Czy człowiek może się zmienić?

Ludzie się nie zmieniają. Często to słyszysz, prawda? Tyko jak to właściwie jest z tą zmianą? Czy mówimy o tych zmianach ciągle, bo jest to akurat w modzie? Czy naprawdę świat zmierza do tego, aby żyło nam się lepiej?

Czy każdy może się zmienić?

Niestety z przykrością muszę stwierdzić, że nie każdy może się zmienić. Jestem psychologiem i trudno przychodzi mi mówienie o tym, że zmiany nie są łatwe i przyjemne. Jednak myślę, że ktoś w końcu musi o tym powiedzieć, bo praktycznie wszędzie znajdziesz informacje, że zmiana jest na wyciągnięcie ręki.

Zmiana jest trudna. Wymaga cierpliwości i odpowiedniej ilości czasu. Wszystkie magiczne recepty na sukces, można wyrzucić do śmieci. Zmiana nie dzieje się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Zmiana to działanie, które podejmuje wiele osób, ale bardzo mało dochodzi do jego końca.

W internecie się o tym nie mówi. Wszędzie znajdziesz porady, które mają zmienić Twoje życie. Nauczycieli jest cała masa, tylko uczyć się już nie ma komu. Ludzie po prostu nie chcą się zmieniać.

My po prostu lubimy tkwić w swoich przyzwyczajeniach i szarej codzienności. Lubimy swoje słabości, bo są dla nas czymś bezpiecznym. Jednak mówimy tu o większości osób, co z tymi nielicznymi, dla których zmiana wydaje się możliwa?

Zmiana wymaga odwagi. Wymaga również siły psychicznej, która ochroni nas w najtrudniejszym momencie. Każdy, kto ma słabą psychikę w końcu się podda i wróci do dawnych przyzwyczajeń. Zmiana jest możliwa, ale wymaga dyscypliny i konkretnego planu.

Zmiana zaczyna się dużo wcześniej niż myślisz

Nieliczne osoby, które nie uwierzą w moje słowa, będą próbowały się zmienić. Chwała im za to, bo takie osoby są największą motywacją w mojej pracy. Są to osoby, które nie tylko chcą się zmienić, ale mają na tyle silną motywację, aby to zrobić.

To właśnie motywacja do zmiany jest tu kluczowa. Wiele osób się zmienia, kiedy osiągnie już maksimum swoich możliwości i chodzi tu głównie o cierpienie. Dochodzą do momentu, w którym mówią „dość”. Mimo tego, że ich motywacja jest negatywna, a więc pragną się zmienić, aby czegoś uniknąć, to jest na tyle silna, aby im się to udało.

Ludzie mogą się również zmieniać pod wpływem motywacji pozytywnej. Jednak jest to dużo trudniejsze. Warto sobie zadać w tym momencie pytanie, czy łatwiej byłoby mi się zmobilizować i zarobić 5 tysięcy zł., czy mocniej chcemy ochronić 5 tysięcy zł., które już mamy?

Zazwyczaj nasza motywacja jest silniejsza w przypadku ochrony rzeczy, które już mamy. Trudno jest nam się zmotywować do tego, aby osiągnąć coś, co nie jest związane z naszym standardowym działaniem. To jak ze zmianą nawyku, jeżeli nie zastąpimy go czymś nowym i równie atrakcyjnym, będziemy do niego wracać.

Zastanów się przez chwilę nad tym, jakim osobom najczęściej udaje się dokonać zmiany. Są to bez wątpienia osoby uparte, które nie poddają się po pierwszej porażce. Są też na tyle wytrwałe, aby zmieniać się małymi krokami.

Te wszystkie cechy są związane z siłą Twojej psychiki. Jeżeli wiesz jak ją wzmocnić, to zmiana będzie w Twoim zasięgu. Właśnie dlatego warto przeczytać mój artykuł: Talent jest przereklamowany! Dlaczego więc nie odnosisz sukcesu?

Punkt zwrotny – Twoja zmiana

Twoja motywacja do zmiany jest bardzo mocno związana z chwilą przełomową. Tą chwilą jest moment decyzji o tym, że chcesz się zmienić. Cierpliwość każdego z nas ma swoje granice. Kiedy dochodzisz do ściany, pojawia się właśnie moment przełomowy (kulminacyjny).

