Ludzie się nie zmieniają. Często to słyszysz, prawda? Tyko jak to właściwie jest z tą zmianą? Czy mówimy o tych zmianach ciągle, bo jest to akurat w modzie? Czy naprawdę świat zmierza do tego, aby żyło nam się lepiej?

Czy każdy może się zmienić?

Niestety z przykrością muszę stwierdzić, że nie każdy może się zmienić. Jestem psychologiem i trudno przychodzi mi mówienie o tym, że zmiany nie są łatwe i przyjemne. Jednak myślę, że ktoś w końcu musi o tym powiedzieć, bo praktycznie wszędzie znajdziesz informacje, że zmiana jest na wyciągnięcie ręki.

Zmiana jest trudna. Wymaga cierpliwości i odpowiedniej ilości czasu. Wszystkie magiczne recepty na sukces, można wyrzucić do śmieci. Zmiana nie dzieje się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Zmiana to działanie, które podejmuje wiele osób, ale bardzo mało dochodzi do jego końca.

W internecie się o tym nie mówi. Wszędzie znajdziesz porady, które mają zmienić Twoje życie. Nauczycieli jest cała masa, tylko uczyć się już nie ma komu. Ludzie po prostu nie chcą się zmieniać. Lubią tkwić w swoich przyzwyczajeniach i szarej codzienności. Lubią swoje słabości, bo są dla nich czymś bezpiecznym. Jednak mówimy tu o większości osób, co z tymi nielicznymi, dla których zmiana wydaje się możliwa?

Zmiana zaczyna się dużo wcześniej niż myślisz.

Nieliczne osoby, które nie uwierzą w moje słowa, będą próbowały się zmienić. Chwała im za to, bo takie osoby są największą motywacją w mojej pracy. Są to osoby, które nie tylko chcą się zmienić, ale mają na tyle silną motywację, aby to zrobić.

To właśnie motywacja do zmiany jest tu kluczowa. Wiele osób się zmienia, kiedy osiągnie już maksimum swoich możliwości i chodzi tu głównie o cierpienie. Dochodzą do momentu, w którym mówią „dość”. Mimo tego, że ich motywacja jest negatywna, a więc pragną się zmienić, aby czegoś uniknąć, to jest na tyle silna, aby im się to udało.

Ludzie mogą się również zmieniać pod wpływem motywacji pozytywnej. Jednak jest to dużo trudniejsze. Warto sobie zadać w tym momencie pytanie, czy łatwiej byłoby mi się zmobilizować i zarobić 5 tysięcy zł. czy mocniej chcemy  ochronić 5 tysięcy zł, które już mamy?

Zazwyczaj nasza motywacja jest silniejsza w przypadku ochrony rzeczy, które już mamy. Trudno jest nam się zmotywować do tego, aby osiągnąć coś, co nie jest związane z naszym standardowym działaniem. To jak ze zmianą nawyku, jeżeli nie zastąpimy go czymś nowym i równie atrakcyjnym, będziemy do niego wracać.

Punkt zwrotny.

Twoja motywacja do zmiany jest bardzo mocno związana z chwilą przełomową. Tą chwilą jest moment decyzji o tym, że chcesz się zmienić. Czasami ten moment może być bardzo emocjonalny: „chrzanić to, nie mogę już tak dłużej żyć”, „mam już tego dość, coś musi się zmienić”. Jednak dla większości z nas, będzie to cicha chwila milczenia, w której coś się zaczyna zmieniać w naszej psychice.

Możesz to porównać do momentu, w którym podejmujesz decyzję, że kończysz swój związek. Bardzo szybko znajdujesz argumenty na to, że jest to właściwa decyzja. Kiedy w Twojej głowie pojawi się ta myśl, będziesz już patrzyła zupełnie inaczej na swojego partnera. Jeżeli mentalnie podjęłaś już decyzję, coś musi się zdarzyć. Pytanie, czy masz wystarczająco dużo siły, aby podjąć działanie?

