Jesteś introwertykiem? Wykorzystaj swoje mocne strony.

Możesz żyć w zgodzie ze swoją introwertyczną naturą, albo ciągle z nią walczyć. To zależy wyłącznie od Ciebie. Jednak dobrze się zastanów, czy nie lepiej wykorzystać swoje mocne strony, które masz na wyciągnięcie ręki, niż stale się zmagać z tym, co jest dla Ciebie trudne? W tym artykule dowiesz się, jak wykorzystać swoje mocne strony, jeżeli jesteś introwertykiem.

Nie jesteśmy lepsi, ani gorsi. Jesteśmy inni.

Nie można powiedzieć, że introwertycy są gorsi lub lepsi od ekstrawertyków. Każdy typ osobowości jest po prostu inny. Ekstrawertycy i introwertycy mogą odnosić wielkie sukcesy, jednak podchodzą do tego w inny sposób. Każdy typ osobowości ma swoją własną strategię na sukces i warto ją lepiej zrozumieć.

W dzisiejszym świecie nie doceniamy mocnych stron introwertyków. Ekstrawertycy są głośniejsi i lepiej ich widać, dlatego często się nam wydaje, że to właśnie oni osiągają wszystkie sukcesy. Jednak to tylko iluzja. Możesz się o tym przekonać w artykule: Jesteś introwertykiem? Bądź z tego dumna! 

W codziennym życiu nie ma ścisłego podziało na introwertyków i ekstrawertyków. Każdy z nas łączy w sobie wiele cech, które można przypisać do tych dwóch typów osobowości. Uczymy się wychodzić poza swoją strefę komfortu i własny typ osobowości. Stale się rozwijamy, jednak pewne rzeczy przychodzą nam z większym trudem i czasami nie warto z tym walczyć.

W wielu przypadkach wybieramy zachowania, które są dla nas naturalne i zgodne z naszym typem osobowości. Są one dla nas dużo łatwiejsze do wykonania, niż zachowania, które są sprzeczne z naszym typem osobowości. Za te różnice odpowiadają nasze mózgi, o czym możesz dowiedzieć się z artykułu: Czy wiesz, że mózgi introwertyków i ekstrawertyków się różnią? Sprawdź jak bardzo. 

Jakie są mocne strony introwertyków? Jak je wykorzystać? Kiedy lepiej działać zgodnie ze swoją naturą? Oto kluczowe pytania, na które powinnaś poszukać odpowiedzi, zanim za wszelką cenę będziesz próbowała się zmienić. Naucz się korzystać ze swoich naturalnych predyspozycji, a będziesz w stanie osiągnąć dużo więcej.

Introwertycy są mistrzami koncentracji

Jeżeli jesteś introwertyczką to doskonale wiesz, że potrafisz bez trudu skoncentrować się na aktualnie wykonywanym zadaniu. Twój umysł nie musi przeskakiwać z zadania do zadania. W dzisiejszym świecie, w którym stale jesteśmy bombardowani setkami informacji, jest to bardzo wielka zaleta.

Koncentracja pomaga nam pogłębiać swoją wiedzę w danym temacie i nigdy nie czujemy się tym znudzeni. Nie ma się więc co dziwić, że wybitni naukowcy byli bardzo często introwertykami. Ten typ osobowości sprzyja rozkładaniu skomplikowanych tematów na czynniki pierwsze.

To ekstrawertycy są wielozadaniowi i elastycznie dopasowują się do zmieniającego się otoczenia. Ich życie toczy się w zdecydowanie szybszym tempie. Nie przeszkadza im natłok zewnętrznych bodźców, bo świetnie odnajdują się w tym chaosie. Jednak właśnie przez takie działanie, do wielu spraw podchodzą na zbyt płytkim poziomie.

Jako introwertyczka nie powinnaś walczyć ze swoją naturą. Nie staraj się być wielozadaniowa. Nie przeskakuj z tematu na temat. To w dłuższej perspektywy może Cię wykończyć. Wykorzystaj swoje skupienie i zaangażuj się w rozpracowanie trudnego tematu. Musisz jednak dostosować swoje otoczenie do swojej osobowości. Tylko w ten sposób bodźce zewnętrzne nie będą Cię rozpraszać.

Introwertycy potrafią uważnie słuchać

Nie każdy musi nieustannie gadać. Introwertycy są zdecydowanie lepszymi słuchaczami. Wyłapują wiele informacji, które ktoś próbuje przekazać między wierszami. Czasami lepiej rozumieją to, co mówi dana osoba, niż ona sama.

