Dlaczego nie warto ukrywać swoich słabości?

Ukrywając swoje wady nie sprawisz, że one znikną. Każdy z nas ma swoje słabości. Czy starasz się o nich zapomnieć, czy próbujesz z nimi walczyć? Czy chcesz przejąć odpowiedzialność nad własnym życiem, czy wolisz być bierna? Czy wiesz dlaczego nie warto odwracać wzroku od negatywnych emocji?

Jak walczyć z własnymi słabościami?

Walka z własnymi słabościami nie jest prosta. Zawsze było nam łatwiej wytykać błędy innym, niż przyznać się do własnych. Jednak nawet z największymi słabościami można sobie poradzić, jeżeli jesteśmy ich świadomi. To właśnie świadomość swoich słabości jest pierwszym krokiem, aby się ich pozbyć.

Zawsze możesz przymykać oczy lub odwracać wzrok od tego, co sprawia Ci największą przykrość. Jednak w takim wypadku jesteś bierna i zdajesz się na to, co przyniesie Ci los. Jeżeli chcesz przejąć kontrolę nad swoim życiem, musisz stać się bardziej aktywna w swoim działaniu.

Wyobraź sobie piękny ogród, który przez wiele lat pielęgnowała pewna kobieta. Wkładała swój wysyłek i czas, aby ogród wyglądał w tak wyjątkowy sposób. To była jej największa pasja. Jednak w pewnym momencie przestała zwracać uwagę na chwasty, które się w nim zaczęły pojawiać.

Kiedy ogród był mały, każdy chwast rzucał się od razu w oczy. Bardzo szybko go zauważała i usuwała, aby się nie rozprzestrzeniał. Jednak kiedy jej ogród stał się już tak duży, łatwiej jej było odwrócić wzrok od małego chwastu, który pojawił się w którymś z zakamarków.

Każdym z tych chwastów miała się zając jutro, pojutrze, albo w niedalekiej przyszłości. Ale odwracanie wzroku było takie łatwe. W jej pięknym ogrodzie zawsze można było skupić się na czymś innym. Jednak po pewnym czasie, chwastów było już tak dużo, że trudno było ich już nie zauważać.

Podobnie jest z naszym życiem. Kiedy jesteś szczęśliwa, odwracasz wzrok od tego, co jest dla Ciebie trudne. Starasz się nie dostrzegać swoich słabości. Odwracasz od nich wzrok, ale one nie znikną. Będą czekały na Twój gorszy dzień, aby przypomnieć o sobie z pełną siłą.

Jeżeli chcesz walczyć ze swoimi słabościami, musisz je lepiej poznać. Jednak za nim je lepiej poznasz, sama musisz sobie je uświadomić. Czy masz w sobie na tyle siły, aby skupić swoją uwagę na tym, co jest Twoją słabością? Wymaga to dużej odwagi.


Czy poleciłaś już znajomym tego bloga o psychologii? Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś, udostępnij ten wpis na swoim Facebooku. Będę Ci za to bardzo wdzięczny.


Nie udawaj, że słabości nie istnieją.

Jeżeli chcesz, aby Twój ogród był piękny, nie możesz bać się chwastów. Nie możesz bać się swoich słabości, ponieważ tylko wtedy gdy zaczniesz je dostrzegać, będziesz mogła się ich pozbyć. Nie możemy walczyć z czymś, czego nie znamy.

Pewnie wiele razy obserwowałaś to w swoim życiu. Ktoś miota się i walczy sam ze sobą. Nie potrafi dostrzec swojego problemu, choć dla wszystkich wokół ten problem jest tak wyraźny. Jednak kiedy jesteś w centrum wydarzeń, łatwo możesz stracić obiektywność.

Ile razy mówiłaś komuś, że potrzebuje zmiany? Ile razy takie osoby wysłuchały Cię od razu? W większości przypadków reakcja zawsze jest taka sama. Złość i atak, które są próbą obrony własnego sposobu na życie. Ile razy sama zareagowałaś w ten sposób, kiedy ktoś z Twoich bliskich próbował Ci zasugerować, że popełniasz błąd?