Działanie jest kluczem do zmiany.

Podjęłaś już decyzję o zmianie. Wierzysz, że Twoja motywacja jest wystarczająco silna. Możesz wystarczająco mieć czegoś dość, albo bardzo mocno czegoś pragniesz. Kolejny trudny moment, to podjęcie konkretnego działania. Skąd masz wiedzieć co robić, aby dokonać zmiany?

Najczęściej w takim momencie, zaczynamy działać tak, jak działaliśmy w przeszłości. To zachowanie przychodzi nam automatycznie. Dlatego często mówimy, że ludzie popełniają ciągle te same błędy. Nawet przy zmianach, zachowujemy się w taki sposób, jakby nasze życie było ciągle czymś stałym i niezmiennym.

Jeżeli naprawdę chcesz dokonać zmian w swoim życiu, musisz poszukać nowego wzorca zachowania. Musisz wymyślić inny sposób na swoje zachowanie. Jeżeli stosujesz ciągle te same metody, nie możesz oczekiwać innych rezultatów. Może Ci w tym pomóc pogłębianie własnej samoświadomości.

Jeżeli chcesz wyrobić w sobie nowy sposób zachowania, musisz się zastanowić nad tym, dlaczego wszystko co robiłaś do tej pory nie działało. Dlaczego znalazłaś się w tym miejscu? Co Cię do tego doprowadziło? Musisz lepiej zrozumieć swoją sytuację i samą siebie, a wtedy będziesz potrafiła ruszyć z miejsca.

Jednak nie możesz się na tym skupiać zbyt długo. Twoja motywacja nie będzie czekała wiecznie. W zależności od tego, jak bardzo czegoś pragniesz, albo chcesz się czegoś pozbyć, masz pewną ilość czasu na podjęcie działania. Jeżeli nie zaczniesz działać, będziesz jak większość ludzi, która ciągle myśli o zmianie swojego życia, ale nic z tym nie robi.

Wnioski?

Zmiany są możliwe, ale nie są łatwe. Myślę, że nie każdy odnajdzie w sobie tyle siły i determinacji, aby dokonać prawdziwych zmian w swoim życiu. Jeżeli nie znajdziesz w sobie odpowiednio silnej motywacji, nie masz szans na zmianę. Wrócisz do starego wzorca zachowania, tak jak wracasz do swoich najsilniejszych nawyków.

Jednak optymistyczne jest to, że na każdym kroku spotkasz ludzi, którzy dokonali zmian w swoim życiu. Podziwiamy ich, staramy się dowiedzieć jak najwięcej na temat ich zmian. Popełniamy błąd skupiając się na ich sposobach dokonania zmiany. Jednak motywacja do zmian, to kwestia bardzo osobista. Każdy z nas musi odnaleźć ją na własną rękę.

Prawdziwa zmiana zawsze zaczyna się od uświadomienia sobie swojej sytuacji. Później następuje moment podjęcia decyzji. Jeżeli mamy w takim momencie wystarczająco silną motywację, to zmiana jest możliwa. Jednak wymaga ona cierpliwości i pracy nad sobą. Czy jesteś gotowa na taką zmianę?

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Interesujesz się psychologią? Wejdź na naszego Facebooka: Psychologia, coaching i rozwój osobisty.

3 KOMENTARZE

  1. Zmiany zaczynają się od „wyrzucenia śmieci”, czyli pozbycia się wszystkich rzeczy zbędnych w naszym życiu do których człowiek przywiązuje zbyt dużą wagę, a które tak naprawdę są obciążeniem. Czasem los ułatwia nam zadanie zabierając wszystko i jest to dobry moment by zrobić pierwszy krok na nowej drodze. Strata, tak samo materialna jak i emocjonalna jest jednocześnie szansą na pójście w nowym kierunku i realizację nowych celów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here