Nie każdy musi brylować w towarzystwie. Nie każdy musi być pewny siebie i przebojowy. Nie każdy musi stale szukać nowych wyzwań i kolejnej dawki adrenaliny. Jeżeli jesteś introwertykiem, to masz dużo innych zalet, o których zawsze powinnaś pamiętać.

Czy świat jest sprawiedliwy?

To raczej pytanie retoryczne. Oczywiście, że świat nie jest sprawiedliwy. Z introwertykami jest podobnie, jak z osobami leworęcznymi. W społeczeństwie zdecydowanie mniej się o nich myśli. Jeżeli jesteś osobą leworęczną, to wiesz doskonale, że większość nożyczek i obieraczek do warzyw, jest dla Ciebie niewygodna.

Introwertycy też nie są dostrzegani w społeczeństwie. Są z natury dużo cichsi od ekstrawertyków. Nie robią wokół siebie takiego szumu. Ale czy to jest wada? Wiele osób uważa, że tak. Tak jak w przedszkolach przekłada się dzieciom kredki, do prawej ręki, aby „pisały normalnie”, tak samo próbuje się namawiać introwertyków do większej otwartości.

Ale nie da się tego zrobić w taki sposób. Nie można zmusić Cię siłą do tego, abyś stała się nagle bardziej rozmowna i towarzyska. Taka już jest Twoja natura i powinnaś nauczyć się ją doceniać. Powinnaś być dumna z tego, że jesteś introwertyczką. Może się okazać, że w dzisiejszych czasach będzie to miało dla Ciebie ogromne znaczenie.

Nie liczy się ten kto dużo gada, ale ten kto potrafi słuchać.

Jesteś introwertykiem, więc z natury masz większy dar słuchania, niż ekstrawertycy. Dzięki temu możesz być pewna, że ludzie dobrze się czują w Twoim towarzystwie. Umiejętność słuchania jest bardzo ważna w wielu zawodach.

Docenia się ją również coraz bardziej u osób, które mają zostać liderami. Jak wiesz, model pracy zmienia się gwałtownie. Szef nie może być już osobą, która wykrzyczy swoje racje, a wszyscy mają jej potulnie słuchać. Współczesny lider jest osobą, która potrafi współpracować ze swoim zespołem. A do tego niezbędna jest umiejętność słuchania.

Najlepiej obrazuje to pewna metafora, którą usłyszałem kiedyś w wywiadzie z Miłoszem Brzezińskim. Mówi ona o tym, że dobra rozmowa przypomina scenę w teatrze, którą odgrywają dwaj aktorzy. Kiedy jeden z aktorów mówi, skupia się na nim całe światło refraktorów.

Jeżeli chcesz, aby ktoś w Twoim towarzystwie poczuł się dobrze musisz sprawić, aby światło reflektorów było jak najczęściej skierowane na niego. Introwertycy potrafią to doskonale bo wiedzą, jak słuchać będąc w „cieniu”. Ekstrawertycy mają z tym problem i w każdej rozmowie próbują skupić światło reflektorów wyłącznie na sobie.

Co ciekawe, umiejętność prowadzenia rozmowy, jest bardzo ważna również w sprzedaży. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to ekstrawertycy są najlepszymi sprzedawcami, bo potrafią klienta zagadać. Jednak w przypadku wielu produktów luksusowych, to introwertycy mogą być lepsi, ponieważ potrafią wysłuchać prawdziwych potrzeb klienta.

Nigdy nie zapominaj o tym, że Twoja introwersja może być dla Ciebie atutem. Zastanów się nad sytuacjami, w którym Twój naturalny sposób słuchania i prowadzenia rozmowy, był kluczem do Twojego sukcesu. Kiedy przypomnisz sobie kilka takich sytuacji, od razu zrozumiesz co mam na myśli.

Czy introwertycy odnoszą spektakularne sukcesy?

Jak myślisz, co łączy takie osoby jak: Albert Einstein, Bill Gates, William Shakespeare, Steven Spielberg i Mozart? Oczywiście wszyscy, podobnie jak Ty, potrafili odnieść wielki sukces w zgodzie z własną introwertyczną naturą.

Oczywiście takich przykładów jest więcej. Krąży ich cała masa w internecie. Jednak nie chodziło mi o to, aby pokazywać Ci wiele znanych nazwisk. Chodzi o to, abyś dostrzegła, że sukces możesz osiągnąć tylko wtedy, gdy dostrzeżesz atuty tego kim jesteś.