W tym przypadku jesteśmy podobni do siebie. Staramy się być spójni w naszym życiu. Staramy się bronić własnych decyzji, których po pewnym czasie sami nie rozumiemy. Musisz jednak pamiętać, że świadomość własnych wad może wpłynąć na poprawę jakości Twojego życia. Jeżeli poznasz swoje wady, będziesz mogła zrozumieć lepiej samą siebie.

Czy wiesz co kieruje Twoim życiem?

Na wiele decyzji w Twoim życiu wpływają emocje. Działasz pod wpływem chwili. To impuls, który jest dożo silniejszy od chłodnej kalkulacji. Czy potrafisz panować nad swoimi stanami emocjonalnymi? A może to Twoje emocje kierują Tobą?

Twój stan emocjonalny zależy od pytań, jakie stawiasz sobie każdego dnia. Czy Twoja szklanka jest zawsze do połowy pełna, czy pusta? Czy jesteś szczęśliwa z miejsca, w którym się obecnie znajdujesz? Czy jesteś zadowolona z decyzji, które podjęłaś ostatnio?

Pytania, które stawiasz sobie każdego dnia wpływają na to, czego tak naprawdę oczekujesz od życia. Jeżeli ciągle zastanawiasz się dlaczego masz takiego pecha, to ten pech jest dokładnie tym, czego oczekujesz. Jeżeli zastanawiasz się dlaczego ciągle Ci się to przydarza, Twoje emocje wpływają na te ważne decyzje i naprawdę zaczyna Ci się to przydarzać.

Każdy z nas uczy się panować nad swoimi emocjami przez całe życie. Warto jednak pamiętać o tym, że każda emocja ma w naszym życiu swoje miejsce. Nie możesz skupiać się wyłącznie na tym co pozytywne. Zamiatanie negatywnych emocji pod dywan, jest podobne do odwracania wzroku od swoich słabości.

Tu widzimy bardzo silne połączenie między tym co jest naszą słabością i co wywołuje w nas negatywne emocje. To właśnie z powodu siły tych emocji, tak trudno jest nam walczyć z własnymi słabościami. Często łatwiej jest nam odwrócić wzrok, aby znów nie czuć się w ten sposób.

Jednak czy chcesz odwracać wzrok przez całe swoje życie? Jeżeli chcesz wziąć pełną odpowiedzialność za własne życie, musisz nauczyć się panować nad swoimi negatywnymi emocjami. To klucz do walki z każdą słabością.

Czy warto ukrywać swoje słabości?

Myślę, że zdajesz sobie sprawę, że nie warto. Zamiast ukrywać swoje słabości, postaraj się je lepiej poznać. Bądź ich świadoma, bo tylko tak będziesz mogła coś z tym zrobić. Postaraj się również lepiej poznać emocje, które są mocno związane z Twoją słabością.

Ciągłe ukrywanie swoich słabości jest wyczerpujące. Zamiast tego możesz poświęcić swoją energię na dokonanie zmiany. Aktywność zawsze jest lepsza od bierności. W momencie kiedy zaczniesz walczyć ze swoimi słabościami, poczujesz, że przejęłaś pełną odpowiedzialność za własne życie.

Zrzuć z siebie ten ciężar. Przestań skupiać się na pozorach i zastanów się, kiedy tak naprawdę możesz poczuć się szczęśliwa? Czy chciałabyś być szczera sama ze sobą? Czy chciałabyś przestać odwracać wzrok od tego co trudne?

Jeżeli odważysz się na ten krok, nie będziesz się już tak bała chwil słabości. Gorsze dni zdarzają się każdemu. Jednak im więcej masz do ukrycia przed samą sobą, tym trudniej Ci w takich dniach, pozbyć się negatywnych emocji.