Pomaga im w tym umiejętność skupienia. Dzięki swoim zdolnościom analitycznym, potrafią oddzielić kluczowe informacje od natłoku słów, które nie mają większego znaczenia. Ekstrawertycy najpierw mówią, a później myślą. Introwertycy działają odwrotnie i dlatego komunikują się w sposób bardziej konkretny.

Ekstrawertycy uwielbiają mówić. Nie przeszkadzają im bodźce zewnętrzne, a podczas przemówień wyglądają na pewnych siebie i zrelaksowanych. Trudno wybić ich z rytmu, kiedy już zaczynają przedstawiać swoje poglądy. Dlatego wielu ekstrawertyków jest wspaniałymi mówcami.

Introwertycy wolą słuchać i wyciągać wnioski. Potrafią szybko wyłapywać fakty i nawiązywać do nich w dalszych rozmowach. Rozmawiając z introwertykiem zawsze masz poczucie, że zostałaś dokładnie wysłuchana. Introwertycy potrafią drążyć temat i zadawać wyjątkowo trafne pytania.

Widać tu wyjątkową synergię, którą można uzyskać w zespole złożonym z introwertyków i ekstrawertyków. Jeżeli cały zespół potrafiłby tylko mówić, to tak naprawdę do niczego by nie doszedł. W takich zespołach potrzebna jest osoba, która jednym pytaniem potrafi odwrócić bieg całej dyskusji. Jednak wymaga to ogromnego skupienia i szukania sedna problemu, a w tym introwertycy potrafią być najlepsi.

Bardzo ciekawy jest jeszcze inny rodzaj słuchania, który jest bliski introwertykom. Chodzi o wsłuchiwanie się w samych siebie. Mają oni rozwiniętą zdolność do samoobserwacji. Potrafią dzięki temu lepiej zrozumieć swoje emocje i myśli, które akurat pojawiają się w ich głowach. To właśnie przez tę zdolność, introwertycy uważani są często za bardziej refleksyjnych. Są oni po prostu nastawieni na słuchanie, zarówno samych siebie, jak i innych.

Introwertycy cenią sobie niezależność

Introwertycy zdecydowanie wolą polegać na sobie, niż na innych. Właśnie dlatego wielu z nich dąży do zachowania niezależności. Nie są też tak podatni na opinię innych, jak ekstrawertycy. Chodzą zazwyczaj własnymi ścieżkami i potrafią odnaleźć się w samotności. Lubią żyć według własnych zasad i to daje im prawdziwą satysfakcję.

Taka kombinacja cech sprawia, że introwertycy potrafią myśleć nieszablonowo. Zamiast skupiać się na pomysłach, które na pewno będą doceniane przez innych, skupiają się na rozwiązaniach, których na początku inni mogą nie akceptować. Właśnie w ten sposób powstają innowacje. W końcu Mark Zuckerberg i Steve Wozniak to dwa przykłady innowacyjnych introwertyków.

Ekstrawertycy lubią pracować w zespole i ogólnie wolą przebywać z innymi, niż w samotności. Związane jest to również z tym, że bardzo mocno liczy się dla nich opinia innych. Dlatego wybierają często rozwiązania, które mają szansę zostać przyjęte z dużym entuzjazmem przez grupę. Nie są to jednak pomysły, które przełamują schemat.

Ekstrawertycy wydają się bardziej „ciepli” w kontaktach z innymi. Ludzie ich lubią za atmosferę, którą wokół siebie tworzą. Introwertycy wydają się bardziej zdystansowani i „chłodni”. Dobrze jest wiedzieć o swoich mocnych stronach, bo można je w ten sposób lepiej wykorzystać.

Jeżeli jesteś introwertykiem, nie powinnaś się zmuszać do wymyślania nieszablonowych koncepcji w dużym zespole. Twój typ osobowości może mieć problem z przebiciem się przez niekończące się dyskusje ekstrawertyków. Skup się lepiej na słuchaniu i przygotuj swoje rozwiązanie po spotkaniu. W ten sposób możesz osiągnąć dużo lepsze wyniki.

Kolejny raz widać, że cechy introwertyków i ekstrawertyków mogą się uzupełniać. Jeżeli członkowie zespołu wiedzą o swoich mocnych stronach, potrafią je lepiej wykorzystać. W takich zespołach introwertycy nie będą oceniani jako małomówni i zdystansowani. Każdy będzie wiedział, że ich zadaniem jest uważne słuchanie i zadawanie pytań, które mogą okazać się kluczowe. Trzeba im jednak zapewnić przestrzeń, w której będą mogli się swobodnie wypowiedzieć.