Wiele osób walczy ze swoją naturą i traci przez to dużo siły. Introwertycy, którzy na siłę chcą udawać ekstrawertyków, będą w stanie to zrobić, ale będzie to wymagało od nich dużego wysiłku. Pytanie tylko, czy ten wysiłek się opłaci?

Zamiast walczyć ze swoją naturą, lepiej skorzystać z tego, co ona nam daje. W taki sposób możemy znaleźć swoją unikalną zdolność, którą możemy rozwijać. Podążanie za potrzebami własnej osobowości, jest dużo bardziej skuteczne niż walczenie z nią.

Introwertycy lepiej znają samych siebie.

Introwertycy mają dużą zdolność wglądu we własne myśli i emocje. Potrafią spędzać czas w samotności, dlatego lepiej znają samych siebie i własne potrzeby. Potrafią wsłuchać się we własne ciało. Czasami jest to bardzo trudne i sprawia, że mocniej przeżywają sytuacje stresujące.

Ma to jednak również swoje zalety. Introwertycy nie potrzebują tak dużego pobudzenia jak ekstrawertycy, żeby czuć się naprawdę dobrze. Potrafią cieszyć się z małych rzeczy. Są szczęśliwi, kiedy mają czas na czytanie książki, albo na rozmowę z kimś bliskim.

Mówiąc inaczej, introwertycy nie potrzebują wielkich fajerwerków, aby być szczęśliwymi. Twój naturalny i optymalny poziom pobudzenia jest niski, dlatego potrafisz odczuwać nawet najmniejsze zmiany. Ma to swoje plusy i minusy.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu, będziesz znacznie częściej pamiętała o plusach swojej introwersji. Dzięki niej jesteś tak emocjonalną i empatyczną osobą. Jesteś wrażliwa na ludzi, którzy są blisko Ciebie.

Jesteś ekspertką od rozumienia emocji innych. Nigdy o tym nie zapominaj. W wielu sytuacjach możesz pomóc swoim bliskim, kiedy ich wysłuchasz. Taka jest właśnie Twoja osobowość, więc powinnaś chętniej korzystać z jej ogromnych zasobów.

Potrafisz doceniać piękno.

Może i jesteś małomówna, ale za to jesteś wrażliwa i potrafisz doceniać piękno otaczającego Cię świata.  Wiele rzeczy, które mają dla Ciebie znaczenie, jest przez innych całkowicie ignorowane. To właśnie dlatego introwertycy potrafią dostrzec szansę w sytuacji, w której inni nie zwróciliby nawet na to uwagi.

Nie staraj się na siłę być inna. Pomyśl o tym, jak możesz wykorzystać swoją introwersję. Zastanów się, czy Twoje dotychczasowe wybory są zgodne z tym kim jesteś. A może pod wpływem namowy kogoś innego, wybrałaś drogę, która nie do końca Ci pasuje?

Znasz dobrze samą siebie. Czasami potrafisz zagłuszyć swoje myśli. Jednak jeżeli naprawdę wsłuchasz się w siebie, to znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania. Zarówno introwersja, jak i ekstrawersja, mają swoje blaski i cienie. Do tej pory skupiałaś się na cieniach, o których tak często słyszałaś.

Myślę, że teraz jest najlepszy moment, abyś doceniła to kim jesteś. Twoja introwersja pozwala Ci w inny sposób patrzeć na świat. Doceniaj to, bo dzięki temu Twoje życie nie jest płytkie. Nie staraj się tłumić i zagłuszać swoich emocji.

Jesteś introwertykiem i możesz być z tego dumna. Od dziś możesz patrzeć na siebie właśnie w ten sposób. To co dla jednych może być wadą, dla Ciebie jest czymś wyjątkowym. Świat ma wiele pięknych kolorów, które potrafisz dostrzec. Nie wszyscy mają taką zdolność. Pamiętaj o tym!

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Podobał Ci się artykuł? Możesz znaleźć ich dużo więcej. Wystarczy, że odwiedzisz mojego Facebooka: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

3 KOMENTARZE

  1. […] To wszystko wpływa na naszą osobowość. Jednak chciałbym teraz skupić się bardziej na różnicach biologicznych, które możemy zauważyć u introwertyków i ekstrawertyków. To niesamowite, ale mózgi tych osób się różnią. Ma to ogromny wpływ na ich życiowe decyzje. Poruszałem ten temat w trochę innym kontekście w artykule: Jesteś introwertykiem? Bądź z tego dumna!  […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here