Czasami ten moment może być bardzo emocjonalny: „chrzanić to, nie mogę już tak dłużej żyć”, „mam już tego dość, coś musi się zmienić”. Jednak dla większości z nas, będzie to cicha chwila milczenia, w której coś się zaczyna zmieniać w naszej psychice.

Możesz to porównać do momentu, w którym podejmujesz decyzję, że kończysz swój związek. Bardzo szybko znajdujesz argumenty na to, że jest to właściwa decyzja. Kiedy w Twojej głowie pojawi się ta myśl, będziesz już patrzyła zupełnie inaczej na swojego partnera.

Jeżeli mentalnie podjęłaś już decyzję, coś musi się zdarzyć. Pytanie, czy masz wystarczająco dużo siły, aby podjąć działanie? Czy jesteś na tyle szczera sama ze sobą, aby podążyć za tą myślą?

Niestety wielu osobom brakuje odwagi i siły psychicznej, aby odczytać wyraźne sygnały ostrzegawcze. To właśnie dlatego osoby, które mają słabą psychikę, potrafią latami tkwić w toksycznych i wyniszczających relacjach. Zastanów się, czy też zdarza Ci się działać w ten sposób.

Działanie jest kluczem do zmiany

Podjęłaś już decyzję o zmianie. Wierzysz, że Twoja motywacja jest wystarczająco silna. Możesz wystarczająco mieć czegoś dość, albo bardzo mocno czegoś pragniesz. Kolejny trudny moment, to podjęcie konkretnego działania. Skąd masz wiedzieć co robić, aby dokonać zmiany?

Najczęściej w takim momencie, zaczynamy działać tak, jak działaliśmy w przeszłości. To zachowanie przychodzi nam automatycznie. Dlatego często mówimy, że ludzie popełniają ciągle te same błędy. Nawet przy zmianach, zachowujemy się w taki sposób, jakby nasze życie było ciągle czymś stałym i niezmiennym.

Jeżeli naprawdę chcesz dokonać zmian w swoim życiu, musisz poszukać nowego wzorca zachowania. Musisz wymyślić inny sposób na swoje zachowanie. Jeżeli stosujesz ciągle te same metody, nie możesz oczekiwać innych rezultatów. Może Ci w tym pomóc pogłębianie własnej samoświadomości.

Jeżeli chcesz wyrobić w sobie nowy sposób zachowania, musisz się zastanowić nad tym, dlaczego wszystko co robiłaś do tej pory nie działało. Dlaczego znalazłaś się w tym miejscu? Co Cię do tego doprowadziło? Musisz lepiej zrozumieć swoją sytuację i samą siebie, a wtedy będziesz potrafiła ruszyć z miejsca.

Jednak nie możesz się na tym skupiać zbyt długo. Twoja motywacja nie będzie czekała wiecznie. W zależności od tego, jak bardzo czegoś pragniesz, albo chcesz się czegoś pozbyć, masz pewną ilość czasu na podjęcie działania. Jeżeli nie zaczniesz działać, będziesz jak większość ludzi, która ciągle myśli o zmianie swojego życia, ale nic z tym nie robi.

Warto się również zastanowić, czy Ty naprawdę jesteś gotowa do zmiany? A może jesteś jeszcze na etapie, w którym dopiero przygotowujesz się do zmiany? Jeżeli chcesz lepiej to zrozumieć, polecam Ci mój artykuł: Dlaczego prawie każdy boi się zmian? Oto 5 etapów, które pomogą Ci się zmienić.

Czy zmiana jest możliwa?

Zmiany są możliwe, ale nie są łatwe. Myślę, że nie każdy odnajdzie w sobie tyle siły psychicznej i determinacji, aby dokonać prawdziwych zmian w swoim życiu.

Jeżeli nie znajdziesz w sobie odpowiednio silnej motywacji, nie masz szans na zmianę. Wrócisz do starego wzorca zachowania, tak jak wracasz do swoich najsilniejszych nawyków. Czasami przed zmianą musisz po prostu wzmocnić swoją psychikę, co pomoże Ci wytrwać w zmianie.