Jak wykorzystać swoje mocne strony?

Pamiętaj, że ten opis dotyczy skrajnych przypadków introwertyków i ekstrawertyków. Nie występuje on raczej w normalnym życiu, bo jest to tylko uproszczenie naszej osobowości. Jesteśmy zlepkiem wielu różnych cech. Jednak Twój typ osobowości może ułatwiać Ci pewne zadania. Dobrze się zastanów, jakie są Twoje mocne strony, które wynikają z Twojej osobowości.

Czy potrafisz się koncentrować na jednym zadaniu? A może jesteś osobą, która woli wielozadaniowość? Czy wolisz mówić, czy raczej słuchać? Czy wolisz pracować w samotności, czy w większym zespole? Kiedy już sobie to uświadomisz, będziesz mogła lepiej zaplanować swoje codzienne działania.

Introwertycy potrafią być również świetnymi mówcami. Jednak wymaga to od nich innego podejścia. Ekstrawertycy mają naturalną zdolność do mówienia i mogą z niej korzystać praktycznie w każdej sytuacji. Introwertyk będzie dobrym mówcą, jeżeli się do tego dobrze przygotuje i zbierze odpowiednią ilość faktów.

Możesz wykorzystywać swoje naturalne cechy, albo ciągle walczyć ze swoimi słabościami. Jednak, aby osiągnąć naprawdę świetne rezultaty, lepiej działać w zgodzie z własną osobowością. Kiedy działasz niezgodnie ze swoim naturalnym potencjałem, musisz wkładać we wszystko dużo więcej energii. Możesz odnieść sukces, ale może zabraknąć Ci sił, aby się tym sukcesem cieszyć.

Znając swoje mocne strony, możesz lepiej zaplanować swoją życiową przestrzeń. Introwertycy potrzebują spokoju i ciszy. Ekstrawertycy potrzebują rozmów i kontaktu z innymi ludźmi. Każdy typ osobowości lepiej odnajduje się w innej sytuacji. Spróbuj zorganizować swoje życie tak, abyś jak najczęściej korzystała ze swoich najmocniejszych stron.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Szukasz więcej inspiracji ze świata psychologii? Zapraszam Cię na mojego Facebooka: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

Potrzebujesz wsparcia? Umów się na BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Dlaczego tak bardzo boimy się samotności?

Czy w dzisiejszym świecie samotność jest jeszcze dla kogoś problemem? Przecież nowoczesne technologie umożliwiają nam niemal natychmiastowy kontakt z każdą osobą na świecie. Czy nie jest tak, że mamy coraz większe poczucie więzi z innymi ludźmi? Dlaczego więc tak...

Kiedy ON mówi, że kocha, a tak naprawdę znaczy to coś innego.

Czy wszyscy mężczyźni kłamią? Czy używają ważnych słów tylko po to, aby osiągnąć swój cel? Czy świat jest pełen tchórzy, którzy nie potrafią powiedzieć Ci prosto w oczy, że wasz związek nie ma przyszłości? Porozmawiajmy o osobach, dla których miłość nie znaczy zbyt...

Jestem Ania i jestem Perfekcjonistką – Czy można tak żyć? Odc. 1

Cześć, mam na imię Ania i jestem perfekcjonistką. Powtarzam to zdanie w swojej głowie już od kilku dni. Jednak jeszcze ani razu nie odważyła się go wypowiedzieć nagłos. To wszystko stałoby się zbyt realne. Wiem, że dłużej moje życie nie może wyglądać w ten sposób....

3 umiejętności, które wzmocnią Twoją psychikę. Warto o nie zadbać jeszcze w tym miesiącu.

Każdy z nas miewa słabsze chwile. Wątpimy wtedy w siebie i cel naszych działań. Widzimy świat w czarno-białych barwach. Jednak niektórzy z nas dużo szybciej potrafią się z tego stanu otrząsnąć. Potrafią szybciej podnieść się po porażce, a kryzysy są dla nich momentami...

Nie pozwól, aby ONI odebrali Ci radość z życia! Jak się przed tym bronić?

Budzisz się chwile przed budzikiem. Wstajesz pełna energii. Czujesz w kościach, że to będzie dobry dzień. Patrzysz w lustro i się do siebie uśmiechasz. Rozpiera Cię pozytywna energia. Wchodzisz z werwą do biura i nagle BUM. Trafiasz na ścianę negatywnych emocji....

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share This