobra energia jest zaraźliwa. Dzieląc się swoimi pasjami, możesz do nich zachęcić innych. To dobry sposób na to, aby wzajemnie się inspirować.

Bądź otwarta na nowe doświadczenia i emocje. Dzięki temu Twoje życie będzie ciekawsze. Jeżeli ktoś z Twoich znajomych proponuję wyjście do kina na film, na który sama byś na pewno nie poszła, zabierz się z nim. Dzięki temu poznasz kawałek jego świata. Nawet jak sam film nie będzie Ci się zbytnio podobał, będziesz miała okazję zobaczyć Twojego znajomego w „jego świecie”.

Lubimy ludzi otwartych, którzy chętnie poszerzają swoje horyzonty. Nie lubimy takich, którzy za wszelką cenę starają się narzucić innym swoje zdanie. Pokaż, że jesteś osobą, która nie boi się próbować nowych rzeczy. Jest w życiu tyle ciekawych rzeczy do poznania. A najlepiej je poznawać w gronie znajomych, prawda?

Na koniec jeszcze jedna ważna rzecz. Chciałbym, żebyś o tym pamiętała. Jeżeli chcesz, aby ludzie lubili przebywać w Twoim towarzystwie, nie skupiaj się wyłącznie na sobie i naucz się słuchać. Zdarza nam się przesadzić z tym opowiadaniem o własnych sukcesach i przeżyciach. Zapominamy wtedy o drugiej osobie i jej potrzebach.

Jeżeli nauczysz się słuchać, będziesz wiedziała kiedy usunąć się na drugi plan. To ważna umiejętność, której uczymy się przez całe życie. Jednak jeżeli darzysz szacunkiem osobę, z którą akurat rozmawiasz, nie powinnaś mieć z tym większych problemów.

O tym jak sprawić, aby ludzie naprawdę Cię lubili, napisałem dwa odrębne wpisy: Jak sprawić, żeby ludzie nas lubili? odc. 1 i Jak sprawić, żeby ludzie nas lubili? odc. 2. To naprawdę kawał sprawdzonej wiedzy psychologicznej, którą każdy powinien zdobyć. W wolnej chwili zajrzyj do tych artykułów, a zobaczysz ile mogą one wnieść do Twoich codziennych relacji ze znajomymi.

Wnioski?

Pamiętaj, aby dzielić się swoimi emocjami i przeżyciami ze znajomym. Stwarzaj im również przestrzeń do tego, aby dzielili się tym z Tobą. Nie mów tylko o sobie i naucz się słuchać. Dzięki temu Twoje „wiaderko” będzie zawsze pełne. A Ty dzięki temu będziesz naprawdę szczęśliwa.

Dobre relacje działają zawsze w obie strony. Wspólnie możemy osiągnąć dużo więcej niż w pojedynkę. Nasze życie jest dużo bogatsze i ciekawsze, kiedy mamy wokół siebie ludzi, którzy nas naprawdę rozumieją.

Zachęcam Cię również do otwartości. Kiedy zaczniesz zagłębiać się w świat pasji Twoich znajomych, Twoja perspektywa patrzenia na świat znacznie się poszerzy. Podejmuj chętnie nowe wyzwania i bądź otwarta na niecodzienne propozycje.

A na koniec zastanów się, komu ze swoich znajomych mogłabyś wysłać ten artykuł? Jak myślisz, kto powinien go przeczytać? A może warto go wrzucić na swojego Facebooka? Dobrymi emocjami warto dzielić się z innymi. Tak sami jest z wiedzą, którą wato podawać dalej. Decyzję jednak pozostawiam Tobie.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Zapraszam Cię również na mojego Facebooka: Psychologia, coaching i rozwój osobisty. Znajdziesz tam sporo ciekawostek ze świata psychologii.

Warto przeczytać również:

Dlaczego warto korzystać z mailowych konsultacji psychologicznych?

Jak odnaleźć szczęście i zacząć cieszyć się życiem?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here