Optymistyczne jest to, że na każdym kroku spotkasz ludzi, którzy dokonali zmian w swoim życiu. Podziwiamy ich, staramy się dowiedzieć jak najwięcej na temat ich zmian. Popełniamy błąd skupiając się na ich sposobach dokonania zmiany. Jednak motywacja do zmian, to kwestia bardzo osobista. Każdy z nas musi odnaleźć ją na własną rękę.

Prawdziwa zmiana zawsze zaczyna się od uświadomienia sobie swojej sytuacji. Później następuje moment podjęcia decyzji. Jeżeli mamy w takim momencie wystarczająco silną motywację, to zmiana jest możliwa. Jednak wymaga ona cierpliwości i pracy nad sobą. Czy jesteś gotowa na taką zmianę?

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – Twój zaprzyjaźniony psycholog.

Potrzebujesz wsparcia? Umów się na BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Dlaczego tak bardzo boimy się samotności?

Czy w dzisiejszym świecie samotność jest jeszcze dla kogoś problemem? Przecież nowoczesne technologie umożliwiają nam niemal natychmiastowy kontakt z każdą osobą na świecie. Czy nie jest tak, że mamy coraz większe poczucie więzi z innymi ludźmi? Dlaczego więc tak...

Kiedy ON mówi, że kocha, a tak naprawdę znaczy to coś innego.

Czy wszyscy mężczyźni kłamią? Czy używają ważnych słów tylko po to, aby osiągnąć swój cel? Czy świat jest pełen tchórzy, którzy nie potrafią powiedzieć Ci prosto w oczy, że wasz związek nie ma przyszłości? Porozmawiajmy o osobach, dla których miłość nie znaczy zbyt...

Jestem Ania i jestem Perfekcjonistką – Czy można tak żyć? Odc. 1

Cześć, mam na imię Ania i jestem perfekcjonistką. Powtarzam to zdanie w swojej głowie już od kilku dni. Jednak jeszcze ani razu nie odważyła się go wypowiedzieć nagłos. To wszystko stałoby się zbyt realne. Wiem, że dłużej moje życie nie może wyglądać w ten sposób....

3 umiejętności, które wzmocnią Twoją psychikę. Warto o nie zadbać jeszcze w tym miesiącu.

Każdy z nas miewa słabsze chwile. Wątpimy wtedy w siebie i cel naszych działań. Widzimy świat w czarno-białych barwach. Jednak niektórzy z nas dużo szybciej potrafią się z tego stanu otrząsnąć. Potrafią szybciej podnieść się po porażce, a kryzysy są dla nich momentami...

Nie pozwól, aby ONI odebrali Ci radość z życia! Jak się przed tym bronić?

Budzisz się chwile przed budzikiem. Wstajesz pełna energii. Czujesz w kościach, że to będzie dobry dzień. Patrzysz w lustro i się do siebie uśmiechasz. Rozpiera Cię pozytywna energia. Wchodzisz z werwą do biura i nagle BUM. Trafiasz na ścianę negatywnych emocji....

1 komentarz

  1. Adela

    Zmiany zaczynają się od „wyrzucenia śmieci”, czyli pozbycia się wszystkich rzeczy zbędnych w naszym życiu do których człowiek przywiązuje zbyt dużą wagę, a które tak naprawdę są obciążeniem. Czasem los ułatwia nam zadanie zabierając wszystko i jest to dobry moment by zrobić pierwszy krok na nowej drodze. Strata, tak samo materialna jak i emocjonalna jest jednocześnie szansą na pójście w nowym kierunku i realizację nowych celów.

    Odpowiedz

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Dlaczego nie warto ukrywać swoich słabości? - […] razy mówiłaś komuś, że potrzebuje zmiany? Ile razy takie osoby wysłuchały Cię od razu? W większości przypadków reakcja zawsze…
  2. Chcesz dokonać zmiany w swoim życiu? Oto 6 błędów, które mogą Ci przeszkodzić. - […] oddają swój los w ręce ślepego losu. Zastanów się, czy tego chcesz. Przeczytaj artykuł: Czy człowiek może się zmienić? I…

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This