Walka ze swoimi słabościami może stać się Twoją siłą. Dzięki temu lepiej zrozumiesz samą siebie. Zaczniesz pobudzać własną samoświadomość. To wyjątkowo ważna cecha dla osób, które są odporne i silne psychicznie.

Już nie musisz udawać, że słabości nie istnieją. Masz w sobie siłę, która pozwoli Ci się do nich przyznać. Zacznij pielęgnować swoje życie i nie odwracaj wzroku od trudności. Poczujesz dzięki temu ogromną satysfakcję, ponieważ będziesz miała prawdziwy wpływ na to, jak wygląda Twoje życie.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Szukasz ciekawych artykułów o psychologii? Mam dla Ciebie kilka propozycji:

Dlaczego nie chcesz zmienić swojego życia? – artykuł o tym, jak odnaleźć motywację do zmiany w swoim życiu.

Kiedyś, jakoś, z kimś… na pewno będę szczęśliwa. – jeżeli zastanawiasz się, czym tak naprawdę jest dla Ciebie szczęście w tym artykule możesz znaleźć pewną wskazówkę.

Potrzebujesz wsparcia? Umów się na BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Dlaczego tak bardzo boimy się samotności?

Czy w dzisiejszym świecie samotność jest jeszcze dla kogoś problemem? Przecież nowoczesne technologie umożliwiają nam niemal natychmiastowy kontakt z każdą osobą na świecie. Czy nie jest tak, że mamy coraz większe poczucie więzi z innymi ludźmi? Dlaczego więc tak...

Kiedy ON mówi, że kocha, a tak naprawdę znaczy to coś innego.

Czy wszyscy mężczyźni kłamią? Czy używają ważnych słów tylko po to, aby osiągnąć swój cel? Czy świat jest pełen tchórzy, którzy nie potrafią powiedzieć Ci prosto w oczy, że wasz związek nie ma przyszłości? Porozmawiajmy o osobach, dla których miłość nie znaczy zbyt...

Jestem Ania i jestem Perfekcjonistką – Czy można tak żyć? Odc. 1

Cześć, mam na imię Ania i jestem perfekcjonistką. Powtarzam to zdanie w swojej głowie już od kilku dni. Jednak jeszcze ani razu nie odważyła się go wypowiedzieć nagłos. To wszystko stałoby się zbyt realne. Wiem, że dłużej moje życie nie może wyglądać w ten sposób....

3 umiejętności, które wzmocnią Twoją psychikę. Warto o nie zadbać jeszcze w tym miesiącu.

Każdy z nas miewa słabsze chwile. Wątpimy wtedy w siebie i cel naszych działań. Widzimy świat w czarno-białych barwach. Jednak niektórzy z nas dużo szybciej potrafią się z tego stanu otrząsnąć. Potrafią szybciej podnieść się po porażce, a kryzysy są dla nich momentami...

Nie pozwól, aby ONI odebrali Ci radość z życia! Jak się przed tym bronić?

Budzisz się chwile przed budzikiem. Wstajesz pełna energii. Czujesz w kościach, że to będzie dobry dzień. Patrzysz w lustro i się do siebie uśmiechasz. Rozpiera Cię pozytywna energia. Wchodzisz z werwą do biura i nagle BUM. Trafiasz na ścianę negatywnych emocji....

1 komentarz

  1. Wojciech Mazurek

    Bardzo ciekawy wpis, dający do myślenia. Mnie już zainspirował do kilku ruchów 🙂

    Odpowiedz

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Kiedy upadamy na samo dno i skąd mamy siłę, aby odzyskać równowagę? - […] z drugiej strony mamy siłę do tego, żeby powstać z kolan. Nasza siła woli i upór, który doprowadził nas…
  2. Co zrobić, kiedy czujesz, że dusisz się w związku? - […] Dlaczego nie warto ukrywać swoich słabości? […]
  3. Co się stanie, gdy przestaniesz być ciągle z siebie niezadowolona? - […] Dlaczego nie warto ukrywać swoich słabości? […]

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This